Marković uručio potvrde polaznicama tečaja znakovnog jezika i čestitao im na uspjehu

Potvrde o uspješno završenom tečaju zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković danas, u utorak 7. veljače 2023. godine uručio je polaznicama individualiziranog tečaja hrvatskog znakovnog jezika za potrebe osposobljavanja za poslove stručnih komunikacijskih posrednika.

-Čestitao je polaznicama na uspjehu te je dodao kako Varaždin uz Rijeku prednjači u dodatnim nadstandardima u obrazovanju i u predškolskom sustavu. Ovdje novac nije bio presudan, jer uz malo izdvajanja ostvaren je veliki benefit u pomoći gluhoslijepim osobama koje se trebaju još bolje integrirati u društvo – naglasio je Marković te najavio da će Grad Varaždin nastaviti s takvim programima.

Kako je tom prilikom navela Jelena Turk, osposobljavanje je organizirano u suradnji s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir i Udrugom gluhoslijepih osoba Varaždinske županije.  Edukacija se provodila  dva semestra u trajanju od ukupno 140 školskih sati,  te je obuhvaćala teorijsku i praktičnu nastavu.

Edukacija je bila namijenjena osobama koje su zainteresirane za rad kao stručni komunikacijski posrednici u odgojno-obrazovnim ustanovama. Sve polaznice uspješno su završile edukaciju. Troškove edukacije u iznosu od 5.582 eura podmirio je Grad Varaždin.

Nastavlja se sa sustavnim ulaganjima: Grad Lepoglava ove godine s gotovo 180 tisuća eura financira javne potrebe u sportu

Nastavljajući sustavno ulaganje u razvoj sporta, Grad Lepoglava će i u ovoj godini značajnim proračunskim sredstvima, a riječ je o 179.200 eura, poduprijeti provedbu programa javnih potreba u sportu na gradskom području.

Najveći dio navedenog iznosa – 106.190 eura, namijenjen je redovnoj djelatnosti Zajednice sportskih udruga Grada Lepoglave koja će ih, što je utvrđeno ugovorom koji su 6. veljače potpisali gradonačelnik Marijan Škvarić i predsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Lepoglave Dražen Novak, koristiti za redovnu djelatnost i natjecateljske aktivnosti sportskih udruga i klubova, održavanje sportskih objekata te za stručne službe i materijalne troškove, a sve prema kriterijima i rasporedu Zajednice.

Preostala sredstva namijenjena su za nabavu dječjih igrala (37.160 eura), nabavu sportske opreme (6.640 eura), održavanje sportske opreme (6.640 eura), održavanje sportskih građevina (19.910) te za održavanje malonogometnog zimskog turnira (2.660 eura).

– Sport je važan čimbenik razvoja našeg grada. Brojni su benefiti koje bavljenje sportom donosi zajednici i pojedincima, zato višegodišnjim ulaganjima u razvoj sporta, s kojima nastavljamo i u ovoj godini, omogućavamo svim generacijama građana, a posebice djeci, bavljenje sportom, bilo rekreativno ili u okviru sportskih klubova koji djeluju na području našeg grada. Naša posvećenost razvoju sporta bila je prepoznata i na razini Europske unije koja nam je dodijelila titulu Europskog grada sporta – istaknuo je gradonačelnik Škvarić prigodom potpisivanja ugovora.

Podsjetio je tom prigodom na velika dosadašnja ulaganja u izgradnju sportske infrastrukture što je omogućilo održavanje sportskih aktivnosti u svim gradskim područjima. Ta će se ulaganja nastaviti, poručio je najavivši daljnje uređenje Sportsko-rekreacijskog centra u Lepoglavi. Istaknut je tom prigodom problem njegova trenutnog održavanja, a u svijetlu sve manje zainteresiranosti i angažiranost Kaznionice u Lepoglavi, kojoj pripada dio vlasništva nad objektom, da to čini. Stoga je najavljeno da će Grad Lepoglava, u suradnji sa Zajednicom sportskih udruga Grada Lepoglave i Turističko kulturno informativnim centrom, pronaći potrebno rješenje.

– Nadam se da će ubuduće i domaći poduzetnici u većoj mjeri podupirati sport u našem gradu. Hvala onim koji su prepoznali važnost sporta i to već čine – zaključio je gradonačelnik Škvarić složivši se s predsjednikom Zajednice sportskih udruga Grada Lepoglave Draženom Novakom da će se kod ulaganja u razvoj sporta na gradskom području u velikoj mjeri težište staviti na djecu i njihovo uključivanje u sportske aktivnosti u što većoj mjeri, za što na području Grada Lepoglave postoje uvjeti koji će se daljnjim ulaganjima dodatno poboljšati.

vzaktualno.hr

HNS: Vrijeme je za razvoj prigradskih naselja!
Krivnju za izvanredne izbore u Varaždinu snose sve političke opcije koje nisu pokazale odgovornost, naglasio je predsjednik varaždinskog HNS-a Igor Klopotan prilikom obilaska Mjesnog odbora Gojanec. Priopćenje HNS-a prenosimo u cijelosti: HNS je već prošle godine upozorio da Grad Varaždin s Gradskim vijećem u kojem prevladavaju špekulacije i politikantstvo te u kojem nema ozbiljnih političara spremnih preuzeti odgovornost za dobrobit građana neće moći funkcionirati. -Gradonačelnik je mogao ponuditi privremeno financiranje kako bi sada mogao isplatiti sve ono što stavlja na teret drugima, a isključivo je njegov teret i njegova odgovornost. Nisu svi jednako krivi, više je kriva pozicija. Nije ni uloga opozicije da podržava proračun. Već prošle godine upozorili smo da bi moglo doći do ovakve situacije, jer je bilo vidljivo da gradsko vijeće s umjetno sklepanom većinom i neozbiljnim političarima koji ne mogu preuzeti odgovornost za dobrobit građana neće funkcionirati – naglasio je Klopotan. SDP-ovoj vlasti poručujemo kako je vrijeme da se značajna financijska sredstva počnu ulagati i u prigradska naselja koja su zapuštena. Upravo zbog toga, varaždinski HNS će, ulaskom u Gradsko vijeće, tražiti da se u prigradskim naseljima konačno krene s obnovom prometnica i komunalne infrastrukture. -Prvi prijedlog za Gojanec je prilazna cesta glavnoj prometnici kako bi se omogućilo nesmetano uključivanje u promet. To je projekt Mjesnog odbora koji ću ja, uđemo li u Gradsko vijeće, odmah predložiti – poručio je Klopotan. Na skupu građana u Mjesnom odboru Gojanec bio je i HNS-ov saborski zastupnik Predrag Štromar koji je istaknuo kako su izvanredni izbori u Varaždinu nepotrebni i financijski skupi, a istovremeno, da je proračun izglasan, već su se sada mogle donositi važne odluke koje se tiču rješavanja najvećeg problema u gradu – bala. -Siguran sam da će HNS imati utjecaj u Gradskom vijeću i mi ćemo sigurno forsirati da se bale čim prije maknu i da se taj prostor čim prije iskoristi za gospodarstvo. Velika je navala gospodarskih subjekata, traže se prostori za nova radna mjesta, ali nemamo mjesta zbog bala. Bale treba maknuti! – naglasio je Štromar. Dodao je i kako Varaždin nije jedini grad u kojem će se održati prijevremeni izbori, a Vlada će, kada se skupe svi podaci, utvrditi datum održavanja izbora u svim tim jedinicama lokalne samouprave. Berislav Bračko, predsjednik Mjesnog odbora Gojanec istaknuo je kako je izlaz iz naselja na glavnu cestu D35 opasan te kako zbog nepreglednosti često dolazi do nesreća. Zato naglašava kako je to raskrižje potrebno što prije riješiti. – Projekt je već u pripremi. Imamo idejno rješenje koje je već bilo poslano u resorna ministarstva, pa vraćeno na obradu. Mislim da bi to moglo zaživjeti. Volim reći da su i prigradska naselja slika grada i ulazna vrata grada, pa je u njih potrebno i više ulagati – rekao je Bračko. vzaktualno.hr  
Prije točno 30 godina održani su prvi lokalni izbori u Hrvatskoj – Stričak: Osjećam poštovanje prema svima koji su prije mene vodili i gradili Varaždinsku županiju
Na današnji dan, 7. veljače 1993. godine održani su prvi lokalni izbori u samostalnoj Hrvatskoj na kojima su predstavnici građana izabrani u tijela lokalne samouprave. Varaždinska županija ovaj je povijesni dan obilježila prigodnom svečanošću u Županijskoj palači, kojoj su nazočili izabrani vijećnici kandidacijskih lista iz 1993. godine, prvi župan Varaždinske županije Zvonimir Sabati, prvi predsjednik Županijske skupštine Varaždinske županije Zoran Vidović, kao i predsjednik tadašnjeg Županijskog izbornog povjerenstva Željko Vukelić. Okupljene je pozdravio aktualni, peti župan Varaždinske županije Anđelko Stričak. Podsjetio je da je naša županija najstarija u Hrvatskoj te da se prvi put spominje davne 1181. godine. Tada se biralo 40 vijećnika od kojih je njih 29 još živućih. -USmatram da je važno naglasiti zasluge onih koji su na ovom prostoru živjeli, djelovali, radili i gradili svoj kraj prije nas. Osim što im na ovaj način izražavamo zahvalnost, bitno je naglasiti da su na današnjoj svečanosti i učenici, kako bi iz prve ruke, od aktera tadašnjih zbivanja čuli kako je to nekada funkcioniralo – kazao je Stričak. -Te 1993. godine bili smo u ratu, većina države bila je pod okupacijom, a ’95. smo zahvaljujući našim braniteljima uspjeli osloboditi okupirani dio zemlje, osim istočne Slavonije koja je oslobođena dvije godine kasnije, i od tada do danas smo ostvarili sve naše vanjskopolitičke ciljeve. Članica smo NATO saveza, Europske unije, Schengena i eurozone. Do 1993. godine sredstvo plaćanja bili su hrvatski dinari, nakon toga kune, a danas su euri. Pogledamo li samo taj aspekt, vidljivo je u kako brzim, dinamičnim i turbulentnim vremenima živimo – dodao je Stričak i nastavio: -Kao peti župan mogu reći da osjećam poštovanje prema svima onima koji su prije ovog saziva, prije mene i tima koji sam okupio, vodili i gradili našu županiju. Župan Stričak govorio je i o planovima za daljnji razvoj Varaždinske županije, naglasivši kako je predviđeno 50 velikih investicija koje će mijenjati status i dušu naše županije. Jedini koji je od ’93. godine do danas vezan uz Varaždinsku županiju kao župan ili kao vijećnik je Zvonimir Sabati koji je bio u svih osam saziva Županijske skupštine. -Svjedočio sam svim promjenama koje su se dešavale, a bilo ih je u ovih osam mandata. Drago mi je prije svega vidjeti kolege vijećnike koji su ovdje živi među nama, no tužan sam što nas nije došlo svih 40. Uspoređujući ova vremena s onima od prije 30 godina, naravno da početkom 1993. godine nisu bile takve ovlasti i nije bila takva financijska moć Županije i ti počeci su zahtijevali kreativnost – rekao je Sabati. Dodao je da je Varaždinska županija po mnogočemu bili prva te da su tada pokrenuti projekti koji se i danas provode. -Što se tiče odnosa u Skupštini, rekao bih da se prije više ulazilo u to sa srcem i ljubavlju prema političkoj opciji, a možda ponekad i s previše senzibilnosti, no svi smo se zalagali da bi ova županija što više, bolje i brže napredovala – zaključio je Sabati. Zoran Vidović, prvi predsjednik Županijske skupštine naglasio je da su izbori prije 30 godina obilježili ovo područje. -Svi smo s dosta entuzijazma i volje krenuli u njih. Ubrzo je konstituirana i Županijska skupština, izabrani su i župan, moja malenkost i koncipirana je Skupština koja i danas postoji u tom obliku. Nažalost, vrlo brzo smo tretirani kao oporbena županija, ali nastojali smo sve ono što smo zamislili i ostvariti. Nadamo se da smo u tom dijelu donekle i uspjeli. Kasnije je to išlo i drugim tokovima, ali u svakom slučaju, ti počeci obilježili su formiranje nove vlasti koja u kontinuitetu funkcionira i dalje – rekao je Vidović. Kako bi sve „štimalo” na tim povijesnim izborima, brinulo je Županijsko povjerenstvo a tadašnji predsjednik povjerenstva, Željko Vukelić, kazao je kako je njihov zadatak bio pratiti proceduru i odvija li se sve po zakonu. -Ako je bilo pismenih prigovora, to smo rješavali prema proceduri ili slali u Zagreb, ako je trebalo. Bilo je to davno, ali još se sjećam nekih detalja. Prvi su izbori prošli u redu, bez većih problema i kasnijih repova – rekao je Vukelić. Uoči svečanosti u Županijskoj palači, izaslanstvo Varaždinske županije kod središnjeg je križa na varaždinskom Gradskom groblju položilo vijenac za sve preminule vijećnike, a vijenac su položili i na na grobu pokojnog župana Marijana Mlinarića. ak/vzaktualno.hr
NASTAVLJENA DRAMA Osmero Hrvata zaustavljeno u zračnoj luci u Zambiji
Drama osmero Hrvata koji su tjednima bili pritvoreni u zatvoru u Zambiji se nastavlja. Kako javlja Index, oni su danas zaustavljeni u zračnoj luci i odvedeni. Nakon jučerašnje odluke suda u roku od 48 sati morali su napustiti Zambiju, a danas su, kad su krenuli prema Hrvatskoj, zaustavljeni u zračnoj luci. Kako tvrdi odvjetnica Sandra Marković, još uvijek se ne zna razlog zbog kojeg su Hrvati zaustavljeni. -Zaustavljeni su i čekamo razlog zašto. Nitko trenutno ne zna što se događa. Zovemo na sve strane – rekla je odvjetnica novinarima Indexa. Podsjetimo, sud u zambijskoj Ndoli jučer je odbacio optužnicu protiv hrvatskih državljana za trgovanje djecom i oni u 48 sati moraju napustiti zemlju, potvrdilo je u ponedjeljak Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. vzaktualno.hr/index.hr
Ustavni sud
Ustavni sud ukida Zakon o izbornim jedinicama
Ustavni sud će zbog neustavnosti ukinuti Zakon o izbornim jedinicama, neslužbeno doznaje Jutarnji list. U odnosu na popis birača koji u pojedinim općinama, gradovima, pa čak i na razini županija premašuje ukupni broj stanovnika zakonodavcu će se dati uputa da taj nedostatak uklone. Takvo je, bilo raspoloženje ustavnih sudaca jutros uoči sjednice, a prema tim informacijama, prije početka rasprave čak je 12 od ukupno 13 ustavnih sudaca bilo spremno podržati ovakvo rješenje, piše Jutarnji, a prenosi net.hr. Ne bude li se netko tijekom sjednice predomislio i promijenio stav, nakon dugo vremena Ustavni sud će donijeti odluku o jednom od krucijalnih pitanja s ovako visokim stupnjem suglasnosti. Naime, postalo je gotovo pravilo da se uz svaku važniju odluku idu tri suprotna izdvojena mišljenja koja potpisuju suci Andrej Abramović, Lovorka Kušan i Goran Selanec. vzaktualno.hr / jutarnji.hr / net.hr
„Maštam da ubijem premijera” – nakon javnih prijetnji Plenković stigao na sud i naglasio: Prijetnja je shvaćena ozbiljno
Premijer Andrej Plenković na sisačkom Općinskom sudu svjedoči na suđenju Đuri Čehuliću optuženom da je javno prijetio premijeru 2020. nakon što je Danijel Bezuk pucao na zgradu vlade i ranio policajca na Markovu trgu, piše dnevnik.hr. -Vlada je imala na raspolaganju snimku u kojoj su izrečene prijetnje i nije dostavljena nikome, ostala je za potrebe policijskog postupka, a televizija je odlučila to ne objaviti’ – rekao je Plenkvić ponovivši da je napad na Banske dvore bio teroristički akt pojedinca. Poručio je i kako žali Bezuka, njegove postupke i obitelj, ali i teško ozlijeđenog policajca koji se još uvijek oporavlja. Na pitanje koliko je ozbiljno shvatio prijetnje premijer je odgovorio kako je optuženi govorio vrlo staloženo te kako nije djelovao nepromišljeno zbog čega je prijetnje shvatio ozbiljno. -Svjestan sam da se takve situacije događaju, izložen sam ovakvim izjavama i prijetnjama i neću pokretati tužbe protiv bilo koga, ali ovdje je važno da društvo postane svjesno ovakvih neprihvatljivih ponašanja. Treba poslati poruku javnosti da je ovakvo ponašanje neprimjereno – dodao je Plenković. Premijer je na pitanje Čehulićeva odvjetnika Davora Karačića odgovorio kako ne može suditi je li optuženi imao namjeru ostvariti prijetnju. Dodao je i kako nije izazivao strah, no prijetnja je doživljena ozbiljno. Podsjetimo, policija je Čehulića zbog prijetnji premijeru uhitila u listopadu 2020. godine. Otkriveno je da se radi o susjedu i prijatelju obitelji mladića koji se nekoliko dana prije toga ubio nedaleko od Banskih dvora nakon što je izveo do tada nezapamćen napad u kojem je automatskom puškom pucao na zgradu Vlade Republike Hrvatske i ranio policajca na ulazu. Čehulić je nakon Bezukovog napada u više navrata u javnosti rekao da je mladić htio ubiti premijera, kao i da je to trebao prepustiti njemu i svom ocu, a naveo je i da osobno mašta o ubojstvu Plenkovića. Policija mu je prilikom pretrage kuće pronašla i oduzela više komada vatrenog oružja, streljiva i eksplozivnih tvari te je prijavljen i za ilegalno posjedovanje oružja. Tijekom istrage bio je uhićen i Bezukov otac kod kojeg je policija pronašla puške s optičkim ciljnicima i prigušivačima te preko tisuću komada raznog streljiva. vzaktualno.hr / dnevnik.hr
Varaždinski maturanti dobri na maturi, najbolji ipak Međimurci
Ministarstvo znanosti i obrazovanja u Školskom e-Rudniku objavilo je podatke vezane uz državnu maturu u protekloj školskoj godini. Stoga donosimo rezultate i podatke o uspjehu maturanata po županijama. Napominjemo kako je prosječna ocjena na B razini obaveznih ispita uvijek nešto niža od one na A razini pa je tako na razini A prosječna ocjena svih maturanata 3.53, a na razini B 2.60. Ako uzmemo u obzir prosječne ocjene obveznih predmeta na A Razini, najbolje ocjene ostvarili su učenici Međimurske županije s prosječnom ocjenom 3.71. Što se tiče B razine, također se na prvom mjestu nalaze učenici Međimurske županije s najboljom prosječnom ocjenom 2.86, piše Srednja.hr. Učenici Varaždinske županije na visokom su trećem mjestu po uspješnosti pisanja ispita državne mature s prosječnom ocjenom 3.60 na A razini te s prosječnom ocjenom 2.77 na ispitima B razine. Između Međimurske i Varaždinske županije, po uspješnosti na A razini s prosječnom ocjenom 3.66 smjestio se Grad Zagreb, dok je na B razini Dubrovačko-neretvanska županija zauzela drugo mjesto s prosječnom ocjenom 2.79. Krapinsko-zagorska i Koprivničko-križevačka županija po uspješnosti svojih učenika su vrlo slični. Na A i B razinama obaveznih predmeta, učenici Krapinsko-zagorske županije uspješniji su s prosječnim ocjenama 3.45 (A razina) i 2.61( B razina), dok su učenici Koprivničko-križevačke županije ostvarili prosječne ocjene 3.42 (A razina) i 2.59 (B razina), donosi Srednja.hr. Prosječna ocjena učenika Zagrebačke županije na A razini je 3.29, dok je na B razini 2.55. Učenici Bjelovarsko-bilogorske županije nalaze se na pretposljednjem mjestu po uspješnosti polaganja obaveznih ispita državne mature s prosječnom ocjenom 3.40 (A razina) i 2.33 (B razina). vzaktualno.hr/srednja.hr
U gluho doba noći iz trgovine u Varaždinu ukrali 26.500 eura vrijedne mobitele, satove i tablete
Iz trgovine na Trgu Bana Jelačića u Varaždinu nepoznate osobe noćas su ukrale 26.500 eura vrijedne mobitele, satove i tablet uređaje. Naime, kako je izvijestila PU varaždinska, u utorak oko 3.27 sati nepoznate osobe provalile su u trgovinu u vlasništvu poduzeća sa sjedištem u Zagrebu te ukrale više mobitela, satova i tablet uređaja. Materijalna šteta procjenjuje se na oko 26.500 eura, a policijski službenici poduzimaju mjere i radnje u cilju pronalaska počinitelja ovog kaznenog djela. vzaktualno.hr
Forum Toplice i u 2023. godini obavljat će komunalne djelatnosti na području Grada Varaždinskih Toplica
U ponedjeljak je održana prva ovogodišnja sjednica Gradskog vijeća Grada Varaždinskih Toplica gdje su sve točke dnevnog reda usvojene jednoglasno. Na samom početku sjednice gradonačelnica Dragica Ratković izvjestila je o provedenim aktivnostima od protekle sjednice među kojima se posebno izdvaja veliki projekt „Grad na termalnoj vodi” vrijedan više od 6 milijuna kuna za koji je spremna sva potrebna dokumentacija, a prijava slijedi vrlo skoro. Također, izdvojila je potpisivanje ugovora s Elektrom o priključenju nove stanice u budućem samoodrživom kvartu, poznatijem kao „smart kvart” koji će se protezati na 44.056 kvadratnih metara. Vijećnici su odlučili kako će komunalne djelatnosti na području Grada obavljati trgovačko društvo Forum Toplice d.o.o. Riječ je o trgovačkom društvu čiji je osnivač i jedni član sa stopostotnim poslovnim udjelom Grad, a koje će naredne četiri godine održavati nerazvrstane cestejavne površine na kojima nije dopušten promet motornim vozilima, građevine javne odvodnje oborinskih voda, javne zelene površine, građevine, uređaje i predmete javne namjene i groblja. Uz to, Forum Toplice održavat će čistoću javnih površina, pružati usluge javnih tržnica na malo te usluge ukopa. -Održavanje nerazvrstanih cesta održava se tijekom cijele godine s ciljem održavanja njihove prohodnosti i prometne sigurnosti. Kao Grad nastojimo uvijek biti na usluzi svim našim građanima, a cilj je da svi imaju jednake uvjete za život, bez obzira radi li se o centru ili prigradskim naseljima. Upravo je zato važno da se nerazvrstane ceste redovito održavaju kako bi svi građani imali normalan pristup do svojih domova, vikendica ili zemljišta te kako bi svi, posebno naši najmlađi bili sigurni u prometu – rekla je gradonačelnica. Također, Forum Toplice u iduće četiri godine bit će zadužen za održavanje javnih zelenih površina što uključuje košnju, obrezivanje i sakupljanje biološkog otpada s javnih zelenih površina, obnovu, održavanje i njegu drveća, ukrasnog grmlja i bilja, popločenih i nasipanih površina u parkovima, te opreme na dječjim igralištima. -Ovo je itekako važna stavka za naš Grad koji se nastoji pozicionirati kao nezaobilazna kontinentalna turistička točka. Naime, ako želimo privući sve više posjetitelja kojima itekako imamo što za ponuditi, čitavo područje Varaždinskih Toplica mora biti uređeno i ugodno, kako za boravak naših građana, tako i za turiste – poručila je Ratković. Spomenimo i kako je, između ostalog, na sjednici Gradskog vijeća donesena i odluka o ustrojstvu prema kojoj je za obavljanje poslova iz samoupravnog djelokruga Grada kao i povjerenih poslova državne uprave zadužen Jedinstveni upravni odjel te pravilnici o ocjenjivanju službenika i namještenika Jedinstvenog upravnog odjela Grada, ostvarivanju prava na pristup informacijama i provedbi postupaka jednostavne javne nabave. vzaktualno.hr