HGK Županijska komora Varaždin u utorak, 20. ožujka, s početkom u 9.00 sati organizira prvi sastanak projekta Greenomed. Cilj sastanka je informirati tvrtke i druge dionike poslovnog sektora o mogućnostima uključivanja u pilot inicijativu projekta Greenomed te mogućnosti pristupa i prednostima uključivanja poslovnog sektora u postojeće europske lance inovacija. Jedan od ciljeva je tijekom sastanka u otvorenoj diskusiji pristupiti definiranju prioritetnih tema koje su od ključne važnosti za uspostavu učinkovite i održive proizvodnje.
U okviru ovog sastanka svoje će aktivnosti predstaviti demo centar: Napredne i održive tehnologije za funkcionalne polimere iz Barcelone kao primjer europskog pilot postrojenja, a u slučaju interesa otvorena je mogućnost buduće suradnje. Teme kojima se bavi ovaj inovacijski centar i pilot postrojenje su: polimeri i kompoziti od polimera (tekstilna vlakna), napredne tehnologije (procesuiranje plastike, površinska obrada i premazi), nanotehnologije (nanoteksture, nanomaterijali, nanokompoziti), novi materijali (tinte, boje, biopolimeri), novi procesi (tretiranje plazmom, fotopolimerizacija), fotonika (proizvodnja pomoću lasera, nanometrologija), alati i senzori, upravljanje obradom podataka, te zamjena kritičnih/toksičnih tvari, aditiva i materijala.
U projektu sudjeluje 19 partnera
HGK Županijska komora Varaždin 1. veljače 2017. započela je s provedbom projekta pod nazivom Geenomed, sufinanciranog u okviru Interreg MED programa- Prioriteta 1: Inovacije. Ovaj projekt ukupnog budžeta od 2 milijuna EUR provodi ukupno 19 partnera kroz 30 mjeseci, a Županijskoj komori Varaždin pridruženi je partner Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, dok je drugi hrvatski partner Klaster Inteligentna energija. Ciljevi pametne specijalizacije teško su dostižni zbog nehomogenosti strategija „pametne specijalizacije“ koje se donose u zemljama EU, kao i poteškoća zbog nemogućnosti identifikacije potprioriteta u "zelenoj proizvodnji "te izbjegavanja fragmentacije u specijalizacijama. U ovom projektu se testira i transferira metodologija za transnacionalnu suradnju izvedena iz već postojeće „Vanguard metodologije za učinkovitu i održivu proizvodnju“ a koja se već provodi u 25 tehnološki naprednih regija Europe. Pilot inicijative razvijene u projektu Greenomed uklopit će se u mrežu postojećih pilot inicijativa koje unapređuju i inoviraju proizvodne procese i tehnologije s ciljem povećanja energetske učinkovitosti te uspostave učinkovitog gospodarenja otpadom i recikliranja.
www.vzaktualno.hr