Obnovom Kapele sv. Fabijana i Sebastijana u Slanom Potoku u petak je započela obnova potresom oštećenih objekata na području Općine Gornja Stubica. Razoran potres koji je u ožujku 2020. godine pogodio i područje Krapinsko-zagorske županije nanio je štetu na 282 objekta, od čega ih je 64 pretrpjelo veliku štetu.
Kako je naglasio načelnik Gornje Stubice Jasmin Krizmanić, od 78 objekata koliko ih je prijavljeno za obnovu Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, samo 28 ih je u fazi rješavanja.
-Ističem to, zato što želim reći da je osim ove kapele i naše župne crkve gdje ćemo isto tako uskoro početi s obnovom, pokrenut i postupak obnove obiteljskih kuća, što me posebno veseli. Postupak je dugo trajao i ljudi su na neki način postali nestrpljivi jer su očekivali da će se to dogoditi puno ranije – poručio je Krizmanić dodavši kako činjenica da paralelno kreće obnova razrušenih i oštećenih kuća daje nadu da će već ove godine građani Gornje Stubice moći useliti u prve sanirane objekte.
Kapela sv. Fabijana i Sebastijana u Slanom Potoku zbog oštećenja koje je pretrpjela u potresu dobila je crvenu naljepnicu, a s obzirom da su od potresa prošle dvije godine, upravitelj župe sv. Jurja mučenika u Gornjoj Stubici vlč. Nikola Jurković naglasio je kako su zbog početka njezine obnove svi doista radosni.
Za obnovu kapele, Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo kulture i medija i Fond solidarnosti Europske unije osigurali su sredstva u iznosu od 1,2 milijuna kuna.
-Zahvalni smo i radosni što smo uz veliki trud i napor projektanata, članova Konzervatorskog ureda u Krapini, mnogih inženjera, restauratora i konzervatora došli do ovog radosnog trenutka u kojem možemo započeti našu obnovu – istaknuo je vlč. Jurković.
Pročelnica Konzervatorskog odjela u Krapini Lana Križaj pojasnila je kako su tijekom 2021. godine obišli sva područja Krapinsko-zagorske županije, a šteta od potresa evidentirana je na 77 kulturnih dobara.
-Ovo je jedan od prvih kulturnih dobara koji se na području županije počeo obnavljati – rekla je Križaj dodavši kako se ova kapela neće konstruktivno sanirati do mjere da zadovoljava današnje potresne propise, no, uz pomoć statičara, pronađeno je prihvatljivo rješenje njezine sanacije.
Projektant Robert Mužek pojasnio je kako je tekao proces izrade projekta za sanaciju kapele, a nakon odobrenja nadležnog Konzervatorskog odjela, mogli su započeti radovi.
-Način obnove zamišljen je tako da se provedi ojačanje postojećih temelja, popravak zidova i pukotina novom žbukom i mrežicama injektiranjem, ugradnjom sidra i zatega i dodatnim ojačanjima u krovnoj konstrukciji – napomenuo je Mužek.
vzaktualno.hr