Velika svečanost na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu – stigli brojni gosti i uzvanici
Svečanom sjednicom Vijeća veleučilišta obilježen je Dan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu, 17. obljetnica osnivanja Veleučilišta te 16. obljetnica od početka nastave na MEV-u. Međimursko veleučilište u Čakovcu osnovano je uredbom Vlade Republike Hrvatske 2. studenoga 2007. godine. Danas ta visokoškolska ustanova predstavlja centar izvrsnosti za visokostručni, stručni i znanstveni rad. Veleučilište provodi kvalitetno i učinkovito obrazovanje temeljeno na konceptu cjeloživotnog učenja, odgovornosti prema znanju kao javnom dobru, mobilnosti i razvoju ljudskih potencijala kao najvažnijih vrijednosti društva. Uputivši dobrodošlicu brojnim uzvanicima i gostima, na ulogu i dosege MEV-a u proteklom razdoblju osvrnuo se dekan, izv. prof. dr. sc. Igor Klopotan. – Slavimo 17. obljetnicu Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. Započeli smo je promocijom, a ukupno smo u ovoj godini promovirali 240 studenata. Mislim da samo ta brojka dovoljno govori o našem doprinosu lokalnoj i široj zajednici. Trenutno imamo petstotinjak studenata i sve svoje studentske programe revidiramo da ih uskladimo s tržištem rada – rekao je Klopotan. Dodao je da je ove godine najveći interes studenata za studij Menadžmenta, gdje su i povećane kvote, a najmanji je interes za studij Održivog razvoja koji je trenutno u reviziji. – Fascinantan je podatak da je 50 posto naših studenata iz Varaždinske, 30 posto iz Međimurske županije, a 20 posto su mladi iz cijele Hrvatske. Imali smo i dvoje Ukrajinaca i nekoliko studenata uz Bosne i Hercegovine, ali imamo i 41 mobilnosti nastavnika i studenata u ovoj godini i to je jako dobar podatak za veleučilište poput našeg. Imamo i studentski dom s 39 ležajeva, restoran je radio do ove godine, a ove godine smo raspisali natječaj za ponovni zakup, ali nismo dobili zakupca i intenzivno radimo sa Županijom da taj problem riješimo. Infrastruktura je dosta dobra, danas smo u Centru održivog razvoja, Znanstvenom centru Veleučilišta koje je izgrađeno sredstvima Europske unije. Za sada imamo i dovoljno profesora, a ukoliko će se povećati broj studenata, kroz vanjsku suradnju i kroz nova zapošljavanja osigurat ćemo dovoljno nastavnika i profesora – kazao je dekan. Otkrio je i planove za budućnost Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. – Upravo smo predali elaborat, prijavili smo prvi studijski program u Međimurju koji je u biomedicini i zdravstvu – Medicinsko-laboratorijska dijagnostika i čekamo suglasnost Ministarstva zdravstva. Nadamo se, ako će sve proći u redu, da ćemo uskoro početi izvoditi nastavu – istaknuo je Klopotan. Kada je MEV osnovan, ministar obrazovanja bio je prof. Dragan Primorac, aktualni predsjednik Upravnog vijeća Specijalne bolnice Sv. Katarina, koji nije krio oduševljenje onime u što je MEV izrastao 17 godina nakon prvih koraka. – Vidio sam fantastičnu promidžbu svega onoga što je Međimursko veleučilište napravilo u ovom kratkom vremenskom periodu. Hrvatska nije jaka koliko je jak Zagreb, ona je jaka koliko su jaki i Čakovec, Split, Osijek, Istra…Kada u jedan grad postavite sustav obrazovanja, kada imate cijelu vertikalu obrazovanja, mijenjate koncept održivog razvoja u toj sredini. To je staro pravilo koje više od 70 godina postoji u razvijenom svijetu. Moje je srce neizmjerno sretno jer započeli smo s jednim malim sjemenom koje je preraslo u fenomenalnu instituciju na kojoj danas studira oko petsto studenata. Razni smjerovi nam pokazuju i o atraktivnosti programa, ali ono što je po mom mišljenju najvažnije je cijela prohodnost sustava obrazovanja. Čestitam svima koji su doprinijeli ovom sjajnom uspjehu – zaključio je Primorac. Uime brojnih dekana hrvatskih veleučilišta koji su nazočili svečanoj sjednici Vijeća veleučilišta, okupljenima se obratio predsjednik Zbora veleučilišta RH, docent Željko Sudarić. – Kao i u svim veleučilištima u Republici Hrvatskoj kojih je danas 32, a tu su i 22 tisuće studenata koji studiraju na stručnim studijima, odnosno na veleučilištima u Hrvatskoj, tako i studentima na Međimurskom veleučilištu želimo poručiti da dođu studirati, zato što će ih naravno nastavnici i sve stručne službe pripremiti za tržište rada, što je danas jako potrebno, ne samo u Republici Hrvatskoj nego i cijeloj Europskoj uniji – rekao je Sudarić. Dodao je da na hrvatskim veleučilištima ima mjesta za sve koji žele studirati, kako za domaće, tako i za strane studente. – Sva veleučilišta u Hrvatskoj, kako privatna tako i javna, posjeduju određene kvote gdje se studenti onda upisuju. Trenutno je i slobodnih kvota pa i Međimursko veleučilište, kao i ostala u Hrvatskoj, radi na tome kako bi privuklo stalne studente. Hoće li to biti studenti iz regije ili iz europskih zemalja, svaka će institucija odrediti sama za sebe – zaključio je Sudarić. Uime Međimurske županije, sjednici je nazočila pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Nives Kolarić Strah koja je čestitala na obljetnici te poručila kako Veleučilište nije samo obrazovna institucija, već i temelj razvoja Međimurja. Dodala je kako je Međimurska županija ponosna na ovu ustanovu obećavši da će i ubuduće pomagati projekte MEV-a. Varaždinski župan Anđelko Stričak također je čestitao na 17 godina Veleučilišta, podsjetivši kako su se brojni mladi iz Varaždinske županije odlučili studirati upravo na MEV-u. Kazao je kako Varaždinska županija razvija dobru suradnju sa svim visokoškolskim ustanovama na sjeveru Hrvatske te kako je važan dio te suradnje upravo Međimursko veleučilište u Čakovcu. Posebno je naglasio važnost suradnje kada su u pitanju centri izvrsnosti. Okupljenima se obratila i izaslanica ministra znanosti, obrazovanja i mladih Radovana Fuchsa, ravnateljica Uprave za visoko obrazovanje u Ministarstvu Dijana Mandić, ujedno predsjednica Upravnog vijeća MEV-a. Čestitala je na svim dosadašnjim uspjesima MEV-a ističući kako veleučilišta imaju jak utjecaj na razvoj u kraju u kojem se nalaze te da je MEV jedan od najboljih primjera. Naglasila je kako je važno da studijski programi budu usklađeni s tržištem rada i da trebaju ponuditi mladima upravo ono od čega će inati najviše koristi u životu. Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, zastupnik Ljubomir Kolarek najavio je i obećao daljnju pomoć svih dionika u sustavu, kako bi se MEV i dalje razvijao. Zadovoljni svime onime što im MEV pruža su i studenti, među njima i Anja Peras. – Svim srednjoškolcima bih preporučila da dođu na Međimursko veleučilište jer se profesori maksimalno trude da studente pripreme za tržište rada i da lakše kasnije pronađu posao. Znamo kakvo je stanje u Hrvatskoj i da ima dosta mladih koji su nezaposleni, stoga doista svima preporučujem ovo Veleučilište jer ovdje ima doista mnogo smjerova i imaju što birati – poručila je Peras. Student Mirko Vrlec kazao je da nije očekivao da će predavači toliko „ići na ruku” studentima. – Od mogućnosti prilagodbe datuma pisanja kolokvija, do održavanja samih predavanja, o svemu se s njima možemo bez problema dogovoriti i u svemu imamo njihovu pomoć – naglasio je Vrlec. Svečana sjednica Vijeća veleučilišta MEV-a završila je dodjelom Dekanove nagrade za marljivost, odgovornost i izvrsnost u izvršavanju studentskih obveza u akademskoj godini 2023./2024. te uručenjem zahvalnica za suradnju i podršku te promociju MEV-a, kao i za doprinos razvoju Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. vzaktualno.hr  
Osnovana Pčalarska udruga “Ivanščica“ Ivanec, za predsjednika izabran Dragutin Vresk
Grad Ivanec dobio je novu udrugu – Pčelarsku udrugu “Ivanščica“ Ivanec. Odluku o njenom osnivanju donijeli su pčelari s administrativnog gradskog područja na Osnivačkoj skupštini održanoj u Izletištu Jelenice u Vuglovcu. Za njena prvog predsjednika izabran je Dragutin Vresk, a za tajnika Kristijan Kolarić. Uz predsjednika i tajnika, u Upravni odbor izabrani su i Blaženka Mavrek, Franjo Šoštarić i Darko Štefanec. Nadzorni odbor čine Branko Težak, Rudolf Ernoić i Tomica Željezić. Članovi Suda časti su Marijan Vusić, Dražen Hranić i Tomica Čovran, blagajnik udruge je Vlado Šincek, a likvidator Zlatko Barbir. Zahvaljujući na izboru i ukazanom povjerenju, Dragutin Vresk istaknuo je izazove s kojima se u svom radu suočavaju pčelari te zahvalio Gradu Ivancu na financijskoj i operativnoj potpori koju je tijekom proteklih godina – a neke od njih bile su vrlo teške – pružao pčelarima u nastojanju da održe broj pčelinjih zajednica. –Problemi pčelara su raznoliki, od promijenjenih klimatskih i vegetacijskih uvjeta koji rezultiraju nedostatkom paše i prehrane za pčele, do nelojalne konkurencije u uvozu meda, često sumnjive kvalitete. Svjesni smo da je nemoguće osigurati idealne i kontrolirane uvjete, no važno je istaknuti kako upravo mi, mali pčelari, hobisti, držimo najveći broj pčelinjih zajednica i osiguravamo vrhunsku kvalitetu hrvatskoga meda – istaknuo je Vresk. Posebno je zahvalio gradonačelniku Miloradu Batiniću na inicijativi i iskazanoj potpori te vjetru u leđa koji je Grad dao osnivanju pčelarske udruge. Pozvao je sve pčelare da se pridruže udruzi te tako ostvare benefite koji im stoje na raspolaganju. Gradonačelnik Batinić čestitao je svim nazočnim pčelarima te na formalnom početku njena rada.Inicijativa je krenula prvenstveno s ciljem pružanja potpore pčelarima. Grad Ivanec bit će vam partner i podrška u daljnjim aktivnostima. Nazvali ste udrugu po Ivančici, koja je dio našeg turističkog identiteta, a povezuje se s prekrasnom, netaknutom i čistom prirodom. Stoga, pozivam vas da zajedno krenemo i u brendiranje vašeg meda i u njegovu zaštitu – rekao je Batinić. Pčelarima je čestitke uputio i predsjednik Gradskog vijeća Ivanca Zdenko Đuras, istaknuvši važnost zajedništva u radu udruge te potrebu edukacije građana, posebice djece, kao i nužnost poticanja novih članova u pridruživanju udruzi. Radu udruge podršku su dali i kolege iz Udruge „Čmalico“ iz Bednje s predsjednikom Danijelom Godinićem, koji je najavio suradnju u zajedničkim nastupima prema Hrvatskom pčelarskom savezu te zajedničke aktivnosti, posebice u segmentu stvaranja zajedničkog brenda meda. Novoj udruzi sada predstoje administrativne zadaće – upis u matične registre i matični savez, kao i realizacija donesenog plana rada. Iako se približava kraj kalendarske godine, plan je ambiciozan: sudjelovanje na Adventu u Ivancu, edukacija građana, uključivanje novih članova te pripreme za aktivnosti u 2025. godini. vzaktualno.hr
Baka Milanka proslavila stoti rođendan uz posebnu čestitku župana Posavca: “Vaše srce oblikovalo je četiri generacije”
U toploj obiteljskoj atmosferi, baka Milanka Lončarić proslavila je svoj stoti rođendan, okružena djecom, unucima, praunucima i prapraunukom. Na proslavi se prisjetila života ispunjenog ljubavlju i zajedništvom, dok su suze radosnice njenih potomaka odavale koliko im znači, a župan Međimurske županije Matija Posavec osobno je čestitao Milanki Lončarić rođendan, poželjevši joj niz sretnih godina u zdravlju i u krilu najmilijih. Rođena 3. studenog 1924. u Črečanu, baka Milanka posvetila je cijeli svoj život obitelji. S vremenom je postala baka jedanaestoro unučadi, zapravo super-baka jer je uvijek bila tu da ih ohrabri, da im pomogne i da im daruje mudrost svoga velikog iskustva. Danas veliko obiteljsko stablo krase i 24 praunuka bake Milanke te prapraunuk. Župan Posavec je baki Milanki poručio da je simbol snage i požrtvovnosti. – Vaše je srce oblikovalo četiri generacije, a Vaša ljubav i briga odjekuju vremenom sve do doba Vašega prapraunuka- istaknuo je župan s poštovanjem. Neumornim radom i ljubavlju Milanka je ostavila neizbrisiv trag u životima svih članova svoje obitelji. Koliko je ova skromna i snažna žena važna svojoj obitelji najbolje govore suze radosnice u očima njezinih potomaka tijekom proslave rođendana. Iako baka Milanka skromno tvrdi da nema tajnu dugovječnosti, njezini unuci kažu da je ključ njene vitalnosti u ljubavi, umjerenosti i vedrom duhu koji krasi svaki njen dan. Slavljenici je čestitao i načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak. foto: međimurska županija
Kada vam se dogodio velika nesreća i netko od vaših bližnjih se razboli – Šimleša zna kako se nositi sa time!!!
U velikoj dvorani Kulturnog centra Ivan Rabuzin u utorak je na programu predstavljanje nove knjige Brune Šimleše s početkom u 18.00 sati. Knjiga nosi naslov “A što kad se netko naš razboli”. Knjiga donosi 10 zlatnih pravila za pomaganje voljenima koji se suočavaju sa teškom bolešću. -Bruno Šimleša više od 20 godina pomaže ljudima da se uspješnije nose s posljedicama ozbiljne bolesti. Istu pomoć pruža i osobama iz njihove okoline, jer naravno da je teško snaći se kada saznaš da se tvoja mama ili dijete ili prijatelj pa i kolega s posla nose s teškom bolešću. Što ih pitati, koje savjete dati i trebaju li uopće savjete od nas, ali i kako se nositi s vlastitim strahom, zbunjenošću, nemoći, frustracijom… Bez obzira na to koliko se dobro nosimo sa stresom, trenutak kada saznamo da je netko naš teško bolestan trenutak je koji će nam biti težak, u kojem će nam se možda srušiti svijet. I zato je bitno osvijestiti činjenicu da i mi sami možemo biti dio rješenja za naše bližnje. Oni imaju najvažniju ulogu u borbi za svoje zdravlje, ali bitan je i utjecaj okoline. Jer kada je netko ozbiljno bolestan, svaka naša gesta pa čak i neki usputni komentari mogu značajno utjecati na oboljelu osobu. Ova knjiga donosi 10 zlatnih pravila za pomaganje našim voljenima. Iako ćemo i s najboljim namjerama vjerojatno griješiti u pružanju podrške, ova knjiga će nas podsjetiti na važnost nježnosti, taktičnosti i ne odustajanja. Jer borba za zdravlje je maraton, a ne sprint i važno je ispraviti te greške. Vodeći nas za ruku, korak po korak, ova knjiga nas uči kako istinski biti tu za naše voljene – stoji u najavi promocije nove knjige Brune Šimleše. Predstavljanje knjige počinje u 16.30 sati. vžaktualno.hr
Dana počinje Mjesec međimurske popevke – donosimo program
Ove godine po prvi put obilježava se Mjesec međimurske popevke, uz obilježavanje 100. godišnjice rođenja ambasadorice međimurske popevke Tete Lize, a program počinje danas. Tako će se u 18 sati u dvorani Riznice Međimurja otvoriti zanimljiva izložba dvaju baština: Fenomen u dva stiha: bećarac, te Međimurska popevka – jučer, danas, sutra. Ovaj postav će se u Riznici moći razgledati do 1. prosinca. Od 18:30 program se nastavlja u Riznici okruglim stolom na temu glazbene baštine na UNESCO-vim listama. Predavat će viša kustosica Muzeja Međimurja Čakovec Janja Kovač. Kulturno-umjetničko društvo Seljačka sloga Donja Dubrava uključuje se u program Mjeseca međimurske popevke koncertom Ansambla Lado u sportskoj dvorani Osnovne škole Donja Dubrava, na stotu obljetnicu rođenja Tete Lize, 16. studenoga od 19 sati. Koncert je dio njihova tradicionalnog memorijala Deca, moja deca. Muzej Međimurja Čakovec od 25. do 29. studenoga održat će niz popularnih predavanja za djecu i odrasle na temu popevke i nematerijalne baštine. U Zagrebu, u dvorani Jure Petričevića u sjedištu Matice hrvatske, 27. studenoga u 18 sati slijedi predstavljanje nagrađene knjige Antologija međimurske popijevke, autora Stjepana Hranjeca i Branimira Magdalenića. Na sam Dan međimurske popevke, 28. studenoga od 19 sati u dvorani Riznice bit će predstavljena promotivna knjiga Međimurske županije o međimurskoj popevki i njezinim čuvarima nazvana Međimurska popevka – blago čovječanstva: Ti si meni po sredini srca. Od 20 sati, u Centru za kulturu Čakovec slijedi  koncert naslovljen Večer međimurske popevke uz nastup Cecilije Merkač Hudopisk, Cinkuša, Patricije Juračić i gostiju iznenađenja. Mjesec međimurske popevke završava 29. studenoga predavanje Lidije Bajuk o međimurskoj popevki, u dvorani Riznice od 18 sati. Nerdavno najavljujući ovu manifestaciju koja bi trebala postati tradicionalnom i u koju su uključene i obrazovne ustanove, župan Matija Posavec istaknuo je da je cilj da međimurska popevka živi i u budućnosti jednakom snagom kao danas. vzaktualno.hr/medjumitrska zupanija.hr
Zaustavljen trend usporavanja inflacije, cijene porasle – evo koliko
Prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku, nakon 13 mjeseci zaustavljen je trend postupnog spuštanja inflacije, što naravno znači da su cijene porasle. U maloprodaji su tako cijene u listopadu porasle 2,2 posto na godišnjoj razini, nakon 1,6 posto mjesec ranije, dok su o odnosu na rujan uvećane za 1,1 posto, donosi Jutarnji list. Pritisak na rast cijena i dalje predvode usluge koje su bile 5,1 posto skuplje nego prije godinu dana, ali sa završetkom turističke sezone one ipak usporavaju. U odnosu na rujan pale su za 0,5 posto, a u prethodnom mjesecu i godišnja inflacija bila je viša, iznosila je 6,2 posto. Prema brojkama, za ubrzanje inflacije u listopadu najzaslužniji su hrana i energija. Tako je kategorija hrane pića i duhana skuplja za 4,6 posto nego prije godinu dana i čak 1 posto u odnosu na prethodni mjesec. U rujnu je godišnja inflacija hrane bila na razini od 3,2 posto, što govori da je listopad donio poskupljenja brojnih prehrambenih proizvoda, da su visoke cijene hrane vidljive i u statistici, ne samo na tržnicama i u prodavaonicama. Energija je u proteklom razdoblju imala vrlo pozitivan utjecaj u smislu povlačenja ukupnih cijena prema dolje, ali tome više nije tako. Iako je još uvijek jeftinija nego prije godinu dana, za 4,6 posto, na mjesečnoj razini bilježi rast od 1,4 posto. Također, u nastavku godine očekivanju su da će upravo porast cijena energije za kućanstva – plina, struje i toplinske energije, predstavljati najveći pritisak na inflaciju, piše Jutarnji list. Na razini cijele ove godine procjenjuje se da će inflacije po nacionalnoj metodologiji iznositi 3 posto te da će se iduće godine spustiti na 2,6 posto. Istodobno će se temeljna inflacija, koja isključuje cijene hrane i energije, zadržati iznad opće razine inflacije do 2026, pod utjecajem i dalje snažne potražnje. vzaktualno.hr/novac.jutarnji.hr
Dođite na “Martinje v Marofu”, a kada ćete doma? Nećete brzo!!!
Ove subote od 10 do 14 sati u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Novog Marofa, Udruga vinogradara i voćara “PINTA”, ispred Kulturnog centra „Ivan Rabuzin“ organizira tradicionalnu manifestaciju “MARTINJE V MAROFU 2024”. Manifestacija donosi krštenje mošta prema „Križevačkim štatutima“ koje će voditi ceremonijal mešter- -biškup Feršterni, svima poznati DJ Crommada, sa svojim pomoćnicima. Uz glazbeni sastav „FIŠKALI“, kotlovinu, mlado vino i kestene, zabave zasigurno neće nedostajati, a mnogi izlagači u sklopu Martinjskog sejma pripremaju odličnu ponudu domaćih proizvoda. Nakon zabave u Novom Marofu, prijedlog je i poći put Grebengrada, gdje se Martinje nastavlja kod Planinarskog doma Grebengrad od 14 sati, , također uz Martinjske špelancije, odličnu gastro ponudu i tamburaše. Planinarski dom na Grebengradu odnedavno je vikendom stalno otvoren, te je Martinje na Grebengradu odlična prilika za posjet utvrdi i ovom izletištu. vžaktualno.hr
Vatrogasci i djeca dočekali novo vatrogasno vozilo DVD-a Gornje Jesenje
Ispred zgrade DVD Gornje Jesenje upriličen je doček novog vatrogasnog vozila koje je nabavljeno za potrebe tamošnjeg DVD-a. Novonabavljena autocisterna zamijenit će dosadašnje staro vozilo marke TAM 150 čime se nastavlja proces obnavljanja opreme i vozila te podiže spremnost DVD-a Gornje Jesenje. Načelnik Općine Jesenje Dario Cvrtila rekao je kako je vrijednost ove nabave oko 60.000 eura, od čega je iz općinskog proračuna osigurano 30.000 eura. – Posebno veseli što je ovom događaju prisustvovalo mnoštvo djece kao i članova vatrogasne mladeži našeg DVD-a koja je doček odradila besprijekorno – istaknuo je Cvrtila i čestitao svim članovima DVD-a Gornje Jesenje na čelu s predsjednikom Karlom Habijancem te zapovjednikom Dubravkom Turniškim na nabavi novog vozila i zaželio im što manje intervencija. FOTO I VIDEO: FB Dario Cvrtila
Započinju radovi na cjelovitoj obnovi stare zgrade Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice
U ponedjeljak je u prostoru Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice održana konferencija za medije povodom uvođenja u posao izvođača radova na cjelovitoj obnovi stare zgrade Specijalne bolnice Krapinske Toplice. Radovi su vrijedni 15.285.985 eura, a krapinsko-zagorski župan Željko Kolar je rekao kako je ovaj projekt pravi, veliki izazov, ali je neophodan da bi osigurali kvalitetu usluge pacijentima u Specijalnoj bolnici u Krapinskim Toplicama. – Ovdje 810 djelatnika brine za oko tisuću dnevnih i 510 stacioniranih pacijenata i tako svaki dan, 365 dana u godini. Naravno da će sa smanjenjem kapaciteta za otprilike stotinu kreveta, na 75 posto stacionarnih pacijenata iz ostalih dijelova Hrvatske, pritisak na našu bolnicu biti još veći i samim time neminovno će biti nešto veće liste čekanja. Imati tako ogromno gradilište, a provoditi sve aktivnosti i držati bolnicu maksimalno aktivnom u datim uvjetima, bit će izuzetno zahtjevno, prije svega za ravnatelja i njegov najuži tim, ali i za sve zaposlenike bolnice te za pacijente – istaknuo je Kolar. Župan je dodao kako je izuzetno važna komunikacija. – Kada smo radili energetsku obnovu MBO-a, sanaciju kotlovnice i klizišta s okolišem, a vrijednost radova je bila 9,7 milijuna eura, bilo je to sjajno iskomunicirano i imali smo samo jednu primjedbu. Ovo je još veći zahvat i obuhvat i trebat će nam još bolja i češća koordinacija s ljudima, kako bi pružili i iznad onoga što je moguće u tim uvjetima – pojasnio je župan i ponovio da se radi o investiciji od gotovo 16 milijuna eura s PDV-om i sada smo praktički došli do 25 milijuna eura investiranja u Specijalnu bolnicu, ali to je početak. Ono što je krajnji cilj, što je kapitalni projekt Krapinsko-zagorske županije i na prvom mjestu, u svim našim strateškim dokumentima, u sporazumu Sjever, a to je Centar zdravlja srca i mozga, čija je procjena oko 52 milijuna eura, i bilo bi idealno da isplaniramo s Vladom Republike Hrvatske i resornim ministarstvom da kada smo pri završetku cjelovite obnove stare zgrade, krenemo s izgradnjom novog dijela bolnice – napomenuo je župan Kolar i zahvalio ministrima Berošu i Bačiću i njihovim državnim tajnicima jer su od 12. mjeseca 2022. godine u uskoj koordinaciji da bi se ovi projekti mogli završiti. – Nemamo iskustva s ovim izvođačem radova i prvi puta su dobili posao na području Krapinsko-zagorske županije, ali pogledali smo što su radili do sada i ono što smo uspjeli iščitati, da su ljudi zadovoljni s kvalitetom. Ovdje se radi o zdravstvenoj ustanovi i tu očekujemo da se pridržavamo strogo svih rokova, a ako će nešto ranije biti gotovo nećemo se buniti. Čitavo vrijeme ćemo pratiti kako nam napreduje investicija jer pred tako velikim izazovom još nismo bili jer jedno je kad dođete na ledinu i počnete graditi objekt, gdje nema pacijenata i zaposlenih, a drugo je kad čitavo vrijeme pružate uslugu i izvodite radove, tako da ćemo posebnu pažnju posvetiti i sigurnosti, onima koji ovdje rade i onima koji dolaze na rehabilitaciju – završio je Kolar. Predsjednica Nadzornog odbora bolnice i pročelnica Upravnog odjela za javnu nabavu i EU fondove Vlatka Mlakar rekla je kako su ovi radovi dio projekta konstrukcijske i cjelovite obnove kompleksa zgrada Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice. –Dio kompleksa zgrada oštećen je u potresu, dio je još naknadno oštećen te su morale biti poduzete hitne mjere sanacije kako bi se dalje mogla odvijati zdravstvena djelatnost. U kolovozu je potpisan ugovor između Ministarstva zdravstva i Specijalne bolnice o sufinanciranju vlastitog učešća projekata cjelovite i konstrukcijske obnove koji su započeli svoje izvršenje u okviru Fonda solidarnosti Europske unije. Cjelovita obnova stare zgrade procijenjena je na 14.100 eura bez PDV-a i na natječaj je prispjelo 11 ponuda. Prihvaćena je ponuda AB Gradnje iz Karlovca. Vrijednost ugovora je 12.228.778 eura što s iznosom PDV-a iznosi 15.285.985 eura – istaknula je Mlakar. Rok izvođenja radova je 16 mjeseci od dana uvođenja u posao koji će biti sutra nakon što se steknu svi uvjeti. Ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice Danijel Javorić Barić kazao je kako ih u narednih godinu i pol očekuje najopsežniji i logistički najizazovniji trenutak u povijesti ove ustanove. – U roku od mjesec dana moramo preseliti, premjestiti 110 stacionarnih bolesnika, ljekarnu, laboratorij, CT, cjelokupni poliklinički pogon, naše logopede, radne terapeute, fizioterapeute, medicinske sestre, liječnike i sve to treba napraviti tako da se svakom pacijentu osigura ne samo razina zdravstvene zaštite koja se očekuje, nego i razina zdravstvene zaštite koju mi pružamo, a koja je ovdje oduvijek bila nad standard za sve naše pacijente – komentirao je Javorić Barić. Pojasnio je da je cijelo ljeto bilo radno kako bi se sve posložilo. – Ako je slučajno netko od vas naručen na pretragu CT kroz mjesec i pol dana, CT će biti u prostoru u kojem je do sad bio ured ravnatelja. To je jedan mali slikoviti primjer kolike su napravljene prilagodbe i kolike će još biti napravljene. Pred nama jest period, jednim dijelom nažalost sa smanjenjem kapaciteta jer je prostor koji nam je stara zgrada pružala jednostavno toliko velik da ga je nemoguće nadoknaditi u postojećim kapacitetima. Očekujemo smanjenje broja pacijenata na stacionarnom dijelu, na stacionarnom liječenju i to će zasigurno biti veliki izazov, ali maksimalno smo skratili i prilagodili sve liste čekanja tako da standard zdravstvene zaštite ne padne. Krapinsko-zagorska županija nam je osigurala 190 tisuća eura odnosno samo zadnjim rebalansom 120 tisuća eura i u tijeku su prilagodbe prostora u novom bolničkom objektu, kao i prilagodba novog polikliničkog prostora u kojem čemu početi funkcionirati narednih tjedan do dva dana, to je prostor koji je mnogima poznat kao prostor u kojem se nalazila bolnica Akromion – naglasio je ravnatelj Bolnice. Mjesec studeni će biti izrazito zahtjevan je imaju 110 pacijenata u staroj zgradi na stacionaru, i to su najteži pacijenti, s Odjela za rehabilitaciju neuroloških bolesnika i Odjel za rehabilitaciju kraniocerebralnih bolesnika. – Njihov transport, odnosno premještaj unutar ustanove je izrazito zahtjevan s obzirom na to da se većinom radi o pacijentima koji su nepokretni, tako da je s te strane potreban izraziti stupanj koordinacije kako bi se svi ti razni zadaci izveli, a da pacijenti to minimalno osjete. Isto tako ćemo pacijentima koji dolaze na preglede u ustanovu na vrijeme preko medija objavljivati gdje se nalazi koja ambulanta kako bi ih informirali. Ovdje će biti veliko gradilište, tako da ćemo voditi sigurnost o svim pacijentima – zaključio je ravnatelj Specijalne bolnice iz Krapinskih Toplica. Direktorica tvrtke AB Gradnja Marija Janžetić kazala je kako je ugovoreni rok radova 16 mjeseci i do tada se najprije mora iseliti stari objekt bolnice i premjestiti stvari, a u novoj bolnici urediti prostori, među kojima su najvažniji CT, laboratorij i ljekarna. Tada će trebati konstrukcijski ojačati objekt i temelje, te produbiti podrum. ibelošević/vzaktualno.hr
Policija spriječila sukob Torcide i Varaždinaca – privedena četvorica navijača
Varaždin se ove nedjelje nije pokazao kao dobar domaćin vodećem Hajduku jer je lidera SupeSport HNL-a porazio s 1:0 i to pred prepunim stadionom. Pu varaždinska objavila je da je na stadionu osim domaćih bilo prisutno i oko 1 600 gostujućih navijača i to na tribini Jug. Uoči utakmice privedene su dvije osobe zbog pokušaja ulaska na utakmicu pod utjecajem alkohola. Po završetku nogometne utakmice, prilikom odlaska sa stadiona došlo je do verbalnog i do pokušaja fizičkog sukoba nekolicine navijača suprotnih klubova te je brzom intervencijom policijskih službenika Interventne policije, spriječena eskalacija sukoba. Prilikom navedene intervencije utvrđena su dvojica počinitelja narušavanja javnog reda i mira, koji su uz uporabu sredstava prisile privedeni u Policijsku postaju Varaždin. Protiv njih će se podnijeti prekršajne prijave. Policijski službenici nastavljaju kriminalističko istraživanje u cilju utvrđivanja svih okolnosti i pronalasku ostalih sudionika ovog događaja. vzaktualno.hr