Na 11. Izložbi bučinih ulja Hrvatske i 4. Međunarodnoj izložbi bučinih ulja ALPE-ADRIA u subotu su se predstavili proizvođači ulja iz čak 13 hrvatskih županija, dok se za titulu šampiona ove se godine natjecalo 158 bučinih ulja iz pet zemalja – Hrvatske, Austrije, Slovenije, Mađarske i Češke.
Izložbu je u pratnji državnog tajnika Zdravka Tušeka, varaždinskog župana Anđelka Stričaka, dožupanice Silvije Zagorec i saborske zastupnice Nadice Dreven Budinski obišla i ministrica poljoprivrede Marija Vučković koja je istakla kako se osim promicanja hrvatske, tradicije, kulture i povijesti, promiče i stvaranje dodanih vrijednosti iz osobnih resursa.
-Mi ovdje svjedočimo brojnim primjerima vrijednih malih i srednjih gospodarstava koja su uspjela stvoriti sasvim nešto novo, koja su uspjela zadovoljiti posebne zahtjeve vezane uz specifikaciju za oznake kvalitete. U tome im pomaže lokalna i regionalna zajednica, a nastojimo im skromno pomoći i mi u Ministarstvu poljoprivrede. Želim posebno pohvaliti sve varaždinske proizvođače i udruženja koja su pomogla u ostvarivanju činjenice da danas imamo 35 oznaka izvornosti zemljopisnog podrijetla, znači proizvoda koji su zaštićeni na europskoj razini i od toga se šest odnosi na ovo područje. To je veliko postignuće, a još 19 nam je u postupku zadovoljavanja europskih uvjeta, odnosno imaju nacionalnu prijelaznu oznaku i u postupku su za europsku – rekla je ministrica ustvrdivši kako su takve oznake prepoznate u Europi i u svijetu, a u ozbiljno se pregovora i sa Kinom.
Govoreći o zamrzavanju cijena kazala je kako je to pravno često dvojbeno, a ima i svoje negativne gospodarske i socijalne osobine te kako je to potrebno ozbiljnije analizirati.
-Vlada reagirala sa paketom mjera kako bi olakšali tegobe građanima i poduzetnicima uslijed ovog velikog i iznimnog rasta cijena koji je započeo u 2021. godini, a ubrzao se nakon agresije Rusije na Ukrajinu. Naravno da ćemo reagirati i dalje kao što smo znali u ovim proteklih nekoliko godina koje su bile iznimno teške. U ovom trenutku činimo sve što možemo kako bismo održali hrvatsku proizvodnju hrane i kako bismo imali siguran hrvatski prehrambeni lanac – dodala je Vučković istaknuvši kako je Hrvatska na Vijeću ministara 7. travnja izložila jednu inicijativu o aktiviranju izvanredne mjere pomoći proizvođačima.
– Ta je inicijativa na Vijeću dobila pisanu podršku 13 zemalja odnosno dodatno usmeno još 6 zemalja. Vidimo jučer po objavi Komisije da je Komisija reagirala pozitivno na nju. To će svim europskim proizvođačima, naravno i hrvatskim, osobito onim koji dolaze iz sektora malog i srednjeg gospodarstva olakšati poslovanje u narednim uvjetima i vjerujem da će se dio tog efekta preliti i na potrošače – zaključila je.
Varaždinski župan Anđelko Stričak istaknuo je važnost ovakvih manifestacija, izložba i sajmova koji šalju jasnu poruku da se cijeni trud i marljivost domaćih poljoprivrednih proizvođača.
– Šaljemo samim time jednu poruku kvalitete svih tih proizvoda koji su zaista zdravi i fini proizvodi i napokon spajamo sjever i jug, zelenu i plavu Hrvatsku, upravo sa ovakvim vrijednim i kvalitetnim proizvodima – izjavio je župan Stričak dodajući kako proizvodnja bučinog ulja na području Varaždinske županije ima dugu tradiciju.
-Zapis o proizvodnji seže kojih 200 godina unazad i gdjegod se naši proizvođači bučinih ulja pojave odnose zlato. Tako da možemo reći da je to naše varaždinsko crno zlato – dodao je župan podsjetivši kako je Varaždinska županija po prvi puta sa svojim OPG-ovcima sudjelovala na Mediteranskom sajmu u Dubrovniku koji se održava već 20 godina.
-Prvi puta ove godine Varaždinska županija je sufinancirala našim proizvođačima da se obuče i odu u Dubrovnik i ispromoviraju svoje proizvode i koliko imam povratnu informaciju da je to bilo jako dobro. Vjerujem da će upravo ovakve manifestacije pridonijeti još većoj popularizaciji bučinih ulja i da će samim time svi ti naši proizvođači koji zaista ulažu puno muke, truda, rada u tu poljoprivrednu proizvodnju, da će im se to daleko više isplatiti – zaključio je Stričak zadovoljan što interes za „crnim zlatom” sve više raste.
Šampion 4. Međunarodne izložbe bučinih ulja Alpe Adria je Mladen Cesarec iz Krapinsko-zagorske županije čiji OPG prekriva 55 hektara površine, a proizvodi hladno i toplo prešana ulja od 2014. godine kada se time počeo baviti iz hobija, da bi nakon osvajanja velikog zlata u Sv. Križu Začertju 2016. godine odlučio kako hobi postaje osnovni posao.
– Osjećaj je odličan, to je dokaz i priznanje za sve što radimo. Posao je jako zahtjevan, totalno smo izmoreni. Sjetva je pri kraju, radi se svaki dan od jutra do večeri, to je dosta zahtjevno, jer poljoprivreda je tvornica na otvorenom. Bitno je držati se kvalitete, ne odstupati ili mijenjati neke navike. Recimo, problem u ovo doba kad je sve skočilo gore dosta, konkurencije su došle na to da stavljaju druga ulja u to da se održe s cijenom, ali onda ruše kvalitetu. Ako se držite kvalitete onda se ne štedi – rekao je ovogodišnji šampion kojem je uručena i nagrada od 2000 eura.
Andreja Petrović dobitnica zlatne medalje već nekoliko godina u nizu zadovoljna je i ponosna što je tomu tako i ove godine, a ova nagrada poticaj joj je za daljnji rad.
-Nama je najveća garancija da se nama naši kupci vraćaju. Na kraju sezone mi više niti nemamo ulja zato jer ulje prepoznaju naši kupci, a ovime se bavimo već 11 godina. Po vlastitoj recepturi proizvodimo Špancir tortu koju su ljudi prepoznali, a inspiracija za tortu bila nam je bučina koštica. Poslužena sa sladoledom od vanilije i prelivena bučinim uljem je prvoklasna delikatesa – rekla je Petrović.
Melita Makovec, predsjednica ocjenjivačke komisije istaknula je kako je uspješnost ovogodišnje izložbe dokazuje činjenica kako je ukupni broj bodova koji je prosječno ostvaren na ovoj izložbi veći u odnosu na proteklu godinu.
Uz šampiona Mladena Cesarca ostali dobitnici medalja su sljedeći:
ZLATNE MEDALJE
A. kategorija djevičanska bučina ulja proizvedena tradicionalnim postupkom (uz prženje)
1. Andreja Petrović, Varaždinska županija
2. Uljara Sinković, Krapinsko-zagorska županija
3. Marko Blaži, Varaždinska županija
4. Uslužna uljara „Ivanuša”, Međimurska županija.
5. Ivanka Grilec, Krapinsko-zagorska županija
6. OPG Hukavec, Zagrebačka županija
7. Jožef Pignar, Slovenija
B. kategorija: bučina ulja prešana hladnim postupkom
1. OPG Harači. Koprivničko-križevačka županija
2. Uljara Sinković, Krapinsko-zagorska županija
3. Vjekoslav Kopljar, Osječko-baranjska županija
4. Mladen Cesarec, Krapinsko-zagorska županija
5. Ivan Osrečak, Krapinsko-zagorska županija
abrkic/vzaktualno.hr