I ova je godina vinogradarima bila zahtjevna, iako na početku tako i nije izgledalo. Krenulo je lijepo, iako sa dosta ranijom vegetacijom, a onda je uslijedio za mnoge neočekivani mraz. Da bi stvar bila kompletna, neka područja zadesila je i tuča.
No, ništa to vinogradare na iznenađuje jer takve se stvari događaju posljednjih godina, rekli bismo „moderni izazovi”. Sukladno tome, vinogradari se i prilagođavaju svojim vinogradima, a prema najavama, ove bi godine berba grožđa mogla započeti čak dva do tri tjedna ranije, bar u Varaždinskoj županiji.
Potvrdila nam je to i Mara Bogović, voditeljica Područne službe za stručnu podršku u Ministarstvu poljoprivrede - područne jedinice Varaždin.
- Vegetacija je bila dva do tri tjedna prije, tako da se očekuje da bi berba počela čak onaj prvi tjedan u 9. mjesecu - rekla je Bogović dodavši kako će oni koji imaju intraspecijske hibride krenuti za čak dva tjedna.
- To su one rane sorte koje inače u prosječnim godinama dođu krajem 8. mjeseca - rekla je Bogović te dodala kako su neki već i imali berbu, pritom mislivši na one koji imaju sortu Solaris gdje je šećer već prošlog tjedna iznosio 17 ili 18.
Dodala je kako je dosta štete nastalo zbog, kako mraza, tako i zbog tuče, zbog čega se više moralo raditi na preventivi. Mraz je tako na nekim mjestima u Varaždinskoj županiji prouzročio i do 90 posto štete, a takvim će trsevima trebati bar godina dana da se oporave.
Da vrijeme ni ove godine nije išlo u prilog vinogradarima, rekao je i Robert Horvat, poznati međimurski vinogradar i predsjednik Društva vinogradara i vinara Međimurja "Hortus Croatiae" Štrigova, koji je rekao kako je godina bila zahtjevna upravo zbog mraza, tuče, bolesti, ali i abnormalno visokih temperatura.
No, kako kaže, sve su to novi izazovi, a vjeruje da to neće utjecati na kvalitetu vina. Dodaje kako je do mraza došlo upravo zbog toga jer je vegetacija počela rano, a vrijeme nakon mraza ključno je za oporavak trsa.
- I vinogradi u Međimurju su imali tuču, ali nije napravilo neku preveliku štetu. Kod mene su procijenili nekih desetak posto. Mraz je bio, ali za mraz se treba znati dalje njegovati, tako da, recimo, nemamo štete od mraza. Nasad od nekakvih 600, 800 trsova mi je 100 posto smrznulo, ali oni su dostigli ove koji se nisu smrznuli. Ali, onda dalje treba znati njegovati, to je šok za njih i onda se dalje mora biti stručnjak za gorice. Aminokiseline, alge, korištenje svega i svačega. Da, financijski je teže, puno se više odvaja za nekakve takve stvari, ali se vinograd može spasiti – rekao je Horvat dodavši kako nakon mraza ima puno više posla u vinogradima.
- Kad se vinograd jedanput promrzne, više ne raste onako lijepo ravno, nego više u grm. Ima puno više posla – rekao je Horvat te dodao kako će i Međimurci ove godine krenuti nešto ranije u berbe, no ne rano kao i Varaždinci.
- Priča se da će biti ranije, ali nekakvih desetak dana ranije. Mi smo krajnji sjever i to se vidi, pozna se. Varaždinska županije je tjedan i pol unaprijed po parametrima - pojasnio je Horvat dodavši kako projekcije o ovogodišnjim prinosima još nema jer sve ovisi o više elemenata, a posebice su važna zadnja dva do tri tjedna.
n.p.bajz/vzaktualno.hr