FOTO/VIDEO Severina zapalila varaždinsku Arenu: „Nemojte me zaboraviti”
„Ovo će biti dobra noć predosjećam” stihovi su s kojim je Severina Vučković stala pod svjetla pozornice varaždinske Arene u petak. Zaredali su se najveći hitovi, a Varaždinci su posebno reagirali na njene starije pjesme poput „Djevojka sa sela”, „Virujen u te”, „Ajde, ajde zlato moje”. Nastupila je u čipkastom izdanju koje potpisuje Matija Vuica, a na kraju koncerta publici je poručila: ”Varaždin, nemojte me zaboraviti” i dokazala da su se riječi kojima je započela varaždinski koncert pokazale točnima – to je doista bila “dobra noć”. Pogledajte kako je to izgledalo u našoj galeriji. ab/sjever.hr  
Sretan imendan današnjim slavljenicama!
Ime Mirjana dolazi od hebrejskog imena Miryam koje ima porjeklo od hetiski Marya što ima značenje koja je kao koplje. Prema nekim mišljenjima ime Mirjana dolazi od imenice mir. vzaktualno.hr/knjigaimena.com
OD UTORKA NOVE CIJENE GORIVA Evo što će se mijenjati
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović je u razgovoru za Novu TV najavio nove cijene goriva od utorka, 14. veljače. Kazao je kako bi trebalo uslijediti pojeftinjenje goriva, pa bi tako dizel trebao pojeftiniti 12 centi, a benzin 3 centa, piše portal 24 sata. -Vidjet ćemo kako će se kretati cijene, ali za očekivati je veće pojeftinjenje – kazao je ministar Filipović. Dodao je kako Europa ima dovoljno zaliha goriva. vzaktualno.hr/24sata.hr
Upozorenje na hladni val i dalje na snazi – smjestite se na toplo ili se dobro zabundajte!
Sunčano, osobito ujutro, danju postupan porast naoblake sa sjevera i istoka. Na kopnu vjetar slab, na sjeveru do umjeren jugozapadnjak. Uz obalu slaba i umjerena bura, prema otvorenom moru umjeren sjeverozapadnjak. Ujutro hladno, najniža temperatura zraka od -10 do 5, na moru od 0 do 3 °C. Najviša dnevna temperatura od 5 do 9, na moru između 9 i 13 °C.
Slično kao i prethodnog dana, na području cijele zemlje veći se dio dana očekuju razmjerno povoljne biometeorološke prilike.
Iako će biti malo manje hladno, na području cijele zemlje i dalje će na snazi biti upozorenje na hladne valove, pa se potrebno pridržavati preporuka za zaštitu od velikih hladnoća, dostupnih na internetskim stranicama DHMZ-a. Sunčano vrijeme mnoge će motivirati na boravak na otvorenom, što će, uz adekvatnu zaštitu od hladnoće, doprinijeti dobrom raspoloženju.
vzaktualno.hr/DHMZ
Grad Varaždin intenzivira suradnju s Umagom, primjerom dobre prakse u brojnim područjima: Ciljevi su nam isti – napredak i boljitak zajednice
Zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković u četvrtak je posjetio Grad Umag gdje su ga primili gradonačelnik Vili Bassanese i njegov zamjenik Mauro Jurman. Delegacije dvaju gradova razgovarale su o mnogobrojnim strateškim projektima u Gradu Varaždinu i Gradu Umagu. Gradonačelnik Umaga je zamjeniku Markoviću predstavio projekte „Umag – grad djece“, Program društveno poticane stanogradnje te socijalnu i društvenu politiku u okviru koje je izgrađen umaški Dom umirovljenika. Na sastanku je naglasak bio i na području gospodarstva, odnosno Gospodarskoj zoni Ungarija, na projekt koji je trenutno u tijeku, „Umaška promenada“. Bilo je riječi i o mega projektu „Smart City-Green City“, gdje se najveća pažnja posvetila aglomeraciji i projektu Valdemat, kao najboljem i jedinom primjeru sustavnog gospodarenja građevinskog materijala u Istri. Zamjenik Marković predstavio je ciljeve i projekte koje će Varaždin provesti u sklopu ITU mehanizma poput Centra kreativnih industrija, predinkubacijskog centra FOI iza vile Oršić te turističko prezentacijskog centra Varaždinske kuće. -Izrazito mi je zadovoljstvo posjetiti Umag koji je sa svojim projektima i aktivnostima koje provodi poznat kao grad primjer dobre prakse u cijeloj Hrvatskoj. Razgovarali smo i o mogućnostima izgradnje doma umirovljenika gdje nam Grad Umag također može poslužiti kao primjer s obzirom na to da je kao jedinica lokalne samouprave otvorio svoj vlastiti Dom za starije i nemoćne, a svjesni smo da Varaždin ima problem s takvim kapacitetima za naše starije sugrađane. Varaždin i Umag imaju puno sličnosti, suočavaju se sa sličnom problematikom te imaju iste ciljeve, a to je kontinuirani napredak i boljitak zajednice – istaknuo je Marković. Suradnja gradova od neprocjenjive je važnosti radi razmjene iskustava između dvaju jedinica lokalnih samouprava. Primjenjujući dobru praksu ostalih gradova uvelike se može utjecati na razvoj jednog grada i zajednice. vzaktualno.hr
Vrijednu donaciju Županijskoj bolnici Čakovec uručio velik glazbenik i humanitarac Zlatan Stipišić Gibonni za lakši i bezbrižniji boravak djece u bolnici
Na Odjelu novoobnovljene pedijatrije Županijske bolnice Čakovec uručena je vrijedna donacija OTP banke. OTP banka provela je humanitarnu akciju nazvanu Zaokruži u suradnji s Mastercardom u sklopu koje je Županijskoj bolnici darovano 846.500 kuna za uređenje odjela za najmlađe pacijente. Vrijednom donacijom nabavljeni su kreveti i krevetići, noćni ormarići, kao i kolica za terapiju, stolovi za preglede, uređaj za pranje i dezinfekciju endoskopa, acidobazni analizator te računala i projektor s platnom kako bi najmlađim pacijentima boravak u bolnici bio što ugodniji. Novi uređaji i namještaj još su na višu razinu podigli kvalitetu skrbi za hospitaliziranu djecu, te uvjeta za zdravstvene djelatnike i roditelje pacijenata među kojima dio boravi uz dijete tijekom bolničkog liječenja, istaknuo je ravnatelj Županijske bolnice Igor Šegović, na konferenciji za novinare na kojoj je izvršena svečana predaja novčanih sredstava prikupljenih u humanitarnoj akciji. -Prikupljeni iznos u programu Zaokruži koji provodimo u suradnji s Mastercardom, svake godine doniramo dvjema bolnicama u Hrvatskoj za nabavku neophodne i potrebne opreme za dječje odjele – rekao je član Uprave OTP banke Nikola Mikša te zahvalio svim klijentima koji su se uključili u humanitarnu akciju. -Drago mi je što je ova donacija došla u prave ruke, te sam uvjeren kako će nova oprema djeci, roditeljima ali i djelatnicima uljepšati boravak na odjelu – dodaje. Ambasador ovog projekta jedan je od najvećih hrvatskih glazbenika, ali i skladatelja, humanitarac Zlatan Stipišić Gibonni koji je nazočio svečanom uručenu donacijskog čega te pritom izrazio veliko zadovoljstvo što ova humanitarna akcija traje već četiri godine. -Drago mi je što sam uključen u ovako hvalevrijedan projekt i veseli me što nadilazi sva naša početna očekivanja – rekao je Gibonni. U ime svih djelatnika Odjela pedijatrije na vrijednoj donaciji zahvalio se voditelj Odjela, Dejan Balažin, koji je istaknuo kako su nakon uspješne rekonstrukcije Odjela dobivenom donacijom uspjeli nabaviti opremu i namještaj za opremanje soba te tako još više podići standard i kvalitetu boravka u bolnici. Svečanom uručenju prisustvovali brojni djelatnici Županijske bolnice Čakovec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini te župan Međimurske županije Matija Posavec koji je kazao kako je ulaganje u zdravstvo jedan od prioriteta Međimurske županije i da su trenutna ulaganja u naš zdravstveni sustav najveća u posljednjih 30 godina. -Kontinuirano radimo na tome da pacijentima i zdravstvenim djelatnicima osigurano što bolje uvjete i da se ponosimo našim zdravstvenim sustavom – rekao je župan. U velikom investicijskom ciklusu u zdravstvu Međimurske županije u Odjel pedijatrije je uloženo ukupno 4,33 milijuna kuna. Uz građevinske, strojarske i elektroinstalaterske radove, opremljene su ambulante te je povećana funkcionalnost prostora, uređene su bolesničke sobe, sanitarni čvorovi te instalirana nova rasvjeta i grijanje. Rekonstrukcijom je također proširen prostor dnevne bolnice, uređena čekaonica i prostorije za zaposlenike, a radovi su završeni krajem protekle godine. Odjel pedijatrije nalazi se u paviljonu na kojem se upravo završava i obiman zahvat energetske obnove objekta. vzaktualno.hr/medjimurska-zupanija.hr
DAN BROJA 112 Zamjenica Zagorec: U ovim izazovnim vremenima uloga žurnih službi važnija je nego ikad
Povodom obilježavanja Dana jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 u petak je kod planinarskog doma Ham na Pokojcu održano natjecanje u orijentacijskom kretanju. Sudjelovalo je deset ekipa sastavljenih od pripadnika Javne vatrogasne postrojbe, Vatrogasne zajednice Varaždinske županije, Gradskog društva Crvenog križa Varaždin, Društva crvenog križa Varaždinske županije, OKC-a Policijske uprave Varaždinske, Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, HGSS-a stanice Varaždin, Stožera civilne zaštite Varaždinske županije, Stožera civilne zaštite grada Varaždina i PUCZ Varaždin – Županijski centar 112. Načelnica Stožera civilne zaštite Varaždinske županije Silvija Zagorec prisutnima je čestitala Dan europskog broja 112. -U ovim izazovnim vremenima uloga žurnih službi važnija je nego ikad, a naše žurne službe na svaki izazov spremno odgovaraju. Imamo dobro organizirane službe čiji su djelatnici visoko motivirane, predane radu i educirane osobe. Upravo vi svakoga dana brinete o sigurnosti naših sugrađana, primate prve reakcije ljudi te im pomažete svojim uputama i savjetima i na tome vam iskreno zahvaljujem – rekla je Zagorec. Obilježavanju je prisustvovao i pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen. vzaktualno.hr / varazdinska-zupanija.hr
Humanost na djelu: povodom Svjetskog dana bolesnika djelatnici Opće bolnice Varaždin i učenici medicinskih škola i ove godine darovali krv
Djelatnici Opće bolnice Varaždin i učenici srednjih medicinskih škola i ove godine povodom Svjetskog dana bolesnika pokazali su humanost i veliko srce. Naime, na Odjelu za transfuzijsku medicinu Opće bolnice Varaždin održana je već tradicionalna akcija dobrovoljnog darivanja krvi kojoj se svake godine odazovu djelatnici varaždinske bolnice te njihovi budući kolege, učenici srednjih medicinskih škola. Ove godine dobrovoljnom darivanju krvi pridružilo se 14-ero djelatnika i učenika, no osim povodom Svjetskog dana bolesnika, krv daruju i tijekom cijele godine. Iako je stanje sa zalihama krvi u varaždinskoj bolnici dosta dobro, ovakve akcije itekako vesele. Potvrdila je to i doktorica Gordana Jaklin, voditeljica Odjela za transfuzijsku medicinu Opće bolnice Varaždin. -Naši darivatelji krvi su zaslužni za to da mi uvijek imamo dovoljne količine zaliha krvi, a danas su i naše medicinske sestre i medicinski tehničari došli darivati krv uoči Svjetskog dana bolesnika. Oni su zapravo u velikoj većini naši darivatelji krvi, kako sestre i tehničari, tako i naši liječnici, a ovim današnjim darivanjem žele podsjetiti na važnost dobrovoljnog darivanja krvi jer bez darivatelja mnogi se bolesnici ne bi mogli liječiti budući da ne bismo imali dovoljne zalihe krvnih pripravaka – rekla je doktorica Jaklin. Objasnila i kako dobrovoljni darivatelj krvi može biti svaka odrasla osoba u dobi od 18 do 65 godina, a najvažniji uvjet je da je osoba zdrava, ne boluje od kroničnih bolesti, nema infektivnih ili zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti krvnim putem te da ima dobru krvnu sliku. -Mi krvnu sliku, odnosno hemoglobin, provjeravamo prije samog darivanja krvi. Osoba koja dođe na darivanje krvi ispunjava upitnik o svom zdravstvenom stanju te ima razgovor s liječnikom koji nakon razgovora i pregleda upitnika odlučuje o tome može li ta osoba darivati krv – kazala je Jaklin te dodala kako darivati krv mogu i osobe iznad 65 godina, ako je riječ o redovnim darivateljima dobrog zdravstvenog stanja. Željka Gajski, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo objasnila je kako se ove godine Svjetski dan bolesnika obilježava porukom „Pobrini se za njega”. -Ako je čovjek napušten te ako nema adekvatne brige i suosjećanja za tog bolesnika, onda možemo reći kako je riječ o nehumanom pristupu. Zato je, osim naše stručne pomoći, važna i emocionalna podrška. Jako su bitne empatija, pažnja i razumijevanje prema našim bolesnicima jer je potvrđeno da takav pristup ima povoljan ishod liječenja – rekla je Gajski napomenuvši kako su i oni, upravo ovom današnjom akcijom, pokazali jedan human pristup. Obilježavanjem Svjetskog dana bolesnika zdravstveni djelatnici pokazuju da su im pacijenti na prvom mjestu te time ne skreću samo pažnju na bolesnike, nego i na zdravstvene i nezdravstvene djelatnike koji o njima brinu. -Medicinske sestre su jako senzibilizirane za takve akcije. To pokazujemo niz godina jer Opća bolnica Varaždin zajedno s Hrvatskom udrugom sestara podružnice Opće bolnice Varaždin svake godine organizira dobrovoljno darivanje krvi i drago mi je što iz godine u godinu imamo sve veći broj zainteresiranih djelatnika – poručila je Gajski zaključivši kako medicinske sestre jesu humane i sve što rade rade za dobrobit pacijenata. Izrazivši zadovoljstvo što se ova humana akcija prenosi na učenike medicinskih škola, njihove buduće kolege, Anica Sekovanić, medicinska sestra za edukaciju u Općoj bolnici Varaždin i predsjednica podružnice Hrvatske udruge medicinskih sestara pohvalila je odličnu suradnju između varaždinske bolnice i srednjih medicinskih škola s područja Varaždinske županije. -Djelatnici i učenici tijekom cijele godine pokazuju veliko srce i humanost. Veseli nas da su učenici i njihovi mentori uvijek spremni za suradnju i da se rado odazivaju na sve akcije u Općoj bolnici Varaždin. To je za svaku pohvalu jer to su naši budući kolege – rekla je Sekovanić. vzaktualno.hr
Zavod za prostorno uređenje KZŽ u prošloj godini izdao 356 građevinskih dozvola – pet njih za gospodarsko razvojne zahvate koji bi mogli donijeti nova radna mjesta

U prostorima Poslovno – tehnološkog inkubatora Krapinsko – zagorske županije u petak je održana konferencija za medije na temu realiziranih aktivnosti Zavoda za prostorno uređenje Krapinsko – zagorske županije i županijskog Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša u 2022. godini, s osvrtom na planove za 2023. godinu.

Prema riječima ravnateljice Zavoda za prostorno uređenje KZŽ, Snježane Žigman, uobičajene aktivnosti Zavoda u 2022. godini prije svega su obuhvaćale izradu odnosno koordinaciju izrade i praćenje provedbe prostornih planova područne razine te izradu izvješća o stanju u prostoru, zatim vođenje informacijskog sustava prostornog uređenja i upravljanja njime u okviru ovlasti te pripremu polazišta za izradu ili stavljanje izvan snage prostornih planova užih područja te pružanje stručne savjetodavne pomoći u izradi prostornih planova lokalne razine. Tijekom 2022. godine Zavod je bio angažiran na pripremi nacrta Odluke o pokretanju III. Izmjene i dopune Prostornog plana Krapinsko – zagorske županije.

Kako je istaknuo krapinsko – zagorski župan Željko Kolar niz je aktivnosti odrađeno tijekom 2022. godine, što za jedinice lokalne samouprave odnosno općine i gradove.

– 19 jedinica lokalne samouprave je koristilo usluge našeg Zavoda za 21 prostorni plan, jedan generalni urbanistički plan i osam urbanističkih planova uređenja. Isto tako, završili smo tri prostorna plana za jedinice lokalne samouprave, a za 2023. godinu ostaje nam Jesenje, Sveti Križ Začretje i Novi Golubovec – rekao je župan Kolar te naglasio kako je ipak najviše kapaciteta usmjerno na III. Izmjenu i dopunu Prostornog plana Krapinsko – zagorske županije.

– Radi se o strateškom planu koji je bitan za razvoj naše županije. Isto tako, 105 upravnih tijela angažirano je sa svojim zahtjevima i informacijama, koje su nam potrebne za njihova predviđena ulaganja na području Krapinsko – zagorske županije, kako bi mi mogli intervenirati u naš plan, a to znači da će tu biti ucrtana i nova trasa brze ceste Krapina – Varaždin, nova trasa takozvane Lepoglavske spojnice te neki novi regionalni pravci za plinovod kao i jedan dio željezničke i cestovne infrastrukture. Naravno, tu je dio koji je vezan uz gospodarstvo odnosno naše poslovne zone, i sve je to posao koji moramo odraditi za III. Izmjenu i dopunu Prostornog plana Krapinsko – zagorske županije – pojasnio je župan Kolar.

U nastavku je objasnio kako već sada postoje tri ili četiri zahtjeva jedinica lokalne samouprave koje traže da županijski Zavod radi njihovu prostorno – plansku dokumentaciju, no da nažalost neće moći svima udovoljiti.

– Mi smo svake godine barem jednoj ili dvjema jedinicama lokalne samouprave, a koje su lošijeg financijskog stanja, pomogli u sufinanciranju izrade prostornog plana. Tako da stvarno vodimo brigu o svima – poručio je župan Kolar.

Vezano za sanaciju službenih odlagališta tijekom 2022.godine izvođeni su radovi na sanaciji odlagališta „Gorjak“ te je s tog osnova Županija platila svoj obvezni udio u ukupnom iznosu 255.929,68 kuna , dok je za odlagalište „Tugonica“ postupak prijenosa sa Županije na Općinu Konjščina u tijeku.

Spomenuto je isto tako da je u 2022.godini izdano 356 građevinskih dozvola od čega se pet predmeta odnosi na gospodarsko razvojne zahvate kojima se nakon izgradnje može predvidjeti potreba za novim zapošljavanjem.

– Izdali smo pet velikih građevinskih dozvola, a koje se uglavnom odnose na naše hotelijersko – turističke kuće koje su pripremale dokumentaciju za natječaj Ministarstva turizma. Već u prvih mjesec i pol dana ove godine smo izdali dvije takve velike dozvole, a jedna je izdana našoj velikoj tvrtki Dunapack koja ide u proširenje proizvodnih kapaciteta. U razgovoru s direktorima tvrtki, i Vetropack Straža i Omco se pripremaju za novi investicijski ciklus – kazao je Kolar.

Ono na čemu je županijski Upravni odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša također radio je vezano uz obnovu zgrada oštećenih potresom na području KZŽ.

Srušili smo 14 kuća na području Krapinsko – zagorske županije, za njih osam izabran je izvođač radova za rušenje, imamo osam gotovih projekata i dali smo si zadatak da izgradnja zamjenskih kuća počne prije trogodišnje obljetnice potresa. Sve ćemo kuće srušiti do prvog svibnja, njih 41 i barem njih 80 posto počet ćemo i graditi ove godine, a sve ih planiramo završiti do rujna sljedeće godine – istaknuo je župan Kolar.

Od strane pak, pročelnika Odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Stjepana Bručića rečeno je kako i u 2023. godini odjel nastavlja s izdavanjem svih akata sukladno zakonskim ovlastima i nadležnostima izdavanja, a sve sukladno zahtjevima stranaka odnosno podnositeljima zahtjeva. Nastavljaju se sve potrebne aktivnosti na izradi III. Izmjene i dopune prostornog plana KZŽ, kao sufinanciranje sanacije službenih odlagališta „Gorjak“ i „Tugonica“ sukladno udjelu Županije. Također, planirano je i donošenje Plana gospodarenja otpadom KZŽ te će se podržavati program rada eko škola. jmiklauzic/vzaktualno.hr

Bosilj pisao Plenkoviću: Donesite odluku o raspisivanju izbora kako bi što prije završili ovu neugodnu političku epizodu!
Iz gradske uprave Grada Varaždina poslano je priopćenje medijima, odnosno otvoreno pismo varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću koje prenosimo u cijelosti:

“Poštovani predsjedniče Vlade Republike Hrvatske, gospodine Plenkoviću,

Kao što ste već prethodno informirani, kroz medije, kroz vaše stranačke kanale ili od resornog ministra Vaše Vlade, u Gradu Varaždinu nije izglasan proračun za 2023. godinu.

Ono o čemu možda niste informirani, pa koristim ovu priliku da Vas upoznam s nekoliko važnih činjenica s time u vezi, jest da sam sukladno Zakonu, kao gradonačelnik Grada Varaždina, predložio proračun kojeg je Gradsko vijeće na svojoj sjednici 30. studenog 2022. godine odbilo prihvatiti. U prijedlogu proračuna je uz ostalo bilo predviđeno i konačno rješenje zbrinjavanja baliranog otpada na području Gospodarske zone Brezje. Tih gotovo 100.000 tona otpada već se punih 18 godina nalazi na samom ulazu u naš grad. Moram napomenuti da smo do prijedloga rješenja zbrinjavanja otpada došli temeljem međunarodnog javnog natječaja, a cijeli postupak smo uskladili i vodili u suradnji s institucijama državne vlasti – Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom financija, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Značajna je njihova podrška i sudjelovanje u ovom vrlo zamršenom postupku koji je u konačnici došao pred sam kraj, a sada je privremeno zaustavljen neizglasavanjem Proračuna za 2023. godinu.

Osim rješavanja baliranog otpada, proračun je predvidio i nekoliko važnih socijalnih programa koji su izrazito bitni u ovom vremenu visoke inflacije i ugroze standarda ljudi, među kojima je i odluka o povećanju naknada za naše umirovljenike. Mislili smo i na naše najmlađe sugrađane i njihove roditelje te smo predvidjeli povećanje naknada za novorođenu djecu, ali i besplatni produženi boravak za djecu u našim školama. Neizglasavanjem proračuna zaustavljeno je i kolektivnim ugovorom dogovoreno povećanje primanja zaposlenih u vrtićima, vatrogascima, knjižničarima, kulturnim djelatnicima i drugim zaposlenicima iz sustava grada. U proračunu su i brojni drugi razvojni programi i projekti koji su sada privremeno zaustavljeni.

Zbog važnosti ovog proračuna, odnosno projekata, mjera i odluka koji su njime previđeni, do zadnjeg sam zakonskog roka nastojao postići međustranački dogovor o proračunu. Sve do kraja godine sam uporno razgovarao sa svim klubovima vijećnika te u tom cilju inicirao i održao tri sjednice međustranačkog vijeća kojeg čine svi klubovi i vijećnici zastupljeni u Gradskom vijeću. Na žalost, niti nakon tih sjednica, od kojih je posljednja održana 28. prosinca 2022. godine, nije bilo volje za prihvaćanjem predloženog proračuna.

S obzirom na to da nije izglasana niti Odluka o privremenom financiranju, po slovu zakona koji je donijela saborska većina u prethodnom sazivu u kojoj je HDZ bio stožerna stranka saborske većine, odmah smo početkom godine 4. siječnja ove godine obavijestili Ministarstvo uprave o svim okolnostima neizglasavanja proračuna te temeljem zakona zatražili da se raspusti Gradsko vijeće, imenuje povjerenik za poslove iz djelokruga rada Gradskog vijeća i raspišu izbori za Gradsko vijeće Grada Varaždina.

U spomenutom Zakonu postoji pravna praznina prema kojoj Vlada Republike Hrvatske nema utvrđenu zakonsku obvezu roka u kojem je obvezna raspisati izbore u jedinici lokalne samouprave u kojoj su stvoreni zakonski uvjeti za izbore. Međutim, postoji pozitivna praksa, ali i zdravi razum koji nalaže da se u situaciji u kojoj su stvoreni zakonski uvjeti za raspisivanje izbora, isto i učini u najkraćem roku. Uostalom, slični su uvjeti bili prethodnih godina, kada je Vaša Vlada postupila žurnije u odnosu na naš, varaždinski slučaj. Primjerice, 2019. godine se na izbore za predstavnička tijela u Ogulinu, Iloku i Davoru izašlo već 10. ožujka, a pozitivan primjer imamo i ove godine, kada je Vlada RH raspisala izbore za Općinsko vijeće Općine Gradina već za ovu nedjelju, 12. veljače.

Želio bih vjerovati da se u primjeru Grada Varaždina ne radi o nikakvoj političkoj opstrukciji već spletu raznih političkih okolnosti. Ne vjerujem niti u neka politička nagađanja da je ovom odgađanju, odnosno korištenju pravne praznine „kumovao“ pritisak lokalnih dužnosnika HDZ-a, predsjednika Gradskog odbora i saborskog zastupnika te predsjednika Županijskog odbora i aktualnog župana. Uvjeren sam da je i njima, kao i svim Varaždincima, stalo da se čim prije provedu izbori te da se izglasa proračun.

Poštovani gospodine Plenkoviću, pozivam Vas da Vlada Republike Hrvatske već na sljedećoj sjednici donese odluku o raspisivanju izbora kako bismo čim prije završili ovu neugodnu političku epizodu te izabrali novo Gradsko vijeće, izglasali proračun, krenuli s realizacijom svih predviđenih projekata, među kojima je konačno rješenje bala na istaknutom mjestu, ali i s provođenjem svih ovih odluka koje su „na čekanju“, a toliko su važne za naše građane i za naš grad Varaždin.

S poštovanjem,

Neven Bosilj, gradonačelnik Grada Varaždina”

vzaktualno.hr