Mladi luk čini čuda za organizam
Alternativna medicina mladi luk smatra nevjerojatno vrijednom i zdravom namirnicom koja djeluje na tijelo iznutra i izvana.

Osim što pomaže kod prehlade i krvnog tlaka, mladi luk ima protuupalna svojstva, te djeluje protiv gljivica, stresa i umora. No osim što je cijenjen u prehrani mladi luk vrlo je učinkovit i na druge načine, piše zadovoljna.hr.

1. Upala grla
Izrežite luk na komadiće, a možete mu dodati i naribanog đumbira i soli te sve zajedno stavite u platnenu vrećicu ili krpu te zagrijte. Toplu kompresu umotajte u još jednu krpu ili ručnik te stavite na upaljeno područje (grlo, prsa, dlanove ili leđa).

2. Natečene noge
Mladi luk kuhajte nekoliko minuta. Blenderom ga izmiksajte (ako treba dodajte vrlo malo vode), dok se smjesa ne pretvori u pastu. Takvom pastom namažite natečene dijelove nogu. Ovaj recept koristi se već stotinama godina i vrlo je učinkovit.

3. Å mrkavi nos
Zgnječite luk i njegovim sokom natopite komad vate ili dvije blazinice. Takvu mokru kompresu stavite na nos i područje sinusa. Luk će aktivirati sluznicu i odčepiti dišne kanale.

www.vzaktualno.hr
Rukometni spektakl u varaždinskoj Areni
Vikend pred nama nudi još jedan rukometni spektaklu u varaždinskoj Areni. Od 1. do 3. travnja u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin na Dravi igrat će se posljednje četiri utakmice SEHA Gazprom lige.

Nakon jučerašnje velike pobjede i plasmana u četvrtfinale Lige prvaka i prije dvoboja s moćnim PSG-om rukometaši hrvatskog prvaka PPD Zagreba dolaze u Varaždin na završnicu regionalne lige, kao drugoplasirana momčad ligaškog dijela natjecanja. U Varaždin stižu i to vodeći mađarski Veszprem te treći i četvrti makedonski Vardar i bjeloruski Meshkov Brest. Ove dvije ekipe sutra igraju posljednju ligašku utakmicu, a potom je na redu veliko finale u Varaždinu.

U petak od 18 sati sastaju se Veszprem i Meshkov Brest, a od 20.30 PPD Zagreb i Vardar. U nedjelju u 16.30 počinje utakmica za treće mjesto, a prvaka SEHA Gazprom lige znat ćemo nakon utakmice koja će početi u 19 sati.

Prije i poslije utakmica pripremaju se razni zabavni i interaktivni sadržaji pa organizatori najavljuju pravi rukometni spektakl.

Ulaznice se mogu nabaviti na www.ulaznice.hr.


www.vzaktualno.hr
Pronađen utopljenik kod HE Čakovec
Iako je za većinu graÄ‘ana Varaždinske županije bio miran vikend, kako i priliči uskrsnim blagdanima, s druge strane vatrogasci su imali dosta posla. Nažalost, bili su anagažirani na vaÄ‘enju utopljenika iz rijeke Drave u blizini HE ÄŒakovec. 

Vatrogasci su gasili i požar na otvorenom prostoru u Donjoj Voći  – navodi se u izvješću varaždinskog Centra 112 za posljednjih 24 sata. Å to se tiče Hitne medicinske pomoći tijekom Uskrsa bilo je sveukupno 28 poziva koji su se odnosili na intervenciju ili savjetodavnu medicinsku pomoć.

www.vzaktualno.hr
Velika poplava inspirirala višnjičke osnovnoškolce
Slikovnica “Hrvoje i poplava”, koju su pod mentorstvom Jadranke Kučar izradili učenici OÅ  Izidora Poljaka iz ViÅ¡njice – Sara Pintarić, Nikolina Butko, Lucija Križanec, Maja Bednjički, Dario Juren i Daria Butko, nagraÄ‘ena je na natječaju Hrvatskih voda “NajmlaÄ‘i za vode Hrvatske 2015. – 2016.”.

Na natječaj su se s 204 radova prijavile 143 osnovne Å¡kole iz cijele Hrvatske. Slikovnica “Hrvoje i poplava”, koja prikazuje borbu s poplavom na rijeci Kupi, proglaÅ¡ena je najboljim likovnim radom s temom slikovnice.

Nagrada je, povodom Svjetskog dana voda, kreativnim višnjičkim učenicima uručena u sjedištu Hrvatskih voda. U ime autorske ekipe iz ruku generalnog direktora Hrvatskih voda Ivice Plišića nagradu je primila učenica 6. razreda Maja Bednjički.

Dodjeli nagrada su uz učenicu Maju Bednjički i mentoricu Jadranku Kučar nazočili ravnateljica OŠ Izidora Poljaka Višnjica Slavica Cingesar i lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić koji je pohvalio kreativnost autora slikovnice te aktivnosti višnjičke škole usmjerene edukaciji učenika o važnosti očuvanja vode i ostalih prirodnih resursa.

Tekst i foto www.lepoglava.net
Konačno sanacija najvećeg klizišta
Za sve stanovnike Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije kojima je cesta Možđenec-Sudovec najbrža cestovna veza u njihovim dnevnim rutama stižu dobre vijesti. Naime, prema riječima gradonačelnika Novog Marofa SiniÅ¡e Jenkača, koji je nedavno obiÅ¡ao radove, projektirana je sanacija velikog kliziÅ¡ta vrijednosti 75 tisuća kuna, a ujedno su i  započeli radovi. IzvoÄ‘ač radova  je Zagorje – gradnja dok je vrijednost radova sanacije  milijuna i 450 tisuća kuna.  Investitor su Hrvatske ceste.

Prometnica Možđenec-Sudovec nije bitna samo zbog povezanosti sa Koprivničko-križevačkom županijom , već i sa naseljem Sudovec. Naime, graÄ‘ani tog dijela Novog Marofa najbrže do centra grada mogu stići upravo tom prometnicom, dok je alternativa puno nepovoljnija i značajno duža Å¡to iziskuje dodatno troÅ¡enje vremena i dodatan troÅ¡ak na gorivu. 

sanacija ceste

-Radi se o cesti kojoj gravitira dosta stanovniÅ¡tva u obje županije, a ne smije se zaboraviti niti njen značaj kada je u pitanju promet robe. TakoÄ‘er, u proteklom razdoblju policijski službenici iz Policijske postaje Novi Marof veliki dio svog vremena troÅ¡ili su na kontrolu nedozvoljenog prometa tom cestom. Kada se ona konačno otvori prestat će potreba za tim dijelom kontrole Å¡to će dovesti do rasterećenja. Na taj će se način policijski službenici moći posvetiti ostalim obvezama posebice kada se zna da je broj službenika deficitaran – zaključio je Jenkač.  Inače, dosada je na državnoj prometnici Možđenec-Sudovec sanirano pet kliziÅ¡ta odnosno puziÅ¡ta.
sanacija cestesanacija cestesanacija ceste

www.vzaktualno.hr

Aktivni vatrogasci
U protekla 24 sata Županijski centar 112 Čakovec zaprimio je ukupno 126 poziva, a Javna vatrogasna postrojba Čakovec 15 poziva. Na temelju 5 poziva vatrogasci su izašli na intervenciju.

Iz Centra 112 izdvojili su dvije dojave, jednu o požaru trave i niskog raslinja od Čakovca prema Pribislavcu te drugu o požaru osobnog vozila u Novom Selu Rok.


www.vzaktualno.hr
Doktorima će se dozvoliti rad u "fušu"
Od sada će liječnici moći raditi u fušu, tj. kod privatnika, samo uz dozvolu ravnatelja i kontrolu šefa odjela, piše Večernji list, a prenosi Net.hr. To je novi prijedlog Ministarstva zdravlja koji je trenutno u proceduri javne rasprave.

Do sada su liječnici dopuštenje za rad sa strane mogli dobiti samo uz uvjet da su odradili više od svoje prosječne bruto plaće uz određeni broj pretraga, pregleda i zahvata u svojoj specijalnosti. Ministar zdravlja dr. Dario Nakić ovaj pravilnik smatra jednom od mjera za ostanak liječnika u Hrvatskoj. Dodatni rad liječnika ograničit će se na maksimalno trećinu radnog vremena.

“Ako ispunjava sve stavke ugovora o radu, liječnik će dobiti dopuÅ¡tenje. Neće ga dobiti netko tko ode s posla u podne da bi radio privatno. NaÅ¡ je cilj zadržati liječnike u Hrvatskoj i zaÅ¡to imati neÅ¡to protiv toga da čovjek svojim radom zaradi neÅ¡to dodatno? Ne bojim se onih ljudi koji će neÅ¡to zaraditi poÅ¡tenim radom, nego onih koji će zaraditi neradom”, kaže ministar Nakić. Tko može fuÅ¡ati, odlučivat će ravnatelji na temelju izjave liječnika koji traži dopuÅ¡tenje za rad sa strane. Ovakvu liberalizaciju dodatnog rada liječnika joÅ¡ prije je predlagala Hrvatska udruga bolničkih liječnika.

Bivši ministar zdravlja Siniša Varga smatra kako će takva mogućnost dovesti do povećanja lista čekanja i preusmjeravanje pacijenata u privatne klinike. Za njegova upravljanja svjedočio je da je u jednom trenutku od 350 zahtjeva za dodatnim radom većina dolazila od liječnika s odjela koji imaju najdulje liste čekanja, rekao je Varga.

Prema novom pravilniku liječnici će dozvolu moći dobiti za period od godine dana, a ravnatelj će mu je moći oduzeti. još nije definirano u kojim slučajevima dolazi do oduzimanja.

“Ako je stomatologija model za dopunski rad liječnika, onda se ide u daljnju tajkunizaciju javnog zdravstva i ova se vlast odriče većine hrvatskih graÄ‘ana. Ovo je Domoljubna koalicija koja pripada demokršćanskoj opciji, ali ja ne znam koju oni to Bibliju čitaju”, izjavio je Marijo Drlje, predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata.
Političarima pada popularnost
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i dalje uživa veliku potporu, točnije građani o njoj imaju pozitivan dojam uz jedan ali. Dnevnik Nove TV u CROBAROMETRU donosi ipak, jedan po nju zabrinjavajući trend.

Rad predsjednice podržava 52 % ispitanika, ali taj broj već treći mjesec opada i ona je u tom razdoblju izgubila 12 postotnih poena potpore građana. Istodobno, već treći mjesec raste broj građana koji ne odobravaju njezin rad i trenutačno je njih 37 %. Uz predsjednicu su i dalje birači HDZ-a i to s više od 90 %. A njezina popularnost, iako velika, daleko je ispod popularnosti koju su imali njezini prethodnici.

Predsjednica je i dalje na prvom mjestu i o njoj pozitivan dojam ima 60 % birača, ali bilježi i tu blagi pad popularnosti u odnosu na mjesec prije kada ju je podupiralo 65 % birača. Negativan dojam o njoj ima 32 % birača. Premijer Orešković pak ima i dalje uz sebe 59 % birača koji o njemu imaju pozitivno mišljenje, a njih 26 % o njemu misli negativno.

Dvije ključne osobe vodećih stranaka ne stoje po pitanju dojma među biračima dobro. O Tomislavu Karamarku pozitivan dojam ima 22 % birača, a negativan 69 %. O Zoranu Milanoviću pozitivan dojam ima 31 % birača, a negativan njih 60 %. Božo Petrov, koalicijski partner Domoljubne koalicije ima 42 % birača koji o njemu nemaju pozitivno mišljenje, a njih 45 % o njemu ima negativan dojam.

U ožujku su tri institucije takoÄ‘er slabije ocijenjene od strane graÄ‘ana. Predsjednica tako dobiva 3,10 i to je treći mjesec da joj potpora pada. Banski dvori su sada ocijenjeni s 2,42 i takoÄ‘er su pali. JoÅ¡ su u veljači imali ocjenu 3. Hrvatski sabor već tradicionalno je najloÅ¡ije ocijenjen meÄ‘u graÄ‘anima pa ožujak zavrÅ¡ava s ocjenom 2,11 – donosi Dnevnik.hr.