U Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice završena su još dva velika EU projekta.
Naime, nakon što je u listopadu prošle godine završen najveći projekt energetske obnove u Hrvatskoj - obnova Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju vrijedna 98,8 milijuna kuna, u utorak su održane završne konferencije projekata energetske obnove Lovrina kupelj te skupa zgrada Terme, Konstantinov dom.
Projekt „Energetska obnova zgrade Lovrina kupelj odobren je sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“, Prioritetne osi 4 „Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije“, obuhvatio je opsežne građevinsko-obrtničke, strojarske i elektrotehničke zahvate. Obnovljeni su toplinska ovojnica i krovište, ugrađena nova vanjska stolarija, nova energetski visokoučinkovita unutarnja LED rasvjeta, nova oprema u postojeću kotlovnicu te inverterska dizalice topline, a rekonstruiran je sustav ventilacije i grijanja. Na taj će se način smanjiti godišnja primarna potrošnja energije za 64,79 posto, uvedene su nove mjere korištenja OIE iz lokalnih izvora i osigurano je smanjenje emisije CO2 za 66,28 posto.
Ukupna vrijednost projekta je 8.296.136,25 kuna, od čega je ukupan iznos bespovratnih sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj 4.134.142,62 kuna. Također, Specijalna bolnica je primatelj financijskog instrumenta „ESIF Krediti za energetsku učinkovitost“ sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj, OP „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“ u ukupnom iznosu od 4.161.993,63 kuna.
Završena je i energetska obnova još pet bolničkih zgrada, skupa zgrada Terme, a vrijednost ovog projekta je 42.229.144,69 kuna od čega je ukupan iznos bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj 21.541.024,82 kuna.
Denis Kovačić, ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice rekao je da je proteklih više od godinu dana bio iznimno zahtjevan period u uvjetima kada se u svim objektima bolnice radilo na energetskoj obnovi.
-Samo s tog aspekta, kad vam se u svim objektima vrše vrlo zahtjevni radovi, a morate funkcionirati u sustavu javnog zdravstva u ugovornog odnosu s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, to je vrlo zahtjevno, a s druge strane, kad nas je iznad svega pogodila i ova pandemijska kriza bilo je još teže i izazovnije, ali ja sam ponosan da nismo praktički niti jedan dan prestali s radom. Dakle, radimo kontinuirano u adekvatnim uvjetima i svim djelatnostima bolnice u okviru one epidemiološke situacije koja nam je zadana i koju moramo poštivati – rekao je Kovačić.
Varaždinski župan Radimir Čačić istaknuo je da u protekle četiri godine njegova mandata ukupna ulaganja u zdravstvo prelaze pola milijarde kuna.
-Jedan dio toga je ovdje gotov, a jedan dio, Spinalni centar, tek je izašao iz temelja i dolazi u prvi kat. Isto tako, završava roh bau dnevne kirurgije, hitnog prijema i dnevne bolnice u Općoj bolnici Varaždin. Puno toga je ovoga trenutka još u realizaciji – rekao je Čačić dodavši da u Varaždinskim Toplicama ima još fantastičnih objekata i potencijalnih projekata.
-Obim investicija u Varaždinskim Toplicama neće stati, malo će se promijeniti struktura investitora jer je sigurno da ćemo u nekim segmentima morati tražiti i privatne partnere, u ovim novim projektima. Jučer sam ponovno razgovarao s najodgovornijim ljudima u ovoj državi vezano za naš povijesni i najveći projekt operacionog bloka intenzive i svega onog što ide u OB Varaždin i sada očekujemo potvrdu tog financiranja. Već sad najavljujem da ćemo biti spremni i raspisati natječaj za izvođenje radova tako da očekujem da ove godine i započnemo radove – najavio je Čačić.
Završnoj konferenciji nazočio je i državni tajnik iz Ministarstva zdravstva Tomislav Dulibić.
-Ono što je bit i poanta Europske kohezijske politike je da mi države koje smo kasnije ušle u EU hvatamo priključak razvijenim članicama EU. S ovom energetskom obnovom, sa Spiralnim centrom i energetskom obnovom koja je već napravljena, Specijalna bolnica Varaždinske Toplice postaje jedan ozbiljan regionalni igrač na zdravstvenom turizmu i u medicinskoj rehabilitaciji. U vrijeme pandemije, mi kao Vlada i Ministarstvo zdravstva radimo i dalje na ugovaranju novih projekata i fondova. U proteklom razdoblju 2014. - 2020. na zdravstvo je alociralo nekih 2,2 milijardi kuna i sada ćemo iz Programa oporavka dobiti preko 2 milijarde kuna, a nakon toga slijedi višegodišnji financijski okvir s kojim ćemo zaokružiti modernizaciju hrvatskog zdravstva – poručio je Dulibić i istaknuo početak projekata sanacija bolnica koji će se održavati do kraja godine. Dulibić je na kraju zahvalio ravnatelju, Fondu i županu na kvalitetnoj suradnji.
U Varaždinskim Toplicama bila je i zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti Alenka Košiša Čičin Šain.
-U Hrvatskoj se s ovom provedbom počelo 2014. godine prvenstveno iz nacionalnih sredstava i na to je tada utrošeno 1.6 milijardi kuna, da bi se od 2016. godine počela koristiti sredstva iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija i od tada je napravljena energetska obnova oko 750 zgrada javne namjene, ukupne vrijednosti od nekoliko milijardi kuna. Uštede koje su se tom energetskom aktivnosti postigle u tim projektima su minimalno 50 posto i to je bio uvjet kojeg je postavila Europa. Najčešće smo uspjeli postići negdje oko 60% uštede i u primarnoj energiji i u toplinskoj isto tako i u smanjenju CO2 – kazala je Čičin Šain i dodala da je riječ o velikim brojkama, ali i uštedama koje će sasvim sigurno doprinijeti našoj nacionalnoj bilanci emisije stakleničkih plinova.
ak/vzaktualno.hr