Stručnjaci odavno savjetuju da voće i povrće dobro operemo prije konzumacije ili pripreme te ga ogulimo, ako je to moguće. Jedan sastojak koji svi imamo u svom domu pomaže u temeljitom pranju pesticida koji se koriste u proizvodnji voća i povrća.
Sastojak koji sve domaćice imaju u svojem domaćinstvu, natrijev-bikarbonat ili soda bikarbona ima mnogo primjena, a američki znanstvenici istraživanjem su utvrdili da je njezina upotreba u ispiranju pesticida s voća djelotvornija od obične vode. Znanstvenici otprije upozoravaju da voće apsorbira pesticide i da ih je s površine moguće isprati sodom bikarbonom, ali nitko dosad nije izmjerio koliko su duboko u voće pesticidi prodrli i u kojoj mjeri ih soda bikarbona može ukloniti.
- Prvi smo se posvetili proučavanju da bismo ustanovili koliko su duboko u voćku pesticidi prodrli i u kojoj ih je mjeri moguće isprati - rekla je Lili He, znanstvenica na Sveučilištu Massachusetts i jedna od glavnih autorica studije, dodavši da su ona i kolege u eksperimentima koristili organske jabuke te dvije kemikalije koje se često upotrebljavaju u tretiranju voća u SAD-u. Jedna od kemikalija bila je ona pod nazivom tiabendazol koja služi za uništavanje gljivica, a druga pod nazivom fosmet uništava štetne kukce.
Zalili su voće najvišom dopuštenom količinom pesticida u skladu s pravilima. Potom su ih pokušali isprati običnom vodom, sodom bikarbonom i otopinom razrijeđenog izbjeljivača. Nakon petnaestminutnog ispiranja sodom bikarbonom gotovo sve kemikalije uklonjene su s površine voća.
Soda je odlična, ali nije jedino rješenje
Postoji mogućnost i da se po voću iz boce s raspršivačem poprska bijeli ocat te se potom ono opere u vodi. Ocat uništava bakterije pa se može i samostalno koristiti za čišćenje plodova.
Jedna od metoda je i namakanje voća u vodi, u morskoj soli i soku limuna u trajanju od 10 minuta.
a.kučić/vzaktualno.hr/zadovoljna.hr