Zagorje je perjanica kontinentalnog turizma i s obzirom na sve najavljene investicije, to će još dugo vremena ostati! Naglasio je to u srijedu župan Željko Kolar prilikom potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih potpora u turizmu Krapinsko-zagorske županije u 2023. godini, čija je svrha unaprijediti razvoj turizma.
Na javni poziv koji je bio raspisan od 3. svibnja o 3. lipnja pristiglo je 20 zahtjeva, od kojih šest nije udovoljilo kriterijima propisanim pozivom, a za 14 korisnika dodijeljena su bespovratna sredstva u iznosu od 39.736,39 eura.
Prihvatljive aktivnosti bile su obnova, rekonstrukcija i opremanje postojećih smještajnih kapaciteta, opremanje wellness i spa zona, stvaranje dodatnih sadržaja uz bazene, izgradnja rekreacijskih i zabavnih sadržaja, prostora za tematska i zabavna događanja, hortikulturno uređenje okoliša te uređenje i opremanje dječjih igrališta.
Maksimalni iznos potpore koji se mogao dodijeliti pojedinom korisniku iznosi do 50 posto prihvatljivih troškova bez PDV-a, a najviše do 4 tisuće eura.
-Ove smo godine prvi put išli s ovakvom vrstom potpore za privatne iznajmljivače. Brendirajući „Zagorje – bajka na dlanu” morali smo čitav sustav objediniti, a prije svega govorim o velikim hotelima, da se i u Hrvatskoj i u inozemstvu zajednički predstavljamo, da zajedno brendiramo destinaciju, a nakon toga da svaki od njih sa svojom pojedinačnom ponudom privlači svoje turiste, odnosno kupce – rekao je župan dodajući da je pandemija na neki način upravo privatne iznajmljivače stavila u prvi plan, o čemu govori i nagli porast broja iznajmljivača.
Župan je naglasio da će s ovom vrstom potpora Krapinsko-zagorska županija nastaviti iduće, ali i 2025. godine, s time da će povisiti iznose.
-Iznos će sljedeće godine biti 80 tisuća eura, a godinu kasnije 100 tisuća eura. Povisit ćemo iznos bespovratnih sredstava za sljedeću godinu na 5 tisuća eura, a 2025. godine na 6 tisuća, tako da bi iznajmljivači mogli znati planirati koje aktivnosti i ulaganja su im potrebni da bi svojim gostima, a najbolji su oni koji se vraćaju, mogli unaprijed najaviti ono što će im novo ponuditi sljedeće godine. To je dobra mjera i dobar stav na koji način da imamo komunikaciju s našim gostima - istaknuo je Kolar.
S obzirom na ponudu toplica i muzeja, uvjeren je da postoje uvjeti da se boravak turista na području Zagorja produži, kako u privatnom smještaju, tako i u hotelima te ujedno najavio manifestaciju pod nazivom Dan otvorenih vrata zagorskog turizma.
-Mi ćemo subvencionirati taj dan sve one koji će boraviti na području naše županije u objektima iznajmljivača, čime ćemo na njih staviti dodatan interes, a s druge ćemo strane dobiti vidljivost koju objektivno nemamo, bar ne onoliku kolika bi mogla biti, s obzirom na prekrasan krajolik i sjajne uvjete koje imaju iznajmljivači. Iz ugovora se vidi da se svime onime u što su privatni iznajmljivači odlučili investirati diže kvaliteta usluge i ponude u Zagorju – zaključio je župan Kolar.
Bolji turistički rezultati, nego rekordne 2019. godine
Sanja Škrinjar, voditeljica ureda Turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije kazala je da je do jučerašnjeg dana na području županije ostvareno 97 tisuća dolazaka i 198 tisuća noćenja, što je 3 posto više nego u rekordnoj 2019. godini ili 7 posto više nego i u odličnoj 2022.
-Trenutno smo u strukturi gostiju, 96 posto stranca i ostatak domaćih gostiju. Podsjećam da smo mi prije korone skoro pa bili na 50:50, malo je bilo u korist domaćih gostiju više. Dakle, vraćamo se na strukturu, stranci nam se u velikom broju vraćaju – naglasila je Škrinjar dodajući da je to ponajprije zahvaljujući kućama za odmor i ekspanziji koja se desila zadnjih nekoliko godina.
Naime, 2018. godine u Zagorju je bilo 70 registriranih kuća za odmor, dok ih je danas 135, a postoje i najave o novim investicijama.
-Podsjećam da smo prošle godine pokrenuli i jedan projekt True Zagroje Home, dakle razvitak kuća za odmor s tri i viša zvjezdica. U deset kuća prošle godine certificiranih, ove godine 12 novih. Vjerujem da ćemo iduće godine uključiti i neke koji danas nisu s nama, ali koji i jesu i koji će zadovoljiti uvjete, zato bih posebno naglasila da je jedan od uvjeta u javnom pozivu bio minimalan broj popunjenosti u prethodnoj godini – rekla je Škrinjar.
Pozvala je sve da upisuju goste u aplikaciju e-visitor i napomenula kako su svi zakonski obvezni unositi podatke o gostima i istaknula kako će to svima dobro doći kod prijava na javne pozive koji će slijediti u narednim godinama.
Dodala je da su ove godine kroz javne pozive, odnosno potpore Hrvatske turističke zajednicu, u regionalnu turističku zajednicu, dobili odobrena tri projekta u vrijednosti od 214 tisuća eura. Sustav turističkih zajednica, dakle lokalne i područne, iznos od 405 tisuća eura, što je ukupno 620 tisuća eura za razvoj dodatnih turističkih sadržaja.
ak/vzaktualno.hr