Trakošćan je i ove godine okupio veliki broj posjetitelja i izletnika na proslavi Međunarodnog praznika rada
Općina Bednja i Turistička zajednica Trakošćan i ove su godine pripremile bogati zabavni i kulturni program na Trakošćanu povodom obilježavanja Međunarodnog praznika rada. Brojni okupljeni mogli su uživati u lijepom vremenu i raznolikom sadržaju, upotpunjenima čarobnom kulisom dvorca Trakošćan. Program je započeo već iza 9 sati nastupom kuburaša, članova Kuburaškog društva „Prva kubura Višnjica”. Svoje mjesto potom su zauzeli članovi Limene glazbe DVD-a Bednja. Program je nastavljen nastupima KUD-a Josip Genc Bednja, KUD-a „Cvetlinski zvon” Cvetlin i KUD-a Josip Jedvaj Vrbno. Za nastavak dobre zabave pobrinuli su se uvijek raspoloženi članovi glazbenog sastava Kavaliri. Već po tradiciji, za bogatu gastronomsku i ugostiteljsku ponudu u podnožju dvorca, na ulazu u muzejski kompleks, zadužen je bio Hotel Trakošćan. – Okupljanje i druženje na Trakošćanu na 1. maj, Međunarodni praznik rada, jedno je od najljepših ovakvih druženja u našoj, ali i okolnim županijama. Stoga ne čudi veliki broj posjetitelja jer osim tradicionalnih sadržaja koji su neizostavni dio programa obilježavanja Praznika rada, druženje na Trakošćanu nudi i mogućnost boravka u prirodi, opuštanje uz razne rekreativne sadržaje ili pak uživanje u bogatom kulturnom i povijesnom nasljeđu ovoga kraja. Poslužilo nas je i lijepo vrijeme tako da su uistinu svi mogli uživati – poručio je Damir Poljak, načelnik Općine Bednja. Prije početka obilježavanja Međunarodnog praznika rada, a povodom 29. obljetnice VRO Bljesak, izaslanstvo Općine Bednja, predvođeno načelnikom Damirom Poljakom i predsjednikom Općinskog vijeća Vladimirom Kramarićem i predsjednikom Udruge branitelja Hrvatske Općine Bednja Stjepanom Galincem i članovima udruge i udruge HVIDRE zapalili su svijeće kod Spomen parka braniteljima Domovinskog rata. vzaktualno.hr
I u Međimurju obilježena VRO Bljesak
Paljenjem svijeća kod Spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, u srijedu je odana počast poginulim hrvatskim braniteljima u vojno-redarstvenoj operaciji „Bljesak“. Svijeće su zapalili župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, predsjednik  Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata podružnica Međimurske županije Stjepan Horvat, izaslanstva Policijske uprave međimurske, Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva obrane, članovi obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja kao i predstavnici braniteljskih udruga s područja Međimurske županije. Operacija Bljesak, započela je 1. svibnja 1995. godine u jutarnjim satima, na oko 80 kilometara dugoj bojišnici. Jakim udarima hrvatskih vojnika i redarstvenih snaga, u manje od 32 sata oslobođeno je više od 500 četvornih kilometara tada okupirane zapadne Slavonije te uspostavljen nadzor nad autocestom i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji. U vojno-redarstvenoj akciji „Bljesak“ sudjelovali su i pripadnici temeljne policije PU Međimurske te 34. inženjerijske bojne iz Čakovca, kao i Specijalne jedinice PU varaždinske „Rode“. vzaktualno.hr
Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Budinščina: Realizirano je mnogo projekata, od Gerontološkog centra, opremanja dječjeg vrtića, izgradnje igrališta do asfaltiranja cesta
U srijedu je održan središnji program obilježavanja Dana općine Budinščina, svečana sjednica Općinskog vijeća. Listu uzvanika predvodio je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, a okupljanje na svečanoj sjednici bila je prilika da se predstave svi uspješni projekti u posljednjih godinu dana, ali i najave novi u vremenima koja dolaze.Moramo voditi brigu o ravnomjernom razvoju svih naselja na području općine. Osluškujemo potrebe, ideje i želje naših sumještana te ih sukladno mogućnostima ugrađujemo u stavke proračuna. Izvornim proračunskim prihodima teško bi se potrebe zadovoljile, međutim, pronalazimo i druge izvore financiranja projekata putem prijava na natječaje EU fondova, ministarstava i LAG-a,  a sve s ciljem stvaranja boljeg okruženja i uvjeta života za naše sumještane – istaknuo je u uvodu Radovan Hercigonja, načelnik Općine Budinščina, osvrnuvši se pritom na najvažnije projekte realizirane u proteklih godinu dana. Nakon dovršetka dječjeg vrtića, još je jedan kapitalni projekt uspješno realiziran. Riječ je o Gerontološkom centru Zajezda, koji je koštao 1.627.000 eura, a za koji je 85 posto iznosa osigurano  putem Europskog fonda za regionalni razvoj, a preostalih 15 posto iz državnog proračuna Republike Hrvatske. – Općina Budinščina je vlasnik objekta i opreme, a Centar će djelovati kao zasebna organizacijska jedinica Gradskog društva Crvenog križa Krapina, koja će pružati izvaninstitucionalne usluge u službi podrške u zajednici. Centar će omogućiti ranjivim skupinama uslugu dnevnog boravka u svojim prostorima i pružanje pomoći u kući – objasnio je Hercigonja. Općina nije zapostavila niti druge potrebe svojih mještana. Tako su u 2023. godini završeni radovi na asfaltiranju dviju dionica nerazvrstanih cesta u naselju Budinščina. Sanirano je i klizište na groblju Sveti Križ, a rekonstruirana je i javna rasvjeta u Budinščini. Na prostoru dječjeg vrtića izgrađeno je igralište za što je osiguran iznos od 48.500 eura. Značajni iznosi uloženi su u programe redovnog održavanja javne i komunalne infrastrukture, kao i u financiranje dječjeg vrtića za što je u proračunu osiguran iznos od gotovo 216.000 eura. – Općina Budinščina nije zapostavila udruge građana čiji članovi svoje slobodno vrijeme, energiju i sredstva stavljaju u službu čuvanja naše kulture i baštine, promoviraju kulturno-umjetničko stvaralaštvo, unapređuju i razvijaju sportske te rekreacijske aktivnosti s djecom i mladima, rade na zaštiti prirode i okoliša te očuvanju imovine i dobara. Za njihove potrebe izdvojili smo nešto više od 79.000 eura – rekao je Hercigonja. Mnogo je i planova. Dio je vezan za pripreme uz početak rada Gerontološkog centra Zajezda. Nastavit će se i s opremanjem i modernizacijom Dječjeg vrtića Budinščina. Modernizirat će se i dio nerazvrstanih cesta, a gradit će se i pristupne površine za OŠ Budinščina. – Tu je i projekt uvođenja širokopojasnog interneta koji se provodi zajedno s Gradom Zlatarom te općinama Hrašćinom i Konjščinom. Za projekt rekonstrukcije i dogradnje Vatrogasnog doma u Budinščini imamo svu potrebnu projektnu dokumentaciju i građevinsku dozvolu te samo čekamo raspisivanje natječaja putem nacionalnog ili europskog fonda – rekao je načelnik Hercigonja, zahvalivši pritom svim suradnicima te institucijama koji su na bilo koji način bili uključeni u pripremu i provedbu projekata. Okupljene je pozdravio i čestitao Dan općine i blagdan sv. Josipa radnika, hrvatski predsjednik Zoran Milanović. – Prije proslave smo obišli Gerontološki centar, stvarno je impresivan i svaka čast. Znam koliko je rada i organizacije s vaše strane uloženo kako bi se to podiglo i izgradilo. To je slika i naličje naše Hrvatske danas, onoga što imamo i onoga što možemo ostvariti uz ovakav sustav vlasti i angažman ljudi kao što ste vi i vaši suradnici. Dakle, to je zdanje na brijegu u Zajezdi, na mjestu gdje je prethodno bila stara škola, a do nje još starija škola koja samo što se nije srušila i onome tko je vlasnik bi trebalo za to ispostaviti račun, jer to tako ne može i ne smije biti. Međutim pored je potpuno novo zdanje, lijepo i opremljeno uglavnom uvoznom opremom. To sve košta 1,6 milijuna eura i to je ogroman novac. U principu tu dolazimo do kraja onoga što se može dobiti iz europskih fondova i oni nas neće obogatiti – istaknuo je Milanović i dodao kako će se zaraditi rastom izvoza od proizvodnje, na onaj najjednostavniji bazičniji način. – Tako to rade Krapinsko-zagorska županija i Međimurska, Varaždinska i onda Istarska. Dakle na temelju rada i ulaganja, plasmana i prodaje proizvoda u Njemačku, Italiju i Zapadnu Europu i ulaganja tih novaca u vlastitu potrošnju i u proizvodnju, jedino se tako možemo razvijati – napomenuo je hrvatski predsjednik i kazao da se Općina Budinščina nastavi i dalje tako razvijati. – Ja vas pratim stjecanjem određenih okolnosti već 30 godina, dolazim često u ovaj kraj i veselim se kraju gdje su osobne i političke razlike između političkih stranaka najmanje – zaključio je Milanović. Predsjednica Općinskog vijeća Općine Budinščina Dijana Margetić je istaknula da je težnja općinskog vodstva stvaranje uvjeta za bolji život i ostanak obitelji na ovim bregima. – Samo aktivnim zalaganjem u pripremi i realizaciji razvojnih projekata moguće je postići napredak zajednice. Tako smo i mi u ovoj našoj maloj Općini uspjeli unatrag nekoliko godina završiti velike projekte – poručila je Margetić, zahvalivši se svim vijećnicama i vijećnicima, koalicijskim partnerima i oporbi, na odlukama i projektima koji su omogućili stvaranje ljepšeg i ugodnijeg mjesta za život. U ime gradonačelnika i načelnika obratila se gradonačelnica Grada Zlatara Jasenka Auguštan Pentek. – S općinom Budinščina, Grad Zlatar ima nekoliko zajedničkih projekata, jer je iznimno važno zajedno surađivati kako bi se istočni dio Zagorja što više razvijao – rekla je Auguštan Pentek. Gradonačelnica Zlatara Auguštan-Pentek ujedno je zahvalila načelniku što je prepoznao inicijativu za spajanje u jednu Turističku zajednicu – Zlatni istok Zagorja. Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar je pohvalio projekte i uspjehe koje općina ima, posebice u povlačenju EU sredstva. Zaželio je općini da nastavi ti putem, a što se tiče županijskih projekata najavio je ulaganje u objekt osnovne škole kao i u objekt Doma zdravlja. Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek čestitao je načelniku na svemu što je napravio u ovom mandatu i siguran je da je u njemu, i nakon 5 mandata, dovoljno snage, energije i političke iskre da iduće godine ide i po šesti mandat. Svečana sjednica bila je prilika i za dodjelu prigodnih priznanja i nagrada. Tako je Plaketa Općine Budinščina dodijeljena Streličarskom klubu Budinščina za poseban doprinos u promociji Općine i za iznimne rezultate na sportskim terenima. Zahvalnica je uručena klupskom treneru Draganu Posavcu za izniman i predan doprinos u radu s djecom, promociju streličarstva i postignute rezultate na juniorskom kupu u Sofiji u Bugarskoj. Također, posebno priznanje predano je streličaru Maksu Posavcu, koji je u sastavu reprezentacije Hrvatske nastupio na juniorskom kupu u Sofiji, gdje je u pojedinačnoj konkurenciji osvojio 9. mjesto, dok je u mješovitom paru s Hanom Arapović bio brončani. Općinska Plaketa dodijeljena je i Mažoretkinjama Budinščine za poseban doprinos u promociji Općine Budinščina te za promicanje dobrobiti i prava djece. Zahvalnice su dobile trenerice Ana Hercigonja, Ana Bejuk i Petra Kocman. Priznanja su primile i sve mažoretkinje koje su nastupile na natjecanju Europa Grand Prixu, internacionalnom natjecanju u mažoret plesu u Banjoj Luci. Nagrađene su: Tihana Ričko, Leona Pučak, Karla Pučak, Maja Bejuk, Tea Babok, Mihaela Prepolec, Lorena Keliš, Darija Ričko, Nina Zajec, Lucija Bejuk, Gita Keliš i Samanta Kovačić. Prije svečane sjednice predsjednik Milanović je u društvu načelnika Hercigonje obišao novoizgrađeni Gerontološki centar u Zajezdi. vzaktualno.hr        
Tradicionalna proslava Međunarodnog praznika rada na izletištu Drava okupila mnogobrojne Varaždince, podijeljeno oko 6000 besplatnih porcija graha
Grad Varaždin je i ove godine na Međunarodni praznik rada, 1. svibnja, pripremio veliku proslavu na izletištu Drava. Uz glazbeno-zabavni program i humanitarnu tombolu, tom je prigodom podijeljeno oko 6000 besplatnih porcija graha. Program proslave započeo je s budnicom KUD-a Hrvatskih željezica na sedam lokacija u gradu, a na slavlju na Dravi sudjelovali su Centar tradicijske kulture Varaždin, Plesni klub Feel, Varaždinske mažoretkinje i Glazbena radionica “Mali slavuji” DVD-a Varaždin. Pet minuta prije podneva nastupili su kuburaši, već tradicionalni gosti iz Maruševca. Na proslavi Međunarodnog praznika rada na Dravi bio je i gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj koji je rekao kako se već tradicionalno 1. Maj slavi na Dravi i imaju privilegiju da imaju ovakav prekrasan prostor na kojega mogu doći. –Ovdje će danas biti i desetak tisuća Varaždinaca. Dijeli se oko 6 tisuća porcija graha i želimo istaknuti da je Grad Varaždin grad koji ima najveću zaposlenost u Hrvatskoj, imamo 690 zaposlenih na 1000 stanovnika, kao nitko u Hrvatskoj. Također, želimo da naši zaposleni imaju što veće plaće i što bolja prava. Sad se promijenila ona paradigma, jer su nekada poslodavci govorili ‘udariš nogom u grm i izlete tri radnika’, a danas su radnici u prilici da mogu tražiti bolji posao. Nekada su naši očevi, majke, djedovi i bake, gdje su se zaposlili na početku tamo radili cijeli život, a danas imamo veće mogućnosti i želimo potaknuti naše radnike da traže bolje, ali u našoj domovini – istaknuo je Bosilj. Organizirana je i humanitarna tombola Zaklade solidarnosti Grada Varaždina po cijeni od dva eura, a sav prihod namijenjen je ljudima koji su u socijalnoj ili zdravstvenoj potrebi. – U ovu humanitarnu priču oko današnjeg Međunarodnog praznika rada uključilo se 1000 tvrtki i poduzetnika iz grada Varaždina koji su donirali stvari za tombolu i svaka srećka je dobitna, a sav prihod ide Zakladi solidarnosti Grada Varaždina iz koje onima najpotrebitijima dajemo novac. Nedavno smo tako kupili jedna invalidska kolica – naglasio je Bosilj. Na poziv gradonačelnika Bosilja na izletište Drava na Međunarodni praznika rada došao je i gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj. vzaktualno.hr  
Varaždinska županija na korak do ostvarivanja statusa “Županija prijatelj djece“
Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece. Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature. Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra. – Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak. A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes. – Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren. – Ako Županija ispuni svih 80 % kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes. vzaktualno.hr
Obilježena 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije “Bljesak”
U organizaciji braniteljskih udruga s područja Grada Varaždinskih Toplica i Grada Varaždinske Toplice u srijedu je obilježena 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije “Bljesak”. Predstavnici udruga, Grada te građani okupili su se u župnoj crkvi Svetog Martina Biskupa gdje je služena Sveta misa zadušnica za sve poginule hrvatske branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu. Potom je održana svečanost polaganja cvijeća i paljenja svijeća kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u središtu Varaždinskih Toplica. -Obilježavanjem značajnih datuma u povijesti naše mlade države odnosno značajnih datum u Domovinskom ratu, prije svega, s pijetetom i ponosom prisjećamo se svih branitelja koji su dali najviše što su mogli za samostalnu i neovisnu Hrvatsku – svoj život. Na ovaj način čuvamo živim sjećanja na njihovu žrtvu i ta sjećanja prenosimo na mlađe generacije – kazala je gradonačelnica Varaždinskih Toplica dodajući kako je VRO “Bljesak” bila nagovještaj konačnog oslobađanja cjelovitog teritorija Republike Hrvatske što se kasnije i potvrdilo kroz  vojno-redarstvenu operaciju “Oluja” te u konačnici mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja. Svetu misu predvodio je velečasni Siniša Dudašek, a više su o VRO Bljesak okupljenima rekli predsjednik HVIDRA-e Varaždinske Toplice  Branko Crljenica i predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Varaždinske Toplice Slavko Čečura. Hrvatske oružane snage su 1. svibnja 1995. krenule u oslobađanje okupiranog teritorija zapadne Slavonije vojno-redarstvenom operacijom “Bljesak”. Operaciju je odobrio predsjednik RH dr. Franjo Tuđman, a na temelju zapovijedi tadašnjega načelnika Glavnog stožera OSRH generala zbora Janka Bobetka. Operacija “Bljesak” bila je u vojnom smislu nastavak uspješne vojne operacije Otkos 10 iz prosinca 1991. godine kada je oslobođen vojni dio zapadne Slavonije. U manje od 32 sata, 1. i 2. svibnja hrvatske snage oslobodile su oko 500 četvornih kilometara dotad okupiranog zapadnoslavonskog teritorija te uspostavile nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji. U VRO Bljesak sudjelovalo je oko 7.200 hrvatskih vojnika i policajaca. Poginuo je ili od posljedica ranjavanja preminuo 51 hrvatski branitelj, a 162 branitelja su ranjena. vzaktualno.hr
Tradicionalnom budnicom i podjelom graha u Loboru obilježen Međunarodni praznik rada
Općina Lobor tradicionalno je započela obilježavanje Međunarodnog praznika rada već u ranojutarnjim satima. Obilježavanje je započelo sviranjem “Prvosvibanjske budnice” u izvedbi DVD-a Lobor te pucanjem iz kubura članova Viteškog društva Svetog Križa Lobor, nakon čega je uslijedila tradicionalna podjela prvosvibanjskog graha. Načelnica Općine Lobor, Ljubica Jembrih svima je čestitala Međunarodni praznik rada.Lobor je obilježavanje Prvog maja i ove godine započeo u ranim jutarnjim satima. Radi se o tradicionalnom obilježavanju, nakon čega je uslijedila podjela graha. Drago mi je da se i ove godine u obilježavanje okupio velik broj naših udruga koje se uključuju u sve naše manifestacije, ali i velik broj mještana. Svima još jednom čestitam Međunarodni praznik rada – rekla je načelnica Jembrih. Osim što među prvima na sjeveru Hrvatske Općina Lobor obilježava Međunarodni praznik rada, 01. je svibanj i poseban datum u godini za Općinu budući je upravo na taj dan održana konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća Općine Lobor održana točno 1. svibnja 1993. vzaktualno.hr
U Novom Marofu obilježena 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Bljesak”
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u petak je u Novom Marofu obilježena 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Bljesak”. Uz gradonačelnika Novog Marofa Sinišu Jenkača, dužnu počast svim poginulim hrvatskim braniteljima odali su i predsjednik Gradskoga vijeća Mladen Benjak, gradski vijećnici, delegacija Policijske postaje Novi Marof i članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata iz Novog Marofa, ali i drugih dijelova Varaždinske županije. Gradonačelnik Jenkač tom je prigodom rekao da se Novi Marof i njegovi građani uvijek prisjećaju onih koji su za hrvatsku slobodu i neovisnost dali svoju mladost, snove i živote. – Taj 1. svibnja 1995. godine za sve nas veliki je datum. Tada je započela akcija „Bljesak”, zahvaljujući kojoj smo oslobodili veliki dio hrvatskog teritorija. Ta je akcija pokazala snagu i odlučnost ne samo hrvatske vojske već i hrvatskog naroda. U tom trenutku Hrvatske je već bila priznati i poznati politički čimbenik jer do „Bljeska” možda ne bi niti došlo, da nas u svemu tome nije podržala i međunarodna zajednica – rekao je Jenkač potvrdivši važnost obilježavanja ovakvih značajnih povijesnih datuma, ali i prisjećanja svih onih koji su dali svoje živote za stvaranje samostalne Hrvatske. – Povijest je učiteljica života. Stoga ne smijemo zaboraviti gdje smo bili i kako smo živjeli prije nepunih 30 godina – zaključio je gradonačelnik Jenkač. Podsjetimo, vojno-redarstvena operacija „Bljesak“ započela je 1. svibnja 1995. godine, a hrvatske su snage u manje od 32 sata oslobodile 500 četvornih kilometara dotad okupiranog zapadnoslavonskog teritorija te je uspostavljen nadzor nad autocestom Zagreb – Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji. U ovoj operaciji život je izgubio 51 hrvatski branitelj, a 162 su ranjena. vzaktualno.hr
U znak poštovanja prema VRO Bljesak Rafali će danas letjeti i iznad Ludbrega, Čakovca, Varaždina i Krapine
U znak zahvalnosti i poštovanja prema svim sudionicima vojno-redarstvene operacije Bljesak, a posebno prema svim hrvatskim braniteljima koji su život položili za hrvatsku slobodu i samostalnost, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, danas 1. svibnja iz vojarne “Pukovnik Marko Živković” u Velikoj Gorici izvest će svoju prvu zadaću višenamjenskim borbenim avionima Rafale. Dva Rafala će preletjeti iznad Okučana gdje se održava središnja svečanost povodom 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak. Nakon odavanja počasti hrvatskim braniteljima koji su sudjelovali u VRO Bljesak u Okučanima, dva Rafala će nastaviti letjeti na ruti: Okučani – Nova Gradiška – Slavonski Brod – Županja – Vinkovci – Vukovar – Osijek – Beli Manastir – Belišće – Valpovo – Našice – Slatina – Virovitica – Bjelovar – Koprivnica – Ludbreg – Čakovec – Varaždin – Krapina – Kašina – Zagreb – Samobor – Jastrebarsko – Karlovac – Glina – Petrinja – Sisak – Velika Gorica. Preleti Rafala će se održati u jutarnjim satima od 9 do 11 sati. FOTO: MORH vzaktualno.hr  
Današnji slavljenici su Josipa, Josip, Jeremija i Jerko – čestitajte im imendan!
Prema katoličkom kalendaru 1. svibnja, na Međunarodni praznik rada, imendane slave osobe koje nose imena Josipa, Josip, Jeremija i Jerko. Ime Josip dolazi od dolazi od hebrejskog imena koje znači Bog daje. Jedno je od najpopularnijih imena na našim prostorima, a ostali oblici imena su Joža i Jozo, dok su ženski oblici Josipa i Jožica. Jeremija je muško ime nastalo od starohebrejske riječi yirmayahu što znači uzdizati se i Jehova (Bog), u prenesenom značenju Bog uzdiže. Skraćeni oblik ovog imena je Jerko. vzaktualno.hr/knjigaimena.com