Povratak učenika u školske klupe koji je predviđen 11. svibnja izazvao je burne reakcije hrvatske javnosti. U Varaždinskoj županiji danas su se okupili domaćin, župan Radimir Čačić, međimurski župan Matija Posavec, krapinsko-zagorski župan Željko Kolar te župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs kako bi iznijeli svoj stav na spomenutu temu.
Župan Čačić uvodno je naglasio kako je riječ o poruci svih pet župana središnje i sjeverne Hrvatske, uključujući i koprivničko-križevačkog župana Darka Korena.
- Nažalost, moj stav je takav, a i stav svih roditelja, da ponovo svjedočimo potpunom nesnalaženju naše Vlade, od početka mandata je tako, ali u kritičnim situacijama svaki put ponovno potvrđujemo taj dojam činjenicama. Imali smo tu situaciju sa štrajkom prosvjetara jer ovoj zdravstvenoj krizi prethodila je jednako velika, trajna i štetna kriza obustave nastave za vrijeme štrajka. Ni tada ni danas ministrica Divjak ni na koji način nije odgovorila zadatku – kazao je Čačić.
Naglasio je kako je prebacivanje odgovornosti na učenike i njihove roditelje u ovom trenutku u najmanju ruku neozbiljno. Kazao je da 99 posto roditelja ne želi slati svoju djecu u školu.
- Izjava da ono što pokušava učiniti ministarstvo je pomoć gospodarstvu i roditeljima je neozbiljna i neodgovorna, stavlja ljude u potpuno neravnopravne pozicije i sa stanovišta ukupne štete stvara se nesigurnost, dodatna šteta dizanjem cijelog sustava zbog 1 posto učenika, stvara se potpuni nered u sustavu nastave. Sve to skupa je na razini farse. Kad sam prvi put čuo da će se o nastavi odlučivati na takav način, mislio sam da se ministrica šali – rekao je varaždinski župan te dodao:
- Što se nas tiče, i dalje mislimo da se ministrica samo šalila i očekujem od Vlade da tu šalu prekine i da tu nesigurnost i nered u sustavu obrazovanja odlukom raščisti. Jasno je da će ova školska godina i na razini razredne, i na razini ukupne nastave u osnovnom i srednjem školstvu, završiti na način da se djeca neće vratiti u škole.
Međimurski župan Matija Posavec kazao je kako i djelatnici škola i roditelji upozoravaju na svrhovitost, nedosljednost i nelogičnost određenih mjera. Temeljem upitnika u Međimurskoj županiji od 4687 učenika njih 178 je prihvatilo da u ponedjeljak krene na nastavu, odnosno 3,8 posto.
- Jedinstvenog smo stava, i veći dio Hrvatske, kad imate od 0,7 do 3,8 posto učenika koji žele ići u škole, da se trenutna odluka mora promijeniti. Što se tiče predškolskih ustanova u Međimurskoj županiji, svega 20 posto djece će ići u vrtiće od ponedjeljka – kazao je župan Posavec.
- I kad škole nije bilo, kad su vrata bila zatvorena, kad su učenici bili doma, mnogi naši ljudi koji se bave poljoprivredom imali su proljetnu sjetvu. Tada ih nitko nije pitao što će s djecom. A govorimo da je to mjera za spas gospodarstva. Tri školska sata ne olakšava roditeljima jer i oni se, osim ta dva i pol sunčana sata, moraju pobrinuti za svoju djecu – zaključio je međimurski župan.
Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar naglasio je kako može shvatiti da je ta mjera rađena u dobroj vjeri, međutim odaziv roditelja, stav nastavnika unutar osnovnih škola je da treba poništiti tu odluku.
- U KZŽ od 33 škole, od kojijh je 30 osnivač Županija, a dvije Grad Krapina i jedna Općina Stubičke Toplice, na 4.705 učenika bi 30 učenika trebalo ići u školu, što je 0,72 posto. Kada maknemo te tri škole, na 4.155 učenika, opet tih istih 30. Imamo tri škole u koje bi trebao ići jedan učenik, dvije škole u koje bi trebala ići dva učenika, tri škole u koje bi trebala ići dva učenika, jedna škola s 4, jedna sa 7 i jedna s osam učenika. Hoćemo li stvarno organizirati nastavu za jednog učenika, dignuti nastavnika, tetu kuharicu, čistačicu, organizirati prijevoz za to dijete? Koliko ćemo potrošiti resursa da bi osigurali nastavu od 2,5 sata za jedno dijete – pita se Kolar.
Kazao je da je online nastava postignula bolje rezultate od očekivanog, djeca i roditelji su se privikli, a s obzirom na koronavirus ne znamo kada se može ponovo aktivirati, a epidemiološka situacija pogoršati.
- S obzirom da ne postoje nikakve garancije, s obzirom na takav odaziv roditelja i na stav struke, najmanje što Ministarstvo može napraviti i najmanje što mi očekujemo je da nakon ovakvog odaziva Vlada i Ministarstvo povuku ovakvu odluku. Sve ostalo bi bilo silovanje sustava koje nikome ne bi donijelo ništa dobro, pogotovo ne djeci. Ako će se inzistirati na tome da se provode odluke koje su loše, mi ćemo kao osnivači napraviti apsolutno sve iz sigurnosnih i drugih uvjeta da se djeca u školama osjećaju ugodno i da se nastava pruži koliko je to moguće – kazao je Kolar.
Damir Bajs, bjelovarsko-bilogorski župan naglašava kako je cijela ova školska godina bila problematična.
- Ova nova mjera vraćanja u škole nije naišla na odobravanje ni kod roditelja u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Od 20-ak škola, u 15 neće krenuti ni jedan učenik. U preostalih 6 krenulo bi od jednog na više. Po nama, trebalo bi završiti školsku godinu kako je do sada i održana nastava, dakle nastava na daljinu, omogućiti djeci da krenu u novu školsku godinu 2020./2021. na jedan normalan način i ne ispitivati granice virusa, da li će ući u škole ili neće – kaže Bajs koji se nada da će Vlada donijeti drugačiju odluku.
m.furlan/vzaktualno.hr