Vinska kuća Kirić i Stjepan Vučemilović šampioni su jubilarne 30. izložbe mladih vina u Ludbregu
Više od 200 vinara i vinogradara okupilo se u Ludbregu na jublarnoj, 30. po redu međunarodnoj izložbi vina „Vincekovo 2023.” Najveću izložbu mladih vina i ovaj put je organizirala Udruga vinogradara „Trsek” Ludbreg uz pokroviteljstvo Varaždinske županije i Grada Ludbrega. Izložbu je u hotelu Crnković otvorila zamjenica župana Silvija Zagorec koja je i uručila priznanja najboljima. Šampion 30. izložbe je chardonnay Vinske kuće Kirić u kategoriji bijelih vina, dok je šampion u kategoriji crnih vina merlot Stjepana Vučemilovića. Dodijeljena su i priznanja „Zlatni trsek” za 91 vino „Srebrni trsek” za 203 vina i „Brončani trsk” za 78 vina. Najuspješniji su bili deMar vina s osvojenih pet zlata te Damir Marković i Ker-vin s po tri osvojena zlata. Svima njima čestitke, uz domaćina, predsjednika udruge „Trsek” Krešimira Horvata i zamjenicu župana Zagorec, uputili su gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić, predsjednik Gradskog vijeća Ludbrega Darko Jagić, načelnici susjednih općina Martijanec i Sveti Đurđ Branimir Nađ i Josip Jany, pročelnik UO za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije Dragutin Vincek, kao i predsjednica Ocjenjivačke komisije Ivana Puhelek. -Ove godine imamo 414 uzoraka. To je nešto manje nego prethodnih godina, ali opet smo jedna od najvećih izložbi mladih vina u Hrvatskoj. Podigli smo bodovni prag, što je dosta bitno, upravo zato da iznjedrimo zaista kvalitetna vina – rekao je Horvat. Dodao je da Udruga veliku pažnju pridaje edukaciji. -I prije ove svečanosti imali smo edukaciju o zaštiti bilja te o borbi protiv fitoplazme. To je kod nas veliki problem, zato redovito organiziramo edukacije, a imamo i sve više mladih vinara koji su upravo kroz edukacije, rad udruga, posjete vinarima diljem Hrvatske iznjedrili tako dobra mlada vina – kazao je Horvat. Predsjednica ocjenjivačke komisije dr. sc. Ivana Puhelek istaknula je zadovoljstvo što je i ove godine, zajedno s kolegama ocjenjivačima, imala priliku voditi ocjenjivanje vina te sudjelovati u pozicioniranju i nadogradnji jedinstvene vinske priče koju članovi udruge Trsek stvaraju već godinama kroz najjaču izložbu mladih vina u Hrvatskoj. -Ovo ocjenjivanje vina prepoznato je već kao relevantno mjesto na kojem će proizvođači dobiti vrlo jasnu, objektivnu sliku o stanju i razini kakvoće svojih vina. S obzirom da nam se iz godine u godinu kvaliteta vina sve više diže, svake godine imamo sve više zlatnih i srebrnih medalja, u dogovoru s članovima udruge Trsek ove je godine malo promijenjen pravilnik. Dosad su, naime, zlato dobivala vina s 80 i više bodova, a ove godine je to drugačije i zlato su dobila vina s 85 i više bodova – rekla je Puhelek. Naglasila je i kako je iza nas vrlo zahtjevna vinogradarska godina, klimatski dosta problematična i vrlo izazovna s obzirom da je veći dio godine protekao u znaku sušnog razdoblja. Međutim, prvi pokazatelji kakvoće vina upravo su mlada vina koja pokazuju da su vina visoke kvalitete. -Moram priznati da je komisija ove godina imala vrlo zahtjevan zadatak. Nije nam bilo lako jer smo imali na kraju četiri vina koja su došla u pripetavanje s istim brojem bodova. Sva vina su dobila 89 bodova i bilo je jako teško na kraju izabrati najbolje bijelo vino. Tu su stvarno presudile nijanse i osobni ukus samog ocjenjivača. Istaknula bi vrlo lijepe primjerke crnog vina koji su stigli iz zadarskog područja. Možda nije najbolje tako rano ocjenjivati mlada vina, međutim vidjeli smo da ta vina imaju velik potencijal i mislim da njihovo vrijeme tek dolazi – zaključila je Puhelek. Kad su prije 30 godina članovi Udruge vinogradara „Trsek” pokrenuli ovu manifestaciju, vjerojatno nisu ni slutili da će ovo događanje iz lokalnog prerasti u najveću izložbu mladih vina u Hrvatskoj, istaknula je zamjenica župana Silvija Zagorec. -Danas na izložbi sudjeluju vinari iz gotovo svih dijelova Hrvatske, ali i iz susjednih država, Slovenije i Mađarske. Ludbreška regija i cijela Varaždinska županija su u ovih 30 godina postale sinonim za kvalitetna vina, a za to zasluge idu i ovoj izložbi na kojoj su se svi ovih godina školovali naši vinari. Ocjenjivačkoj komisiji ni ove godine nije bilo nimalo lako, jer su ocjenjivali više od 400 uzoraka vina, pri čemu su šampiona u kategoriji bijelih vina izabrali tek nakon „pripetavanja” – rekla je Zagorec i čestitala organizatorima i svim sudionicima izložbe na mukotrpnom cjelogodišnjem radu i vinogradima i podrumima. Zadovoljan izložbom, odnosno brojem sudionika bio je i ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić. -Ova izložba ima dugu tradiciju i na liniji je svega onoga što Grad Ludbreg godinama radi u turizmu, promociji cijelog, a posebice vinskog turizma i veseli me da je i ove godine ova izložba privukla brojne izlagače, odnosno vinare koji su željeli provjeriti u kojem se smjeru razvija mlado vino, odnosno vino – rekao je Bilić. Zaključio je kako je proizvodnja vina u Ludbregu opstala i raste dodavši da je iznimno važna i činjenica da je izložba mladih vina u Ludbregu vinarima i dalje privlačna. U ime načelnika susjednih općina Darko Marković, načelnik Malog Bukovca, čestitao je svima koji su se ohrabrili predati uzorke na ovu izložbu te osvajačima medalja. – Želim vam uspješnu vinogradarsku godinu! – istaknuo je. ak/vzaktualno.hr
OVO SU DANAŠNJI GODOVNJACI Čestitajte im imendan!
Danas se po katoličkom kalendaru slavi Sveti Toma Akvinski, a imendan imaju iosobe koje nose imena Tomislava i Tomislav. Za ime Tomislav se može reći da je složenica od imena Toma i slavenskog dodatka slav. Vjerojatno je da je složeno od starocrkvenoslavenskog glagola tomiti što znači mučiti, miriti, koriti i slava. Česti oblici ovog imena su Tomo, Tomica, Tomko, Tomka. Ženski oblik ovog imena je Tomislava. vzaktualno.hr/knjigaimena.com  
RAZLOG ZA PANIKU? U Hrvatskoj trenutno nedostaje nekih osnovnih antibiotika
Predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo za Hinu je izjavila da u Hrvatskoj trenutno nedostaje antibiotika koji se najčešće propisuju, poput klavocina, što je problem u sezoni gripe zbog bakterijskih komplikacija. Trenutno nedostaju pedijatrijske formulacije antibiotika, što je veliki problem za pedijatre i roditelje u sezoni prehlada i gripa, kada su česte bakterijske komplikacije pa je i potrošnja antibiotika veća, prenosi Index. Dodatni problem je nestašica penicilinskih antibiotika, koji se široko primjenjuju pa pedijatri moraju prepisivati terapije koje se inače koriste kao rezervni antibiotici, kazala je Soldo u razgovoru za Hinu. Povremene nestašice lijekova za tlak i kolesterol Soldo je kazala i da na tržištu nema dovoljno amoksicilin sirupa i klavocina. -Povremeno dolaze neke manje količine, ali već skoro godinu dana je stalni problem s klavocinom. To je posljedica globalizacije proizvodnje, jer je proizvodni pogon u Indiji imao problema s kvalitetom proizvoda pa su na kraju svi proizvođači imali problema s klavocinom – istaknula je. Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) objavila je da bi do normalne distribucije klavocina trebalo doći u travnju. Određene količine lijeka najavili su drugi proizvođači za sljedeći tjedan, no nakon toga se opet najavljuju nestašice, tako da se situacija mijenja iz tjedna u tjedan, govori predsjednica HLJK-a. Nestašica lijekova nema za pacijente s teškim dijagnozama, a to su onkološki i transplantirani pacijenti, dok su povremeno prisutne kod terapija za kronične pacijente, prenosi Index. Riječ je o lijekovima za tlak i kolesterol, koji su najviše propisivani i najviše se troše, no ti lijekovi imaju veći broj alternativa na tržištu pa je gotovo nemoguće da ni jedan ne bude dostupan na tržištu.  Također, u Hrvatskoj nema tzv. kritičnih nestašica, odnosno situacija da za neku bolest nema ni jednog lijeka. vzaktualno.hr/index.hr
Zavičajni muzej Varaždinske Toplice 18. godinu zaredom otvorio vrata posjetiteljima – uz besplatni razgled, ovogodišnja Noć muzeja u duhu starog Rima
Već 18. godinu zaredom, Zavičajni muzej Varaždinske Toplice uključio se u jednu od najpoznatijih kulturnih manifestacija u Hrvatskoj – Noć muzeja koja se održava još od 2005. godine. Brojni posjetitelji i ove su godine imali priliku razgledati atraktivnu kulturnu baštinu koju krije jedno od najpoznatijih europskih antičkih središta i upoznati se s duhom starog Rima. Svi građani i posjetitelji besplatno su mogli razgledati stalni arheološki postav lokaliteta Aquae Iasae te obići izložbu iz fundusa u Galeriji Toplissa, a kako bi odgovorio na brojne upite zainteresiranih, Zavičajni muzej Varaždinske Toplice osigurao im je i stručno vodstvo. -Posljednje dvije godine, u periodu korone održavali smo digitalnu Noć muzeja, kao i većina muzeja, a budući da se covid situacija smirila, ove smo se godile vratili klasičnom obliku obilježavanja. Potaknuti prekrasnim međunarodnim stručnim skupom na temu termalne vode i interesom posjetitelja Grada, ove godine pripremili smo zanimljivo predavanje o upotrebi vode u antičkoj kulturi i civilizaciji – pojasnila je Spomenka Vlahović, ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice. Da je interes ogroman potvrđuje i činjenica da telefon Zavičajnog muzeja ne prestaje zvoniti, a zovu i posjetitelji iz Zagrebačke, Koprivničko-križevačke i Međimurske županije koje je ovogodišnji bogat i za ljubitelje starog Rima zanimljiv program privukao. Naime, u Kino dvorani Ljubelj održano je predavanje pod nazivom „O rimskim žrtvama i ritualima” na kojem su posjetiteljima na zanimljiv način prikazani razni podaci i nalazi iz antičke povijesti vezani uz rimske žrtvene običaje, a poseban je dio odnosio se na upotrebu i ulogu vode, soli, vatre, ljekovitog bilja, cvijeća i drugih elemenata koje su koristili u žrtvenom obredu. -Prije pandemije, 2019. godine zabilježili smo jako dobru posjećenost. Iznenadilo me koliko zajednica pokazuje interesa za kulturnom baštinom. U ubrzanom načinu života gubimo svoju baštinu, no raduje činjenica da postajemo svjesni da je kultura identitet naroda – zaključila je ravnateljica Vlahović. Gradonačelnica Dragica Ratković istaknula je zadovoljstvo što se njihov Zavičajni muzej i ove godine uključio u manifestaciju Noć muzeja. -Noć muzeja u Hrvatskoj u svojih je 18 godina postala jedna od nezaobilaznih i najomiljenijih kulturnih manifestacija, a Zavičajni muzej Varaždinske Toplice u nju je uključen od samog početka zbog čega smo ponosni. Drago mi je što ni pandemija nije uništila kulturni i društveni život našeg Grada, bez obzira što je u posljednje dvije godine pomalo stagnirao. No, i ovogodišnji odaziv, kao i interes građana za ostala kulturna zbivanja u našem Gradu pokazuju da su oni itekako željni ovakvih i sličnih manifestacija te da straha za očuvanje naše bogate kulturne baštine nema – rekla je gradonačelnica Ratković. Direktorica gradske Turističke zajednice Lana Husnjak istaknula je kako Varaždinske Toplice svoju turističku priču temelje na tradiciji lječilišnog i zdravstvenog turizma te iznimno bogatoj kulturno-povijesnoj baštini. -Noć muzeja prilika je da dio te baštine prezentiramo svojim građanima i gostima, a zbog starorimskih termi, odnosno arheološkog lokaliteta Aquae Iasae velik dio tema bazira se upravo na antici. Mistika starih kultura i zanimljiva i intrigantna tema predavanja koje je održala ravnateljica Zavičajnog muzeja, arheologinja Spomenka Vlahović svakako je bila mamac za brojne posjetitelje koji se danas okupili na Noći muzeja u Varaždinskim Toplicama – rekla je Husnjak. vzaktualno.hr  
Željni ste sunca? I dalje ništa od toga, ali moglo bi biti još snijega!
Oblačno vrijeme loše utječe na raspoloženje, no morat ćemo se još malo strpjeti želimo li uživati u zrakama sunca jer i za danas i za sutra prognostičari najavljuju oblačno vrijeme, uz mogućnost snijega. U unutrašnjosti će danas biti pretežno oblačno, mjestimice je moguće malo snijega, objavio je DHMZ. Na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije većinom sunčano. Vjetar slab i umjeren sjeveroistočni i sjeverozapadni. Na Jadranu umjerena i jaka bura, ponegdje s olujnim udarima, osobito podno Velebita gdje može biti i orkanskih. Temperatura zraka na kopnu većinom od -2 do 3 °C. Najniža temperatura na Jadranu od 2 do 7, a najviša od 6 do 11 °C. Biometeorološka prognoza za subotu Biometeorološke prilike u većem dijelu unutrašnjosti bit će razmjerno nepovoljne. Tijekom cijelog dana naoblaka će kvariti raspoloženje, te utjecati na radni elan i koncentraciju meteoropata. Uz većinom sunčano vrijeme povoljnije biometeorološke prilike očekuju se na područjima uz Jadran. Osjet hladnoće pojačavat će jaka bura pa se potrebno adekvatno zaštiti. vzaktualno.hr/meteo.hr
TRI BODA U NASTAVKU PRVENSTVA Varaždin bolji od Slaven Belupa
Varaždin je dana s 1:0 savladao Slaven Belupo u 19. kolu SuperSport HNL-a. Odluka je pala u 89. minuti kada je najbolji igrač domaće ekipe Tonio Teklić zabio iz penala i tako spriječio da već peta od sedam utakmica najvišeg ranga hrvatskog nogometa u nastavku sezone završi rezultatom 0:0, donosi Index. Derbi sjevera bio je i direktan dvoboj za Europu budući da je Slaven u Varaždin stigao na četvrtom mjestu s tri boda prednosti ispred Varaždinaca, koji su ga sada preskočili na tablici zahvaljujući boljoj gol-razlici. Velika većina utakmice nije opravdala očekivanja i 600 prisutnih gledatelja gledalo je iznimno neatraktivan dvoboj. Tonio Teklić standardno se isticao među domaćinima, imao je par dobrih proigravanja, a u drugom dijelu je atraktivno gurnuo loptu kroz noge Robertu Mudražiji. Jedan od najboljih veznjaka lige nije uspio donijeti prevagu Varaždincima sve do samog kraja utakmice, piše Index. Džoker s klupe domaćeg trenera Marija Kovačevića Lovro Banovec srušen je od strane Arbera Hoxhe u jednom prodoru u kaznenom prostoru, nakon čega je Teklić mirno realizirao penal. Varaždin je tako došao do prvih ovosezonskih bodova protiv Slavena, koji mu je prethodno nanio dva poraza. foto arhiva vzaktualno.hr/index.hr
Obucite crvenu haljinu i pridružite se Varaždinskoj županiji u važnoj javnozdravstvenoj akciji
Savjet za zdravlje Varaždinske županije sljedeći tjedan organizira obilježavanje „Dana crvenih haljina” s ciljem podizanja svijesti o moždanom udaru te o specifičnostima moždanog udara kod žena. U srijedu, 1. veljače u 13 sati u Skupštinskoj dvorani Županijske palače, Franjevački trg 7, Varaždin, bit će održana dva predavanja. Predavanje o moždanom udaru održat će Spomenka Kiđemet-Piskač, dr. med., spec. neurolog iz Opće bolnice Varaždin, koja je ujedno predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije. Emina Pavleković, dr. med. spec. neurolog, održat će pak predavanje o posebnostima moždanog udara kod žena. U petak, 3. veljače od 10 do 12 sati će ispred Županijske palače na Franjevačkom trgu u Varaždinu biti održana javnozdravstvena akcija „Dan crvenih haljina”. Građanima će biti dijeljeni leci i dostupni plakati o karakteristikama i specifičnostima moždanog udara, posebno kod žena, teškoćama u liječenju, kao i o prevenciji ove bolesti. Svi zainteresirani građani će više informacija i savjeta moći dobiti od specijalista neurologa iz Opće bolnice Varaždin, a u akciju će se uključiti i studenti sestrinstva Sveučilišta Sjever koji će građanima dijeliti letke. Iz Savjeta za zdravlje pozivaju sve građane da dođu na predavanja te na javnozdravstvenu akciju, na kojima će dobiti informacije o uzrocima, znakovima upozorenja i posljedicama moždanog udara. vzaktualno.hr
Brojne ulice u Varaždinu ove će nedjelje biti zatvorene – okupirat će ih trkači!
U organizaciji Trkačkog kluba Marathon 95, ove će se nedjelje, 29. siječnja, održati 6. Zimski polumaratona, s popratnim utrkama – Mrzli cener i Ledena petica. Iz Zajednice sportskih udruga Grada Varaždina obavještavaju građane da će u vremenu od 9:30 do 14:00 sati biti zatvorene ulice po kojima se održavaju utrke: Šetalište Franje Tuđmana od dvorane Arena pored reciklažnog dvorišta do asfaltne baze Colas d.o.o., ulicom Motičnjak pored Aquacitiya do rotora kod Poduzetničke zone Trnovec. Okretište utrke je prije rotora kod Poduzetničke zone Trnovec i trasa vodi natrag po istoj ruti prema Areni. Trasa utrke ni na koji način ne ometa promet na državnoj cesti, osim što će biti onemogućeno skretanje prema Poduzetničkoj zoni Trnovec, ali će promet biti otvoren za sva interventna vozila. Iz Zajednice mole građane za strpljenje i razumijevanje. vzaktualno.hr
POLICIJA UPOZORAVA NA NOVU VRSTU PRIJEVARE Ako dobijete ovakvo pismo, ne odgovarajte pošiljatelju
Kriminalci su osmislili još jedan način prijevare građana, posebice onih starije životne dobi, a riječ je o tzv. „nigerijskoj prijevari” Policija je zaprimila informaciju hrvatske državljanke, starije životne dobi, o tome da joj je na kućnu adresu pristiglo pismo osobe koja se predstavlja kao odvjetnik koji ju obavještava o nasljedstvu u novcu od mogućeg člana dalje obitelji. Na taj način pošiljatelj pokušava dovesti u zabludu primatelja da ga kontaktira putem telefona ili e-maila i ostvari daljnji kontakt radi ostvarivanja novčane naknade. “Obzirom da postoji mogućnost da je više građana, posebice osoba starije životne dobi, zaprimilo predmetna pisma, kao i da na opisani način građani mogu postati žrtve prijevare, upozoravamo ih da u ovakvim slučajevima ne stupaju u kontakt s pošiljateljem kako ne bi postali žrtve kaznenog djela. Upozoravamo građane da se radi o tzv. nigerijskoj prijevari, odnosno pripremnim radnjama radi počinjenja prijevare te je dovoljno ne odgovarati i ne kontaktirati pošiljatelja”, poručuju iz policije. vzaktualno.hr/pu karlovačka
Trnovečki mališani kroz interaktivnu predstavu učili o važnosti ekologije i razvrstavanju otpada
Iz maštovitog Malog grada u Općinu Trnovec Bartolovečki stigla je predstava „Eko patrola” koja se bavi vrlo važnom i aktualnom temom – ekologijom i razvrstavanjem otpada. Predstava je odigrana u Dječjem vrtiću Zeko, Osnovnoj školi Trnovec i na kraju, Osnovnoj školi Šemovec gdje ju je pratilo i njoj sudjelovalo 59 učenika od 1. do 4. razreda. U predstavi su mališani pratili Puža i Ježa kojima prolaznici napune livadu smećem i onečiste njihov dom, a oni potom, kako bi taj otpad sanirali, pune šarene kantice odgovarajućom vrstom otpada. Uz to, predstava je interaktivna jer se Puž i Jež cijelo vrijeme obraćaju publici kao leptirićima pa ih zamole i da im pomognu pospremiti taj nered i oforme eko patrolu od njih tako da svakom daju krilca u boji spremnika koji mora napuniti. Osim o odvajanju otpada, predstava djecu educira i o važnosti zdrave prehrane i tjelovježbe. Ravnateljica OŠ Šemovec Marina Hižak istaknula je kako u školi pridaju veliku važnost ekologiji. – Predstava ekološke tematike pobuđuje ekološku svijest kod naših učenika, a na taj način želimo djelovati na naše učenike kako bi bili svjesni važnosti očuvanja našeg okoliša te pitanja razvrstavanja otpada što je bitno u kućanstvima, o čemu u školi vodimo posebnu brigu. U učionicama imamo posebne spremnike za različite vrste otpada – kazala je Hižak dodavši kako kod učenika posebno žele pobuditi svijest i o biootpadu što je važno kod školskih užina, a upravo je ova predstava jedna zaokružena priča ovogodišnjeg projekta kojeg škola provodi. – Hrana ne bi smjela biti otpad, već bismo prema tome što dolazi pred nas trebali imati poštovanje. Predstavu nam je omogućila Općina i vjerujem da će učenici u njoj uživati – dodala je ravnateljica uoči predstave. Ovaj hvalevrijedan projekt ne bi bio moguć bez podrške Općine čija načelnica Verica Vitković često naglašava važnost brige o očuvanju okoliša. -Ovo je još jedan dokaz koliko nam je bitno poticati svijest o zaštiti okoliša i razvrstavanju otpada koji je danas goruća tema. A s takvim pristupom potrebno je krenuti od najmanjih nogu. Zato je značaj ove predstave za naše školarce i vrtićarce iznimno velik jer kroz igru i na slikovit način djeca najbolje uče kako takve stvari primijeniti kasnije u životu – kazala je načelnica i napomenula kako će Općina i ubuduće uvijek rado podržavati ovakve projekte. Poznat hrvatski glumac i autor predstave Kristijan Ugrina kazao je kako je ekologija, koja je tema predstave, bila važna oduvijek, samo joj se sada počela pridavati veća pažnja i medijski prostor. -Volim predstave po manjim sredinama jer su djeca mirna, prate predstavu, uživaju u njoj i sudjeluju. Dosad su predstave bile dobro prihvaćene – rekao je Ugrina koji u predstavi glumi Puža uz Ježa, odnosno Vedrana Živolića. vzaktualno.hr