Bijele ruže na mjestu srušene čakovečke sinagoge kao znak sjećanja na milijun nedužnih žrtava: „Na nama je da se danas borimo protiv svih vrsta rasizma i diskriminacije”
Polaganjem bijelih ruža i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja na mjestu srušene čakovečke sinagoge predsjednik Židovske općine Čakovec Andrej Pal, župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini te izaslanstvo Židovske općine u Čakovcu i Marijan Ramušćak odali su počast žrtvama nacističkih režima u Drugom svjetskom ratu. U Međimurju se od 2005. godine, kada je Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta 27. siječnja, odaje počast milijunima nedužnih žena, muškaraca i djece, žrtava stradalih u holokaustu tijekom Drugog svjetskog rata, a ujedno je i povijesni dan za čovječanstvo jer su oslobođene tisuće ljudi zatočenih u najvećem nacističkom koncentracijskom logoru – Auschwitzu. Strah, suze, patnja i svjedočanstva o nezamislivim događajima izašli su na vidjelo kada je 7.500 zatočenika oslobođeno 27. siječnja 1945. U organizaciji Židovske općine Čakovec, Međimurske županije i Grada Čakovca, u Centru za kulturu Čakovec učenicima osnovnih i srednjih škola prikazan je film „Neka tvoja uspomena bude ljubav – priča Ovadija Barucha“ koji je Židovskoj općini Čakovec ustupio Svjetski centar sjećanja na holokaust iz Jeruzalema – Yad Vashem. Skupu se obratio predsjednik Židovske općine Čakovec Pal istaknuvši da se danas prisjećamo svih strahota i nehumanosti kojima je židovski narod, ali i pripadnici drugih etničkih manjina bili izloženi tijekom Drugog svjetskog rata. -Tog dana oslobođen je najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz, oslobođeno je 7.500 zatvorenika, a tijekom rata život je izgubilo 53 milijuna ljudi, među kojima gotovo 31 milijun civila, od čega 6 milijuna Židova – istaknuo je Pal dodavši da je Auschwitz opomena svima nama da jačamo društvo koje će se suprotstaviti svakom obliku diskriminacije, isključivosti i netolerancije. -Holokaustom su ispisane najstrašnije stranice u ljudskoj povijesti, a na nama je da se danas borimo protiv svih vrsta rasizma i diskriminacije – zaključio je Pal te poručio da je ključno obrazovanje mladih generacija jer samo znanje i svjesnost o činjenici holokausta uči buduće generacije međusobnom razumijevanju i poštivanju. -Fašistički pohod, potaknut najgorom mogućom ideologijom koja je pripadnike svog naroda smatrala superiornijima te im time dala za pravo da ubijaju i uništavaju sve ostale, velik dio Europe pretvorio je u ruševine te ispraznio mnoge gradove. Ubijeno je ili poginulo gotovo stotinu milijuna ljudi, a vjerojatno najviše stradao je židovski narod – rekla je gradonačelnica Cividini te istaknula kako ne smijemo zaboraviti činjenicu da živimo u slobodnoj zemlji, u kojoj svaki građanin ima sva prava bez obzira na vjeru, nacionalnost ili boju kože. Župan Posavec rekao je da su Židovi ostavili veliki trag na gospodarskom, kulturnom i društvenom razvoju Međimurja te je su u jednom trenutku činili 18 % stanovništva grada Čakovca, a broj onih koji su bježali pred nacizmom za vrijeme Drugog svjetskog rata nažalost nije poznat. -Prema žrtvi i patnji židovskog naroda odnosimo se s dubokim poštovanjem. Milijuni nedužnih ljudi nestalih u holokaustu cijelom ljudskom rodu ostavili su obvezu da prenosi poruke mira, tolerancije i suživota. Danas gradimo zajednicu koja različitost prepoznaje kao bogatstvo da bismo je mogli ponosno predati potomcima. Zato mi je drago da se naše obrazovne ustanove uključuju i u obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta kako bismo zajedno novim generacijama prenijeli i ovu poruku povijesti koju nipošto ne smijemo zanemariti – naglasio je Posavec. vzaktualno.hr / medjimurska-zupanija.hr
Grad Novi Marof dobiva novo parkiralište koje će građanima olakšati svakodnevicu
Kod zgrade „Marofčanka” u Odvojku Mirka Račkog gradit će se parkiralište, potvrđeno je to potpisivanjem ugovora o radovima. Ugovor je potpisao gradonačelnik Grada Novog Marofa Siniša Jenkač s Marijom Veselnikom vlasnikom obrta NISKOGRADNJA VESELNIK koja će izvoditi radove vrijedne 49.999,68 eura ili 376.722,56 kuna s PDV-om. Zadovoljstvo potpisivanjem ugovora s izvođačem radova izrazio je gradonačelnik Siniša Jenkač. -Svi naši građani znaju da je pronaći parking u Novom Marofu usred radnog tjedna prava lutrija. Problem je u tome što je na relativno malom prostoru uz stambene zgrade smješten velik broj javnih objekata od pošte, bolnice, srednje i osnovne škole, ambulante koje nemaju svoj vlastiti parking pa koriste javni. Gradska uprava svjesna je tog nedostatka te smo na ovaj način odlučili doskočiti ovom problemu – rekao je Jenkač uz napomenu da gužva u gradu nije nužno loša stvar jer znači da se nešto događa. Završetak radova predviđa se prije ljeta. vzaktualno.hr
OPET POVLAČENJE PROIZVODA Ne kupujte ovo voće – u njemu su pronađeni pesticidi
Državni inspektorat Republike Hrvatske obavijestio je potrošače o opozivu još jednog prehrambenog proizvoda, uvezenog iz Turske. Riječ je o proizvodu DENNREE SUHE SMOKVE 250 g (Feigen “Natural” – Ernte 2021), LOT broja L221074, najbolje upotrijebiti do 22.02.2023., zbog povećane količine aflatoksin i okratoksin mikotoksina. Proizvod nije u skladu s Uredbom (EZ) br. 1881/2006 od 19. prosinca 2006. o utvrđivanju najvećih dopuštenih količina određenih kontaminanata u hrani. Detalji o opozivu dostupni su na web stranici subjekta u poslovanju s hranom. Podaci o proizvodu: Proizvođač: YAVUZ iNCiR GIDA TARIM SANAYI TiCARET LTD.STI, Turska Pakirnica: EgeSun GmbH, Oyten, Njemačka Veleprodaja: dennree GmbH, Töpen, Njemačka Stavlja na tržište: Priroda i društvo d.o.o., Zagreb Podrijetlo proizvoda: Turska Obavijest se odnosi isključivo na gore navedeni proizvod. vzaktualno.hr/hapih.hr
Plenković: Ukidamo zakon kojim je smanjena braniteljska mirovina i vraćamo im 10 posto
Premijer Andrej Plenković danas je u Sinju, na otvorenju Veteranskog centra najavio da će ukinuti zakon po kojem su braniteljima smanjene mirovine. Naglasio je da je Veteranski centar u Sinju još jedan znak poštovanja prema svemu što su branitelji učinili za slobodu i demokraciju Hrvatske, a što današnje generacije uživaju, piše Index. -Kroz idućih nekoliko godina izdvojit ćemo i dodatna sredstva iz financijske perspektive 2021.-2027., uložiti u još tri veteranska centra – rekao je Plenković. Premijer je najavio da će ukinuti i zakon kojim je smanjena mirovina po posebnim propisima za oko 62 tisuće branitelja i obitelji i vratiti deset posto. -Prvih pet posto 1. srpnja ove godine, a drugih 1. siječnja 2024. godine, i to nakon što smo na početku prvog mandata vratili 10 posto koji su bili ukinuti – najavio je Plenković, a prenosi Index. vzaktualno.hr/index.hr
TUŽNA SJEĆANJA I SUZA U OKU Najstariji deklarirani Židov u Varaždinu: U ratu mi je stradalo više od 25 članova obitelji
Međunarodni je Dan sjećanja na žrtve holokausta koji se po rezoluciji Ujedinjenih naroda obilježava na godišnjicu oslobađanja najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz u Poljskoj. Na današnji dan 1945. godine Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz. Bio je to najveći logor među mnogim poprištima bezočnih zločina nad židovskim narodom u Drugom svjetskom ratu. Najstariji živući deklarirani Židov u Varaždinu ,Vlatko Moses Marić kaže kako za njega obilježavanje ove obljetnice znači jako puno. -189 Židova iz Varaždina u lancima je odvedeno u Jasenovac, a židovsko groblje u Varaždinu je do danas zatvoreno lancima. Od gradonačelnika Bosilja sam danas dobio podršku da se groblje otvori za sve zainteresirane, kako Varaždince, tako i turiste i kako će se groblje urediti i pretvoriti u park – rekao je. Između ostalog, Marić je istaknuo da ovdje još uvijek ima mnogo Židova, no da se ne žele deklarirati te da su Židovi u Varaždinu popisani već 1502. godine. Kazao je i kako je u logorima stradalo više od 25 članova njegove obitelji. -Inače, ja nisam Marić, mi smo Mosesi, ali 1911. godine deda i baka su, kad su morali prijeći na kršćansku vjeru, uzeli prezime Marić da bi mogli posjedovati imovinu, ući u grad. Židovi nisu mogli ući u grad, dok nisu preuzeli kršćanska imena – objasnio je. Prisjetio se i drugih dijelova obiteljske povijesti, vezanih uz stradanje svoga naroda i svoje obitelji. -Prvo mi je baka otišla za logor Auschwitz ’42., deda u Jasenovac, kao i tata i moja mama koja je imala 17 godina. Židove su iz Varaždina odveli 14. srpnja, a 19. srpnja moj tata pisao je Paveliću da ga pusti. Pustio ga je, ali se povlačio kroz rat s partizanima, da bi ’45., na Novu godinu, on i stric Berger bili uhvaćeni, odveli su ih na željezničku stanicu i netragom su nestali. Bio je jedan slikar, čuveni fotograf Artur Kučar koji je meni rekel: „Sinek, ja sam ti htel spasiti tateka. Ja sam išel na žandarmeriju ’45., pitao sam za Ivu Marića, a oni su me pitali želim li i dalje slikati za njih”. Razgovor je tako završen, a on je nestao netragom – kazao je Marić. Dodao je da je on 1945. završio u Zagrebu, kasnije u domu u Crikvenici, a tek 1952. godine je majka došla po njega, pa je upoznao i nju i svoju sestru. Tužna su to i teška sjećanja, no danas je dobro, kaže Marić: -Više sam nego zadovoljan, nikada u životu nije mi bilo bolje nego danas. U Domu umirovljenika sam, sretan sam i zadovoljan. ak/vzaktualno.hr
KAKVA INOVACIJA: Srednja škola „Arboretum Opeka” razvoja aplikaciju za cvjećare, predstavljeno čak šest Erasmus+ projekata
U Srednjoj školi „Arboretum Opeka” održano je predstavljanje šest Erasmus+ projekta u kojima ova škola, inače nositeljica povelje za mobilnost u strukovnom obrazovanju, trenutno sudjeluje. Sama povelja predstavlja priznanje za prethodno kvalitetno provedene mobilnosti učenika i nastavnika te je namijenjena organizacijama s dokazanim uspjehom u provedbi i visokokvalitetnih mobilnosti učenika i osoblja u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju. Dragan Brkić, ravnatelj SŠ „Arboretum Opeka” istaknuo je važnost ovakvih projekata jer učenici, osim iskustva rada u struci u drugoj zemlji, stječu i bogato kulturno iskustvo, upoznaju nove zemlje, jezike i kulture te razvijaju nova poznanstva. – To predstavlja kvalitetniju pripremu za život, dok nastavnicima, voditeljima osposobljavanja i drugom obrazovnom osoblju projekti nude mogućnosti za profesionalni i osobni razvoj, a školama partnerstvo i suradnju – rekao je Brkić. Projektna koordinatorica Marina Šmidlehner predstavila je projekt „Znanjem za bolje sutra“, koji pruža učenicima i osoblju prilike za usavršavanje u inozemstvu. – Mobilnost traje 14 dana, pri čemu deset dana učenici odrađuju praktičnu nastavu u trajanju od 8 sati dnevno, a četiri dana se odnose na kulturološki sadržaj-razgledavanja, upoznavanje sredine u kojoj učenici borave te najavila skoro raspisivanje natječaja – pojasnila je Šmidlehner. Nastavnica Tihana Dvorski Kralj predstavila je projekt “Rural Advisory Monitoring and Evaluation System linked to Precision Learning – RAMONES-PL” koji ima za cilj jačanje savjetodavnih službi s ciljem poboljšavanja svojih standarda kroz sustav praćenja i vrednovanja, odnosno razvoja ciljanog, personaliziranog programa strukovnog osposobljavanja, nakon čega se planira uvesti i shema certificiranja uz novu digitalnu metodu praćenja usluga. Predstavila je i projekt „Stride for stride for skills adaptation/anticipation in European regions – S4S” u sklopu kojeg se organiziraju četiri radionice koje odgovaraju na četiri koraka upravljanja vještinama (prilagodba, predviđanje, prijenos i korištenje) u Firenci, Rennesu, Bergenu i Barceloni između 2020. i 2023., a na kojima sudjeluju međunarodni regionalni predstavnici koji na terenu uče iz međusobnih iskustava. Projekt „Youth Entrepreneurial Spirit Specialists – YesSpecialists” predstavila je pak Iva Janežić iz Upravnog odjela za prosvjetu kulturu i sport Varaždinske županije ističući da je u okviru projekta izrađen otvoreni slobodni kurikulum za jačanje poduzetničinih vještina mladih, koji su testirale tri strukovne srednje škole na 76 učenika koristeći neformalne metode poduzetničkog obrazovanja unutar svog redovnog programa odrađujući određene sate u svojim razredima. Nastavnica Blanka Pazman predstavila je projekt „FlorCert for future (Master)” i „Sustainable Gardeninfor a Shared Future”. Prvi osigurava podizanja razine stručnih vještina za zanimanje cvjećar sve do majstorskog nivoa, ali i brojne zanimljive obrazovne materijale: vodič kroz modularno usavršavanje nastavnika i mentora kod poslodavaca prema FlorCert-u, video zapise, kvizove, igre pamćenje i razne vrste pitanja u cvjećarskoj nastavi, čija će primjena pridonijeti inovativnijem i atraktivnijem pristupu učenju. Posebna zanimljivost je izrada aplikacije za cvjećare koja će olakšati komunikaciju nastavnika, učenika i mentora s poslodavcima i to na međunarodnoj razini, čime će učenici biti bolje pripremljeni za izazove europskog tržišta rada. Drugi je orijentiran na održivost, pa je planirana sadnja višegodišnjih gredica uzimajući u obzir klimatske promjene te općenito planiranje i projektiranje nasada korištenjem prednosti suvremene tehnologije, a u svim aktivnostima sudjeluju učenici i nastavnici. Dodajmo da je Erasmus+ program usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana, kao i unaprjeđivanju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta. Posebno je usmjeren povezivanju obrazovanja, osposobljavanja i sektora mladih s poslovnim sektorom te je otvoren za njihove zajedničke projekte. Njime se podupiru projekti mobilnosti i suradnje s domaćim i stranim partnerima u svrhu boljeg obrazovanja i uključivijeg društva, osmišljavanja inovativnih rješenja za izazove današnjice te stjecanje vještina budućnosti. vzaktualno.hr
Majka troje djece iz okolice Varaždina mora u zatvor na godinu dana zbog duga od 6.100 eura; razlog: Nije plaćala alimentaciju, a čak je tri dana tražila posao u Njemačkoj!
Nezaposlena majka (45) troje djece iz okolice Varaždina mora u zatvoru na godinu zbog duga od 6.100 eura, prenosi Net.hr Naime, majci je sud opozvao godinu dana uvjetnog zatvora jer za dvoje djece nije platila alimentaciju u ukupnom iznosu od 46 tisuća kuna. Sud joj je u dvije godine u više navrata produžavao rok za ispunjenje obaveza, ali ona to nije učinila. Braneći se na sudu, rekla je da je čak tri dana bila u Njemačkoj kako bi tamo pronašla posao, ali nije uspjela pa se vratila u Hrvatsku gdje se planira zaposliti kako bi podmirila dug. Sud je u svom rješenju o opozivu uvjetne presude naglasio kako je majka u dobi od 45 godina, potpuno radno sposobna i nema nikakvih dokaza o postojanju okolnosti koja bi ju spriječila da ispunu svoju obavezu koju nije ispunila niti u minimalnom dijelu.   vzaktualno.hr
Stričak i Bosilj odali počast židovskom narodu povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta
Pored spomen ploče na Židovskom groblju u Varaždinu varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj i župan Anđelko Stričak te saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora položili su vijenac povodom Međunarodnog Dana sjećanja na žrtve holokausta po rezoluciji Ujedinjenih naroda obilježava se na godišnjicu oslobađanja najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz u Poljskoj. Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj kazao je kako se Grad Varaždin brine o očuvanju tradicije židovskog naroda tako da se brine o židovskom groblju odnosno parku. -Razgovaramo o tome da se jednom mjesečno u određenom terminu otvori groblje za sve zainteresirane Varaždince i turiste – rekao je Bosilj. Trenutno je u završetku projekt statike Sinagoge koja je oštećena za vrijeme potresa, a gradonačelnik je rekao kako se nada da će se ove godine Sinagoga statički učvrstiti nakon čega slijedi unutarnje uređenje. Ono što se planira je da Sinagoga postane kulturni centar koji će dati dodatni “touch” Varaždinu. Najstariji živući deklarirani Židov u Varaždinu Vlatko Moses Marić kaže kako za njega ovo obilježavanje znači jako puno. 189 Židova iz Varaždina u lancima je odvedeno u Jasenovac, a ovo groblje je do danas zatvoreno lancima. Od gradonačelnika sam danas dobio podršku da se groblje otvori za sve zainteresirane kako Varaždince tako i turiste i kako će se groblje urediti i pretvoriti u park – rekao je. Varaždinski župan Anđelko Stričak istaknuo je kako je na današnji dan 1945. godine Crvena armija je oslobodila Auschwitz, najveći koncentracijski, nacistički logor. -Danas smo odali počast na sve žrtve holokausta i sjetili se najmračnijeg perioda u našoj povijesti. Ujedno smo poslali i poruku da nikada više nego danas trebamo voditi brigu o narodu – kazao je župan. abrkic/vzaktualno.hr
Poduzetnički centar Krapinsko-zagorske županije u 2022. godini održao preko 260 savjetovanja, pripremio 70 i proveo 41 projekt za poduzetnike
U petak je u Poslovno-tehnološkom inkubatoru u Krapini održana konferencija na temu realiziranih aktivnosti Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije u 2022. godini s osvrtom na planove za 2023. godinu. Direktorica Poduzetničkog centra Helena Matuša na početku osvrta za 2022. godinu kazala je kako je u Inkubatoru 12 stanara koji koriste inkubacijske prostore, 11 korisnika coworking prostora, 20 članova z-MED DIH mreže. Što se zone investicije tiče razgovaralo se s 3 potencijalna investitora, odgovorilo se na 3 upita od strane Ministarstva vanjskih i europskih poslova. -Pripremili smo 70 projekata za poduzetnike, proveli smo 41 projekt za poduzetnike i odradilo smo 260 savjetovanja – rekla je Matuša dodavši kako se izradio i Strateški plan razvoja do 2027. godine. Aktivnosti koje su odrađene unutar Inkubatora Matuša je istaknula kako su aktivirali dodatnih pet prostora u Centru Bračak i uvedena je nova usluga Digitalni inovacijski HUB za zdravlje koji okuplja 20 partnera. Zajedno s Krapinsko-zagorskom županijom pokrenut je prvi poduzetnički program za zagorske srednjoškolce “Kreiraj svoju budućnost” koji je uključio 39 srednjoškolaca iz svih sedam srednjih škola. Kroz ovaj projekt oni razvijaju kroz pet mjeseci svoje poduzetničke ideje i najbolji će biti nagrađen s 1500 eura. -Od projekata koji su završeni to su BAIF kroz koji je uključeno 28 startupova, TECH BOOST putem kojega su 3 startupa bila na regionalnom natjecanju u Sarajevu. U okviru Saveza Alpe Jadran pokrenuli smo umrežavanje startupova iz Hrvatske i Slovenije te smo održali dva događanja na kojima je bilo preko pedeset sudionika. Održana je i HEALT IT akademija na koju je upisano 20 polaznika te smo sudjelovani u Konferenciji Žene i poduzetnišvo – rekla je direktorica Inkubatora. Matuša se osvrnula na radu WBAIF ureda  koji je za cijelu Hrvatsku održao Međunarodni investicijski tjedan gdje je Inkubator bio jedan od 60 organizatora u svijetu i bili su među pet najboljih organizatora. Što se tiče pripreme i provedbe projekata Poduzetnički centar je za poduzetnike pripremio 25 projekata ukupne vrijednosti 37,4 milijuna eura, a za ruralni razvoj 45 projekata ukupne vrijednosti 1,5 milijuna eura. Proveli su 3 projekta za poduzetnike ukupne vrijednosti 4,9 milijuna eura i u ruralnom razvoju 38 projekata ukupne vrijednosti 4,1 milijun eura. Ukupni poslovni prihodi Poduzetničkog centra realizirani su u iznosu od 432,8 milijuna eura od čega su sredstva Krapinsko-zagorske županije u iznosu od 167,9 milijuna eura, a ukupni poslovni rashodi realizirani su u iznosu od 431,5 milijuna eura. Što se tiče 2023. godine Matuša je rekla kako i dalje ostaju podrška za pripremu projekata, prvenstveno financiranih iz europskih fondova za poduzetnike i poljoprivrednike, ali isto tako i kontakt točka za korištenje svih nacionalnih sredstava potpore koje poduzetnici i poljoprivrednici mogu koristiti. -Neki stanari već navršavaju tri godine i prema pravilniku o poslovnoj podršci, spremni su napustiti inkubatorski prostor tako da nam se oslobađaju prostori za naše nove poduzetnike početnike koji trebaju pomoć pri pokretanju svog poslovanja. Poduzetnički centar je nositelj Konzorcija Sprint. To je konzorcij koji okuplja 13 poduzetničkih i potpornih institucija i fakulteta s područja cijele sjeverne Hrvatske, a osmislit će inkubatorski i akceleratorski program koji će se ponuditi poduzetnicima početnicima. Troškovi za poduzetnike bit će pokriveni sredstvima koje će dodijeliti HAMAG BICRO – dodala je Matuša. Direktorica je napomenula kako u ovoj godini žele pokrenuti specijaliziranu investicijsku konferenciju koja će pratiti aktivnosti namijenjene poduzetnicima početnicima, startupovima i fondove rizičnog kapitala te kako se žele jače fokusirati na podršku ženama, pogotovo u tehnološkim zanimanjima. I župan Željko Kolar nadovezao se na aktivnosti Poduzetničkog centra naglasivši kako je prošla godina prošla prilično aktivno. Jedna od aktivnosti bilo je i svjetski kongreg u Antalyji gdje je jedan od startupova iz Hrvatske osvojio prvu nagradu. -Posebno bih naznačio Centar za robotiku i nove inovativne tehnologije kojim upravlja Srednja škola u Krapini koja ne samo da je omogućila učenicima naše SŠ da rade i uče u najboljim mogućim uvjetima nego i praksu radeći na profesionalnim strojevima koje koriste najveće, najuspješnije i najmodernije tvrtke – kazao je župan. Kako je rekao župan ove godine očekuje se industrijska tranzicija za sjever Hrvatske te je za sjeverne županije osigurano 100 milijuna eura i 46 tvrtki je sudjelovalo u kreiranju industrijske politike na ovom području. Na kraju je župan zaključio kako ih čeka jedno vrlo dinamično i izazovno vrijeme, no najbitnije je da nijedan projekt nije upitan i da nije upitno da će biti gotov na vrijeme sukladno potpisanim ugovorima te da će se stići potrošiti novac u potpisanim rokovima.   vzaktualno.hr/sjever.hr
DOBRA VIJEST Telekomi zasad odgađaju poskupljenje usluga prema inflacijskoj klauzuli
Telekomoperatori razmišljaju o odgodi najavljenih poskupljenja temeljenog na inflacijskoj klauzuli, kazao jeTonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a, regulator telekomunikacijskog tržišta na briefingu. Naime, kako je objasnio, HAKOM je dobio zahtjeve dvaju telekoma koji traže svojevrsno dodatno mišljenje agencije o tome smiju li produljiti rok od 90 dana od objave službene inflacije u kojem bi odlučili o cijeni i potom je primijenili, piše Večernji list. Telekomi su nedavno izmijenili opće uvjete prema kojima posluju i dodali u njih indeksacijsku klauzulu koja im omogućuje da jednom godišnje automatski povise cijene svojih usluga i usklade je s inflacijom. Uvjet koji su sami objavili je taj da taj instrument primijene u roku od 90 dana od kada Državni zavod za statistiku objavi prosječnu godišnju inflaciju. DZS je objavio stopu inflacije, koja iznosi 10,8 posto za proteklu godinu, 17. siječnja. Od tada je počeo teći rok od 90 dana telekomima da donesu odluku hoće li se i koliko zapravo uskladiti s inflacijom, odnosno u kojem postotku će dići cijene. Ono što sada traže jest da im se taj rok produlji, odnosno traže pravo da se kasnije u godini usklade s inflacijom. U HAKOM-u koji u ovom slučaju, pojašnjavaju, tek izdaje mišljenje kažu da još razmatraju zahtjev, a dodatno će mišljenje donijeti početkom veljače, piše Večernji list. Zasad, što se tiče korisnika, ostaje sve po starom. Do sredine ožujka imaju pravo raskida postojećih ugovora bez penala, osim onih koji su ugovore sklapali nakon 9. siječnja, jer je izmjena općih uvjeta već odrađena kada se radi o HT-u, A1 Hrvatska, Telemachu Hrvatska i Iskonu. vzaktualno.hr/vecernji.hr