Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Znate li iz koje zemlje uvozimo najviše krumpira?

Znate li iz koje zemlje uvozimo najviše krumpira?

Hrvatska i svijet
26. kolovoza 2017.
Alenka Kučić
1080
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Prošle je godine u Hrvatsku s teritorija trećih zemalja ušlo čak 45.708 tona voća i nešto manje povrća, 41.774 tone. Nakon egipatskog, uvezli smo najviše bosanskog mladog krumpira i to 1000 tona, a iz ove nam je susjedne države stiglo i najviše svježih krastavaca, kad je riječ o tržištu izvan EU-a, ukupno 1171 tona, te salate glavatice 831 tona. Srbija je još veći izvoznik povrća u Hrvatsku. S tog je tržišta na naše police pristiglo 1700 tona crvenog luka i jednako toliko mrkve, 1500 tona slatkih paprika, 1400 tona graha, 1200 tona graška, 699 tona mahunastog povrća...Iz Makedonije Hrvatska uvozi najviše slatkih paprika – više od 3300 tona, te lubenica – 1258 tona. Upola manje količine ovog voća, no ne i zanemarive, dolaze nam iz Srbije (580 tona) i Bosne (631 tona).
Kad je u pitanju voće, Srbija u Hrvatsku izvozi najviše svježih šljiva – 1480 tona, te zamrznutih proizvoda i orašastih plodova (1577 tona). Iz BiH najviše nam stiže svježeg stolnog grožđa – lani su uvezene čak 424 tone, zatim jabuka (212 tona) i krušaka (oko 200 tona).Zanimljivo je da čak polovinu ukupno uvezenog voća iz trećih zemalja čine banane iz Ekvadora, kojih smo u 2016. godini uvezli u količini od 22.612 tona.
Podsjetimo i kako je proizvođačima iz trećih zemalja dopušteno korištenje pesticida od kojih su neki već godinama u Europskoj uniji zabranjeni.

a.kučić/vzaktualno.hr/slobodnadalmacija,hr

Alenka Kučić 24338 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Pokopaj me nježno
Nevjerojatan interes za novu predstavu Kerekesh Teatra
Događanja
2017-08-26

Sljedeća Vijest

Čačić i Beljak
Čačić i Beljak na Špancirfestu
Politika
2017-08-26
Izdvojeno
Aquafest oduševio već prvog dana, a vikend donosi spektakl radionica, predstava i glazbe!
Događanja
7. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Molitva i prosvjed u 25 hrvatskih gradova, među njima i Varaždin : Muškarci kleče, žene traže pravo na izbor
Događanja
7. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Josip Cvetko novi je predsjednik Općinskog vijeća Općine Lobor
Događanja
7. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Hrvatska razbila Gibraltar 7:0, ali domaćini oduševljeni: “Ofenzivniji smo nego ikad!”
Sport
7. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.