U srijedu je u Radoboju održana završna konferencija projekta Zagorje ABECEDA prirode koji provodi Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno te je predstavljena i investicija uređenja i opremanja Centra za prirodu Zagorje koja je iznosila 1,7 milijuna kuna.
Centar za prirodu Zagorje prvi je objekt takve vrste u Krapinsko - zagorskoj županiji koji služi za prezentaciju prirodnih vrijednosti i ekološke mreže Natura 2000 kroz održavanje edukativnih radionica, predavanja i izložbi u organizaciji Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko - zagorske županije Zagorje zeleno.
Cilj projekta je proširenje sadržaja na odredištima prirodne baštine u svrhu povećanja atraktivnosti lokacija i kvalitete edukativnih programa te osiguravanje dostupnosti uz očuvanje prirode i održivi svekoliki razvoj. To uključuje razvoj infrastrukture za posjetitelje, turističkih sadržaja ali i edukativnih programa i materijala te plana upravljanja posjetiteljima kako bi se osiguralo održivo korištenje, ali i povećao broj posjetitelja, povećale gospodarske aktivnosti u okolini i aktivirala lokalna zajednica.
Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno kazala je kako je u srpnju 2018. godine potpisan ugovor na iznos od 4,6 milijuna kuna koji je raspoređen u pet elemenata, a uređenjem Centra za prirodu dodatno je uređeno prizemlje, zamijenjena vanjska i unutarnja vrata, izrađen prezentacijski zid te adaptacija potkrovlja, izgradnja prilaznog stepeništa s podiznom platformom.
-Prostor potkrovlja se sastoji od tri cjeline – prezentacija zaštićenih područja s biljnim i životinjskim vrstama, prikaz pada Hrašćinskog meteorita, vrlo važnog događaja za geološku znanost, te se može zaviriti u Židovske jame, špilje koja je zatvorena za javnost - dodala je Hršak.
Dijana Hršak je naglasila da su izgradnjom jedinstvene staze kroz krošnje Zelenjak, tri zelene učionice, multimedijskim uređenjem Centra za prirodu Zagorje napravljeni veliki iskoraci u interpretaciji i promociji, a edukacija ima novu razinu.
Iz projekta su proizašli nova knjiga o prirodi KZŽ, prvi suveniri, brošura o Centru i stazi kroz krošnje, tri videa, nova web stranica i novi vizualni identitet ustanove, a veliki naglasak je na dostupnosti sadržaja osobama s posebnim potrebama.
-Putem terenske nastave došli smo do svake osnovne škole u našoj županiji, a s ovim projektom nam je želja da škole iz cijele Hrvatske dođu kod nas u zeleno Zagorje - rekla je Hršak.
Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar nazočio je završnoj konferenciji na kojoj je rekao kako se ovakvim projektima mijenja cijela slika Zagorja.
-Ni Zelenjak više nije, nakon staze kroz krošnje, isti kao što je bio. Nakon ove multimedije i uređenja, mogućnosti prilaza osobama s invaliditetom, opet neće biti sve isto. Pokazalo se da nema prostora niti jednog segmenta gdje se ne mogu raditi projekti i gdje se ne mogu povlačiti bespovratna europska sredstva, a mi smo kroz Ustanovu pokazali ne samo da se može, nego da se može raditi odlično - kazao je župan Kolar i dodao kako su već pripremljeni novi projekti kako bi Krapinsko-zagorska županija, kao što je lider kontinentalnog turizma, postala i lider u projektima očuvanja prirode na području Hrvatske.
-Upravo na ovakvim projektima pokazujemo da mi jesmo prepoznatljiva i uspješna sredina i želimo biti primjer drugima i ako želimo živjeti u čistom, zaštićenom okolišu, moramo stvarati uvjete za zelenu ekonomiju i sljubiti se s prirodom i na taj je način očuvati - završio je župan.
Na završnoj konferenciji nazočio je i načelnik Općine Radoboj Anđelko Topolovec koji je rekao kako se Općina i Javna ustavnova već dugi niz godina nadopunjuju i zajedno su u svim lijepim stvarima koje su se događale u Radoboju.
vzaktualno.hr
18.08.2021.