U varaždinskom Vatrogasnom centru organizirano je osposobljavanje općinskih načelnika, gradonačelnika i župana za poslove civilne zaštite.
Jedinice lokalne i regionalne samouprave imaju značajnu ulogu u sustavu civilne zaštite i odgovorne su za uspostavu i funkcioniranje civilne zaštite na svom području, stoga je osposobljavanje čelnih ljudi općina, gradova i županija izuzetno važno, kako bi se odgovorne osobe upoznale s poslovima i zakonskim obvezama u sustavu civilne zaštite.
Prema Zakonu o sustavu civilne zaštite, općinski načelnici, gradonačelnici i župani dužni su se osposobiti za obavljanje poslova civilne zaštite u roku od šest mjeseci od stupanja na dužnost, prema programu koji provodi Državna uprava za zaštitu i spašavanje, ističe Neven Szabo iz DUZS-a, odnosno Učilišta vatrogastva.
- Mi smo napravili program koji traje osam sati i slušaju se uglavnom planske aktivnosti, govori se i o psihosocijalnim aspektima i kriznom upravljanju kod složenijih događaja. Cilj ovakvog osposobljavanja je da se čelnici lokalne samouprave senzibiliziraju za te poslove jer su i po Ustavu odgovorni za djelovanje cijelog Sustava zaštite i spašavanja. Inače, prije svega treba se napraviti procjena ugroženosti, kako za cijelu državu tako i za pojedine županije, a onda se sukladno toj procjeni izrađuju i planovi za djelovanje sustava.
Uz gotovo sve načelnike i gradonačelnike Varaždinske županije, osposobljavanju se odazvao župan Radimir Čačić.
- Sustavi obično ovdje na području naše županije nešto bolje funkcioniraju, postoji tradicija poštivanja zakona, kao i karakteristika građana sjevera Hrvatske da su svjesni svoje građanske odgovornosti i ne prebacuju sve na državu, stoga ne čudi da smo i u ovakvim stvarima revniji od drugih. To je važno, jer točke koje objedinjuju aktivnosti u kriznim situacijama sasvim sigurno pretpostavljaju znanja načelnika i gradonačelnika koji su sudionici tog procesa – rekao je župan te podsjetio da smo imali nekoliko takvih situacija upravo ove godine:
- Na razini države imali smo velike požare, imali smo poplave, odnosno Gunju, a malo se zna o tome da smo prije nekoliko godina ovdje imali jedno pucanje nasipa na razini štete veće od 100 milijuna kuna. O tome se nije puno pisalo niti smo čak proglasili elementarnu nepogodu ni stanje katastrofe – jednostavno je naš sustav dobro odgovorio na takvu ugrozu. Naravno da su profesionalci ti koji su najvažniji, ali politika, odnosno izvršna vlast mora biti svjesna što i kako djeluje, tko je za što odgovoran i ovo jedna takva forma edukacije koju svi moramo proći.
Nakon osposobljavanja čelnika JLPRS, do kraja svibnja iduće godine obavit će se i osposobljavanje članova Stožera civilne zaštite, za što je DUZS također izradio program, a naglasak osposobljavanja je na upravljanju složenijeg događaja, budući da članovi stožera uglavnom dolaze iz redova operativnih snaga.
a.kučić/vzaktualno.hr