U ponedjeljak je u prostoru Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice održana konferencija za medije povodom uvođenja u posao izvođača radova na cjelovitoj obnovi stare zgrade Specijalne bolnice Krapinske Toplice.
Radovi su vrijedni 15.285.985 eura, a krapinsko-zagorski župan Željko Kolar je rekao kako je ovaj projekt pravi, veliki izazov, ali je neophodan da bi osigurali kvalitetu usluge pacijentima u Specijalnoj bolnici u Krapinskim Toplicama.
- Ovdje 810 djelatnika brine za oko tisuću dnevnih i 510 stacioniranih pacijenata i tako svaki dan, 365 dana u godini. Naravno da će sa smanjenjem kapaciteta za otprilike stotinu kreveta, na 75 posto stacionarnih pacijenata iz ostalih dijelova Hrvatske, pritisak na našu bolnicu biti još veći i samim time neminovno će biti nešto veće liste čekanja. Imati tako ogromno gradilište, a provoditi sve aktivnosti i držati bolnicu maksimalno aktivnom u datim uvjetima, bit će izuzetno zahtjevno, prije svega za ravnatelja i njegov najuži tim, ali i za sve zaposlenike bolnice te za pacijente – istaknuo je Kolar.
Župan je dodao kako je izuzetno važna komunikacija.
- Kada smo radili energetsku obnovu MBO-a, sanaciju kotlovnice i klizišta s okolišem, a vrijednost radova je bila 9,7 milijuna eura, bilo je to sjajno iskomunicirano i imali smo samo jednu primjedbu. Ovo je još veći zahvat i obuhvat i trebat će nam još bolja i češća koordinacija s ljudima, kako bi pružili i iznad onoga što je moguće u tim uvjetima – pojasnio je župan i ponovio da se radi o investiciji od gotovo 16 milijuna eura s PDV-om i sada smo praktički došli do 25 milijuna eura investiranja u Specijalnu bolnicu, ali to je početak.
- Ono što je krajnji cilj, što je kapitalni projekt Krapinsko-zagorske županije i na prvom mjestu, u svim našim strateškim dokumentima, u sporazumu Sjever, a to je Centar zdravlja srca i mozga, čija je procjena oko 52 milijuna eura, i bilo bi idealno da isplaniramo s Vladom Republike Hrvatske i resornim ministarstvom da kada smo pri završetku cjelovite obnove stare zgrade, krenemo s izgradnjom novog dijela bolnice – napomenuo je župan Kolar i zahvalio ministrima Berošu i Bačiću i njihovim državnim tajnicima jer su od 12. mjeseca 2022. godine u uskoj koordinaciji da bi se ovi projekti mogli završiti.
- Nemamo iskustva s ovim izvođačem radova i prvi puta su dobili posao na području Krapinsko-zagorske županije, ali pogledali smo što su radili do sada i ono što smo uspjeli iščitati, da su ljudi zadovoljni s kvalitetom. Ovdje se radi o zdravstvenoj ustanovi i tu očekujemo da se pridržavamo strogo svih rokova, a ako će nešto ranije biti gotovo nećemo se buniti. Čitavo vrijeme ćemo pratiti kako nam napreduje investicija jer pred tako velikim izazovom još nismo bili jer jedno je kad dođete na ledinu i počnete graditi objekt, gdje nema pacijenata i zaposlenih, a drugo je kad čitavo vrijeme pružate uslugu i izvodite radove, tako da ćemo posebnu pažnju posvetiti i sigurnosti, onima koji ovdje rade i onima koji dolaze na rehabilitaciju – završio je Kolar.
Predsjednica Nadzornog odbora bolnice i pročelnica Upravnog odjela za javnu nabavu i EU fondove Vlatka Mlakar rekla je kako su ovi radovi dio projekta konstrukcijske i cjelovite obnove kompleksa zgrada Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice.
-Dio kompleksa zgrada oštećen je u potresu, dio je još naknadno oštećen te su morale biti poduzete hitne mjere sanacije kako bi se dalje mogla odvijati zdravstvena djelatnost. U kolovozu je potpisan ugovor između Ministarstva zdravstva i Specijalne bolnice o sufinanciranju vlastitog učešća projekata cjelovite i konstrukcijske obnove koji su započeli svoje izvršenje u okviru Fonda solidarnosti Europske unije. Cjelovita obnova stare zgrade procijenjena je na 14.100 eura bez PDV-a i na natječaj je prispjelo 11 ponuda. Prihvaćena je ponuda AB Gradnje iz Karlovca. Vrijednost ugovora je 12.228.778 eura što s iznosom PDV-a iznosi 15.285.985 eura – istaknula je Mlakar.
Rok izvođenja radova je 16 mjeseci od dana uvođenja u posao koji će biti sutra nakon što se steknu svi uvjeti.
Ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice Danijel Javorić Barić kazao je kako ih u narednih godinu i pol očekuje najopsežniji i logistički najizazovniji trenutak u povijesti ove ustanove.
- U roku od mjesec dana moramo preseliti, premjestiti 110 stacionarnih bolesnika, ljekarnu, laboratorij, CT, cjelokupni poliklinički pogon, naše logopede, radne terapeute, fizioterapeute, medicinske sestre, liječnike i sve to treba napraviti tako da se svakom pacijentu osigura ne samo razina zdravstvene zaštite koja se očekuje, nego i razina zdravstvene zaštite koju mi pružamo, a koja je ovdje oduvijek bila nad standard za sve naše pacijente – komentirao je Javorić Barić.
Pojasnio je da je cijelo ljeto bilo radno kako bi se sve posložilo.
- Ako je slučajno netko od vas naručen na pretragu CT kroz mjesec i pol dana, CT će biti u prostoru u kojem je do sad bio ured ravnatelja. To je jedan mali slikoviti primjer kolike su napravljene prilagodbe i kolike će još biti napravljene. Pred nama jest period, jednim dijelom nažalost sa smanjenjem kapaciteta jer je prostor koji nam je stara zgrada pružala jednostavno toliko velik da ga je nemoguće nadoknaditi u postojećim kapacitetima. Očekujemo smanjenje broja pacijenata na stacionarnom dijelu, na stacionarnom liječenju i to će zasigurno biti veliki izazov, ali maksimalno smo skratili i prilagodili sve liste čekanja tako da standard zdravstvene zaštite ne padne. Krapinsko-zagorska županija nam je osigurala 190 tisuća eura odnosno samo zadnjim rebalansom 120 tisuća eura i u tijeku su prilagodbe prostora u novom bolničkom objektu, kao i prilagodba novog polikliničkog prostora u kojem čemu početi funkcionirati narednih tjedan do dva dana, to je prostor koji je mnogima poznat kao prostor u kojem se nalazila bolnica Akromion – naglasio je ravnatelj Bolnice.
Mjesec studeni će biti izrazito zahtjevan je imaju 110 pacijenata u staroj zgradi na stacionaru, i to su najteži pacijenti, s Odjela za rehabilitaciju neuroloških bolesnika i Odjel za rehabilitaciju kraniocerebralnih bolesnika.
- Njihov transport, odnosno premještaj unutar ustanove je izrazito zahtjevan s obzirom na to da se većinom radi o pacijentima koji su nepokretni, tako da je s te strane potreban izraziti stupanj koordinacije kako bi se svi ti razni zadaci izveli, a da pacijenti to minimalno osjete. Isto tako ćemo pacijentima koji dolaze na preglede u ustanovu na vrijeme preko medija objavljivati gdje se nalazi koja ambulanta kako bi ih informirali. Ovdje će biti veliko gradilište, tako da ćemo voditi sigurnost o svim pacijentima – zaključio je ravnatelj Specijalne bolnice iz Krapinskih Toplica.
Direktorica tvrtke AB Gradnja Marija Janžetić kazala je kako je ugovoreni rok radova 16 mjeseci i do tada se najprije mora iseliti stari objekt bolnice i premjestiti stvari, a u novoj bolnici urediti prostori, među kojima su najvažniji CT, laboratorij i ljekarna. Tada će trebati konstrukcijski ojačati objekt i temelje, te produbiti podrum.
ibelošević/vzaktualno.hr