Krapinsko-zagorska županija ima još dva proizvoda zaštićena na razini cijele Europske unije! Nakon „Mesa zagorskog purana“ i „Zagorskih mlinci“, dobivena je europska zaštićena oznaka izvornosti za „Zagorski bagremov med“ i europska zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla za „Zagorske štrukle”/„Zagorske štruklje”.
U Villi Zelenjak – Ventek predstavljeni su Zagorski štrukli i Zagorski bagremov med, a održana je i prezentacija izrade zagorskih štrukli.
Podsjetimo, postupak zaštite naziva „Zagorski štrukli”/„Zagorski štruklji” započeo je u kolovozu 2018. godine, kada je Udruga za zaštitu, očuvanje i promociju tradicionalnih zagorskih proizvoda „Tradicija Zagorja“ Ministarstvu poljoprivrede podnijela zahtjev za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla za naziv „Zagorski štrukli”/„Zagorski štruklji”. Zemljopisno područje proizvodnje „Zagorskih štrukli”/„Zagorskih štruklji” obuhvaća područje Hrvatskog zagorja, uz njihov specifičan, tradicionalan način pripreme i tradicionalnu recepturu, karakteristične za ovo zemljopisno područje i očuvane do danas.
Postupak zaštite naziva „Zagorski bagremov med“ započeo je u kolovozu 2018. godine, kada je Savez pčelarskih udruga Krapinsko-zagorske županije Ministarstvu poljoprivrede podnio zahtjev za zaštitu oznake izvornosti za naziv „Zagorski bagremov med“ .Elementi specifičnosti „Zagorskog bagremovog meda” temelje se i na dugoj tradiciji pčelarstva, a jedna od značajnih povijesnih poveznica s proizvodnjom meda i voska na području Hrvatskog zagorja svakako je proizvodnja licitara i svijeća.
Župan Željko Kolar podsjetio je da osim zagorskih štrukli i zagorskog bagremovog meda Krapinsko-zagorska županija ima otprije zaštićenu zagorsku puricu i zagorske mlince.
-To su četiri proizvoda od 35, odnosno 11,5 posto zaštićenih proizvoda u Hrvatskoj otpada na našu županiju i to je jedan nevjerojatan uspjeh. Zbog toga velika čestitka i zahvala Udruzi Tradicije Zagorja, ali isto tako i našem županijskom Savezu pčelarskih udruga koji su odradili ključni, stručni dio uz support našeg Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu gdje smo došli do zajedničkog cilja. Sada već možemo reći da smo stvarno jedina europska regija koja ima zaštićeni kompletan meni – istaknuo je Kolar dodavši da su to glavno jelo, purica s mlincima, za desert štrukli i zagorski med koji se može kombinirati na različite načine.
-Mi ćemo sigurno znati to iskoristiti u turističkoj ponudi Krapinsko-zagorske županije, naši ugostitelji i hotelijeri, a s druge strane će Županija još izdašnije sufinancirati sve programe i projekte koji su vezani za ova četiri zaštićena proizvoda – kazao je župan Kolar.
Također je podsjetio da je još za 2020. godinu u Bruxellesu u Europskoj komisiji u odboru regija, uz pomoć zastupnice u EU parlamentu Biljane Borzan bila namjera prezentirati zaštićene zagorske proizvode, ali da ih je u tome spriječila korona.
-Vjerujem da će nam vrijeme koje je pred nama omogućiti i još jednu takvu promotivnu aktivnost s ciljem da ova naša četiri proizvoda ne samo da imaju europsku zaštiti nego da postanu europski poznati i priznati – zaključio je Kolar.
Sanja Mihovilić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu istaknula je zadovoljstvo što ZMH Horvat i Zelenjak Ventek nose i od jučer mogu službeno koristiti europsku oznaku zaštite zemljopisnog podrijetla „zagorski štrukli”
-Što se tiče zagorskog bagremovog meda, na nama je da potaknemo na certifikaciju pčelare koji će se odlučiti po specifikaciji koja je određena da stavljaju na tržište zagorski bagremov med. mnogo ovisi i o vremenskim uvjetima koji u proteklom periodu nisu bili toliko naklonjeni, ali nadamo se boljim vremenskim uvjetima, da će biti bagremove cvatnje i više zagorskog bagremovog meda – rekla je Mihovilić.
Zdravko Bedeniković, potpredsjednik Saveza pčelarskih udruga Krapinsko-zagorske županije, koji je bio nositelj projekta, istaknuo je ponos što su nakon pet godina uspjeli ostvariti ovu zaštitu na europskoj razini.
Matija Gulija, predsjednik Udruge poručio je kako na ovaj način mogu zaštiti zagorske proizvode i ostaviti ih budućim generacijama, omogućiti im da te proizvode mogu plasirati na tržište, s njima raditi i unapređivati ih.
-Temelje smo udarili 2012. kada smo zajedno osnovali udrugu i kada smo počeli raditi na zaštiti tih proizvoda. Dakle, prošlo je desetak godina rada na zaštiti zagorskih mlinaca i štrukli koji spadaju u resor Udruge Tradicija Zagorja. Mlince smo nešto prije zaštitili, a 2018. smo predali zahtjev za zaštitu zagorskih štrukli i jučer je stigla ta sretna vijest da je potvrđena njihova zaštita na europskoj razini – rekao je Gulija.
Dora Greblički Kos iz Obrta za ugostiteljstvo i turizam Zelenjak Ventek istaknula je da su certificirani proizvođač zagorskih štrukli i zagorskih mlinaca već godinu i pol dana.
-U postupku smo izrade vizuala i pakiranja za štrukle i mlince za van. Također smo prepoznali i turistički značaj zaštite autohtonih proizvoda te smo u samom objektu formirali "show cooking room" gdje posjetitelji mogu vidjeti izradu štrukli – rekla je Greblički Kos.
Ivana Horvat iz ZMH Horvat s ponosom je istaknula da su jedini certificirani proizvođač smrznutih zagorskih štrukli koji se uz pomoć distribucije koju odrađuju može naći na policama diljem cijele Hrvatske, ali i i u Srbiji i Sloveniji.
-Nadamo se da će ovaj certifikat doprinijeti da se proizvod proširi i na police drugih zemalja – izjavila je Horvat.
Istaknimo na kraju da Hrvatska sada ima ukupno 35 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čiji je naziv zaštićen u Europskoj uniji, čime se svrstava na sedmo mjesto na razini EU.
ak/vzaktualno.hr