Varaždinska županija i ove se godine, kao i proteklih, aktivno uključila u obilježavanje Tjedna cjeloživotnog učenja, budući da je ulaganje u obrazovanje jedan od prioriteta Županije, o čemu govore brojni projekti koje se provode upravo na području odgoja i obrazovanja.
Županija je na području cjeloživotnog učenja proteklih godina provela nekoliko značajnijih projekata: tečaj za energetske savjetnike, obrazovni program „Menadžer/ica za izradbu i provedbu EU-ovih projekata“, u suradnji sa FOI-jem edukacije „Strategijski menadžment i odlučivanje u obrazovanju“, „e-Učenje“, „Obrazovanje za poduzetništvo“. Tijekom 2prošle godine sklopljena je suradnja sa Znanstvenim centrom izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment kojim je uspostavljena znanstvena i stručna suradnja u cilju zajedničke organizacije domaćih i međunarodnih znanstvenih i stručnih skupova i predavanja, provođenja istraživanja, organizacije radionica i ostalih zajedničkih znanstvenih i stručnih projekata. U sklopu te suradnje održana su i 2 znanstveno - edukativna skupa: jedan te za ravnatelje osnovnih i srednjih škola te drugi za predsjednike i zamjenike predsjednika školskih odbora ustanova gdje je Županija osnivač.
Polaznicima programa usavršavanja, odnosno ravnateljima, ali i pripadnicima 7. gardijske brigade PUMA te članovima njihovih obitelji koji su polazili programe osposobljavanja i usavršavanja u Gospodarskoj školi Varaždin, danas su uručena priznanja, a župan Radimir Čačić još je jednom podsjetio kako je Varaždinska županija prema svim relevantnim pokazateljima prva po svim standardima u segmentu obrazovanja koji pokriva, a to su osnovno i srednje školstvo, centri izvrsnosti i sve što je uz to vezano.
- To ipak ni izdaleka nije dovoljno, nije to dovoljno kvalitetan odgovor na potrebe društva u cjelini, a posebno gospodarstva. Brzina razvoja tehnologija traži naglasak ne samo na standardnim formama obrazovanja, već i na ovim cjeloživotnim. Dakle, tek kad završimo formalno obrazovanje, mi počinjemo ozbiljno i kontinuirano učiti – u nekim profesijama, onim "sporijima, kao što je, primjerice, arhitektura, to nije tako izraženo, no s druge su strane strahovito brze informatičke tehnologije – ako vi dvije godine niste "u špici" znanja, zaboravite da ste ikada studirali, jer morate studirati stalno – istaknuo je župan.
Brzina novih znanja i spoznaja eksponencijalno se povećava, a Hrvatska, kao i Varaždinska županija, snažno zaostaju jer nismo dovoljno učinili, dodao je Čačić.
Mi nismo prepoznali te mogućnosti koje su izvan forme osnovnog, srednjeg i visokog školstva. Tu je puno moguće privatne inicijative, mogućeg ulaganja u svoje znanje čovjeka koji već negdje radi i koji je spreman sam se doškolovati ili pak ga obrazuje njegova tvrtka. Velika je tu uloga i veleučilišta koja nije do kraja prepoznata, već su stvari svedene na pučka učilišta koja tom zadatku jednostavno ne mogu odgovoriti. Mi ćemo morati osmisliti jedan koncept, zapravo već radimo na tome, uključili smo 800-tinjak ljudi, no ne utrostručimo li taj broj, nismo napravili ozbiljan posao – zaključio je varaždinski župan.
Inače, srednje škole kojima je osnivač Varaždinska županija nude brojne programe za obrazovanje odraslih, prateći potrebe tržišta rada. Riječ je o programima osposobljavanja, usavršavanja i prekvalifikacije. Treba istaknuti i kako je zuzetno važno da učitelji i nastavnici redovito sudjeluju u programima cjeloživotnog učenja jer jedino na taj način mogu učenicima prenijeti znanja koja prate društvene i gospodarske trendove.
a.kučić/vzaktualno.hr