Kako bi potaknula inovativne poduzetnike da se kroz ulaganja u infrastrukturu i opremanje kapaciteta, transfer tehnologije, te istraživanje i razvoj za unaprjeđenje postojećih i stvaranje novih proizvoda i usluga u sklopu sektora povezanih s prioritetima iz strategije pametne specijalizacije uključe u europsku mrežu lanaca dodanih vrijednosti, ostvare profite i kreiraju radna mjesta s visokom dodanom vrijednošću, HGK – Županijska komora Varaždin u četvrtak, 13. lipnja, organizirala je konferenciju pod nazivom „Pametna rješenja i radna mjesta“.
Prvi dio konferencije, koja je održana u hotelu Varaždin, bio je namijenjen poduzetnicima koji su upoznati s mogućnostima korištenja nacionalnih potpora i EU bespovratnih sredstava, te načinu uključivanja tvrtki u europske mreže inovacija i rada na konkretnim rješenjima u zelenoj proizvodnji u okviru Living Laba, živog laboratorija koji je osnovan na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu, a koji je dio projekta Greenomed. U drugom dijelu konferencije prezentirani su rezultati i održivost projekta Learning by Doing te održan okrugli stol o potrebama tržišta rada i sustava strukovnoga obrazovanja koji ga prati sa smjernicama za modernizaciju strukovnog obrazovanja u skladu s najboljim praksama u Dunavskoj regiji.
Renata Papec iz Županijske komore Varaždin predstavila je projekt Greenomed, Mediteranske transnacionalne suradnje za zelene proizvodne inovacije, u kojem se testira i transferira metodologija za transnacionalnu suradnju izvedena iz već postojeće „VANGUARD metodologije za učinkovitu i održivu proizvodnju“, a koja se već provodi u 25 tehnološki naprednih regija Europe. Ovaj projekt ukupnog budžeta od 2 milijuna eura provodi ukupno 19 partnera kroz 30 mjeseci, a Županijskoj komori Varaždin pridruženi je partner Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, dok je drugi hrvatski partner Klaster Inteligentna energija.
– Iz projekta Greenomed želimo predstaviti Living Lab koji smo osnovali na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu, 'živući laboratorij' u kojem se nadamo da ćemo rješavati prava tehnološka pitanja naših poduzetnika i povezivati ih s drugim poduzećima i istraživačkim organizacijama iz Europe. Cilj je stvaranje globalnih i uključivanje u globalne lance dodanih vrijednosti u inovacijama u Europskoj uniji – rekla je Papec.
Predstavljajući studijske programe Geotehničkog fakulteta usmjerene na cirkularnu ekonomiju, održivo gospodarenje otpadom, gospodarenje prirodnim resursima i uvođenje obnovljivih izvora energije u poslovni sektor, prof. dr. Aleksandra Anić Vučinić istaknula je da je osnivanje Living Laba odgovarana potrebe projekta Greenomed.
– Ekipirani smo, imamo spektar različitih zaposlenika i opremljen laboratorij za istraživanja. Znanstveno-istraživački rad bazira se na konkretnim problemima gospodarskih subjekata – kazala je Anić Vučinić.
O mogućnostima ostvarenja poreznih potpora temeljem Zakona o poticanju ulaganja i Zakona o državnoj potpori za istraživačko razvojne projekte i mogućnostima sufinanciranja projekata iz EU fondova, uz pregled otvorenih poziva i poziva u najavi, govorio je Ozren Hudina iz tvrtke Deloitte. Naglasio je da se za investicijske projekte mogu ostvariti ušteda na porezu na dobit, a što se tiče EU fondova nude se bespovratna sredstva primjerice za internacionalizaciju poslovanja, uvođenje ISO certifikata, inovacije. Interes je u potpore u poduzetništvu izuzetno velik.
Uz projekt Greenomed, predstavljen je još jedan projekt namijenjen podizanju razine tehnološke spremnosti tvrtki, projekt S3HubsinCE, unutar kojeg je cilj osnovati i organizirati rad digitalnog inovacijskog čvorišta u Varaždinu, za pripremu poslovnog sektora za digitalizaciju i uključivanje u digitalne inovacijske mreže u Europskoj uniji.
Na konferenciji su predstavljeni i rezultati upravo završenog projekta Learning by Doing s ciljem poboljšanja kapaciteta i modernizacije strukovnog obrazovanja te je održan okrugli stol o modernizaciji strukovnog obrazovanja za tržište rada.
vzaktualno.hr