Petra nastupa "uživo" iduće subote u showu The Voice
U drugoj emisiji nokauta doznali smo i kojih će joÅ¡ osmero natjecatelja u showu The Voice – NajljepÅ¡i glas Hrvatske iduće subote početi borbu za ostanak u, kako svi ističu, najzahtjevnijem dijelu natjecanja – emisijama uživo.  U nokautima su nastupali natjecatelji timova Tonyja Cetinskog i Jacquesa Houdeka, a Tony i Indira iskoristili su večeras i svoje pravo preuzimanja. Sada svaki mentor u timu ima po četvero natjecatelja s kojima ulazi u zavrÅ¡ni dio showa,  u kojem pravo glasovanja imaju i gledatelji.

Tony je odlučio da u emisije uživo iz njegova tima idu Monika Perić, Ana Androić Knežević i Edgar Rupena. Računao je na to da će njegova kolegica Indira preuzeti nekoga iz njegova tima, a to se i ostvarilo. Indira je u svoj tim preuzela Mateu Dujmović.

U prvoj emisiji uživo u Jacquesovu timu nastupat će: Alen Đuras, Ivana Sutlović, Petra Vurušić i Rea Matić. Indirin tim čine četiri dame: Eni Jurišić, Lucija Lučić, Matea Dujmović i Ruža Janjiš. Tonyjev tim u prvoj emisiji uživo predstavljat će: Ana Androić Knežević, Edgar Rupena, Ivona Šimunić i Monika Perić. Pod vodstvom mentora Ivana za naklonost gledatelja borit će se: Stefany Žužić, Tajana Belina, Vedran Ljubenko i Vjekoslav Ključarić.

Tekst i foto www.voice.hrt.hr
Gorjelo na tri mjesta u Varaždinu
Vatrogasci iz cijele županije imali su jučer pune ruke posla, a ponajviÅ¡e varaždinski. Prema informacijama iz varaždinskog Centra 112 zabilježeno je čak pet požara, od čega tri u Varaždinu. 

U Sajmišnoj ulici dogodio se požar na stambenom objektu dok je na dvije lokacije, u jednom slučaju radi se o Ulici Dimitrije Demetra, gorjela vatra na otvorenom prostoru. Požar na otvorenom prostoru gasio se i kod Plemenščine te Lukačevca Topličkog. Spomenimo i da je zabilježeno 26 poziva koji su se odnosili na hitnu medicinsku pomoć, odnosno na intervenciju ili pak savjetodavnu medicinsku pomoć.

www.vzaktualno.hr

Ljetno računanje vremena beskorisno,treba ga ukinuti?
Noćas se preÅ¡lo na takozvano ljetno računanje vremena. Kazaljke sata u dva sata pomaknute su na tri, Å¡to znači jedan sat sna manje za one koji trebaju ujutro ustati. S obzirom na to da je riječ o nedjelji, koja se ove godine poklapa i s blagdanom Uskrsa, za veliku većinu to znači da će spavati dok se ne probude sami od sebe, s tom razlikom da će im se nakon buÄ‘enja činiti kako su se kasnije probudili – piÅ¡e Index.hr.

U praksi to znači da već ovu nedjelju popodne očekujemo standardne godiÅ¡nje komentare “kako se dan produžio” jer će, zbog pomicanja sata prema naprijed, u sedam sati popodne joÅ¡ itekako biti dan. Usporedno s time, zbog položaja sunca i dolaska ljeta dan je svakim danom duži, Å¡to će svoj vrhunac dosegnuti na prvi dan ljeta kojeg bilježimo kao najdulji dan u godini.

Ljetno računanje vremena uvelo se zbog manje potrošnje ugljena

Ljetno računanje vremena opravdava se uštedom energije, no sve relevantnije studije posljednjih godina pokazuju kako je riječ o najobičnijoj neutemeljenoj gluposti, običnom reliktu iz prošlih vremena, nekoj vrsti tradicije koja se uporno ne propituje, a koju iz nekog razloga (pozivajući se na uštedu energije) iz godine u godinu njeguje velika većina zapadnog svijeta.

Naravno, kao i većina običaja koji su se održali iako nemaju pravu svrhu u modernom svijetu, “pomicanje sata” imalo je nekakvu svrhu kad je uvedeno, barem za onog tko ga je uveo. Naime, ljetno pomicanje sata prvi su implementirali Nijemci u Prvom svjetskom ratu i to kako bi uÅ¡tedjeli ugljen koji im je bio prijeko potreban za ratovanje. Nijemci su izračunali da će ukoliko produže danje svjetlo za jedan sat uÅ¡tedjeti na potroÅ¡nji energije uvečer, posebice na umjetnoj rasvjeti. To je automatski značilo i povećanje potroÅ¡nje ujutro, ali Nijemci su izračunali da im se isplati jer je veća uÅ¡teda navečer nego potroÅ¡nja ujutro. 

Praktične Nijemce pratili su i ostali, ljetno računanje vremena proÅ¡irilo se cijelim svijetom i zadržalo se, evo, već preko stotinu godina iako je odavno postalo potpuno besmisleno. 

Dakle, iako su Nijemci (a onda i ostali) imali korist od pomicanja sata, to je bilo prije više od stotinu godina. Svijet se od tada u potpunosti promijenio, ali ljetno računanje vremena je preživjelo do današnjih dana i to bez ikakvog shvatljivog razloga.

Ljetno vrijeme NE štedi energiju, dapače

Naime, brojne novije studije pokazuju da ljetno računanje vremena, usprkos uvriježenom argumentu, ne štedi energiju, barem ne u nekoj značajnoj mjeri. Primjerice, neka istraživanja pokazuju da se tijekom ožujka i travnja u SAD-u potroši jedan posto manje električne energije, ali brojna druga istraživanja to smatraju optimističnom brojkom i tvrde da pomicanje sata nema apsolutno nikakvog utjecaja na manju potrošnju energije.

Štoviše, kako tvrdi portal Tech Insider, ponegdje se može doći do zaključka kako pomicanje sata utječe na veću potrošnju energije. U američkoj Indiani, primjerice, ljetno vrijeme je uvedeno tek 2006. godine (do tada je samo dio te države koristio ljetno računanje vremena). Statistike su odmah pokazale da ljudi troše manje energije na rasvjetu, ali to su poništili ljudi koji su trošili više energije na klima uređaje tijekom ranih noćnih sati (primjerice, u šest sati popodne sunce sija kao da je pet sati popodne, a u ljetnim mjesecima to znači i visoke temperature što neizbježno vodi do veće upotrebe klima uređaja).

Utječe na veću potrošnju nafte

Ljetno računanje vremena, poznato je to industriji nafte još od tridesetih godina 20. stoljeća, utječe i na veću potrošnju goriva. Naime, duži dan povećava aktivnosti ljudi, a tu često automobili igraju bitnu ulogu. To je posebno problematično posljednjih godina kad se sve više naglaska stavlja na manju potrošnju goriva kako bi se smanjio negativan utjecaj istog na okoliš.

Ljetno vrijeme negativno utječe i na avio industriju jer zbog loše usklađenosti s brojnim zemljama koje ne koriste ljetno računanje vremena troškovi aviokompanija rastu za značajne iznose.

Ljetno računanje vremena nekima donosi i korist

Duži dan potiče potroÅ¡nju, a od toga neki imaju i koristi. Ljudi ostaju duže vani, a to znači i veću potroÅ¡nju novca u shoppingu i raznim aktivnostima koje se plaćaju, poput, primjerice, igranja golfa. Primjera radi, kako tvrdi Michael Downing, autor knjige “Spring forward: The Annual Madness of Daylight Saving Time”, američki je Kongres 1986. godine uveo jedan dodatni mjesec ljetnog računanja vremena (sa Å¡est na sedam mjeseci, a tako je ostalo i do sada). Samo taj dodatni mjesec za golf industriju značio je dodatnih 200 milijuna dolara jer su ljudi dobili sat viÅ¡e danjeg svjetla u popodnevnim satima kad ne rade.

Duži dan znači i više vremena za druženje na otvorenom, a u tome milijunsku korist imaju proizvođači mesa za roštilj. Veliki dobitnik spomenutog dodatnog mjeseca je i industrija slatkiša. Naime, nakon što je američki Kongres ljetno vrijeme produžio do početka jedanaestog mjeseca, to je značilo i duže dječje šetnje za vrijeme Noći vještica, a time i veću potrošnju slatkiša.

Nema dokaza da duži dan smanjuje broj nesreća

Jedan od uvriježenih argumenata je i to da prelazak na ljetno računanje vremena smanjuje broj prometnih nesreća. No ni to, baš kao ni priča o štednji energije, nema uporište u argumentima. Dok neke studije tvrde da to nema apsolutno nikakvog utjecaja na broj prometnih nesreća, neke pokazuju 0,7% manje nesreća sa smrtnim ishodom. No, taj postotak je toliko malen i u okviru statističke greške da se nikakvi zaključci na temelju njega ne mogu donositi.

Pomicanje sata ne čini nas zdravijima

Jedan od argumenata koji se koristi za pravdanje ljetnog vremena je da nas duži dan čini zdravijima. Istina je da zbog micanja sata noć pada kasnije što ostavlja više prostora za fizičke aktivnosti na otvorenom, ali postoji jako puno dokaza da pomicanje sata utječe katastrofalno na psihu i zdravlje.

Pomicanje sata, naime, remeti bioloÅ¡ki ritam. Studije pokazuju da u vrijeme kad u proljeće pomičemo sat statistike bilježe veći broj samoubojstava kao i veći broj srčanih udara. 

Ljetno računanje vremena koriste “samo” SAD i Zapadna Europa

Ljetno računanje vremena koriste SAD i većina europskih država. Zanimljivo, u ponekim državama koje se sastoje od viÅ¡e saveznih država neke zemlje koriste, a neke ne koriste ljetno računanje vremena. 

Tako, primjerice, većina američke savezne države Arizone ne koristi ovaj princip, iako su ga nekada koristili. Velik broj zemalja, poput Rusije ili Kine, nekada su koristile ljetnu vremensku shemu, ali su od nje odustale. Većina afričkih država nikada nije ni koristila ljetno računanje vremena – donosi Index.hr.

Bivši premijer kasni s plaćanjem računa
U Zagrebačkom holdingu neslužbeno se navodi da na jučeraÅ¡nji dan bivÅ¡i premijer ima nepodmirene račune u iznosu neÅ¡to manjem od 3300 kuna. U to je uključen i stari dug za odvoz otpada, na kojem se obračunava i troÅ¡ak javnog bilježnika, ali i dug za pričuvu – donosi Direktno.hr.

Milanović kasni i s redovitim plaćanjem komunalija za veljaču , za koji je rok bio sredina ožujka. Sve zajedno daje navedeni iznos. Dug za odvoz otpada je iz 2014. godine, a nisu podmirene dvije rate. Također, ostao je već više od dvije godine dužan oko 1000 kuna za pričuvu, neslužbeno nam je potvrđeno. Tako se nisu pokazale točne informacije od četvrtka da je dug za otpad možda napravio Hrvoje Vojković, bivši vlasnik stana od 127 kvadrata i šef Croatia osiguranja.

Unatoč tome što je Vojković u državnoj tvrtki zarađivao više od 35.000 kuna mjesečno, i on je ostavio dodatni dug za komunalije od oko 1700 kuna. Milanović je od Vojkovića kupio stan 2008.

Zagrebački holding pokušao je ovršiti Zorana Milanovića zbog duga za odvoz otpada, a ako ne podmiri stara dugovanja za pričuvu, uskoro će i zbog toga dobiti ovrhu. Ostatak dugovanja još može podmiriti. Međutim, kad je Holding u veljači poslao ovrhu bivšem premijeru, napravili su dvije goleme pogreške. Na ovrsi uopće nije njegov OIB, bez kojeg se ovrha ne može provesti. Također, rješenje o ovrsi je otišlo na sasvim drugu adresu u Zagrebu pa je šef SDP-a i nije primio sve dok se priča nije pojavila u medijima, navodi 24 sata.

Preko glasnogovornice SDP-a Danice Juričić, Milanović je poručio da nema razloga za neplaćanje računa, ali da su, prema njihovoj evidenciji, platili sve što je stiglo na naplatu.

“Ovrhu uopće nije primio. Ako bilo kakvi dugovi postoje, obitelj će postupiti po zakonu i podmiriti ih. To uopće nije upitno. Pitanje je jesu li i neki računi otiÅ¡li na pogreÅ¡nu adresu”, rekla je glasnogovornica.

U Zagrebačkom holdingu, unatoč upitu, nisu se službeno očitovali o ovoj pogrešci. Saznajemo da krive državnu tvrtku APIS-IT, koja je trebala uskladiti podatke OIB-a i korisnika. Ironija je da je Milanovićev SDP prozivan jer su tu tvrtku napunili svojim ljudima.

U Holdingu su nam rekli kako pozivaju Milanovića da doÄ‘e na Å¡alter i razjasni sve nejasnoće, kao i svi ostali graÄ‘ani. Inače, lani smo otkrili ni da bivÅ¡i ministar obrane Ante Kotromanović, bliski Milanovićev prijatelj, nije četiri godine plaćao odvoz otpada. On je dug u meÄ‘uvremenu podmirio – piÅ¡e 24 sata, a prenosi  Direktno.hr.

Uskršnja "zeko" dekoracija
Današnji video dana dolazi i obliku savjeta.
Kako na jednostavan i brz način možete ukrasiti uskršnji stol pogledajte današnji video dana.
Napravite sami uskrÅ¡njeg zeca od salveta. 
Vic dana – Utakmica
Igraju životinje nogomet i u prvom poluvremenu završi 0-0.
Uđe stonoga u drugom poluvremenu i zabije tri gola.
Daje stonoga intervju nakon utakmice:
“ZaÅ¡to niste uÅ¡li u prvom poluvremenu?”
“Pa vezala sam kopačke.”
Forumaši SDP-a donirali potrebite
Povodom nadolazećih uskrÅ¡njih blagdana, Forum mladih SDP-a Varaždin nastojao je razveseliti one kojima je to najpotrebnije, te je tom prigodom donirao uskrÅ¡nji doručak Å¡tićenicima Doma za žrtve obiteljskog nasilja “UtočiÅ¡te Sveti Nikola”, te korisnicima PrenoćiÅ¡ta za beskućnike Varaždin Udruge Novi put.

Forum mladih SDP-a Varaždin prikupljenim donacijama od članova Foruma mladih, te pojedinih članova SDP-a Varaždin kupio je namirnice za uskrÅ¡nji doručak za Å¡tićenike Doma za žrtve obiteljskog nasilja “UtočiÅ¡te Sveti Nikola”. Kasnije je dio donacije, točnije doručak, stigao i korisnicima PrenoćiÅ¡ta za beskućnike Varaždin.

– S obzirom na njihove potrebe ovo je mali poklon, ali željeli smo naÅ¡om donacijom bar malo pripomoći onima kojima je zaista potrebno. OdvojivÅ¡i onoliko koliko je svatko od nas mogao dati, drago nam je da smo uspjeli sakupiti dovoljno da svi Å¡tićenici i korisnici spomenutih ustanova blaguju uskrÅ¡nji doručak.  Uskoro planiramo organizirati sličnu akciju te se nadamo da će nam takve akcije postati tradicionalne – poručili su forumaÅ¡i.

www.vzaktualno.hr
Jertec dosada priskrbio šest bodova
Nakon trijumfa protiv Marsonije proteklog vikenda nogometaši NK Varaždina zabilježili su drugu pobjedu zaredom i ovoga puta u režiji Darija Jerteca. Varaždinci su u sklopu 20. kola Treće HNL Istok bili bolji na gostovanju od Višnjevca s minimalnih 1:0, ali sasvim dovoljno za nova tri boda i bodovni odmak od momčadi na začelju tablice. Jedini pogodak postigao je Jertec u 66. minuti susreta.

Nakon 20 kola Varaždinci se nalaze na 13. mjestu s 21 osvojenim bodom. Sreće nije imala Podravina koja je u zadnjim trenucima igre primila i treći gol koji je ujedno značio pobjedu za gostujuću Mladost. Do tog trenutku rezultat je glasio 2:2 i sve se činilo da će barem bod ostati u Ludbregu. Podravina je u težoj situaciji nego varaždinska momčad jer se nalazi na pretposljednjem mjestu sa 16 osvojenih bodova.

Varaždin je u subotu domaćin Bjelovaru dok Podravina idućeg dana gostuje kod posljednje momčadi na tablici Mladosti iz Antina.

www.vzaktualno.hr