Izložba Židovi i Varaždin otvorena je u utorak u varaždinskoj sinagogi. Izložba uključuje 26 panela koji prikazuju bogatu povijest Židova u Varaždinu koja je ujedno i najstarija židovska zajednica u ovom dijelu Hrvatske.
Izniman je doprinos Židova u svim sferama društva, a poseban simbolički značaj ima mjesto izložbe – varaždinska sinagoga, zaštićeno kulturno dobro.
Izložbu su organizirali Grad Varaždin i Gradski muzej Varaždin, a osmislile Spomenka Težak, zamjenica predsjednika Kulturnog vijeća grada Varaždina i muzejska savjetnica u Gradskom muzeju Varaždin, Nataša Mihinjač, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin, i Petra Marincel, dokumentaristica Gradskog muzeja Varaždin. na temelju povijesnih istraživanja Magdalene Lončarić.
– Željeli smo ukazati na stanje u kojem se nalazi naša sinagoga i potrebu da se ona obnovi i dovede u planiranu svrhu. Izložbom „Židovi u Varaždinu“ u biti radimo reinterpretaciju svih izložbi koje su bile postavljene u našem muzeju, mariborskoj sinagogi ili u nekim drugim objektima poput Turističke zajednice. 26 panoa i jedan s povijesnim razvojem sinagoge, od početka radova 1859. i posvećenja 1861. Jedina sačuvana fotografija unutrašnjosti je ona iz 30-ih godina prošlog stoljeća. Danas imamo sačuvan samo jedan predmet iz sinagoge. Varaždinska židovska općina je bila najstarija u ovom dijelu Hrvatske, okupljala je Židove Aškenaze koji su na naše područje došli s njemačkog područja. Riječ je bila prvotno o trgovcima. U velikoj mjeri je obilježila gospodarski život grada, bilo da je riječ o malim trgovačkim radnjama ili pak o začecima industrije u Varaždinu. Tekstilna industrija Varaždin ili današnji Varteks, veliki je početni dio kapitala imao židovskog podrijetla – na otvorenju je rekla Spomenka Težak.
– 15-ak godina pokušavamo pokrenuti obnovu sinagoge. Veseli da će ipak biti sredstava Ministarstva kulture za obnovu pročelja. Obnova je naš kulturološki dug jednoj zajednici koja je apsolutno ostavila trag. Na ovoj izložbi se vidi od gospodarstva, obrta, humanitarnih udruga, školstva, znanosti, u svim segmentima židovska je zajednica bila prisutna u bogatoj povijesti Varaždina. Ovaj objekt je najbolji spomenik tome i kroz živu kulturnu aktivnost prioritet je kulture Varaždina – dodao je ravnatelj GMV-a Ivan Mesek.
Zamjenica gradonačelnik Sandra Malenica osvrnula se na obnovu sinagoge i židovskog groblja.
– Sinagogu ćemo zadržati u postojećem obliku. Za uređenje sjevernog pročelja dobili smo 185.000 tisuća kuna od Ministarstva kulture i dodat ćemo iz gradskog proračuna. Za izradu projektne dokumentacije za obnovu mrtvačnice na židovskom groblju dobili smo 80.000 kuna – kazala je Malenica.
Izložba ostaje otvorena do 31. svibnja i može se razgledati svaki radni dan popodne od 16.15 do 19 sati. Ulaz je besplatan.
Za učenike bit će u utorak, 21. svibnja, od 10 do 12 sati biti organiziran edukativni dan – razgled izložbe uz vodstvo Spomenke Težak, dok će za građane vodstvo biti organizirano u petak, 31. svibnja. u 18 sati.
Na Međunarodni dan muzeja, u subotu, 18. svibnja, od 20 do 24 sata Sinagoga će biti otvorena za javnost te će se u njoj prikazivati dokumentarni filmovi Mire Wolf.
Posjet Židovskom groblju za sve zainteresirane bit će u četvrtak, 30. svibnja, u 14 sati uz vodstvo Milivoja Dretara.
n.k. / vzaktualno.hr