Ovo su današnji slavljenici
Ime Rajko je nastalo od riječi raj, što je sinonim za uživanje odnosno blaženstvo. Ženski oblik ovoga imena je ime Rajka. Drugi oblici ovog imena su Raja, Rajina, Rajica, Rajkica, Rajna. Lucijan je muško ime latinskog porijekla. Značenje imena je onaj koji svijetli. Ženski oblik ovog imena je Lucijana. vzaktualno.hr/knjigaimena.com
Danas vedro, ali… Pripremite se na debele minuse!
Pretežno sunčano, na Jadranu i vedro, a u unutrašnjosti povremeno s umjerenom naoblakom. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni i sjeverozapadni, duž obale umjerena i jaka bura, još prijepodne mjestimice s olujnim udarima. Najniža jutarnja temperatura zraka od -10 do -5, na Jadranu od -2 do 2, a najviša dnevna od -2 do 3 na kopnu te od 4 do 8 °C na moru.
Dan će u cijeloj zemlji obilježiti vedrina koja će kod mnogih povoljno djelovati na raspoloženje, koncentraciju i radni učinak. Uglavnom u unutrašnjosti zemlje i na srednjem Jadranu vjetar će oslabjeti, pa će i boravak na otvorenom biti ugodniji. No, i dalje treba računati na zaštitu od hladnoće i vjetra, osobito na Jadranu gdje hladnoća može djelovati na zdravlje.
vzaktualno.hr/DHMZ
Od ove pedagoške godine, novi program za varaždinske vrtićarce – zadovoljni i polaznici i roditelji
Težeći konstantnom unapređenju svog rada i pružanju novih, kvalitetnih programa svojim korisnicima, Dječji vrtić „Varaždin“ je ove pedagoške godine u svoj kurikulum uveo program sportskih aktivnosti za djecu stariju od četiri godine. Program sportskih aktivnosti utječe na djetetove funkcionalne motoričke sposobnosti, usvajanje određenih struktura kretanja i motoričkih znanja, a njegov cilj je razvoj osnovnih motoričkih sposobnosti i koordinacije djece, razvoj samopouzdanja i socijalnih vještina te razvoj funkcionalnog razumijevanja kretanja – svjesnost vlastitog tijela i njegovih dijelova te prostorno – vremenska orijentacija. Kroz sport, djeca usvajaju i vještine samokontrole, upravljanja vlastitim emocijama, efikasnog suočavanja s preprekama i timskog rada. Program se održava dva puta tjedno, ponedjeljkom i srijedom, u trajanju od 45 minuta, u prostoru dvorane DV „Varaždin“, objekt Trakošćanska (Graberje). Za sada su formirane dvije grupe, a naglasak u radu je na prirodnim oblicima kretanja, igrama s pokretom, bazičnim sportovima (atletici i gimnastici) te raznovrsnim poligonima i štafetnim igricama. Kroz navedene aktivnosti, zadovoljava se i osnovna potreba djece za igrom kao osnovnom pretpostavkom za razvijanje stvaralačkih sposobnosti. Program vode odgojitelji DV-a „Varaždin“, Josipa Papec, Marko Hrastić i Jurica Šincek, koji su, završivši dodatni kineziološki program (PPKA) na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu, uz predavanja i vježbe izvanrednih profesora s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu, osposobljeni za obavljanje poslova voditelja/ice posebnih programa kinezioloških aktivnosti u predškolskom odgoju i obrazovanju. Odgojitelji imaju višegodišnje iskustvo iz područja sportskih aktivnosti te se i sami bave sportom, što profesionalno, što rekreativno. „Za sada svjedočimo vrlo uspješnom radu programa sportskih aktivnosti, sa zadovoljnim polaznicima i njihovim roditeljima i planiramo dobru praksu nastaviti i idućih godina te se nadamo još većem odazivu i interesu djece za sportom i zdravijim načinom života”, poručili su iz DV Varaždin. vzaktualno.hr
Varaždinski par vraća se kući iz zambijskog zatvora! Majka uhićenog: Sve sam suze isplakala, samo da mi se vrati!
Na mobitel sam jučer dobila poruku ‘Dolazimo’. Poslao ju je valjda Damir. Sad sam upravo na televiziji vidjela da su i on i supruga pušteni iz zatvora. Samo plačem, ispričala je za 24sata majka Damira Magića, koji je zajedno sa suprugom i još tri para uhićen u Zambiji početkom prosinca, donosi 24sata.hr –  On mene jako čuva jer zna da imam slabo srce, nije me htio kontaktirati da me ne povrijedi jer zna da ovako plačem. Prvi put da mi je poslao poruku u ova dva mjeseca otkako je otišao u Zambiju. Baš sam rekla ne znam plačem li od sreće ili od tuge, nemam više ni suza, sve sam isplakala, teško vam je to, tko to nije probao ne zna. Samo je važno da mi se vrati. Čula sam preko TV-a da trebaju napustiti zemlju što prije. Sve ostalo su mi javljali prijatelji i prijateljice i pratila sam neprestano vijesti – ispričala je za 24sata Mirjana Magić. Danas je sud odlučio pustiti ih da se vrate u Hrvatsku, za što imaju rok od 48 sati. Sjetila se kako joj je sin stigao par dana prije puta u Zambiju. – On je meni samo par dana prije puta rekao: “Mi bi posvojili dijete, nisam se složila s tim, rekla sam da malo pričekaju, rekla sam da nisam uopće znala da idu u Zambiju. Bratić mi je javio, znaš gdje ti je Damir. Rekla sam ne budi smiješan, pa je rekao: “Otišli su ti tako daleko na posvajanje. Oni su čuli da tamo mogu brže posvojtii, da je već stotinjak djece ušlo u našu zemlju. Oni su odrasli ljudi, tako su otišli, nadam se da će mi se što prije vratiti, nisu ni trebali biti suđeni, oni su vam tako čisti kao sunce. Još je meni bilo jako žao što su bili zatvoreni tamo s njihovim koljačima, lopovima, njihovi zatvori su pretrpani. I oni su njih zatvorili, to mi je strašno – ispričala je Damirova majka za 24sata.hr Foto: screenshoot vzaktualno.hr/24sata.hr
Za lepoglavske vatrogasce više od 230 000 eura! Škvarić: U trenutku ugroze vi ste ti kojima se prvima obraćamo za pomoć
Dobrovoljno vatrogasno društvo Višnjica održalo je 72. redovnu Skupštinu. Članove Skupštine, nazočne predstavnike vatrogasnih društava iz Hrvatske i Slovenije te druge goste, među kojima su bili državni tajnik u Ministarstvu obrane Zdravko Jakop, gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić i član Upravnog odbora Vatrogasne zajednice Republike Slovenije Franjo Bukovec, predsjednik DVD-a Višnjica Stjepan Križanec upoznao je s djelovanjem Društva u proteklom jednogodišnjem razdoblju te s planovima za nadolazeće razdoblje za koje je se, uz nabavku novog vozila, planira početak realizacije projekta energetske obnove vatrogasnog doma u Višnjici. Riječ je o projektima koje će DVD Višnjica provesti u suradnji i uz potporu Grada Lepoglave što je na Skupštini potvrdio i gradonačelnik Marijan Škvarić. – Ove će godine za djelovanje vatrogasaca Grad Lepoglava u cjelini izdvojiti više od 230.000 eura. Što se DVD-a Višnjica tiče, u planu je nabavka kombi vozila te, nakon što je najavljeno otvaranje natječaja za energetsku obnovu javnih zgrada što spremni čekamo nekoliko godina, krećemo s projektom energetske obnove vatrogasnog doma u Višnjici za što su osigurana sredstva u gradskom proračunu., poručio je gradonačelnik Marijan Škvarić zahvalivši i ovom prigodom vatrogascima na svemu što čine na zaštiti života i imovine građana. – Sve što radite ne radite zato što morate ili za plaću već zato što želite pomoći građanima. Bez obzira na sve, uvijek ste spremni pomoći. U trenutku ugroze vi ste ti kojima se prvima obraćamo za pomoć – istaknuo je gradonačelnik. Član Upravnog odbora Vatrogasne zajednice Republike Slovenije Franjo Bukovec iskoristio je prigodu zahvaliti Hrvatskoj i hrvatskim vatrogascima na pomoći kod gašenja velikog prošlogodišnjeg požara u Sloveniji. Istaknuo je i da je vatrogascima, koji često pomažući drugima ugrožavaju svoje živote, često dovoljno zahvaliti, a što se sve rjeđe događa. – Vi ste ponos Višnjice spremni u svakom trenutku pomoći ljudima i to ne samo na području Višnjice već i drugdje gdje je vaša pomoć potrebna., poručio je državni tajnik Zdravko Jakop čestitajući višnjičkim vatrogascima na svemu što su dosad postigli. Predsjednik Vatrogasne zajednice Grada Lepoglave, ovom prigodom i izaslanik predsjednika Vatrogasne zajednice Varaždinske županije, Marijo Canjuga izrazio je uvjerenje da će se svi zacrtani planovi ostvariti, a što garantira i velika podrška i potpora vatrogastvu od strane Grada Lepoglave. Na Skupštini su članovima DVD-a Višnjica dodijeljena priznanja za ostvarene rezultate kao i ona dodijeljena im za stečena zvanja. Među ostalima, Andriji Hudinu i Ivanu Visinskom dodijeljena su priznanja za 40 godina rada u vatrogastvu. Brončanim vatrogasnim plamenicama za uspjehe postignute u vatrogastvu nagrađeni su: Željko Pajtak, Josip Pajtak, Toni Zagoranski, Kruno Komes, Martin Galinec, Matija Bosilj, Matija Lončarek, Ivan Flegarić, Davor Prašnički, Stjepan Križanec, Stjepan Galinec, Matija Lončarek i Danijel Mežnarić. Na sjednici Skupštine je za novog zapovjednika izabran Matija Lončarek, a u Društvo je primljeno i devet novih članova. vzaktualno.hr
ODABRALI MEV-ovci Bicikli nabavljeni za međimurske studente pokazali se kao pun pogodak – neki se odvažili na vožnju i do Lendave
Studenti Studentskog doma Čakovec uspjeli su realizirati ideju nabave „domskih“ bicikala i time podigli kvalitetu studentskog života kako ovoj tako i budućim generacijama „domskih“ studenata. Bicikli su financirani iz potpore na koju je Studentski odbor Studentskog doma Čakovec ostvario pravo prijavom projekta „Biciklirajmo zajedno“ na poziv za financiranje studentskih aktivnosti/projekata Studentskog centra Varaždin. Predsjednica Studentskog odbora Magdalena Crnoja, nakon rasprave i koordinacije sa svim članovima odbora, obavila je administrativni dio priče, a MEV-ovci – Dorijan Bahnjik i Dino Milošević bili su zaduženi za odabir bicikala koji će najduže i najbolje služiti studentima doma. Svoj doprinos u dijelu logistike dao je i student Dario Šalamunec. Veleučilište je također uskočilo s nabavom dodatne opreme za bicikle te se time pružila potrebna podrška studentima u njihovom nastojanju da unaprijede svoj studentski život. Bicikli su svakodnevno u pogonu, što u rekreativne svrhe, što za obavljanje dnevnih obaveza. U svakom slučaju, bicikli su već sada našim studentima omogućili brojne dogodovštine, izlete i uspomene, a najvrjednije od svega – druženje u prirodi. Neki su se ohrabrili te su se odmah po ulasku Hrvatske u zonu Schengena odvezli biciklima do Lendave provjeriti nesmetani prelazak granice sa Slovenijom. Sve u svemu zaključak je da su „domski“ bicikli pun pogodak! Čeka se proljeće za nove biciklističke avanture! vzaktualno.hr/Facebook MEV
Pripreme za novu turističku sezonu u Centru svijeta već traju – još boljim rezultatima doprinijet će nova turistička platforma
Predstavnici Turističke zajednice područja Centar svijeta te Turističke zajednice Varaždinske županije ovih su dana održali radni sastanak na kojem se razgovaralo o pripremama za novu turističku sezonu. Na sastanku je bio i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić, a sudjelovali su i vlasnici kuća za odmor s područja Centra svijeta. Uz pripreme za nadolazeću turističku sezonu, glavne teme bile su projekti i noviteti turističke ponude smještajnih jedinica na ovom području te njihova promocija. Predstavnici turističkih zajednica pružili su potporu vlasnicima turističkih kapaciteta, kuća i apartmana za odmor te naglasili važnost njihove daljnje promocije radi privlačenja većeg broja turista u Varaždinsku županiju. Inače, na području Turističke zajednice koja obuhvaća Grad Ludbreg te općine Jalžabet, Martijanec, Sveti Đurđ te Veliki i Mali Bukovec osvanula su i dva nova info kioska s ciljem dijeljenja turističkih informacija o smještajnim kapacitetima, kulturnim dobrima, prirodnim resursima, outdoor aktivnostima za lokalno stanovništvo i posjetitelje. Uz fizički kiosk uređena je i IT platforma koja spaja postojeće turističke u jedinstvenu digitalnu uslugu. Platforma omogućuje administratorima da u realnom vremenu dodaju sadržaj i da informiraju svoju lokalnu zajednicu, a posjetiteljima omogućava instant povezivanje s pružateljima turističkih i ugostiteljskih usluga. Kiosci i IT platforma uspostavljeni su u sklopu projekta unapređenja kanala komunikacije i uvođenje digitalnih komunikacijskih alata koji je sufinanciran sredstvima Hrvatske turističke zajednice iz Fonda za udružene turističke zajednice. Cilj je podizanje konkurentnosti turističke ponude i povećanje broja dolazaka na ovom području. vzaktualno.hr / ludbreg.hr / FB Turistička zajednica područja Centar svijeta
Za zdravstvo i socijalnu skrb KZŽ predviđeno 5,4 milijuna eura: Nastavlja se s realizacijom pet kapitalnih projekata – za jednog od njih župan Kolar očekuje direktno financiranje od Vlade

U dvorani za sastanke Poslovno -tehnološkog inkubatora Krapinsko – zagorske županije u Krapini je u ponedjeljak održana konferencija za medije na kojoj su predstavljene realizirane aktivnosti iz resora Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade u 2022. godini, s osvrtom na planove za 2023. godinu.

Pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug kazala je kako su ukupna izdvajanja na razini Upravnog odjela u 2022. godini iznosila 40,6 milijuna kuna, odnosno 5,4 milijuna eura, a najveći dio sredstava, gotovo 80 posto odnosio se na područje zdravstva. Nakon toga slijedi područje socijalne skrbi s 5,6 milijuna kuna, dok 16,5 posto otpada na područje civilnog društva.

– Kad gledamo zdravstvo, ovisno o izvorima, onda je najveći izvor sredstava za decentralizirane funkcije u zdravstvu, gotovo 19 milijuna kuna. Nakon toga su izdvajanja iz izvornog proračuna Krapinsko-zagorske županije i iz vlastitih sredstava zdravstvenih ustanova, oboje po 6,5 milijuna kuna. Što se tiče izdvajanja decentraliziranih sredstava, ona su u prošloj godini ostala na razini 2021. godine, a tako će ostati i u 2023. godini. Ona su namijenjena otplati kredita, tekućem i investicijskom održavanju i investicijama u prostor i okoliš – objasnila je Gregurović Šanjug.

Najveći korisnik sredstava je Opća bolnica Zabok na koju je otišlo više od 8 milijuna kuna raspoređenih na opremu te tekuće i investicijsko održavanje. Dom zdravlja KZŽ prošle godine koristio je više decentraliziranih sredstava nego je uobičajeno zbog investicije vrijedne 1,3 milijuna kuna, a koja se odnosi na sanaciju krovišta u Zlataru.

– Nabavljena su sanitetska vozila radi obnove voznog parka, ove godine za Donju Stubicu i Zlatar te po dva patronažna vozila za Donju Stubicu i Zabok. Na medicinsku opremu te kredit za kupnju CT uređaja i mamografa za Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice otpalo je 4,3 milijuna kuna, dok je na dva kredita za uređenje prostora Maksimilijan i financiranje dijela investicije izgradnje bazena te za ulaganje u objekte, medicinsku opremu i uređenje prostora elektroterapije na Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice otpalo je 3,1 milijun kuna – rekla je pročelnica dodavši da je Zavod za hitnu medicinu prošle godine koristio manje sredstava nego što je uobičajeno, a razlog je poremećaj na tržištu autoindustrije, zbog čega nije bila moguća isporuka dvaju vozila.

Krapinsko-zagorska županija iz svog je proračuna prošle godine za zdravstvo izdvojila 6,5 milijuna kuna, a gotovo polovica tog iznosa namijenjena je za financiranje hitnih medicinskih timova u Klanjcu i Konjščini. Što se pak tiče specijalizacija, trenutno je u zdravstvenim ustanovama KZŽ u tijeku njih 90, dok je u postupku njih 25.

Razvojni projekti na kojima će se raditi u ovoj godini pak obuhvaćaju jačanje zdravstvenih kapaciteta Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice, Centar zdravlja srca i mozga Krapinske Toplice, izgradnju sjedišta Zavoda za hitnu medicinu te sanaciju štete od potresa na “Staroj zgradi” Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice.

U 2022. godini sve aktivnosti predviđene u području socijalne skrbi Krapinsko-zagorska županija realizirala je s financijskom podrškom od 5,95 milijuna kuna, odnosno 790 tisuća eura. Od toga je 41 posto bilo decentraliziranih sredstava koja su bila namijenjena centrima za socijalnu skrb, a ostalih 59 posto, onaj dio iznad standarda koji osigurava Županija iz vlastitih sredstava i obzirom na projekt Novi početak – Dom za žrtve nasilja i sredstvima resornog ministarstva.

– Što se tiče vlastitih sredstava, lani smo imali predviđeno nešto više od 3 milijuna kuna. U protekloj godini smo dodijelili 178 jednokratnih novčanih pomoći obiteljima i samcima, bile su i 183 pomoći pronatalitetnog dodatka za treće i svako sljedeće dijete u obitelji, a to smo lani proširili na obitelji koje imaju blizanačke porode. Tu je i pomoć u naravi novorođenima – objasnila je zamjenica krapinsko – zagorskog župana Jasna Petek.

Za provedbu socijalnog plana od vlastitih sredstava KZŽ je osigurala više od 2,6 milijuna kuna, a potvrdila je to i zamjenica Petek osvrnuvši se na brojne odrađene aktivnosti.

– U našem kabinetu u Krapinskim Toplicama zaživjeli su Programi rane intervencije te je 120 djece iskazalo potrebu i 50-ak ih je u tretmanu, a osjetno su smanjene liste čekanja. Programi za djecu obuhvaćaju i dječji participativni proračun, pomoć JLS-ima u opremanju igrališta za djecu te u obilježavanju Dječjeg tjedna te aktivnosti vezane uz status Županija – prijatelj djece. Posebnu pažnju svake godine dajemo svim udrugama koje se bave osobama s invaliditetom, ali i fizičkim osobama, kroz različite vidove pomoći, a osiguramo i određeni iznos za provođenje palijativne skrbi na području županije – kazala je zamjenica Petek.

U nastavku je istaknula kako je kapitalni projekt u području socijalne skrbi, projekt Novi početak kojim se osigurava sigurna kuća za žrtve nasilja. Trenutno su u fazi radovi na izgradnji novog objekta na novoj, stalnoj lokaciji i radovi na savjetovalištu za žrtve nasilja, a kako je napomenula zamjenica Petek, sve mora biti gotovo do kraja ove godine.

– U 2023. godini nastavljamo s realizacijom pet velikih kapitalnih projekata, a što se tiče proračuna on je na razini 2022. godine i iznosi 5,4 milijuna eura. Naša vlastita ulaganja i dalje se uglavnom odnose na sufinaciranje naše hitne službe i na otplatu kredita Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice – rekla je Petek.

Kako je pak istaknuo krapinsko – zagorski župan Željko Kolar Upravni odjel odrađuje velik opseg poslova.

– Brojne su ciljane skupine i puno je sitnih stvari koje se odrađuju kroz godinu, a koje su dnevne i izuzetno bitne za naše sugrađane. Nekoliko je stvari bitno za napomenuti, a tu svakako spadaju decentralizirana sredstva za zdravstvo koja se nisu mijenjala tri godine, a ona su prvenstveno namijenjena za tekuće investicijsko održavanje. Mislim da ne treba posebno naglašavati koliko je u međuvremenu poskupila struja, plin i ostale režije, a da mi iz državnog proračuna za tu namjenu tri godine zaredom dobivamo ista sredstva. To samo pokazuje kako je sustav totalno neuređen i nerealno postavljen – rekao je Kolar naglasivši kako taj sustav funkcionira isključivo zahvaljujući zdravstvenim djelatnicima te nastavio:

– Kada govorimo o socijalnoj politici i braniteljima, civilnom društvu i mladima, radimo s preko 1200 aktivnih udruga, iako ih ima puno više registriranih na području Krapinsko – zagorske županije. Kroz sve ove naše natječaje koje radimo zapravo se vidi koliki je angažman potreban da bi se dobila neka sinergija i dodatni segment angažiranosti naših ljudi u sve procese na području naše županije – pojasnio je Kolar te istaknuo važnost T1 timova u Klanjcu i Konjščini, a čiji rad Županija sufinancira s više od tri milijuna kuna.

Tijekom svog obraćanja osvrnuo se župan Kolar i na izmjenu zakona o zdravstvu, obrazlažući kako je podržava i kako je ona potrebna, no kako se ne slaže s centralizacijom općih bolnica.

– Još uvijek prema prijedlogu zakona bi opće bolnice trebale biti centralizirane. Smatram da je zadatak ministra da stvori sustav koji je održiv, i ja sam duboko uvjeren da kad se on stvori da ćemo mi bolje upravljati s tim sustavom u Krapinsko – zagorskoj županiji za Krapinsko – zagorsku županiju, nego što će se to raditi iz jednog mjesta za čitavo područje Republike Hrvatske. Nakon što sam tu temu ponovno otvorio na sastanku Vlade u Splitu, premijer Plenković je rekao da će zakon ići u prvo čitanje, al da ćemo prije drugog čitanja još jednom razgovarati na tu temu i ja ga sada pozivam da sjednemo i razgovaramo – poručio je krapinsko – zagorski župan.

Na kraju se osvrnuo i na projekt Centar zdravlja srca i mozga Krapinske Toplice koji je po njemu jedan nacionalni projekt i nacionalna priča.

– Skoro 80 posto stacioniranih pacijenata u Krapinskim Toplicama dolazi s područja čitave Republike Hrvatske. Imamo znanje ljudi i specifične zdravstvene usluge koje vršimo samo mi u Hrvatskoj, a imamo i tradiciju. Vlada je ovaj projekt podržala na sjednici 2019. godine u Krapini, a mi smo ga u međuvremenu sa stručnim vijećem Specijalne bolnice Krapinske Toplice revidirali i on je spreman za povlačenje sredstava. Postoji i mogućnost direktnog financiranja, iako je iz Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova kategorički tvrđeno da nije moguće. Međutim u siječnju je izašla indikativna lista natječaja i direktnih dodjela gdje ima projekata na području Republike Hrvatske kojima je direktno dodijeljeno 40 milijuna eura. Nismo ni mi puno “teži”, s time da smo izrazili spremnost da 15 posto sami financiramo i da smo se spremni zadužiti. I od ovog projekta nećemo odustati ni pod koju cijenu. Ponovno ću premijeru Plenkoviću podnijeti zahtjev za sastankom i ponovno želimo argumentirano pokazati da ovo jeste potrebno Republici Hrvatskoj – zaključio je župan Kolar.

jmiklauzic/vzaktualno.hr

Tim od 40 Hrvata ide u akciju spašavanja u Tursku, Crveni križ pokreće donatorski telefon
Hrvatska šalje tim od 40 ljudi za spašavanje nakon snažnog potresa u Turskoj, potvrdio je to i premijer Andrej Plenković na svom Twitter profilu, prenosi danas.hr. -U povodu katastrofalnog potresa koji je pogodio Tursku i susjedne zemlje, jutros s ministrima Davorom Božinovićem i Gordanom Grlićem-Radmanom dogovorili smo da će Hrvatska u znak solidarnosti poslati tim za spašavanje od 40 ljudi – napisao je Plenković na Twitteru. Hrvatski Crveni križ najavio je i pokretanje donatorskog telefona. -Stravične slike pristižu iz Turske i Sirije! U stalnom smo kontaktu s kolegama iz Turskog i Sirijskog Crvenog polumjeseca. Pokrećemo i otvaranje apela te donatorskog telefona putem kojeg ćemo prikupljati pomoć za stradale, a o čemu ćemo vas obavijestiti – objavili su. vzaktualno.hr / danas.hr
Obilježena 31. obljetnica povijesnog preleta – zahvaljujući Danijelu Boroviću tek priznata Hrvatska dobila je svoj prvi MIG-21
Svečanost obilježavanja 31. obljetnice preleta pilota Danijela Borovića avionom MiG-21 održana je u Korenici, a njoj je, uz izaslanstva predsjednika Republike Hrvatske, Vlade i Sabora nazočio i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije Miroslav Huđek. Organizator ovog obilježavanja je Udruga branitelja Domovinskog rata Plitvička Jezera, a osim polaganja vijenaca te održavanja svete mise za sve poginule branitelje, sudionici svečanosti posjetili su aerodrom Željava te se na licu mjesta uvjerili u veličinu i značaj tog aerodroma. Tijekom dramatičnih i krvavih događaja koji su pratili raspad bivše SFRJ mnogi Hrvati i Slovenci napuštaju redove bivše JNA. Danijel Borović, tada pilot, kao Hrvat nije mogao mirno gledati brutalni rat koji je JNA otvoreno vodila protiv njegove Hrvatske. Planirao je bijeg, a prilika se ukazala 4. veljače 1992.godine. Tog dana je tek priznata Republika Hrvatska dobila svoj prvi nadzvučni lovački zrakoplov MIG-21 zaslugom hrabrog pilota Danijela Borovića. On je tog dana izvršio povijesni prelet iz zrakoplovne baze JNA Željava kraj Bihaća na hrvatski aerodrom u Puli. vzaktualno.hr / varazdinska-zupanija.hr