Prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku, nakon 13 mjeseci zaustavljen je trend postupnog spuštanja inflacije, što naravno znači da su cijene porasle.
U maloprodaji su tako cijene u listopadu porasle 2,2 posto na godišnjoj razini, nakon 1,6 posto mjesec ranije, dok su o odnosu na rujan uvećane za 1,1 posto, donosi Jutarnji list.
Pritisak na rast cijena i dalje predvode usluge koje su bile 5,1 posto skuplje nego prije godinu dana, ali sa završetkom turističke sezone one ipak usporavaju. U odnosu na rujan pale su za 0,5 posto, a u prethodnom mjesecu i godišnja inflacija bila je viša, iznosila je 6,2 posto.
Prema brojkama, za ubrzanje inflacije u listopadu najzaslužniji su hrana i energija. Tako je kategorija hrane pića i duhana skuplja za 4,6 posto nego prije godinu dana i čak 1 posto u odnosu na prethodni mjesec. U rujnu je godišnja inflacija hrane bila na razini od 3,2 posto, što govori da je listopad donio poskupljenja brojnih prehrambenih proizvoda, da su visoke cijene hrane vidljive i u statistici, ne samo na tržnicama i u prodavaonicama.
Energija je u proteklom razdoblju imala vrlo pozitivan utjecaj u smislu povlačenja ukupnih cijena prema dolje, ali tome više nije tako. Iako je još uvijek jeftinija nego prije godinu dana, za 4,6 posto, na mjesečnoj razini bilježi rast od 1,4 posto. Također, u nastavku godine očekivanju su da će upravo porast cijena energije za kućanstva - plina, struje i toplinske energije, predstavljati najveći pritisak na inflaciju, piše Jutarnji list.
Na razini cijele ove godine procjenjuje se da će inflacije po nacionalnoj metodologiji iznositi 3 posto te da će se iduće godine spustiti na 2,6 posto. Istodobno će se temeljna inflacija, koja isključuje cijene hrane i energije, zadržati iznad opće razine inflacije do 2026, pod utjecajem i dalje snažne potražnje.
vzaktualno.hr/novac.jutarnji.hr