Mještani Jalkovca predložili, a Grad Varaždin osigurao smirivanje prometa
Grad Varaždin još jednom je pokazao razumijevanje i uvažavanje prijedloga građana za smirivanje prometa motornih vozila u pojedinim dijelovima grada. Ističe se najnoviji promjer iz varaždinskog prigradskog naselja Jalkovec. Na temelju inicijative mještana naselja Jalkovec, Grad Varaždin je kao upravitelj nerazvrstanih cesta na području grada naručio izradu prometno tehničkog rješenja upotrebom prometne opreme i signalizacije s ciljem povećanja sigurnosti u prometu. U tu svrhu izgrđena je uzdignuta ploha u Ulici Stanka Tomaškovića i uzdignuta ploha s pješačkim prijelazom u Ulici braće Radić u Jalkovcu. Navedenim zahvatima glavni je cilj maksimalna sigurnost odvijanja prometa smirivanjem motoriziranog prometa, te usmjeravanje pozornosti sudionika prometa na pješački promet i najugroženije skupine sudionika u prometu. Vrijednost izvršenih radova s PDV-om iznosi 16.250,00 eura. vzaktualno.hr
Veće cijene vrtića, ali manji udio roditelja, a povećavaju se i stipendije! Evo još novosti iz Grada Varaždina
Gradonačelnik Grada Varaždina, Neven Bosilj u utorak je održao redovni kolegij sa direktorima trgovačkih društava Grada Varaždina, nakon čega je održana i konferencija za medije na kojoj je gradonačelnik Bosilj je iznio nekoliko novosti vezanih uz cijenu boravka djece u dječjim vrtićima. – U proračunu ste mogli vidjeti da je enormni iznos za dječje vrtiće ove godine. Kada smo došli u Gradsku vijećnicu i preuzeli upravljanje Gradom nešto preko 3 milijuna eura se trošilo za dječje vrtiće, gradske i privatne. Ove godine gotovo 9,5 milijuna eura je predviđeno. Mogu najaviti da sa 1.1. će ekonomska cijena vrtića biti 450 eura i da će, dosada su roditelji plaćali 117 eura, sada će plaćati 20 posto manje, odnosno plaćati će 95 eura, a Grad će izdvajati 355 eura za svako dijete i u gradskom i u privatnom vrtiću. Odnosno, kad to pomnožite na godišnjoj razini, to ispada 4260 godišnje će Grad izdvajati za svako dijete, bilo u privatnom, bilo gradskom vrtiću – rekao je Bosilj. Osvrnuo se i na popis dobitnika gradskih stipendija koji će biti objavljen u petak. – I tu smo stavili u Proračun veće iznose. Digli smo stipendije 10 posto, tako da će najmanja stipendija zapravo biti 110 eura, a oni koji su deficitarna zanimanja, moći će doći do otprilike, ovisno o prosjeku ocjena, do 180 eura – najavio je gradonačelnik. Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković osvrnuo se na sam Proračun te smanjenje porezne stope poreza sa 22 na 21 posto, koju su najavili već i prije. – Zbog čega smo išli za jedan posto i zbog čega sve to radimo? Zato što smo odgovorni kao uprava, nismo populisti i ne želimo padati pod pritiske kojekakvih. Oporba je u tri godine uspjela iznjedriti jedan prijedlog. Vidim da skupljaju peticiju, mislim HDZ, ako se ne varam, da bi bilo 20 posto jer im je tako rekao njihov premijer – rekao je Marković. Dodao je kako su sada imali oko 9 milijuna eura poreza na dohodak, u odnosu na 2023. gdoinu. – Dakle tri milijuna se odričemo u startu zato što smanjujemo za jedna postotni poen. 3 milijuna i 800 tisuća su nam samo razlike u vrtiću, ako ne i više, i plus milijun i 100 tisuća eura je za vatrogasce više jer je to centralna država prebacila na lokalnu samoupravu. Kad to sve skupa zbrojite dođete do tih 9 milijuna eura – objasnio je Marković dodavši kako je važno i uskladiti plaće djelatnika. – Moramo zatvoriti proračun na realnim osnovama, možda ćemo ići u kreditiranje jer želimo da ovaj grad izgleda bolje, ali želimo da naši sugrađani znaju kad plate porez od 21 posto da znaju za što su ti novci potrošeni. Čuli ste imamo preko 150 projekta koji se vrte – dodao je Marković. Direktor Varkoma, Bruno Ister na konferenciji je istaknuo kako je mrežni dio aglomeracije mrežni gotov te da se ljudi priključuju. – Ljudi se priključuju i to je važno. Praktično se već osjećaju efekti priključaka. Poslovanje u prvih devet mjeseci nam je prilično dobro, bolje nego prošle godine, baš zahvaljujući i aglomeraciji – rekao je Ister pa ujedno najavio i veće plaće za radnike Varkoma. – Nećemo dizati vodu, ali ćemo radnicima dignuti plaću jer oni to zaslužuju, jer ih sve teže dobivamo na tržištu, a bez njih nema ničega – rekao je Ister. Osvrnuo se i na Motičnjak gdje traju pripremni radovi te se izrađuju tkz. bunari za snižavanje podzemnih voda, a kako je objasnik Ister, uz pomoć bunara snižava se razina podzemnih voda kako bi se moglo raditi temeljenje za precrpnu stanicu. – To je pripremna radnja i ona je u punom jeku – rekao je Ister. Dodao je kako je počelo i čišćenje i sređivanje odvodnog kanala, zajedno sa HEP-om koji je vlasnik. Istodobno se pripremaju pozicije i kontejneri za gradilište. – Izvedbeni projekti su gotovi, iako još građevinska dozvola nije, dakle smatra se da je glavni projekt, u tehničkom pogledu, u potpunosti ispravan – pojasnio je Ister dodavši kako zbog toga dobivaju na tempu, bez obzira što kasni građevinska dozvola te da će rok, koji je kraj 2026. godine, sigurno postići. n.p.bajz/vzaktualno.hr
Župan Stričak obišao radove na dogradnji Osnovne škole Ivanec: Ivanečka škola postat će moderna škola otvorena za nove izazove
Točno dva mjeseca nakon što je polaganjem kamena temeljca predsjednik Vlade RH Andrej Plenković označio početak radova na dogradnji i rekonstrukciji Osnovne škole „Ivana Kukuljevića Sakcinskog“ u Ivancu, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek, u pratnji domaćina ravnatelja škole Damira Jagića i izvođača, obišli su gradilište škole te izrazili zadovoljstvo dinamikom radova. -Nešto o čemu se godinama pričalo napokon dobiva svoju vizuru. OŠ Ivanec jedina je matična škola na području Varaždinske županije koja za sada nema uvjete za jednosmjensku nastavu. Dogradnjom 13 učionica, laboratorija i drugih prostora ivanečka škola postat će moderna škola otvorena za nove izazove koji će omogućiti cjelovit razvoj učenika, ali i djelatnika škole. Naime, realizacijom tog projekta, nastava će se napokon, nakon 20-ak godina čekanja, odvijati u jednoj smjeni čime se otvaraju mogućnosti uključivanja djece u razne izvannastavne aktivnosti kao i prilike za uspjehe na raznim područjima – rekao je župan Stričak. Ravnatelj OŠ Ivanec Damir Jagić također je izrazio zadovoljstvo izvođenjem radova. -Dinamika radova je odlična. I dok smo na južnom dijelu gradilišta već podigli prve zidove, na sjeveroistočnom dijelu dovršavaju se temelji i radi se priprema za daljnju gradnju. Služi nas i lijepo vrijeme, a izuzetno sam zadovoljan suradnjom svih sudionika u projektu, od osnivača škole, svojih djelatnika, do izvođača. Iako se radovi odvijaju kada su djeca u školi, oni ne ometaju normalno izvođenje nastave. Veliku zahvalu upućujem i roditeljima na njihovom strpljenju i razumijevanju te što nas prate u našim izazovima. Naravno, zahvalu upućujem i županu Anđelku Stričaku koji je još na početku svog mandata naglasio kako će stvarati sustav jednakih šansi, a upravo tome svjedočimo ovdje u Ivancu – rekao je ravnatelj Jagić. Inače, ugovorena vrijednost dogradnje i rekonstrukcije OŠ Ivanec je 3.135.372,45 eura, od čega se na dogradnju odnosi 3.053.329,10 eura koja se financira bespovratnim EU sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026., a na rekonstrukciju 82.043,35 eura, koje će osigurati Varaždinska županija kao osnivač škole. Procijenjena vrijednost opreme je 480.000 eura, koja su također osigurana iz NPOO-a. vzaktualno.hr
Cjelovečernjim koncertom KUD „Mak” obilježio jubilarnih 25 godina rada: „Iza nas je uspješna godina”
Kulturno umjetničko društvo “Mak” Trnovec osnovano je 1999. godine, a ove godine slavi jubilarnih 25 godina postojanja i rada. U ovih 25 godina iza njih su brojni nastupi i gostovanja i upravo je ova jubilarna godina i najuspješnija godina u povijesti Društva, a obljetnicu su u subotu proslavili cjelovečernjim koncertom “Alaj volim garavo čeljade” u varaždinskom HNK za koji se tražilo mjesto više. – Održali smo naš slavljenički koncert na kojem su nastupile sve naše sekcije i pridružili su nam se veterani koji su nekad plesali u našem Društvu. Koncert je bio veoma uspješan, dvorana se napunila i moram reći da smo izuzetno zadovoljni ovom godinom, u kojoj slavimo 25. godišnjicu, jer je bila najznačajnija godina i zbilja su sve naše sekcije dobile nagrade na smotrama, kako županijskim, tako i državnim – rekao je predsjednik KUD-a „Mak”, Miro Koren. Objasnio je kako je iza njih jedna vrlo uspješna godina koju su započeli na Županijskoj razglednici te nastupom povodom Dana Općine Trnovec Bartolovečki gdje su nastupile sve njihove sekcije, no najveći uspjesi svakako je drugo mjesto koje je osvojila njihova dječja školska sekcija na Državnoj smotri održanoj u Vinkovcima, te najveće priznanje do sada – 1. mjesto u kategoriji koreografiranog folklora na 31. Susretima hrvatskih folklornih ansambala i izvornih skupina održano u Čakovcu. Sve su zaokružili cjelovečernjim koncertom za čiju realizaciju su, kako je istaknuo Koren, najzaslužniji voditelji sekcija, Ema Važanić, voditeljica dječjih folklornih skupina, zatim Tihomir Kukulić, voditelj folklornog ansambla, Boris Važanić, voditelj tamburaškog orkestra, Lucija Geček, voditeljica pjevanja te Vatroslav Maltar, voditelj zbora. – Sve naše sekcije su nastupile, svakodnevno su bile probe i pripreme i sada ćemo kratko odmoriti. No, nema stajanja, radi se cijelu godinu – poručio je Koren te dodao kako im je ove godine još preostala Državna smotra u Dugom selu za tamburaše, koji već par godina osvajaju Zlatne plakete, a između ostalog, tu je i tradicionalni Božićni koncert. – Moram zahvaliti i našoj Općini koja je naš najveći sponzor i bez njih sigurno ne bismo mogli napraviti takav program i doći do te kvalitete koju imamo jer mislim da smo sada jedan od vodećih folklornih orkestara, ne samo u našoj županiji, nego i u Hrvatskoj – poručio je Koren dodavši kako već sada imaju poziv za Međunarodni festival u Stuttgartu na kojem su već prijašnjih godina polučili uspjehe. Uime župana Varaždinske županije, Anđelka Stričaka, koncertu je prisustvovao županijski vijećnik Tin Jurak, bili su i bivši načelnici Općine Trnovec Bartolovečki, Dragutin Hrman i Stjepan Hren, a uime svih načelnika obratila se načelnica Verica Vitković koja je za KUD imala samo riječi pohvale. – Ovo je jedna zbilja velika obljetnica za naš KUD za kojeg mogu sa sigurnošću reći da su ambasadori, ne samo Općine Trnovec Bartolovečki, nego i cijele naše županije. Upravo ih zbog toga nikada nećemo prestati podupirati. KUD će uvijek moći računati na našu pomoć i potporu jer nas predstavljaju na najbolji mogući način i svi smo izuzetno ponosni na sve njih. Ova godina je stvarni pokazatelj njihovog predanog rada i truda tijekom svih 25 godina i uspjesi koje su postigli ove godine njihov je najljepši rođendanski dar. Hvala im na svemu i samo im mogu poželjeti mnogo uspjeha i u narednim godinama – istaknula je načelnica Vitković. vzaktualno.hr
Projekt Ginevra: U Varaždinu u srijedu počinje dvodnevni sastanak za 11 partnera iz nekoliko europskih zemalja
U srijedu u Studentskom centru Varaždin počinje dvodnevni sastanak u projekta Ginevra koji će se održati za 11 partnera i tri suradnika iz Hrvatske, Italije, Slovenije, Mađarske, Njemačke, Austrije i Poljske. Grad Varaždin u suradnji s Razvojnom agencijom Sjever – DAN i inozemnim partnerima provodi projekt Ginevrau okviru Programa transnacionalne suradnje središnja Europa 2021-2027. Projekt čija je ukupna vrijednost 2.536.965,40 eura sufinanciran je iz programa Europske unije – Interreg Central Europe. Cilj projekta Ginevra je ojačati kapacitete malih/srednjih gradova u odgovornom, višerazinskom smislu upravljanja transformativnim inovacijama vezano za autonomna vozila. U projekt je uključeno 6 manjih gradova središnje Europe u kojima će se provoditi pilot aktivnosti: Varaždin (HR), Cesena (IT), Ptuj (SI), Słupsk (PL), Bad Schönborn (DE) i Nyíregyháza (HU). Stručnu i tehničku podršku gradovima pružaju institucije zadužene za testiranje inovativnih rješenja (Tehničko sveučilište iz Beča, Institut za tehnologiju Karlsruhe i Prva mađarska udruga za odgovorne inovacije iz Segedina). Na sastanku u Varaždinu koji se održava 6. i 7. studenog, projektni partneri će raspravljati i donijeti odluke vezane uz finalnu aktivnost testiranja sustava autonomnih vozila u Varaždinu, Ceseni i Bad Schönbornu, kao i smjernice koje će se uklopiti u transnacionalnu strategiju na temu transformativnih inovacija u malim/srednjim gradovima, uključujući studiju slučaja autonomnih vozila. vzaktualno.hr
Grupa Magazin u četvrtak predstavlja novu pjevačicu, portali ih preduhitrili
Od kada je Andrea Šušnjara najavila da odlazi iz grupe Magazin koja je već desetljećima u vrhu hrvatske glazbene scene, ne staju nagađanja o tome tko će biti nova pjevačica. Novinari Indexa sada su objavili da su „od izvora bliskog Magazinu” doznali da će to biti 22-godišnja Lorena Bućan. Trebalo bi to biti i službeno objavljeno u četvrtak, u zagrebačkom klubu Mint. Uz Lorenu, na predstavljanju će biti i dosadašnja pjevačica Andrea Šušnjara, koja kreće u solo karijeru. Lorena Bućan je postala poznata kroz svoje sudjelovanje u RTL-ovom talent showu Zvijezde. Rođena je 2002. godine u Splitu, a njena glazbena karijera započela je kada je 2019. godine osvojila drugo mjesto u finalu treće sezone showa, donosi Index. Lorena je nakon showa nastavila glazbenu karijeru i snimila nekoliko singlova koji su se poprilično uspješno plasirali na domaćim glazbenim ljestvicama. Pjesme poput Ženska snaga, Kad si ti u pitanju i Tvoja i gotovo postale su neizostavne u hrvatskim radijskim eterima. screenshot/instagram – lorena bućan vzaktualno.hr/index.hr
Dekani hrvatskih javnih veleučilišta na prijemu kod župana Posavca i gradonačelnice Cividini
U sklopu obilježavanja 17. godišnjice Međimurskog veleučilišta, u ponedjeljak je u Čakovcu održana svečana sjednica Vijeća veleučilišta kojoj su nazočili  dekani većine ostalih hrvatskih javnih veleučilišta, a u poslijepodnevnim satima goste i domaćine ugostili su župan Međimurske županije Matija Posavec i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini.  Prijem je održan u prostorima Starog grada u Čakovcu, zdanja izuzetno važnog za našu povijest, u kojem su stolovali Zrinski koji su, među ostalim, bili i prosvjetitelji. Dekani su predstavili svoje obrazovne ustanove te naglasili važnost povezivanja lokalne i regionalne samouprave s veleučilištima koja djeluju na njihovom području. Kako su rekli, primjer Čakovca i Međimurja koji MEV-u daju svu potrebnu potporu, pokazuje kako od postojanja ovakve ustanove koristi ima cijela zajednica. Od ekonomskih učinaka koji donose stotine studenata, preko omogućavanja nastavka obrazovanja u lokalnim sredinama, pa do stvaranja uvjeta za ostanak mladih stručnjaka u rodnom kraju. Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini pozdravljajući okupljene, kazala je da Međimursko veleučilište uz Učiteljski fakultet čini okosnicu visokoškolskog obrazovanja u Čakovcu i Međimurju. – Formiranjem Međimurskog veleučilišta prije 17 godina postali smo istinski studentski grad, a ova visokoškolska ustanova zapošljava ili angažira velik broj stručnjaka, magistra i doktora znanosti, koji u Čakovcu stvaraju „kritičnu masu“ ljudi koji svojim znanjem i sposobnostima mogu doprinijeti općem razvoju. Želim da se naše, ali i sva ostala veleučilišta nastave razvijati i rasti te mladima i dalje nude raznovrsne mogućnosti za obrazovanje u skladu s lokalnim potrebama – rekla je Cividini. Kako je istaknuo župan Matija Posavec, suradnja Županije s Međimurskim veleučilištem traje od njegovog osnivanja, a upravo je ono bilo prva institucija koja je počela s radom u bivšoj čakovečkoj vojarni, prostoru koji se danas razvio u Centar znanja. – Iskustva koja su danas razmijenjena, sigurno će pripomoći da izazove koji postoje na tržištu rada, savladamo, kako bi mladima pružili što bolje uvjete za obrazovanje, ali i našem gospodarstvu  stručnjake koji su im potrebni – kazao je Posavec i zahvalio dekanima veleučilišta iz svih dijelova Hrvatske koji su svojim dolaskom na 17. obljetnicu Međimurskog veleučilišta dali potporu ovoj važnoj obrazovnoj instituciji. Na konferenciji za novinare obratili su se i dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu Igor Klopotan i predsjednik Vijeća javnih veleučilišta Željko Sudarić. Obojica su zahvalila Županiji i Gradu na podršci koju pružaju MEV-u. vzaktualno.hr/cakovec.hr
Izložbama počeo Mjesec međimurske popevke
U ponedjeljak je u Međimurju započeo je bogat program Mjeseca međimurske popevke otvorenjem dvaju postava u dvorani Riznice Međimurja. Riječ je o izložbi “Fenomen u dva stiha: bećarac”, autora Marija Katića iz Muzeja bećarca Pleternica i “Međimurska popevka – jučer, danas, sutra”, autorice Janje Kovač. Postavi govore o tradiciji i identitetu dvaju različitih regija, ističući bogatstvo i raznolikost hrvatske glazbene baštine. Međimurska popevka, uvrštena na Listu nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske 2013. godine, a 2018. godine i na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne baštine čovječanstva, te predstavlja samu srž međimurskog identiteta. Njezini stihovi su svjedoci običaja, jezika i života generacija predaka i predstavljaju istinski duh Međimurja. Skupština Međimurske županije proglasila je 28. studenoga Danom međimurske popevke dodatno istaknuvši značaj ovog kulturnog fenomena. Postav izložbe “Međimurska popevka – jučer, danas, sutra” vodi posjetitelje kroz povijest i razvoj međimurskih narodnih pjesama koje su se u davnini, zahvaljujući usmenoj predaji sačuvale do danas. “Fenomen u dva stiha: bećarac”, prva je putujuća izložba Muzeja bećarca, te donosi uvid u baštinu Slavonije kroz prizmu bećarca, jedinstvenog elementa slavonskog identiteta koji je 2011. godine , kao i međimurska popevka, upisan na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine svijeta. Bećarac, prepoznatljiv po svojoj razigranosti, humoru i maštovitim stihovima, živi je simbol slavonske tradicije i energije. Izložba sadrži interaktivne sadržaje koji posjetiteljima približavaju bećarac zvukovima, slikom i humorističnim porukama. Nakon svečanog otvorenja, održan je okrugli stol na temu glazbene baštine na UNESCO-voj listi na kojem su stručnjaci govorili o nizu aspekata očuvanja kulturnoga nasljeđa. Uz brojne posjetitelje, svečanom otvorenju prisustvovali su i župan Međimurske županije Matija Posavec te gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini. Svojim izvedbama međimurskih popevki, dodatnu toplinu i ugođaj ovom posebnom događaju donijeli su Mali zbor Umjetničke škole Miroslav Magdalenić Čakovec te Klara Miljančić na gitari, kvartet saksofona u sastavu Oliver Moharić, Filip Jocić, Ena Borlinić i Jakov Tarandek, te Gabriel Kuzma na harmonici. Postav o bećarcu i međimurskoj popevki može se razgledati do 1. prosinca 2024. godine. vzaktualno.hr
Mateja Ivančić iz Sračinca u top 10 u izboru za Naj radnika u Hrvatskoj!
U sklopu projekta Mali svjetionik sedmu godinu zaredom bira se Naj radnik u Hrvatskoj koji će dobiti nagradu Dr. Dražen Glavaš i 15 tisuća eura. – Za pobjednika tražimo zaposlenika koji svakoga dana pridonosi svojoj okolini tako što poštuje načela rada i poštenja, širi pozitivnu energiju i brine za svoje kolege, kako nadređene, tako i podređene. Nije sve u novcu, ali financijska pomoć je još uvijek pomoć, zato mi na ovaj način želimo, barem malo, pomoći dobrim radnicima Lijepe Naše – poručuju organizatori te dodaju: – Mi vjerujemo u važnost svih ljudi, bez obzira čime se bave. Ako na bilo koji način motiviraju druge i potiču optimizam svojim osobinama, u svom radnom okruženju, njihova priča zaslužuje biti ispričana! Želimo u prvi plan staviti jednostavne i vrijedne ljude koji su postojani i ustrajni u poštenom radu jer nas te vrijednosti, kada bi ušle u naviku cijele države, mogu izvesti iz krize – poruka je organizatora.. Odabrano je top 10 kandidata, a ove godine u samom vrhu nalaze se samo žene i to čak dvije sa sjevera Hrvatske – Mateja Ivančić iz Sračinca te Miljenka Igrec iz Preloga. Mateju opisuju kao neprekidnog entuzijasta i osobu kojoj je 24 sata dnevno premalo da ostvari sve ono što bi željela. – Izuzev Pravnog i Ekonomskog fakulteta, Sveučilište Sjever je treća obrazovna ustanova koju pohađa ili je pohađala. Sommelier prve razine, član Hrvatskog kluba sommeliera, nositelj WSET diplome za jaka alkoholna pića, prethodno dobitnica Dekanove nagrade, sudionik brojnih CASE study natjecanja, Mateja je uza sve navedeno danas i vlasnica obrta koji promiče i brendira Sjever Hrvatske kroz djelatnosti kojima se ljudi koji ovdje žive bave. Promicatelj najvećih vrijednosti Sjevera Hrvatske, danas je i polaznica Akademije za žene poduzetnice u organizaciji Američke ambasade u Hrvatskoj i EFRI-ja koji su njezinu priču sa Sjeverom prepoznali kao nešto iznimno. Kao strastveni ljubitelj vina organizira vinske gradove gdje promiče vinogradarstvo Sjevera i vinare, a organizira i Mind the Gap konferenciju – stoji u opisu. Miljenka Igrec iz Preloga radi u Županijskoj bolnici Čakovec i glavna je sestra odjela Interne za koju kolegice kažu da je vječni izvor inspiracije. – Njena osobnost i pojava, govore tisuću riječi, a takva je osoba inspiracija sama po sebi. Vjerujem i znam, da ostavlja snažan dojam na sve sadašnje i buduće generacije. Mogla bih u nedogled nabrajati sva njezina postignuća u bogatoj karijeri, djelovanje u nizu udruga i organizacija, humanitarne akcije, a nadasve njen doprinos društvu i cjelokupnoj zajednici. Kao predsjednica HUMS-a, podružnice Međimurske županije, primila je nagradu za najaktivniju podružnicu u cijeloj Hrvatskoj. Ona je poticaj mladima, da ostanu živjeti i raditi ovdje, jer potencijala je puno, a samo ga se upornošću može naći. Priznajem, da je sestra Miljenka, od prvog susreta moje vrelo inspiracije – opisuju je kolegice. n.p.bajz/vzaktualno.hr
Počinje obnova kuće Ladislava Kralja Međimurca čime će slikareva vrijedna ostavština biti zaštićena
U godini u kojoj se navršilo 45 godina od formiranja Memorijalne zbirke Ladislava Kralja Međimurca o kojoj skrbi Muzej Međimurja Čakovec, kuća najvećeg međimurskog slikara bit će obnovljena, a time i zaštićena dragocjena ostavština. U utorak je u Kraljevoj kući potpisan sporazum o obnovi, projekt vrijedan 278.792,55 eura koji će provesti poduzeće izabrano u postupku javne nabave Bratić d.o.o. Nositelj projekta je Muzej Međimurja Čakovec, a u sufinanciranju sudjeluje i Međimurska županija, dok projekt vodi Međimurska energetska agencija MENEA. Projekt obnove Memorijalne zbirke sufinanciran je s 214.256,29 eura iz EU fonda, dok preostali dio iznosa osigurava Međimurska županija 35.669,73 eura, te Muzej Međimurja 28.866,53 eura. Prema planiranoj dinamici radovi bi trebali biti završeni tijekom kolovoza 2025. Riječ je o još jednom značajnom ulaganju u kulturno-povijesno nasljeđe međimurskoga kraja, a Kraljevu kuću župan Matija Posavec nazvao je ponosom Međimurja. – Ovo je nastavak velikoga ciklusa obnove naših objekata kulture. Odlučili smo obnoviti ovaj prostor i dati mu novi sjaj u ime vrijedne ostavštine našega velikana koju ovaj prostor čuva. Na taj način udahnut ćemo Memorijalnoj zbirci novi život te je popularizirati i snažnije otvoriti javnosti. I u ovom projektu iskoristili smo sredstva Europske unije, u ovom slučaju s namjerom da dragocjeno nasljeđe sačuvamo za budućnost – istaknuo je župan Posavec. Direktor MENEA-e Alen Višnjić naglašava da je riječ o intervenciji na zgradi koja predstavlja kulturno dobro te su radovi usuglašeni s nadležnim Konzervatorskim odjelom u Varaždinu. – Projekt energetske obnove podrazumijeva niz građevinskih te strojarskih radova, uz zahvate na električnim instalacijima te unapređenju mehaničke otpornosti i stabilnosti objekta kao i povećanja otpornosti na požar, na nešto više od 200 kvadratnih metara građevinske površine. Postavit će se izolacija na tavanu kuće te na njezinim vanjskim zidovima, uz zamjenu stolarije, rasvjete te uz postavljanje suvremenih sustava grijanja i hlađenja – pojasnio je Višnjić dodavši da će se u dvorištu kuće postaviti fotonaponska elektrana snage 8 kW. Obnovom će se, uz značajne uštede na energentima postići povećanje korištenja obnovljivih izvora energije za 41 posto, čime će se smanjiti  emisija ugljičnog dioksida za 58 posto. Ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan dodaje da će po obnovi biti udahnut novi, intenzivniji život kući i Kraljevu vrtu koje će postati scena mnogih manifestacija, osobito onih posvećenih djeci i mladima. – Kuća datira u drugu polovicu 19. stoljeća, a od 1979. godine ima funkciju muzejsko-galerijskog prostora. Prvi vlasnik kuće bio je najveći međimurski slikar 20. stoljeća Ladislav Kralj, rođen 1891. Po Kraljevoj smrti 1976. godine, njegova supruga Slavka ostavlja kuću s inventarom i Kraljevim slikama tadašnjoj Općini Čakovec te Muzej zapravo od tada skrbi za ovo vrijedno nasljeđe u kojem je u ambijentalnom postavu prikazan stambeni prostor bračnog para Kralj, slikarev atelje te djela. No, tek 2002. MMČ je postao i vlasnik nekretnine – rekla je Maša Hrustek Sobočan pojasnivši i Kraljevu ulogu u hrvatskom slikarstvu. – Kralj je među prvim slikarima hrvatske umjetničke scene koji su s figuralike prešli na apstrakciju, pa ga struka svrstava među začetnike hrvatskoga modernog slikarstva – zaključila je. Uz direktora tvrtke izvođača Antu Bratića potpisivanju sporazuma o obnovi prisustvovali su pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje kulturu i sport Nives Kolarić Strah, te pročelnica Upravnog odjela za međunarodnu suradnju, upravljanje projektima i investicijama Anita Perešin. vzaktualno.hr/medjimurska-zupanija.hr