U organizaciji Varaždinske županije, HAZU – Zavod za znanstveni rad Varaždin i udruge Varaždinsko bučino ulje, u utorak je u kongresnoj dvorani varaždinske Arene održan 2. znanstveni skup „Varaždinsko bučino ulje“.
Stručnjaci s Instituta Ruđer Bošković, Sveučilišta Sjever, ADIPA – Društva za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske i Bioinstituta Čakovec prezentirali su zdravstvene blagodati bučinog ulja i važnost njegove konzumacije u studentskoj populaciji, a dali su i povijesni pregled razvoja uljara te iznijeli koji su izazovi u proizvodnji bučinog ulja.
Na znanstvenom skupu bila je i zamjenica župana Silvija Zagorec.
– Varaždinsko bučino ulje je zaštićeni autohtoni proizvod i to je jedino zaštićeno bučino ulje na području Republike Hrvatske, a osim toga to je i prvo bučino ulje koje je osvojilo zlatnu medalju na prestižnom svjetskom natjecanju. Imamo 40-ak poljoprivrednih proizvođača koji se bave proizvodnjom bučinog ulja za potrebe tržišta, a još je više onih koji se bave proizvodnjom za vlastite potrebe. Slobodno možemo konstatirati da proizvodnja našeg crnog zlata u posljednjih nekoliko godina doživljava ekspanziju. Iznimno smo ponosni na naše proizvođače koji svo svoje znanje, energiju i trud ulažu u proizvodnju, a još smo ponosniji što to svoje znanje prenose na mlađe generacije. To nam je veliki zalog za budućnost i pretpostavka da će se i dalje nastaviti kontinuitet proizvodnje Varaždinskog bučinog ulja – istaknula je Zagorec.
– Mi ćemo i dalje kontinuirano i intenzivno raditi na svijesti naših proizvođača, kako bismo naše bučino prikazali u najboljem svjetlu. Zapravo, to ulje govori samo za sebe jer vjerujem da mu svatko tko ga jednom proba ne može odoljeti – dodala je zamjenica župana.
Dragutin Vincek, županijski pročelnik za poljoprivredu, kazao je da cilj skupa promocija i građenje prepoznatljivosti brenda koji se zove Varaždinsko bučino ulje.
– Da je jedino zaštićeno bučino ulje u Hrvatskoj, to je svima poznato. Zaštićeno je pet maslinovih ulja, ovisno o destinaciji otkuda dolaze, i bore se protiv jednog na domaćem tržištu. Ali ta domaća borba je možda čak i nevažna. Želimo da ljudi svakodnevno koriste bučino ulje. Zato smo našim tradicionalnim proizvodima pokrili od vrtića do znanosti, pokušavamo doprijeti u sve sfere društva – kazao je.
– Proizvođači su ograničeni resursima, koji se zovu zemlja, mehanizacija, skladišni prostori, investicije. Teško je u godinu-dvije nešto napraviti. Ali zadnjih par godina dali smo veliki vjetar u leđa ne samo Varaždinskom bučinom ulju, nego svim tradicionalnim proizvodima, upravo jer smo spoznali da možda nemaju tolike marketinške mogućnosti – dodao je Vincek.
– U Varaždinskoj županiji imamo oko 1100 hektara, a postoji i veliki broj gospodarstva koja proizvode za vlastite potrebe, pa je brojka veća. Udruga ima 36 članova i oni proizvode na oko 500 hektara – završio je županijski pročelnik za poljoprivredu.
Na znanstvenom skupu „Varaždinsko bučino ulje“ o antioksidacijskoj aktivnosti bučinog ulja i pogače govorio je prof. dr. sc. Srećko Valić, Institut Ruđer Bošković.
– Antioksidansi su važni u ljudskom organizmu jer naš štite od takozvanog oksidacijskog stresa kojem smo svi podložni zbog današnjeg načina života, brze i nepravilne prehrane i nedovoljnog kretanja, što onda uzrokuje i pretilost i naravno može dovesti do niza raznih bolesti. Dakle, nakupljanje oksidacijskog stresa u nama je vrlo negativno za ljudski organizam i da bi se to spriječilo potrebno je unositi antioksidanse. Bučino ulje jeste bogato antioksidansima i mi to istražujemo već duži niz godina te imamo metodu koju smo razvili u Institutu Ruđer Bošković, koja nam daje mogućnost mjerenja kolika je antioksidacijska snaga svakog pojedinog uzorka. Uzorci s područja Varaždinske županije vrhunske su kvalitete, a uspoređujući naša bučina ulja s uljima austrijskih proizvođača, naša su se pokazala bolja po pitanju antioksidacijskih svojstava – naglasio je Valić.
O potrošnji i informiranosti o važnosti konzumacije bučinog ulja u studentskoj populaciji govorila je izv. prof. dr. sc. Natalija Uršulin-Trstenjak, Odjel za prehrambenu tehnologiju, Sveučilište Sjever, o uljarama bučinog ulja kao industrijskoj baštini Hrvatske mr. sc. Roman Ozimec, ADIPA - Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske.
– Industrijska baština je kao i sve druge koje imamo dio naše baštine, a industrija se pojavila nakon manufakture i ima starost od 100 do 150 godina. Međutim ona je iznimno važna za prepoznatljivost i razvoj određenih krajeva. Daljnjim razvojem političke i geopolitičke pozicije i državnih sustava neke robe i neki industrijski proizvodi, nažalost, gube na važnosti i te industrije nestaju. Mnogi danas vjerojatno ne znaju da je u Varaždinu radila tvornica duhana i to burmuta, da je tu bila pivovara. Imamo iznimno zanimljivu industrijsku povijest koju netko treba napisati i napraviti sintezu, a jedan od segmenata te povijesti je proizvodnja bučinog ulja koje je prvo uopće koje se počelo proizvoditi na području Hrvatske jer su se u to doba tek počele pojavljivati uljana repica, suncokret i soja, danas najvažnije uljarice u Europi – kazao je Ozimec.
– U Hrvatskoj pa i u široj regiji trenutno su uljare uglavnom maslinovog ulja te lokacije koje se prepoznaju kao važna industrijska baština, gdje se rade posjetiteljski centri, muzeji, izložbe i slično, dok nema još niti jedne uljare bučinog ulja nigdje. To je prilika da Varaždin bude prvi, prije Austrije i Slovenije, da mi napravimo svoj muzej ili posjetiteljski centar bučinog ulja u kojem bi posjetitelji mogli upoznati povijest kulture, evoluciju uzgoja, razvoja, tehnologiju proizvodnje, kvalitetu, a mogao istovremeno kušati i kupiti proizvode, najbolja ulja ove regije koja se nude. Varaždin je apsolutno grad koji bi mogao tako nešto pokrenuti i uspostaviti – poručio je Ozimec.
Zamjenica župana Silvija Zagorec na to je kazala da vole afirmativne i konstruktivne prijedloge i o njima će se razmisliti, a sve ono što može doprinijeti vidljivosti i prepoznatljivosti Varaždinskog bučinog ulja spremni su prihvatiti.
Na skupu je o izazovima u proizvodnji bučinog ulja Safety vs Quality govorila Melita Makovec, mag. ing. mol. biotech, Bioinstitut d.o.o. Čakovec.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr