HGK Županijska komora Varaždin 1. ožujka 2019. započela je s provedbom projekta S3HubsinCE u okviru Programa transnacionalne suradnje Interreg Srednja Europa, sufinanciranog sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt u kojem sudjeluje deset partnera iz sedam zemalja (Austrija, Italija, Mađarska, Njemačka, Slovenija, Poljska i Hrvatska) traje 36 mjeseci s ukupnim odobrenim proračunom od 1,68 milijuna eura.
Kako postoji velik potencijal za transnacionalnu suradnju u Srednjoj Europi u promicanju implementacije regionalnih strategija pametne specijalizacije (RIS3) po principu odozdo prema gore, no mnogo tog potencijala ostaje neiskorišteno, projekt S3HubsinCE koristi ovaj potencijal generiranjem novih transnacionalnih struktura potpore. One će se temeljiti na povezanim digitalnim inovacijskim centrima (eng.: Digital Innovation Hubs – DIH), stvarajući jače veze između relevantnih dionika u ključnim tehnološkim prioritetnim područjima, uključujući naprednu proizvodnju i materijale i ICT tehnologije.
U sklopu projekta S3HubsinCE Županijska komora Varaždin u četvrtak, 9. srpnja 2020. godine, organizirala je webinar na kojem su predstavljena tematska područja u kojima se kroz međunarodnu mrežu Digitalno-inovacijskih hubova (DIH) može utjecati na konkurentnost ekosustava nudeći tvrtkama pristup znanju, stručnosti i novostima na europskoj razini te mogućnost zajedničkog rada i planiranja konkretnih aktivnosti.
Također, ovaj webinar je formalan početak suradnje u potpori industrijskim tvrtkama u procesu digitalne transformacije s Inovacijskim centrom Nikola Tesla - ICENT kao jednim od vodećih inovacijskih središta ekosustava Hrvatske.
Renata Papec iz Županijske komore Varaždin naglašava da je namjera ovog webinara bila pozvati poduzeća i ukazati im na važnost procesa digitalne transformacije u tvrtkama sada te njihove potpune integracije u digitalno okruženje.
– Ovo je trebala biti prilika da potpišemo sporazum o suradnji s jednim od najvažnijih i najjačih inovacijskih središta u Hrvatskoj, Inovacijskim centrom Nikola Tesla. Da je seminar održan u Varaždinu, potpisali bismo sporazum o suradnji jer ćemo surađivati i umrežavati se s europskim partnerima i u suradnji s ICENT-om. ICENT je tijekom webinara prezentirao projekte i usluge koje nudi poduzetnicima. S druge strane, želimo imati i jaču suradnju s regionalnim akterima koje smatramo vrlo relevantnima. Govorim ovdje prvenstveno o FOI-ju, pa je profesor Strahonja govorio o tome što je digitalna transformacija i kako krenuti u digitalnu transformaciju u industriji – pojasnila je Papec.
Uz predstavljanje projekta i ICENT-a te uvoda u digitalnu transformaciju u industriji, na webinaru je bilo riječi i o potencijalima suradnje srednjoeuropskih digitalno-inovacijskih središta i prijedlozima za buduće akcije.
Kroz projekt su dostupne informacije kako digitalno-inovacijski hubovi mogu pomoći u u području analize podataka, složenih simulacija i modeliranja, strojnog vida, prediktivnog održavanja, automatizacije tvornica i procesa, naprednih i pametnih materijala, industrijskog Interneta stvari, digitalnog marketinga te inovacijama u kružnom gospodarstvu.
– U ovom projektu želimo povezati relevantne aktere u regijama Srednje Europe koji mogu na bilo koji način doprinijeti potpunoj integraciji digitalnih tehnologija i u poduzećima, i u društvu općenito. Inače, projekt je zapravo koncipiran na radu 10 tematskih radnih skupina u kojima partneri imaju vrhunsku ekspertizu i mogu ponuditi svoje usluge i drugim regijama. Mi također kao županijska komora možemo suradnjom s našim tehnološkim institucijama to ostvariti. Umreženi smo u jaku europsku mrežu tehnoloških parkova, razvojnih institucija, sveučilišta i smatramo da projekt može bitno utjecati na unapređenje regionalnog eko-sustava. Županijska komora Varaždin je u projektu voditelj radnog paketa povezivanja i usuglašavanja digitalno inovacijskih središta i tematskih radnih grupa. S obzirom da se radi o umrežavanju, okosnica je zapravo razmjena informacija, znanja i usluga te povezivanje kroz nove projekte – rekla je Papec.
– S obzirom na stanje s epidemijom, nećemo moći organizirati studijska putovanja i posjete institutima i DIH-ovima, nego ćemo dijeliti saznanja od eksperata i recentne trendove što se tiče digitalne transformacije u Europi zasad on-line, što nam omogućava da sudjelujemo na velikom broju takvih događanja i prezentacija. Želimo generirati nove projekte, kao što su kaskadno financiranje poduzeća i pojedinačne projekte, uključujući poduzeća koja imaju određene tehnološke potrebe i probleme pri implementaciji digitalnih tehnologija – zaključila je Papec.
vzaktualno.hr