Kao i svako drugo ulaganje, kupnja investicijskog zlata nosi određeni rizik, jer cijena zlata određena je na burzi i može padati ili rasti. No, zlato se smatra sigurnom investicijom jer mu cijena raste uvijek u situacijama gospodarskih nesigurnosti i kriza. A upravo je to, prema svemu sudeći, razlog snažnog interesa njemačkih građana za zlatom. Uz to, geopolitičke tenzije koje su prouzročile golem priljev migranata u Njemačku također je doprinio sve većem interesu za žutu plemenitu kovinu, kao sredstvu osiguranja od nepredviđenih situacija.
Daily Express navodi, a Večernji list prenosi, kako interes za zlatom među Nijemcima raste od 2008. godine, kao posljedica gospodarske krize koja je započela ozbiljnim problemima u svjetskom bankarskom sustavu. Nijemci sve više gube povjerenje u banke, pa stoga značajan dio svoje ušteđevine prebacuju u plemenite kovine.
Sličan se trend primjećuje i među hrvatskim građanima. Prema nekim procjenama, u 2016. godini u Hrvatskoj je prodano investicijskog zlata u vrijednosti od oko 25 milijuna eura, dok bi taj bi iznos ove godine mogao biti premašen za barem trećinu.
Zlato u investicijskim polugama i kovanicama predstavlja daleko najsigurniji i najdiskretniji oblik štednje. Hrvatski kupci, ulagači u zlato, najčešće kupuju zlatne poluge mase 20, 50 i 100 grama. Radi se o polugama koje imaju najbolji odnos mase i cijene. Cijena zlatne poluge od 20 grama trenutno se kreće oko 760 eura, od 50 grama oko 1850 eura, a od 100 grama oko 3650 eura.
www.vzaktualno.hr/vecernji.hr