Pandemija koronavirusa u posljednja gotovo dva mjeseca potpuno je okrenula život u Hrvatskoj, ali i u Europi i svijetu. Kako se Varaždinska županija nosi s epidemijom i kako će nam izgledati život nakon koronavirusa? Ovo su odgovori iz Varaždinske županije.
Kakva je situacija u županiji vezano uz epidemiju koronavirusa?
U Varaždinskoj županiji nakon deset dana bez zabilježenih slučajeva oboljenja od koronavirusa danas imamo jedan, tako da je trenutno situacija pod kontrolom. Ukupan broj oboljelih i dalje 33, a ozdravile su ukupno 23 osobe.
Na liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalazi se 9 osoba i dobrog su općeg stanja, dok se jedna osoba nalazi na respiratoru u Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu. Međutim, ne smije se zanemariti ni činjenica da smo po broju osoba koje su u mjeri samoizolacije na visokom drugom mjestu, odmah iza Grada Zagreba. U mjeri samoizolacije trenutno se nalazi 1.332 osobe.
Ukupni broj testiranih do 19. travnja u Varaždinskoj županiji je 915. Brisevi se uzimaju i u izdvojenoj COVID-19 ambulanti Doma zdravlja u Kolodvorskoj ulici. Gledajući odnos broja testiranja i COVID-19 pozitivnih, Varaždinska županija testira dvostruko više osoba sa sumnjom na koronavirus u odnosu na nacionalnu razinu. Međutim, bilo bi neozbiljno i neodgovorno koncentrirati se isključivo na brojke koje nam idu u prilog te zbog toga i dalje pozivamo sve građanke i građane Varaždinske županije da se drže preporuka Nacionalnog stožera.
Posebno je važno naglasiti da je prvog dana uvođenja mjere kontrole kretanja Varaždinska županija naredila lokalnim stožerima jedinica lokalne samouprave i poslovnim subjektima dostavu svih podataka o izdanim propusnicama, bez obzira što je Nacionalni stožer to propustio učiniti. Tako smo omogućili potpunu kontrolu i provedbu mjere, sedam dana ranije od drugih dijelova Hrvatske, a nakon toga je Nacionalni stožer ispravio svoj propust.
Istoga tako, od posebne je važnosti da uz Zagreb, Split i Osijek, Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije ima ljude, certifikate i opremu za provođenje vlastitih testiranja, pa se u Varaždinskoj županiji radi dvaput više testiranja nego na nacionalnoj razini, posebno za zdravstvene djelatnike i djelatnike domova za starije osobe. Broj ljudi u kontroliranoj samoizolaciji od samog početka krize je bio daleko najveći u Hrvatskoj, što je, uz intenzivnu kontrolu Epidemiološke službe i Policijske uprave varaždinske, do sada pomoglo suzbijanju pandemije.
Molim Vas kraći komentar mjera koje je donijela Vlada RH-a kako bi smanjila negativan utjecaj epidemije koronavirusa na gospodarstvo i što se na lokalnoj razini može učiniti da se pomogne gospodarskom sektoru?
Za pohvalu su Vladine mjere, a koje su više-manje pratile prijedloge koje je osobno dao župan Radimir Čačić. Nije dobro da je upotrijebljen činovnički model po kojem tvrtke s padom prihoda od 50 do 80 posto dobivaju odgodu plaćanja, a one čiji prihodi padnu ispod 50 posto potpuno se oslobađa od prireza i doprinosa. Time se otvara prostor za manipulacije i neizbježnu odgodu izdavanja računa kako bi se palo ispod 50 posto. Mjera koju je predložio župan Čačić predviđala je da se tvrtke oslobađaju davanja proporcionalno padu prihoda u odnosu na 2019. godinu.
Nije dobro ni to što je izostalo formiranje jamstvenog fonda na nacionalnoj razini, koji bi davao garancije tvrtkama, čime bi se rješavao problem likvidnosti. To Hrvatska mora napraviti, ne samo za turizam i izvoz, nego za cjelokupno gospodarstvo.
Kakav nas život očekuje nakon okončanja epidemije i kada se ukinu sve mjere? Kakvu situaciju u gospodarstvu očekujete na području županije i koje ćete mjere štednje i racionalizacije poduzeti budući da će se posljedice gospodarske krize osjetiti prilikom punjenja proračuna?
Kakav nas život očekuje, zasad je teško i nezahvalno prognozirati. Kad su u pitanju prihodi Varaždinske županije, neupitno je da će biti manji budući da je na razini ožujka zabilježena stagnacija prihoda, odnosno evidentiran je blagi pad. Jasnu sliku o posljedicama za travanj imat ćemo početkom svibnja.
Izvorni budžeti županija se s 80 posto pune od poreza na dohodak, čije će uplate biti smanjene i/ili odgođene, čime i županije u okviru Vladinih mjera doprinose opstanku gospodarstva.
Varaždinska županija će primarno štedjeti na plaćama službenika i namještenika te dužnosnika. Službenicima i namještenicima Varaždinske županije, kao i svim zaposlenicima ustanova i tvrtki u vlasništvu Županije plaće će biti smanjene za 20 posto, zamjenici župana odrekli su se 20 posto neto plaće, dok se župan odrekao svoje plaće u humanitarne svrhe još na početku mandata, a sada će mu za 20 posto biti smanjena naknada. Ta sredstva će biti preusmjerena u poseban fond od 1,5 milijuna kuna za bespovratnu pomoć obrtnicima najpogođenijima epidemijom koronavirusa, a uz to će Županija za njih osigurati i kreditna obrtna sredstva u ukupnom iznosu od 5 milijuna kuna uz preuzimanje 80 posto garancije.
Pravo na bespovratna sredstva imat će svi obrtnici na području Varaždinske županije, izuzev Grada Varaždina, koji imaju zatvorenu djelatnost i koji nemaju niti jednu osnovu po kojoj mogu raditi. Županija će za mjesece ožujak i travanj ove godine na njihov račun isplatiti pomoć, i to 3.000 kuna za one s do 10 zaposlenih, odnosno 5.000 kuna za one s više od 10 zaposlenih. Sredstva za ovu namjenu će se osigurati rebalansom županijskog proračuna za 2020. godinu, i to pretežno smanjenjem plaća službenika, namještenika i dužnosnika, kao i smanjenjem plaća zaposlenika ustanova i poduzeća u vlasništvu Županije. Obrtnicima će se sredstva isplaćivati na temelju popunjenog on-line obrasca počevši od 20. travnja 2020. godine.
Što je s brojnim projektima koji se provode na području županije?
U Varaždinskoj županiji i dalje se provode projekti sufinancirani bespovratnim EU sredstvima. Završena je energetska obnova Druge gimnazije Varaždin i Srednje škole Ivanec, a radovi se odvijaju u Srednjoj školi Arboretum Opeka i u osam područnih škola - Drenovec, Prigorec, Kuljevčica, Gačice, Podevčevo, Ladanje Gornje, Nova Ves Petrijanečka, Gornja Poljana.
Uredno se odvijaju i radovi na energetskoj obnovi Vodotornja u centru Varaždina, dok su u Domu za starije i nemoćne osobe Varaždin trenutno obustavljeni unutarnji radovi.
U Općoj bolnici Varaždin se također radi uz smanjeni intenzitet tako da napreduju radovi na energetskoj obnovi zgrada Poliklinike, Mikrobiologije i RTG-a te Psihijatrije, kao i na obnovi zgrada u Klenovniku. Isto tako, uredno se odvija energetska obnova objekata Minerva, Terme, Konstantinov dom i Konstantinova kupelj, dok su za energetsku obnovu Lovrine kupelji počeli pripremni radovi.
Osim što traju radovi, u Županiji se pripremaju novi projekti. Za objekt u bivšoj vojarni u Optujskoj ulici, za zgradu Zapovjedništva iz 1940. godine građenu za potrebe tadašnje Kraljevske jugoslavenske vojske, priprema se projekt energetske obnove. Također se priprema projekt vezan uz jahaonu u bivšoj vojarni u Optujskoj. U planu je osnivanje Konjičkog centra Varaždinske županije za rekreativno i rehabilitacijsko jahanje, kao i školu jahanja za različite uzraste „mali husari“ i drugo, a uz to i uređenje Prezentacijskog centra Varaždinske husarske granične pukovnije.
Varaždinska županija je postala vlasnik dvorca Šaulovec, za koji je izdvojila 2 milijuna kuna, tako da je u tijeku snimanje stanja objekta, a usporedno s tim se izrađuju projekti.
Započele su i pripreme za osnivanje Zavoda za zaštitu kulturne i prirodne baštine, a u sklopu Javne ustanove Priroda. Zavod bi upravljao kulturnim i prirodnim dobrima u Varaždinskoj županiji, među kojima su, uz dvorac Šaulovec i zgradu Zapovjedništva u Optujskoj, arboretum Opeka, špilja Vindija, ugasli vulkan Gaveznica, Gomila u Jalžabetu, Arheološki lokalitet u Varaždinskim Toplicama te Županijska palača.
Za Gomilu u Jalžabetu, lokalitet s najznačajnijom nadgrobnom gomilom Haltštatske kulture u Europi i izuzetnim nalazima, pokrenut je projekt otkupa zemljišta.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr