vzaktualno.hr
vzaktualno.hr
Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković osvrnuo se na sam Proračun te smanjenje porezne stope poreza sa 22 na 21 posto, koju su najavili već i prije.
– Zbog čega smo išli za jedan posto i zbog čega sve to radimo? Zato što smo odgovorni kao uprava, nismo populisti i ne želimo padati pod pritiske kojekakvih. Oporba je u tri godine uspjela iznjedriti jedan prijedlog. Vidim da skupljaju peticiju, mislim HDZ, ako se ne varam, da bi bilo 20 posto jer im je tako rekao njihov premijer – rekao je Marković.
Dodao je kako su sada imali oko 9 milijuna eura poreza na dohodak, u odnosu na 2023. gdoinu.
– Dakle tri milijuna se odričemo u startu zato što smanjujemo za jedna postotni poen. 3 milijuna i 800 tisuća su nam samo razlike u vrtiću, ako ne i više, i plus milijun i 100 tisuća eura je za vatrogasce više jer je to centralna država prebacila na lokalnu samoupravu. Kad to sve skupa zbrojite dođete do tih 9 milijuna eura – objasnio je Marković dodavši kako je važno i uskladiti plaće djelatnika.
– Moramo zatvoriti proračun na realnim osnovama, možda ćemo ići u kreditiranje jer želimo da ovaj grad izgleda bolje, ali želimo da naši sugrađani znaju kad plate porez od 21 posto da znaju za što su ti novci potrošeni. Čuli ste imamo preko 150 projekta koji se vrte – dodao je Marković.
Direktor Varkoma, Bruno Ister na konferenciji je istaknuo kako je mrežni dio aglomeracije mrežni gotov te da se ljudi priključuju.
– Ljudi se priključuju i to je važno. Praktično se već osjećaju efekti priključaka. Poslovanje u prvih devet mjeseci nam je prilično dobro, bolje nego prošle godine, baš zahvaljujući i aglomeraciji – rekao je Ister pa ujedno najavio i veće plaće za radnike Varkoma.
– Nećemo dizati vodu, ali ćemo radnicima dignuti plaću jer oni to zaslužuju, jer ih sve teže dobivamo na tržištu, a bez njih nema ničega – rekao je Ister.
Osvrnuo se i na Motičnjak gdje traju pripremni radovi te se izrađuju tkz. bunari za snižavanje podzemnih voda, a kako je objasnik Ister, uz pomoć bunara snižava se razina podzemnih voda kako bi se moglo raditi temeljenje za precrpnu stanicu.
– To je pripremna radnja i ona je u punom jeku – rekao je Ister.
Dodao je kako je počelo i čišćenje i sređivanje odvodnog kanala, zajedno sa HEP-om koji je vlasnik. Istodobno se pripremaju pozicije i kontejneri za gradilište.
– Izvedbeni projekti su gotovi, iako još građevinska dozvola nije, dakle smatra se da je glavni projekt, u tehničkom pogledu, u potpunosti ispravan – pojasnio je Ister dodavši kako zbog toga dobivaju na tempu, bez obzira što kasni građevinska dozvola te da će rok, koji je kraj 2026. godine, sigurno postići.
n.p.bajz/vzaktualno.hr
vzaktualno.hr
Sve su zaokružili cjelovečernjim koncertom za čiju realizaciju su, kako je istaknuo Koren, najzaslužniji voditelji sekcija, Ema Važanić, voditeljica dječjih folklornih skupina, zatim Tihomir Kukulić, voditelj folklornog ansambla, Boris Važanić, voditelj tamburaškog orkestra, Lucija Geček, voditeljica pjevanja te Vatroslav Maltar, voditelj zbora.
– Sve naše sekcije su nastupile, svakodnevno su bile probe i pripreme i sada ćemo kratko odmoriti. No, nema stajanja, radi se cijelu godinu – poručio je Koren te dodao kako im je ove godine još preostala Državna smotra u Dugom selu za tamburaše, koji već par godina osvajaju Zlatne plakete, a između ostalog, tu je i tradicionalni Božićni koncert.
– Moram zahvaliti i našoj Općini koja je naš najveći sponzor i bez njih sigurno ne bismo mogli napraviti takav program i doći do te kvalitete koju imamo jer mislim da smo sada jedan od vodećih folklornih orkestara, ne samo u našoj županiji, nego i u Hrvatskoj – poručio je Koren dodavši kako već sada imaju poziv za Međunarodni festival u Stuttgartu na kojem su već prijašnjih godina polučili uspjehe.
Uime župana Varaždinske županije, Anđelka Stričaka, koncertu je prisustvovao županijski vijećnik Tin Jurak, bili su i bivši načelnici Općine Trnovec Bartolovečki, Dragutin Hrman i Stjepan Hren, a uime svih načelnika obratila se načelnica Verica Vitković koja je za KUD imala samo riječi pohvale.
– Ovo je jedna zbilja velika obljetnica za naš KUD za kojeg mogu sa sigurnošću reći da su ambasadori, ne samo Općine Trnovec Bartolovečki, nego i cijele naše županije. Upravo ih zbog toga nikada nećemo prestati podupirati. KUD će uvijek moći računati na našu pomoć i potporu jer nas predstavljaju na najbolji mogući način i svi smo izuzetno ponosni na sve njih. Ova godina je stvarni pokazatelj njihovog predanog rada i truda tijekom svih 25 godina i uspjesi koje su postigli ove godine njihov je najljepši rođendanski dar. Hvala im na svemu i samo im mogu poželjeti mnogo uspjeha i u narednim godinama – istaknula je načelnica Vitković.
vzaktualno.hr
Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini pozdravljajući okupljene, kazala je da Međimursko veleučilište uz Učiteljski fakultet čini okosnicu visokoškolskog obrazovanja u Čakovcu i Međimurju.
– Formiranjem Međimurskog veleučilišta prije 17 godina postali smo istinski studentski grad, a ova visokoškolska ustanova zapošljava ili angažira velik broj stručnjaka, magistra i doktora znanosti, koji u Čakovcu stvaraju „kritičnu masu“ ljudi koji svojim znanjem i sposobnostima mogu doprinijeti općem razvoju. Želim da se naše, ali i sva ostala veleučilišta nastave razvijati i rasti te mladima i dalje nude raznovrsne mogućnosti za obrazovanje u skladu s lokalnim potrebama – rekla je Cividini.
Kako je istaknuo župan Matija Posavec, suradnja Županije s Međimurskim veleučilištem traje od njegovog osnivanja, a upravo je ono bilo prva institucija koja je počela s radom u bivšoj čakovečkoj vojarni, prostoru koji se danas razvio u Centar znanja.
– Iskustva koja su danas razmijenjena, sigurno će pripomoći da izazove koji postoje na tržištu rada, savladamo, kako bi mladima pružili što bolje uvjete za obrazovanje, ali i našem gospodarstvu stručnjake koji su im potrebni – kazao je Posavec i zahvalio dekanima veleučilišta iz svih dijelova Hrvatske koji su svojim dolaskom na 17. obljetnicu Međimurskog veleučilišta dali potporu ovoj važnoj obrazovnoj instituciji.
Na konferenciji za novinare obratili su se i dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu Igor Klopotan i predsjednik Vijeća javnih veleučilišta Željko Sudarić. Obojica su zahvalila Županiji i Gradu na podršci koju pružaju MEV-u.
vzaktualno.hr/cakovec.hr
vzaktualno.hr
Miljenka Igrec iz Preloga radi u Županijskoj bolnici Čakovec i glavna je sestra odjela Interne za koju kolegice kažu da je vječni izvor inspiracije.
– Njena osobnost i pojava, govore tisuću riječi, a takva je osoba inspiracija sama po sebi. Vjerujem i znam, da ostavlja snažan dojam na sve sadašnje i buduće generacije. Mogla bih u nedogled nabrajati sva njezina postignuća u bogatoj karijeri, djelovanje u nizu udruga i organizacija, humanitarne akcije, a nadasve njen doprinos društvu i cjelokupnoj zajednici. Kao predsjednica HUMS-a, podružnice Međimurske županije, primila je nagradu za najaktivniju podružnicu u cijeloj Hrvatskoj. Ona je poticaj mladima, da ostanu živjeti i raditi ovdje, jer potencijala je puno, a samo ga se upornošću može naći. Priznajem, da je sestra Miljenka, od prvog susreta moje vrelo inspiracije – opisuju je kolegice.
n.p.bajz/vzaktualno.hr
Direktor MENEA-e Alen Višnjić naglašava da je riječ o intervenciji na zgradi koja predstavlja kulturno dobro te su radovi usuglašeni s nadležnim Konzervatorskim odjelom u Varaždinu.
– Projekt energetske obnove podrazumijeva niz građevinskih te strojarskih radova, uz zahvate na električnim instalacijima te unapređenju mehaničke otpornosti i stabilnosti objekta kao i povećanja otpornosti na požar, na nešto više od 200 kvadratnih metara građevinske površine. Postavit će se izolacija na tavanu kuće te na njezinim vanjskim zidovima, uz zamjenu stolarije, rasvjete te uz postavljanje suvremenih sustava grijanja i hlađenja – pojasnio je Višnjić dodavši da će se u dvorištu kuće postaviti fotonaponska elektrana snage 8 kW.
Obnovom će se, uz značajne uštede na energentima postići povećanje korištenja obnovljivih izvora energije za 41 posto, čime će se smanjiti emisija ugljičnog dioksida za 58 posto.
Ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan dodaje da će po obnovi biti udahnut novi, intenzivniji život kući i Kraljevu vrtu koje će postati scena mnogih manifestacija, osobito onih posvećenih djeci i mladima.
– Kuća datira u drugu polovicu 19. stoljeća, a od 1979. godine ima funkciju muzejsko-galerijskog prostora. Prvi vlasnik kuće bio je najveći međimurski slikar 20. stoljeća Ladislav Kralj, rođen 1891. Po Kraljevoj smrti 1976. godine, njegova supruga Slavka ostavlja kuću s inventarom i Kraljevim slikama tadašnjoj Općini Čakovec te Muzej zapravo od tada skrbi za ovo vrijedno nasljeđe u kojem je u ambijentalnom postavu prikazan stambeni prostor bračnog para Kralj, slikarev atelje te djela. No, tek 2002. MMČ je postao i vlasnik nekretnine – rekla je Maša Hrustek Sobočan pojasnivši i Kraljevu ulogu u hrvatskom slikarstvu.
– Kralj je među prvim slikarima hrvatske umjetničke scene koji su s figuralike prešli na apstrakciju, pa ga struka svrstava među začetnike hrvatskoga modernog slikarstva – zaključila je.
Uz direktora tvrtke izvođača Antu Bratića potpisivanju sporazuma o obnovi prisustvovali su pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje kulturu i sport Nives Kolarić Strah, te pročelnica Upravnog odjela za međunarodnu suradnju, upravljanje projektima i investicijama Anita Perešin.
vzaktualno.hr/medjimurska-zupanija.hr