Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i zamjenica Jasna Petek održali su sastanak sa dječjim gradonačelnicima/ama i načelnicima/ama.
Na sastanku, koji je održan pod motom „Razvijajmo prijateljstvo i suradnju”, župan Željko Kolar predstavio je Dječji proračun za 2019. godinu. Riječ je o izdvojenom dijelu županijskog proračuna koji prikazuje sredstva koja Županija osigurava za ostvarivanje prava djeteta, odnosno sredstva koja su u najširem smislu namijenjena djeci.
– Ukupna vrijednost Dječjeg proračuna KZŽ za 2019. godinu iznosi oko 124,2 milijuna kuna, što u odnosu na ukupan iznos proračuna od 268,8 milijuna kuna iznosi značajan udio, odnosno 46,2 %. Najveći dio dječjeg proračuna odnosi se na područje obrazovanja (84,5 milijuna kuna), zatim slijedi područje energetske obnove OŠ (35,4 milijuna kuna), zdravstva (3 milijuna kuna), socijalne skrbi (700.000 kuna), kulture (275.000 kuna). Posebno bih izdvojio stavku koja se tiče ulaganja u energetsku obnovu škola. Naime, Krapinsko-zagorska županija ide uvijek u korak s vremenom, a imperativ je okretanje prema energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije. Samo od 2013. godine do danas u projekte izgradnje, obnove zgrada i rekonstrukcije škola, domova zdravlja, zgrada javne uprave i slično, Krapinsko-zagorska županija uložila je preko 50 milijuna kuna na ukupno 33 objekta, a još šest objekata u vrijednosti 40 milijuna kuna realizirati će se u razdoblju do 2020. godine – rekao je župan Kolar.
Osim Dječjeg proračuna, predstavljen je i koncept Participativnog Dječjeg proračuna za 2020. godinu, koji podrazumijeva uspješan mehanizam identificiranja i realiziranja potreba djece u cilju povećanja dječje uključenosti u donošenje odluka kroz aktivno sudjelovanje djece u kreiranju i provedbi proračuna. Na taj bi se način kroz razvoj suradnje i dijaloga direktno zadovoljile potrebe djece u zajednici. Dogovoreno je da će od sljedeće godine jedan dio Dječjeg proračuna biti otvoren za dječje prijedloge. Putem Javnog poziva omogućiti će se djeci da predlažu svoje projekte, a oni koji će biti vrednovani kao prioritetni uvrstit će se u Dječji proračun za 2020 godinu. Dogovoren je ponovni sastanak na jesen kada bi se model, sam javni poziv te kriteriji odabira detaljnije utvrdili.
Na kraju sastanka dan je osvrt na prijedloge i upite na prijemu dječjih gradonačelnika/ca i načelnika/ca u Uredu župana prilikom obilježavanja Dječjeg tjedna, lani u listopadu, prilikom otkrivanja ploče Županija – prijatelj djece (KZŽ prva u Hrvatskoj, uz PGŽ stekla titulu). Pristiglo je preko 200 upita i prijedloga te se na svaki pokušao dati što konkretniji pismeni odgovor. Na sastanku je dan sukus, a neka od pitanja izdvojena su i kratko obrazložena.
Također, na sastanku je prepoznata potreba da se dječja gradska i općinska vijeća kao i njihovi gradonačelnici/ce i načelnici/ce osnuju u većini jedinica lokalne samouprave kako bi se i na taj način povećala njihova uključenost u sve sfere lokalne zajednice. Krapinsko-zagorska županija vrlo ozbiljno shvaća Konvenciju o pravima djece i prava djece kao i status Županija – prijateljica djece. Pravo na izražavanje vlastitog mišljenja i pravo na sudjelovanje jedna su od važnijih dječjih prava, a ovim sastankom nastojalo se uključiti djecu u pitanja koja se odnose na njih.
Sastanak je održan u Osnovnoj školi Bedekovčina, a na njemu su nazočili dječja vijećnica Općine Bedekovčina Marta Mutak, zamjenik dječje načelnice Konjščine Martin Vlahek, kumrovečki dječji načelnik Fran Županić, dječja načelnica Marije Bistrice Sandrin Kušić, tuheljska dječja vijećnica Mihaela Medvedec, dječji načelnik u Zagorskim Selima Marko Zgorelec i krapinska dječja gradonačelnica Maša Margarin. Sastanku su nazočili i načelnik Općine Bedekovčina Darko Ban, načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički i dopredsjednica Saveza društava Naša djeca Hrvatske Sonja Borovčak te predstavnici jedinica lokalnih samouprava u kojima djeluju dječji gradonačelnici i načelnici, kao i predstavnici društava Naša djeca s područja županije.
vzaktualno.hr / www.kzz.hr