Sindikati zaposlenih u javnim službama nagovijestili su da u pregovore s Vladom o temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) ulaze sa zahtjevom 15-postotnog povećanja plaća. Izračunali su, naime, da je upravo toliki zaostatak prosječnih plaća u javnim službama u odnosu na ostatak gospodarstva, piše Poslovni.hr.
Sindikalisti ističu kako tih 15 posto zapravo predstavlja tek vraćanje onoga čega su se zbog krize svojedobno privremeno odrekli zaposleni u javnim službama (sporazum iz 2009. o 6-postotnom smanjenju osnovice) ili im je “oteto” uredbama iz vremena Milanovićeve vlade.
- Prebrojavanje članova sindikata za pregovore obavljeno je još u svibnju, a Povjerenstvo za utvrđivanje reprezentativnosti sindikata je već potkraj rujna uspjelo to i utvrditi i potvrditi rješenjem. Rješenje su, doduše, donijeli 19. rujna, ali im je od zgrade Ministarstva rada do sindikata trebalo 10 dana - rekao je Branimir Mihalinec, čelnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama. Podsjećajući kako pregovori o TKU moraju završiti do kraja listopada, rekao je kako od Vlade očekuju da već danas pošalje poziv za njihov početak jer je malo vremena za usuglašavanje oko reguliranja prava zaposlenih, kao i plaća od 2018. do 2020. odnosno do kraja mandata ove vlade. Uporno ponavljaju da plaće zaposlenih u javnim službama sve više zaostaju te da su one od 2009. de facto bile zamrznute, sve do “nekih malih povećanja ove godine”.
Za čelnike sindikata povećanje plaća je pitanje prioriteta Vlade. Nedavno dizanje tzv. povlaštenih mirovina većih od 5000 kuna i odluka o ulaganjima u vojne zrakoplove danas im je argument za kojim potežu braneći svoje zahtjeve. Tako je navedeno kako je prosječna braniteljska mirovina u srpnju bila 87 posto prosječne plaće ili 226 posto prosječne “obične” mirovine.
a.kučić/vzaktualno.hr/poslovni.hr