ab/sjever.hr
ab/sjever.hr
Zamjenik Marković predstavio je ciljeve i projekte koje će Varaždin provesti u sklopu ITU mehanizma poput Centra kreativnih industrija, predinkubacijskog centra FOI iza vile Oršić te turističko prezentacijskog centra Varaždinske kuće.
-Izrazito mi je zadovoljstvo posjetiti Umag koji je sa svojim projektima i aktivnostima koje provodi poznat kao grad primjer dobre prakse u cijeloj Hrvatskoj. Razgovarali smo i o mogućnostima izgradnje doma umirovljenika gdje nam Grad Umag također može poslužiti kao primjer s obzirom na to da je kao jedinica lokalne samouprave otvorio svoj vlastiti Dom za starije i nemoćne, a svjesni smo da Varaždin ima problem s takvim kapacitetima za naše starije sugrađane. Varaždin i Umag imaju puno sličnosti, suočavaju se sa sličnom problematikom te imaju iste ciljeve, a to je kontinuirani napredak i boljitak zajednice – istaknuo je Marković.
Suradnja gradova od neprocjenjive je važnosti radi razmjene iskustava između dvaju jedinica lokalnih samouprava. Primjenjujući dobru praksu ostalih gradova uvelike se može utjecati na razvoj jednog grada i zajednice.
vzaktualno.hr
-Drago mi je što je ova donacija došla u prave ruke, te sam uvjeren kako će nova oprema djeci, roditeljima ali i djelatnicima uljepšati boravak na odjelu – dodaje.
Ambasador ovog projekta jedan je od najvećih hrvatskih glazbenika, ali i skladatelja, humanitarac Zlatan Stipišić Gibonni koji je nazočio svečanom uručenu donacijskog čega te pritom izrazio veliko zadovoljstvo što ova humanitarna akcija traje već četiri godine.
-Drago mi je što sam uključen u ovako hvalevrijedan projekt i veseli me što nadilazi sva naša početna očekivanja – rekao je Gibonni.
U ime svih djelatnika Odjela pedijatrije na vrijednoj donaciji zahvalio se voditelj Odjela, Dejan Balažin, koji je istaknuo kako su nakon uspješne rekonstrukcije Odjela dobivenom donacijom uspjeli nabaviti opremu i namještaj za opremanje soba te tako još više podići standard i kvalitetu boravka u bolnici.
Svečanom uručenju prisustvovali brojni djelatnici Županijske bolnice Čakovec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini te župan Međimurske županije Matija Posavec koji je kazao kako je ulaganje u zdravstvo jedan od prioriteta Međimurske županije i da su trenutna ulaganja u naš zdravstveni sustav najveća u posljednjih 30 godina.
-Kontinuirano radimo na tome da pacijentima i zdravstvenim djelatnicima osigurano što bolje uvjete i da se ponosimo našim zdravstvenim sustavom – rekao je župan.
U velikom investicijskom ciklusu u zdravstvu Međimurske županije u Odjel pedijatrije je uloženo ukupno 4,33 milijuna kuna. Uz građevinske, strojarske i elektroinstalaterske radove, opremljene su ambulante te je povećana funkcionalnost prostora, uređene su bolesničke sobe, sanitarni čvorovi te instalirana nova rasvjeta i grijanje. Rekonstrukcijom je također proširen prostor dnevne bolnice, uređena čekaonica i prostorije za zaposlenike, a radovi su završeni krajem protekle godine. Odjel pedijatrije nalazi se u paviljonu na kojem se upravo završava i obiman zahvat energetske obnove objekta.
vzaktualno.hr/medjimurska-zupanija.hr
Obilježavanju je prisustvovao i pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen.
vzaktualno.hr / varazdinska-zupanija.hr
Željka Gajski, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo objasnila je kako se ove godine Svjetski dan bolesnika obilježava porukom „Pobrini se za njega”.
-Ako je čovjek napušten te ako nema adekvatne brige i suosjećanja za tog bolesnika, onda možemo reći kako je riječ o nehumanom pristupu. Zato je, osim naše stručne pomoći, važna i emocionalna podrška. Jako su bitne empatija, pažnja i razumijevanje prema našim bolesnicima jer je potvrđeno da takav pristup ima povoljan ishod liječenja – rekla je Gajski napomenuvši kako su i oni, upravo ovom današnjom akcijom, pokazali jedan human pristup.
Obilježavanjem Svjetskog dana bolesnika zdravstveni djelatnici pokazuju da su im pacijenti na prvom mjestu te time ne skreću samo pažnju na bolesnike, nego i na zdravstvene i nezdravstvene djelatnike koji o njima brinu.
-Medicinske sestre su jako senzibilizirane za takve akcije. To pokazujemo niz godina jer Opća bolnica Varaždin zajedno s Hrvatskom udrugom sestara podružnice Opće bolnice Varaždin svake godine organizira dobrovoljno darivanje krvi i drago mi je što iz godine u godinu imamo sve veći broj zainteresiranih djelatnika – poručila je Gajski zaključivši kako medicinske sestre jesu humane i sve što rade rade za dobrobit pacijenata.
Izrazivši zadovoljstvo što se ova humana akcija prenosi na učenike medicinskih škola, njihove buduće kolege, Anica Sekovanić, medicinska sestra za edukaciju u Općoj bolnici Varaždin i predsjednica podružnice Hrvatske udruge medicinskih sestara pohvalila je odličnu suradnju između varaždinske bolnice i srednjih medicinskih škola s područja Varaždinske županije.
-Djelatnici i učenici tijekom cijele godine pokazuju veliko srce i humanost. Veseli nas da su učenici i njihovi mentori uvijek spremni za suradnju i da se rado odazivaju na sve akcije u Općoj bolnici Varaždin. To je za svaku pohvalu jer to su naši budući kolege – rekla je Sekovanić.
vzaktualno.hr
U prostorima Poslovno – tehnološkog inkubatora Krapinsko – zagorske županije u petak je održana konferencija za medije na temu realiziranih aktivnosti Zavoda za prostorno uređenje Krapinsko – zagorske županije i županijskog Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša u 2022. godini, s osvrtom na planove za 2023. godinu.
Prema riječima ravnateljice Zavoda za prostorno uređenje KZŽ, Snježane Žigman, uobičajene aktivnosti Zavoda u 2022. godini prije svega su obuhvaćale izradu odnosno koordinaciju izrade i praćenje provedbe prostornih planova područne razine te izradu izvješća o stanju u prostoru, zatim vođenje informacijskog sustava prostornog uređenja i upravljanja njime u okviru ovlasti te pripremu polazišta za izradu ili stavljanje izvan snage prostornih planova užih područja te pružanje stručne savjetodavne pomoći u izradi prostornih planova lokalne razine. Tijekom 2022. godine Zavod je bio angažiran na pripremi nacrta Odluke o pokretanju III. Izmjene i dopune Prostornog plana Krapinsko – zagorske županije.

Kako je istaknuo krapinsko – zagorski župan Željko Kolar niz je aktivnosti odrađeno tijekom 2022. godine, što za jedinice lokalne samouprave odnosno općine i gradove.
– 19 jedinica lokalne samouprave je koristilo usluge našeg Zavoda za 21 prostorni plan, jedan generalni urbanistički plan i osam urbanističkih planova uređenja. Isto tako, završili smo tri prostorna plana za jedinice lokalne samouprave, a za 2023. godinu ostaje nam Jesenje, Sveti Križ Začretje i Novi Golubovec – rekao je župan Kolar te naglasio kako je ipak najviše kapaciteta usmjerno na III. Izmjenu i dopunu Prostornog plana Krapinsko – zagorske županije.
– Radi se o strateškom planu koji je bitan za razvoj naše županije. Isto tako, 105 upravnih tijela angažirano je sa svojim zahtjevima i informacijama, koje su nam potrebne za njihova predviđena ulaganja na području Krapinsko – zagorske županije, kako bi mi mogli intervenirati u naš plan, a to znači da će tu biti ucrtana i nova trasa brze ceste Krapina – Varaždin, nova trasa takozvane Lepoglavske spojnice te neki novi regionalni pravci za plinovod kao i jedan dio željezničke i cestovne infrastrukture. Naravno, tu je dio koji je vezan uz gospodarstvo odnosno naše poslovne zone, i sve je to posao koji moramo odraditi za III. Izmjenu i dopunu Prostornog plana Krapinsko – zagorske županije – pojasnio je župan Kolar.
U nastavku je objasnio kako već sada postoje tri ili četiri zahtjeva jedinica lokalne samouprave koje traže da županijski Zavod radi njihovu prostorno – plansku dokumentaciju, no da nažalost neće moći svima udovoljiti.

– Mi smo svake godine barem jednoj ili dvjema jedinicama lokalne samouprave, a koje su lošijeg financijskog stanja, pomogli u sufinanciranju izrade prostornog plana. Tako da stvarno vodimo brigu o svima – poručio je župan Kolar.
Vezano za sanaciju službenih odlagališta tijekom 2022.godine izvođeni su radovi na sanaciji odlagališta „Gorjak“ te je s tog osnova Županija platila svoj obvezni udio u ukupnom iznosu 255.929,68 kuna , dok je za odlagalište „Tugonica“ postupak prijenosa sa Županije na Općinu Konjščina u tijeku.
Spomenuto je isto tako da je u 2022.godini izdano 356 građevinskih dozvola od čega se pet predmeta odnosi na gospodarsko razvojne zahvate kojima se nakon izgradnje može predvidjeti potreba za novim zapošljavanjem.
– Izdali smo pet velikih građevinskih dozvola, a koje se uglavnom odnose na naše hotelijersko – turističke kuće koje su pripremale dokumentaciju za natječaj Ministarstva turizma. Već u prvih mjesec i pol dana ove godine smo izdali dvije takve velike dozvole, a jedna je izdana našoj velikoj tvrtki Dunapack koja ide u proširenje proizvodnih kapaciteta. U razgovoru s direktorima tvrtki, i Vetropack Straža i Omco se pripremaju za novi investicijski ciklus – kazao je Kolar.
Ono na čemu je županijski Upravni odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša također radio je vezano uz obnovu zgrada oštećenih potresom na području KZŽ.
– Srušili smo 14 kuća na području Krapinsko – zagorske županije, za njih osam izabran je izvođač radova za rušenje, imamo osam gotovih projekata i dali smo si zadatak da izgradnja zamjenskih kuća počne prije trogodišnje obljetnice potresa. Sve ćemo kuće srušiti do prvog svibnja, njih 41 i barem njih 80 posto počet ćemo i graditi ove godine, a sve ih planiramo završiti do rujna sljedeće godine – istaknuo je župan Kolar.

Od strane pak, pročelnika Odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Stjepana Bručića rečeno je kako i u 2023. godini odjel nastavlja s izdavanjem svih akata sukladno zakonskim ovlastima i nadležnostima izdavanja, a sve sukladno zahtjevima stranaka odnosno podnositeljima zahtjeva. Nastavljaju se sve potrebne aktivnosti na izradi III. Izmjene i dopune prostornog plana KZŽ, kao sufinanciranje sanacije službenih odlagališta „Gorjak“ i „Tugonica“ sukladno udjelu Županije. Također, planirano je i donošenje Plana gospodarenja otpadom KZŽ te će se podržavati program rada eko škola. jmiklauzic/vzaktualno.hr
“Poštovani predsjedniče Vlade Republike Hrvatske, gospodine Plenkoviću,
Kao što ste već prethodno informirani, kroz medije, kroz vaše stranačke kanale ili od resornog ministra Vaše Vlade, u Gradu Varaždinu nije izglasan proračun za 2023. godinu.
Ono o čemu možda niste informirani, pa koristim ovu priliku da Vas upoznam s nekoliko važnih činjenica s time u vezi, jest da sam sukladno Zakonu, kao gradonačelnik Grada Varaždina, predložio proračun kojeg je Gradsko vijeće na svojoj sjednici 30. studenog 2022. godine odbilo prihvatiti. U prijedlogu proračuna je uz ostalo bilo predviđeno i konačno rješenje zbrinjavanja baliranog otpada na području Gospodarske zone Brezje. Tih gotovo 100.000 tona otpada već se punih 18 godina nalazi na samom ulazu u naš grad. Moram napomenuti da smo do prijedloga rješenja zbrinjavanja otpada došli temeljem međunarodnog javnog natječaja, a cijeli postupak smo uskladili i vodili u suradnji s institucijama državne vlasti – Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom financija, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Značajna je njihova podrška i sudjelovanje u ovom vrlo zamršenom postupku koji je u konačnici došao pred sam kraj, a sada je privremeno zaustavljen neizglasavanjem Proračuna za 2023. godinu.
Osim rješavanja baliranog otpada, proračun je predvidio i nekoliko važnih socijalnih programa koji su izrazito bitni u ovom vremenu visoke inflacije i ugroze standarda ljudi, među kojima je i odluka o povećanju naknada za naše umirovljenike. Mislili smo i na naše najmlađe sugrađane i njihove roditelje te smo predvidjeli povećanje naknada za novorođenu djecu, ali i besplatni produženi boravak za djecu u našim školama. Neizglasavanjem proračuna zaustavljeno je i kolektivnim ugovorom dogovoreno povećanje primanja zaposlenih u vrtićima, vatrogascima, knjižničarima, kulturnim djelatnicima i drugim zaposlenicima iz sustava grada. U proračunu su i brojni drugi razvojni programi i projekti koji su sada privremeno zaustavljeni.
Zbog važnosti ovog proračuna, odnosno projekata, mjera i odluka koji su njime previđeni, do zadnjeg sam zakonskog roka nastojao postići međustranački dogovor o proračunu. Sve do kraja godine sam uporno razgovarao sa svim klubovima vijećnika te u tom cilju inicirao i održao tri sjednice međustranačkog vijeća kojeg čine svi klubovi i vijećnici zastupljeni u Gradskom vijeću. Na žalost, niti nakon tih sjednica, od kojih je posljednja održana 28. prosinca 2022. godine, nije bilo volje za prihvaćanjem predloženog proračuna.
S obzirom na to da nije izglasana niti Odluka o privremenom financiranju, po slovu zakona koji je donijela saborska većina u prethodnom sazivu u kojoj je HDZ bio stožerna stranka saborske većine, odmah smo početkom godine 4. siječnja ove godine obavijestili Ministarstvo uprave o svim okolnostima neizglasavanja proračuna te temeljem zakona zatražili da se raspusti Gradsko vijeće, imenuje povjerenik za poslove iz djelokruga rada Gradskog vijeća i raspišu izbori za Gradsko vijeće Grada Varaždina.
U spomenutom Zakonu postoji pravna praznina prema kojoj Vlada Republike Hrvatske nema utvrđenu zakonsku obvezu roka u kojem je obvezna raspisati izbore u jedinici lokalne samouprave u kojoj su stvoreni zakonski uvjeti za izbore. Međutim, postoji pozitivna praksa, ali i zdravi razum koji nalaže da se u situaciji u kojoj su stvoreni zakonski uvjeti za raspisivanje izbora, isto i učini u najkraćem roku. Uostalom, slični su uvjeti bili prethodnih godina, kada je Vaša Vlada postupila žurnije u odnosu na naš, varaždinski slučaj. Primjerice, 2019. godine se na izbore za predstavnička tijela u Ogulinu, Iloku i Davoru izašlo već 10. ožujka, a pozitivan primjer imamo i ove godine, kada je Vlada RH raspisala izbore za Općinsko vijeće Općine Gradina već za ovu nedjelju, 12. veljače.
Želio bih vjerovati da se u primjeru Grada Varaždina ne radi o nikakvoj političkoj opstrukciji već spletu raznih političkih okolnosti. Ne vjerujem niti u neka politička nagađanja da je ovom odgađanju, odnosno korištenju pravne praznine „kumovao“ pritisak lokalnih dužnosnika HDZ-a, predsjednika Gradskog odbora i saborskog zastupnika te predsjednika Županijskog odbora i aktualnog župana. Uvjeren sam da je i njima, kao i svim Varaždincima, stalo da se čim prije provedu izbori te da se izglasa proračun.
Poštovani gospodine Plenkoviću, pozivam Vas da Vlada Republike Hrvatske već na sljedećoj sjednici donese odluku o raspisivanju izbora kako bismo čim prije završili ovu neugodnu političku epizodu te izabrali novo Gradsko vijeće, izglasali proračun, krenuli s realizacijom svih predviđenih projekata, među kojima je konačno rješenje bala na istaknutom mjestu, ali i s provođenjem svih ovih odluka koje su „na čekanju“, a toliko su važne za naše građane i za naš grad Varaždin.
S poštovanjem,
Neven Bosilj, gradonačelnik Grada Varaždina”
vzaktualno.hr