Lavinu reakcija u javnosti izazvao je incident koji se dogodio u Tehničkoj školi Čakovec, kada je profesor strojarstva Franjo Dragičević fizički nasrnuo na dvojicu učenika.
Do incidenta u toj školi došlo je na šestom satu poslijepodnevne nastave u odjeljenju za bravare, piše Jutarnji list. Profesor strojarstva Franjo Dragičević fizički se obračunao s dvojicom šesnaestogodišnjih učenika koji su ga konstantno provocirali. Učenici pritom nisu ozlijeđeni, a njihovi roditelji odbili su liječničku pomoć.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja protekih je dana u Tehničku školu Čakovec uputilo prosvjetnu inspekciju kako bi utvrdila sve okolnosti nemilog događaja koji su učenici opisali kao fizički sukob profesora s dvojicom đaka, koje je lupao po glavi, primao za vrat, gurao u ormar svojeg kabineta... Profesor tvrdi da nijednog učenika nije udario. U Ministarstvu su, čini se, ozbiljno shvatili situaciju nasilja u školama. Trenutno, kažu, analiziraju dostupne podatke i prijave kako bi u što kraćem roku pokrenuli novi akcijski plan za suzbijanje nasilja uz postojeće programe prevencije. Jutarnji list neslužbeno doznaje da su podigli službe na noge, no ne žele nagliti s objavom plana zbog osjetljive i slojevite situacije.
- Situacija je shvaćena izuzetno ozbiljno. S planom aktivnosti izlazimo uskoro van. Razmatra se i opcija uvrštavanja zaposlenika u školama među službene osobe - kažu u MZO-u. Za takvu opciju potrebna je međuresorna suradnja, kao i izmjene postojećih propisa.
"Stop učeničkom nasilju i torturi!"
Incident u Tehničkoj školi Čakovec izazvao je burne reakcije na društvenim mrežama. I dok stručnjaci upozoravaju da nastavnici ni u kojem slučaju ne bi smjeli pribjeći nasilju prema učenicima, brojni su se profesori i učitelji solidalizirali s kolegom. Pokrenuta je i peticija “Dosta je bilo šutnje učitelja i nasilja nad učiteljima! Stop učeničkom nasilju i torturi!” koju je u samo 24 sata potpisalo oko 5500 ljudi. “Zahtijevamo da svoj posao obavljamo u miru i da nas se zakonski zaštiti da nas nitko nema pravo ometati niti uznemiravati na radnom mjestu”, navodi se, među ostalim, u peticiji u kojoj se zahtijeva i da se napad na učitelja smatra napadom na službenu osobu. Također, pod oznakom #ijasamfranjo brojni nastavnici na društvenim mrežama dijele svoja traumatična iskustva s učenicima.