Besplatne knjige i bon od 100 kuna
U ponedjeljak je počela nastava, a za učenike prvih razreda, njih 99, i njihove roditelje u dvorani Osnovne škole Ludbreg održana je priredba dobrodošlice. Uz osigurane školske udžbenike, učenici Osnovne škole Ludbreg ovih su dana na kućne adrese dobili bon u vrijednosti 100 kuna za kupnju školskog pribora u jednoj od ludbreških knjižara. Uz bon, učenici su primili i pismo gradonačelnika.

„Škola samo kaj nije počela i sigurno ti je već dosadno bez učitelja i nastavnika, bez prijatelja iz razreda, a najviÅ¡e ti fale zadaće, kontrolci i ispiti. Ali, dok praznici joÅ¡ traju treba ih dobro iskoristiti za igru, druženje, zabavu i čitanje. Nadam se da ste napravili sve kaj ste planirali i da ste spremni za Å¡kolu. Oko Å¡kole uskoro budete vidjeli neke novosti poput prometnog poligona, a u Å¡koli su vam ravnateljica, učitelji i nastavnici te majstori pripremili joÅ¡ poneku novost. Bilo bi mi drago da svi zajedno krenemo u novu Å¡kolsku godinu veseli i sretni te da zajedno s učiteljima i nastavnicima budemo najbolja Å¡kola na svijetu, da vrijedno radite, učite i budete najbolji kaj možete, da poÅ¡tujete jedni druge, meÄ‘usobno si pomažete i rastete u znanju, poÅ¡tenju i prijateljstvu. NiÅ¡ta se na ovom svijetu ne zaslužuje tek tako već u sve treba uložiti puno truda, snage i upornosti. Å kola i znanje je vaÅ¡a prilika da postanete važni, uspjeÅ¡ni i jednog dana sretni stanovnici naÅ¡eg Ludbrega, najljepÅ¡eg malog grada na svijetu. Iako vam se ponekad čini da vas nitko ne razumije, vjerujte da vam roditelji i učitelji žele samo najbolje, da vam žele prenijeti sve Å¡to znaju te da zajedno možete ostvariti sve kaj si zamislite. Budite dobri učenici i učenice, dobri prijatelji i prijateljice i ne plaÅ¡ite se ničega. Dobre ocjene su jako važne, ali ne zaboravite biti prijatelji jedni drugima, pomažite si i meÄ‘usobno gradite Å¡kolu u kojoj caruje prijateljstvo. I ove godine budemo ti dali priliku da u jednoj od ludbreÅ¡kih knjižara u iznosu od 100,00 kn kupiÅ¡ neke sitnice za Å¡kolu i tako olakÅ¡aÅ¡ svojim roditeljima ovo napeto vrijeme. Ovaj poklon bon samo odneseÅ¡ u knjižaru i zamijeniÅ¡ ga za stvari koje ti trebaju, a ostalo je naÅ¡a briga. Uspjeli smo takoÄ‘er osigurati i svim učenicima besplatne knjige pa te molim da svoje paziÅ¡ i čuvaÅ¡ da ih nakon tebe netko drugi može koristiti. Nije to možda puno, ali je znak koliko je mojim suradnicima i meni važno da sva djeca imaju jednaku priliku kroz Å¡kolu postati dobri i uspjeÅ¡ni graÄ‘ani naÅ¡eg Ludbrega. Želim ti puno uspjeha tijekom Å¡kolske godine i ako te stisnu neki problemi uvijek mi se možeÅ¡ javiti“, poručio je gradonačelnik Dubravko Bilić.


www.vzaktualno.hr
Štromar i Batinić donatori Narodne koalicije
Narodna koalicija, koju čine SDP, HNS, HSS i HSU, najviše je potrošila na prvi dio izborne kampanje do 3. rujna, prema podacima koje su objavili, a u usporedbi s drugim strankama i koalicijama. Riječ je o iznosu od 6,4 milijuna kuna. HDZ je utrošio 2,9 milijuna, a Bandić 2,7 milijuna.

Dio troÅ¡kova Narodne koalicije koji se odnosi na 3. izbornu jedinicu, Varaždinsku, MeÄ‘imursku i Krapinsko-zagorsku županiju, je neÅ¡to viÅ¡e od 786 tisuća kuna. “Jača” je tek 10. izborna jedinica s 800.000 kuna.

SDP i partneri tek dio troškova pokrivaju donacijama. Donirano je 108.000 kuna, a zanimljivo je da su veliki dio toga tri donacije iz Varaždinske županije. Naime, među 16 privatnih i jednom donacijom tvrtke ističu se one po 30.000 kuna varaždinskog župana Predraga Štromara, ivanečkog gradonačelnika Milorada Batinića te Blaženka Premužića iz Varaždina. Preostale donacije zajedno iznose 18.000 kuna.

Koliko je tko uistinu potrošio za ove prijevremene parlamentarne izbore znat će se tek mjesec dana nakon izbora. Do 11. listopada stranke, koalicije i kandidati moraju DIP-u dostaviti cjelovit financijski izvještaj. Financiranje kampanje moraju i javno objaviti.


n.k. / www.vzaktualno.hr
Dva milijuna kuna viška u pola godine
Izvješće o izvršenju proračuna za prvih šest mjeseci ove godine bila je središnja točka sjednice Gradskog vijeća Grada Novog Marofa održane u ponedjeljak. Brojke na prihodovnoj i rashodovnoj strani još jednom su pokazale nekoliko puta naglašavan smjer aktualne gradske vlasti kada su u pitanju financije, a to je štednja i racionalno postupanje s novcima poreznih obveznika.

Tako je u prvih šest mjeseci ove godine prihodovano 10,4 milijuna kuna dok su rashodi iznosili 8,4 milijuna kuna što je gotovo dva milijuna kuna ostvarenog viška u samo šest mjeseci.

– Prihodovna strana proračuna je stabilna, dok je na rashodovnoj vidljivo da se u prvih Å¡est mjeseci nije puno troÅ¡ilo, a dobar dio takve situacije vezan je na natječaje koji su u realizaciji. TeÅ¡ko da se može očekivati da će do kraja ove godine biti ovakav viÅ¡ak prihoda jer će se troÅ¡iti na projekte. Svejedno ovo je jedan pothvat i veliki uspjeh aktualne vlasti, Vijeća, stručnih službi, odnosno svih koji su zajedno radili na uÅ¡tedama – izjavio je na sjednici Gradskog vijeća gradonačelnik SiniÅ¡a Jenkač. Najavio je da će Å¡tednja i racionalnost s novcima, ali i realizacija projekata i dalje biti prioritet u radu gradske vlasti.

Marof

Po pojedinim dijelovima proračuna istaknuo je solidne porezne prihode, zatim iznos od 636 tisuća kuna koji je stigao s razine države, a najavio je do kraja godine i nova sredstva s nacionalne razine. Također, naglasio je i da će u drugih šest mjeseci doći do realizacije pojedinih projekata, odnosno ulaganja sredstva u cestovnu i komunalnu infrastrukturu što će povećati izvršenje na tim stavkama.

Iako je oporba uputila niz prigovora, posebice po pojedinim stavkama proračuna gdje je manje izvršenje planiranog, izvršenje proračuna za prvih šest mjeseci prihvaćeno je većinom glasova vijećnika.

Jedna od važnijih točaka sjednice bila je Izvješće o poslovanju trgovačkih društva kojima je Grad Novi Marof vlasnik, suvlasnika odnosno osnivač. U uvodnom obrazloženju Jenkač je naglasio da je zadovoljan što su ustanove, odnosno trgovačka društva, gdje je Grad jedini vlasnik, ostvarile bolje financijske pokazatelje u odnosu na 2014. godinu. Tako je Turistička zajednica imala veće prihode, rasli su i prihodi vrtića, dok je kod Pučkog otvorenog učilišta vidljiv pomak. Naime, Pučko otvoreno učilište od manjka prihoda od 18 tisuća kuna u 2014. došlo je do 50 tisuća kuna viška prihoda u 2015. I Radio Novi Marof i Gradska knjižica i čitaonica te Novokom ostvarili su višak prihoda.

– Izražavam zadovoljstvo Å¡to su sva trgovačka druÅ¡tva i ustanove koje su u vlasniÅ¡tvu Grada ostvarile viÅ¡ak prihoda Å¡to je pozitivan pomak u odnosu na izvješća i financijske rezultate iz 2014. godine – rekao je Jenkač. U konačnici izvješća su prihvaćena većinom glasova.


www.vzaktualno.hr
Spremanje zimnice: recept za spremanje zimnice
Kasno ljeto i početak jeseni je vrijeme kada se počinje spremati zimnica za dugu zimu koja slijedi. Postoje različiti recepti za spremanje zimnice, a za zimnicu se sprema različito povrće: cikla, paprika, feferoni, krastavci…

Ako ste se odlučili spremiti ciklu, tada vam je potrebno sedam kilograma cikle, tri litre vode, litra alkoholnog octa, konzervans, tri žlice soli i deset žlica šećera.

Kada ste pripremili sve sastojke tada možete krenuti sa spremanjem zimnice. Najprije skuhajte ciklu s korom, cikla se kuha 15-ak minutanakon što voda zakuha. Nakon što se cikla ohladi, očistite koru s cikle i izrežite na komadiće prema vašoj želji.

Tako pripremljenu ciklu stavite u posudu, te je prelijete sa smjesom od octa, vode, soli i šećera.

Neka cikla ostane u toj smjesi oko sat vremena, a nakon toga ju stavite u staklene tegle i prelijete smjesom.

Zatvorite staklene i vaša zimnica je spremna.
Bandić najviše potrošio u III. izbornoj jedinci
Bandićeva Koalicija za premijera, u kojoj je i Narodna stranka-Reformisti Radimira ÄŒačića, na izbornu je promidžbu u 12 jednica, od 16. kolovoza do 3. rujna, potroÅ¡ila ukupno 2, 7 milijuna kuna, a od donatora dobila neÅ¡to preko 600.000 kuna. NajviÅ¡e je “uložila” u kampanju u III. izbrnoj jedinici, 446 tisuća kuna te i IX. izbornoj jedinici, 300 tisuća kuna – donosi Direktno.hr. 

MeÄ‘u poznatijim donatorima su Ljubo Jurčić (30.000 kuna), Ivica Lovrić (20.000), Jelena Pavičić Vukičević (10.000), te Ana Marija Bujas ÄŒelan i Mirka Jozić koje su kampanju Bandićeve koalicije pomogle sa po 20.000 kuna. Inače, od brojnih anketa objavljenih u zadnjih dvadesetak dana samo neke daju Å¡ansu koaliciji “Za premijera” za osvajanje jednog mandata.

Novčane donacije za kampanju izborni sudionici mogu prikupljati isključivo na posebne račune i to najkasnije do završetka kampanje, dakle do ponoći, 9. rujna. Ukupni im troškovi po jednoj izbornoj jedinici ne smiju prijeći 1, 5 milijuna kuna.

www.vzaktualno.hr/Direktno.hr

Tvrtke iz Varaždinske županije donirale HDZ-u 90 tisuća kuna
HDZ je s partnerima u jedanaest izbornih jedinica na promidžbu, uglavnom po medijima, potroÅ¡io gotovo 3 milijuna kuna, pokazuje izvješće koje je ta stranka u ponedjeljak objavila na svojoj internetskoj stranici. Å to se tiče donatora iz Varaždinske županije u izvješću se spominju tri donacije. Riječ je o pravnim osobama. 

Iako se radi o samo tri donacije ukupan iznos je respektabilnih 90 tisuća kuna. Tvrtka Kircek, u vlasniÅ¡tvu kandidata s liste za III. izbornu jedinicu Dragutina Gotića, donirala je stranci 10 tisuća kuna. NeÅ¡to veću donaciju, od 30 tisuća kuna, uplatila je tvrtka Stočar d.o.o. iz Varaždina. Stočar je inače u vlasniÅ¡tvu Veterinarske stanice d.d. Varaždin.  NajizdaÅ¡niju donaciju dala je tvrtka Geobim iz Turčina. Radi se o iznosu od 50 tisuća kuna. Spomenimo da je u susjednoj MeÄ‘imurskoj županiji donaciju od 30 tisuća kuna uplatio Đurkin d.o.o. Predsjednik županijskog HDZ-a u Krapinsko-zagorskoj županiji, Žarko TuÅ¡ek, donirao je stranci 30 tisuća kuna.

s.k./vzaktualno.hr
Informatička oprema mjesnim odborima
Gradonačelnik Varaždina Goran Habuš danas je u Salonu Gradske vijećnice predsjednicima vijeća mjesnih odbora predao informatičku opremu. Ona je nabavljena s ciljem osiguravanja uvjeta za administrativne i druge poslove mjesnih odbora na području Grada.

– Zadnjih pet godina trudimo se da mjesni odbori imaju svoju svrhu. Dali smo im prije četiri godine i financijsku neovisnost pa imaju odreÄ‘ene novce s kojim mogu raspolagati. Jednako tako trudimo se da se niÅ¡ta u gradu ne radi, a da nije koordinirano s njima. Ljudi koji žive u tim kvartovima su inicijatori komunalnih aktivnosti, naravno, u skladu s financijskim mogućnostima. Ne poklapa se to uvijek, ali pokuÅ¡avamo maksimalno bit kooperativni – rekao je gradonačelnik te dodao da se prate moderne tehnologije.

– Svi mjesni odbori imaju internetski priključak, gotovo svi i informatičku opremu, svoje e-mail adrese, a neki i facebook stranice. Koriste moderne načine komunikacije i s graÄ‘anima i s Gradom. U zadnjih godinu i pol opremili smo gotovo sve mjesne odbore i kad bi uračunali troÅ¡kove interneta i telefona to je stotinjak tisuća kuna – kazao je HabuÅ¡.

raunala

Predsjednik Vijeća 4. mjesnog odbora Igor Klopotan istaknuo je dobru suradnju s Gradom Varaždinom.

– Informatička oprema je bila nužna jer smo imali zastarjela računala, a na sjednice nosimo svoja privatna prijenosna računala, piÅ¡emo zapisnike i Å¡aljemo u Grad. Nabava nove informatičke opreme je dobrodoÅ¡la jer će svi članovi Vijeća moći koristiti računala – rekao je Igor Klopotan.

– Ne možemo biti nepovezani. Računala će služiti za redovne aktivnosti, ali i za pohranu arhive koju je bivÅ¡i predsjednik Zlatko Ister skupljao godinama. Tako će ostati zabilježeno za buduće generacije – kazala je Zdenka Drk, članica Vijeća Mjesnog odbora Gojanec.

raunala

Prošle je godine Grad Varaždin uložio 15.000 kuna u nabavu tri računala i pisača, a sada je nabavljano sedam stolnih računala Lenovo LN S200 s pripadajućom licencom operativnog sustava Microsoft Windows 10 Home, sedam računalnih LCD monitora, deset laserskih b/w A4 pisača XEROX Phaser 302Bi. Ukupna vrijednost opreme je oko 31.000 kuna.


n.k. / www.vzaktualno.hr
Privedeni kradljivci čelika
DovrÅ¡enim kriminalističkim istraživanjem sumnja se da su trojica mladića u dobi od 19, 21 i 23 godina iz skladiÅ¡ta privatnog poduzeća u ÄŒakovcu ukrali viÅ¡e stotina kilograma nehrÄ‘ajućeg čelika. Krajem kolovoza u Kalničkoj ulici preskočili su ogradu te potom preko nje prebacili razne profile „prokroma“ u vrijednosti od nekoliko desetaka tisuća kuna, a kojeg su potom htjeli unovčiti u poduzeću za otkup sekundarnih sirovina. 

Osumnjičeni su uhićeni te će tijekom današnjeg dana uz kaznenu prijavu biti predani pritvorskom nadzorniku Policijske uprave međimurske.

Dovršenim kriminalističkim istraživanjem sumnja se da je 49-godišnjak s područja općine Donji Kraljevec počinio kazneno djelo krađe. Naime, u utorak, 6. siječnja 2014. u ranim jutarnjim satima u Donjem Kraljevcu, Ludbreškoj ulici iz otvorenog gospodarskog objekta ukrao je tegle s cvijećem, ložište i tanjur za kotlovinu, razni građevinski materijal i radio kasetofon. Dio ukradenih predmeta je pronađen i vraćen vlasniku.

Materijalna Å¡teta procjenjuje se na nekoliko tisuća kuna, a protiv osumnjičenog podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetniku. 


www.vzaktualno.hr