-Ovaj se potres osjetio na drugačiji način nego što je to bio onaj potres koji je zahvatio Grad Zagreb i dijelove Krapinsko-zagorske županije u ožujku ove godine - rekao je danas u Zlatar Bistrici župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.
Dodao je da su štete sada manje nego što su to bile prije, ali da su ipak znatne.
-Ima ih i polagano sve više nas obavještavaju ljudi s terena i načelnici općina o nastalim štetama. Imamo na području Huma na Sutli jednu kuću koja je srušena i nije više za stanovanje. Imamo na desetke kuća gdje su srušeni dimnjaci i gdje su se srušili crijepovi s krova, a u nekim sredinama i pali na automobile i napravili dodatnu štetu – kazao je Kolar.
Štetu je prijavilo i 13 škola, a u četiri se škole radi i o većoj šteti:
-Statičari su upravo na terenu i procjenjuju štetu u samim školama i morat ćemo hitno intervenirati kako bi te škole pripremili za nastavak nastave koja počinje 18. siječnja. Mogu reći da je najveća šteta nastala u školi u Krapinskim Toplicama, tu je Tuhelj, Lobor, a i u osnovnim školama ima štete koje ćemo morati sanirati.
Župan je rekao i da su štete nastale i na sakralnim objektima u Velikom Trgovišću, Svetom Križu Začretju, Klanjcu...
-Na nekima koji su stradali u potresu u ožujku, štete su se povećale, a na nekim područjima nastale su velike štete koje će se u slijedećim danima tek procjenjivati jer se tu osim statičara moraju uključiti i konzervatori koji će moći procijeniti visinu štete na sakralnim objektima. Na Strmcu je kapelica totalno uništena. Sreća u nesreći je što postoji fond solidarnosti i Krapinsko-zagorska županija je u Zakonu o obnovi Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije i s njime ćemo ove štete moći sanirati, a isto tako i preko Fonda za obnovu Grada Zagreba i Krapinsko-zagorske županije sukladno zakonu koji je donesen. Unutar županije formiran je poseban tim koja će se baviti tom problematikom i prijavom javnih zgrada za sanaciju ili povrat sredstava koje smo mi već uložili kroz Fondove – istaknuo je župan.
Dodao je da je ipak najvažnije da u KZŽ nije bilo ljudskih žrtava, da nije bilo ni teže ni lakše povrijeđenih u ovom potresu.
-Apeliram na sve stanovnike županije, s obzirom da je jučerašnji potres izazvao dosta veliku paniku i strah među ljudima, da smo danas isto tako bili zatrpani s pozivima jer ujutro su bila tri potresa, od toga dva dosta snažna, što je izazvalo dodatnu paniku među ljudima. Poslali smo još jedanput upute kako se ponašati za vrijeme potresa jer neke ljudske žrtve koje su bile na Baniji su bilo upravo zbog toga što se istrčalo na cestu pa je ono što je padalo sa zgrada ljudima oduzelo život. Bit će još podrhtavanja tla, ali nadamo se da će to biti u sve manjem obimu i da je ono najteže iza nas – rekao je Kolar dodavši:
-Javljaju se načelnici i gradonačelnici koji su spremni financijski pomoći gradovima i općinama. I njima je bila sugestija da se uplaćuje novac na žiro račune društava Crvenog križa ili gradova i općina koji su otvorili račune posebne namjene baš za tu svrhu. Ja sam već jučer donio odluku da će KZŽ sa 100 tisuća kuna pomoći u prvom mahu obnovi. Nakon jučerašnjeg dana i dodatnih analiza, donio sam odluku da će u prvoj fazi to ipak biti 150 tisuća kuna, nakon toga, kad krene obnova, vidjet ćemo kako dalje. Kad su bile poplave u Gunji i Sisku, mi smo od naših gospodarstvenika kupovali rezervoare za vodu, zaštitna odjela, ono što je ljudima bilo potrebno i to smo smo slali na teren. Poslali smo spisak proizvoda koje proizvode naši gospodarstvenici, a koji bi bili potrebni u fazi obnove i raščišćavanja Petrinje, Siska, Gline i okolice pa ćemo zajedno s obrtnicima koji su spremni neke stvari donirati sve dogovoriti – zaključio je župan.
foto: m. čaržavec
ak/vzaktualno.hr