Tuča je i ove godine uzrokovala velike štete diljem Hrvatske, pa tako i u Varaždinskoj županiji, a mnogi se pitaju nije li tome uzrok i to što se odustalo od, do nedavno uobičajene prakse, obrane od tuče raketama. Evo što o tome kaže ravnateljica Državnog hidrometeorloškog zavoda, Nataša Strelec Mahović:
- Većina zemalja EU zaključila je da je obrana od tuče raketama i prizemnim generatorima uzaludno bacanje novca jer je učinkovitost upitna i nedokaziva. Padanje tuče, koje će prema klimatskim projekcijama u budućnosti biti još učestalije i intenzivnije, ne možemo spriječiti pa bismo novac koji se izdvaja za sustav obrane od tuče trebali, kao što su to već učinile gotovo sve zemlje EU, usmjeriti u sufinanciranje mjera osiguranja kao što su zaštitne mreže i police osiguranja ili na sustav motrenja.
Strelec Mahović je dodala kako se obrana od tuče zasijavanjem oblaka temelji na unošenju u oblak umjetnih jezgara kristalizacije koje, prema teoriji, potiču stvaranje većeg broja kristalića leda na koje se taloži raspoloživa voda. Kao reagens se koristi srebrni jodid koji se u oblak unosi uz pomoć aviona, raketa ili prizemnih generatora, a kao rezultat bi umjesto krupne tuče trebala padati samo sitna zrna tuče, sugradica ili velike kapi kiše.
- To je samo teorija koja do danas nema znanstvene potvrde. Kako su tučonosne oluje sustavi goleme energije, teško je i zamisliti metodu kojom bi se ta energija mogla zaustaviti ili usmjeriti. Stajalište WMO-a je da ne postoje pozitivni znakovi uspješnosti obrane od tuče te da metode koje nemaju čvrsta uporišta u znanosti, odnosno koje nije moguće nedvojbeno dokazati ne treba u praksi ni provoditi. Nažalost, to je jedna od preporuka WMO-a koje se ne pridržavamo, a trebali bismo – ističe ravnateljica DHMZ-a.
www.vzaktualno.hr/jutarnji.hr