Doktor Robert Grudić podnio ostavku na mjesto šefa kirurgije ŽB Čakovec! To je bio osnovni uvjet kirurga koji su dali ostavke
U Županijskoj bolnici Čakovec ravnatelj bolnice Nikola Hren održao je sastanak s 10 kirurga koji su nezadovoljni odabirom šefa kirurških službi dali otkaze na koji je stigla i ministrica zdravstva Irena Hrstić. Podsjećamo, kriza u čakovečkoj bolnici traje već neko vrijeme, a započela je imenovanjem novog ravnatelja dok je sve kulminiralo prošlog tjedna kada je bolnica praktički ostala bez kirurga, jer su jedni otišli na bolovanje, a drugi dali otkaze. Dodajmo, kako je doktor Robert Grudić, danas podnio ostavku na mjesto šefa kirurških službi te je i to bila jedna od tema današnjeg sastanka koji je trajao poprilično dugo, a novi sastanak je najavljen i za sutra. Ravnatelj Nikola Hren istaknuo je kako je doktor Grudić, podnoseći danas ostavku, pokazao da mu je stalo do bolnice i da su mu pacijenti na prvom mjestu. –Ostavkom doktora Grudića zadovoljen je osnovni i ključni uvjet koje je postavilo 10 kirurga. Oni imaju još nekih dodatnih uvjeta za koje smo se dogovorili da ćemo sutra nastaviti razgovore, jer nam slijedi još jedan sastanak – istaknuo je Hren dodajući kako se dodatni uvjeti odnose na daljnji način biranja pročelnica i voditelja službi. – Razgovarali smo o tome da postoji potreba za izmjenom Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu koji za sada ne omogućava da se izbori provode kroz glasanje. S obzirom da imamo nekoliko pozicija na kojima su trenutno vršitelji dužnosti, s njihovim natječajima ćemo pričekati dok ne donesemo novi Pravilnik – pojasnio je Hren. Kako je 10 kirurga dalo ostavke, a neki su na bolovanju, postavlja se pitanje da li u bolnici ima kirurga koji bi mogao operirati pacijente, na što je ravnatelj Hren kazao kako je danas 8 kirurga vodilo operacije te da će ih sutra biti šest, a sljedeća tri dana po sedam kirurga. No, jasno mu je kako to nije rješenje te očekkuje kako će se kroz naredna dva-tri dana vratiti kirurzi koji su dali ostavke kao i oni koji su na bolovanju. Ministrica zdravstva Irena Hrstić je, nakon današnjeg sastanka u Županijskoj bolnici Čakovec zajedno s ravnateljem Hrenom i kirurzima koji su dali ostavke zbog nezadovoljstva odabirom novog šefa odjela kirurgije Roberta Grudića, kazala kako kirurgija u Čakovcu funkcionira bez politike i da bi politika trebala ostati tamo gdje i treba biti misleći pri tome na međimurskog župana Matiju Posavca i saborskih zastupnika. Na pitanje novinara kako je prije nekoliko dana kazala da je ovih 10 kirurga samo 1 posto svih zaposlenih u čakovečkoj bolnici te da pacijentima nije svejedno što ovih 10 kirurga ne radi, ministrica je odgovorila da pacijentima sigurno nije svejedno, ali da je to ipak samo 1 posto svih zaposlenika bolnice te da je ova cijela situacija ispolitizirana. No, i danas se ispred bolnice održao miran prosvjed odnosno okupljanje ljudi i zdravstvenih djelatnika kojima su se pridružili i neki djelatnici Zavoda za javno zdravstvo noseći transparente “Svi smo mi taj 1 posto”. -Iskreno, ne shvaćam zašto djelatnici izvan ove institucije brinu tko je šef kirurgije u Čakovcu. Smatram da su razgovore trebali nastaviti s Upravom bolnice i postavlja se pitanje da li u cijeloj ovoj prči stoji samo jedan čovjek ili više njih – dodala je ministrica Hrstić. Postavilo se pitanje i da li župan Posavec ima toliku snagu da 10 školovanih ljudi, kirurga, može toliko ispolitizirati da daju ostavku, ministrica je odgovorila da ne, ali da je cijela situacija ispolitizirana u medijskom prostoru. Današnji sastanak nije okončao situaciju u čakovečkoj bolnici te je novi zakazan za sutra na koji ministric, kako kaže, ne vidi razloga da bi ponovo došla. Mario Vinko specijalist opće kirurgije subspecijalist traumatologije kazao je kako su pregovori krenuli u dobrom smjeru. – Po mom mišljenju, sutra je načelno dogovoreno da se ponovo sastajemo sa ravnateljem Hrenom i onda ćemo probati dogovoriti daljnje korake i na tragu smo rješenja – zaključio je Vinko. msopek/vzaktualno.hr
Redovna godišnja skupština triatlon klupa “Rudolf Perešin”, nazočio i načelnik Krizmanić
U subotu 25. siječnja, u prostoru Sportskog centra u Gornjoj Stubici održana je redovna izvještajna godišnja skupština Triatlon kluba “Rudolf Perešin” za 2024. godinu. Skupštinu je vodio potpredsjednik kluba Krunoslav Borovec s tajnikom kluba Matijom Lukinom. Podneseno je izvješće o radu kluba i financijsko izvješće za 2024. godinu te je usvojen plan rada i financijski plan za 2025. godinu. Nakon podnesenih izvješća, uručena je nagrada najboljoj sportašici kluba u protekloj sezoni, Mariji Lukina, te je predstavljen novi član kluba, Ivan Marojević iz Zagreba. Na Skupštini je bio nazočan i načelnik Jasmin Krizmanić koji je čestitao na radu kluba i prenio buduće planove što se tiče samog sportskog centra i izgradnje nove sportske dvorane. vzaktualno.hr
Noć muzeja obilježit će i Lepoglava: Tri zanimljive izložbe, uz iznenađenja za posjetitelje
Hrvatsko muzejsko društvo organizira dvadeseti put manifestaciju Noć muzeja, pa se i ove godine u tu važnu nacionalnu manifestaciju uključila Lepoglava. U skladu s ovogodišnjom temom Muzeji – vidljivi i nevidljivi, posjetitelji će u lepoglavskom Domu kulture u petak, 31. siječnja, moći uživati u programu – Kaznionica u Lepoglavi – vidljivo nevidljiva priča. U galerijskom prostoru TKIC-a bit će za razgled otvorena izložba fotografija Kaznionica u Lepoglavi – nekad i sad. Izložba je posvećena Kaznionici u Lepoglavi koja je u 170 godina postojanja bila i ostala sinonim za najstroži zatvor. U galeriji će biti izložene stare i nove fotografije koje prikazuju Lepoglavu u čijem je središtu Kaznionica te kako je ona mijenjala vizuru grada. Na drugoj izložbi, koja će biti postavljena u prostoru čitaonice, bit će postavljena izložba raznih uporabnih predmeta koje su izradili zatvorenici, pa će posjetitelji moći vidjeti predmete za prezentaciju vina, drvene šahovske setove, kutijice za nakit te slike i intarzije. Osim toga, posjetitelji će moći i kušati poznata vina i slastice koji se proizvode u Kaznionici. Uz to, svoja će vrata u Noći muzeja otvoriti i galerija Lepoglavske čipke. Program će početi u 18 sati, degustacija u 19, a ovogodišnji program u Noći muzeja u Lepoglavi će trajati sve do 23 sata. Program će kao i uvijek za sve posjetitelje biti besplatan, a sve koji dođu očekuje i iznenađenje. Program Kaznionica u Lepoglavi – vidljivo nevidljiva priča u sklopu nacionalne manifestacije “Noć muzeja” u Domu kulture organiziraju Turistička zajednica grada Lepoglave i Turističko-kulturno informativni centar uz podršku Grada Lepoglave i suradnju s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Ivana Belostenca te Kaznionicom u Lepoglavi. vzaktualno.hr
Od ponoći ćemo se skuplje voziti – evo koje su nove cijene goriva
Od ponoći će poskupjeti gorivo. Vozači će benzin plaćati 1.53 eura po litri, što je povećanje za 3 centa. Cijena eurodizela će biti 1.47 eura po litri, što je 5 centi više, a za plavi eurodizel će trebati izdvojiti 0.86 eura po litri, odnosno 4 centa više, prenosi index.hr. Uredba stupa na snagu prvoga dana od dana objave, a ovakav režim vrijedit će za sljedeće 14 dnevno razdoblje. Nove cijene goriva: 1.53 EUR/l za benzinsko gorivo (povećanje 0.03 EUR/l) 1.47 EUR/l za dizelsko gorivo (povećanje 0.05 EUR/l) 0.86 EUR/l za plavi dizel (povećanje 0.04 EUR/l) 1.38 EUR/kg UNP za spremnike (povećanje 0.02 EUR/kg) 1.92 EUR/kg UNP za boce (povećanje 0.02 EUR/kg) FOTO: Ilustracija vzaktualno.hr/index.hr
Rekordne turističke brojke u Međimurju za 2024. godinu!
Danas je u Palači turizma održana konferencija za medije na kojoj je direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula predstavio turističke rezultate ostvarene tijekom protekle godine koji značajno rastu. Pozornost plijeni podatak da je Međimurje po prosječnoj dnevnoj potrošnji gostiju nadmašilo hrvatski prosjek: prosjek dnevne potrošnje gostiju u nas bio je 146 eura, dok je hrvatski prosjek 140 eura, a prosjek kontinentalne Hrvatske 136 eura. Od 1. siječnja do 31. prosinca 2024. godine, u registriranim smještajnim objektima na području Međimurske županije, evidentiran je 101.441 dolazak, od čega je 55.181 bilo domaćih, a 46.260 stranih gostiju. Te brojke pokazuju 6,88 posto više posjeta domaćih gostiju u odnosu na 2023., dok porast stranih turista iznosi 4,86 posto, odnosno lani je registrirano 5.694 gostiju više, odnosno 8.065 noćenja više. Broj noćenja dosegnuo je 229.217, što je u kategoriji domaćih gostiju povećanje od 5,17 posto u odnosu na 2023. godinu, dok su noćenja stranih turista porasla za 2,20 posto. Među stranim gostima i dalje su najbrojniji iz Slovenije, ali i Poljske, Njemačke, te Austrije. Župan Međimurske županije Matija Posavec ističe da porast broja noćenja i dolazaka ponovo dokazuje dobar smjer županijske strategije razvoja. –Više od 101.000 gostiju, te više od 229.000 noćenja veliki je turistički rezultat i u okviru je našega plana. Imamo velike potencijale i namjeravamo ih još bolje iskoristiti, imamo manifestacije – od sporta do kulture -koji privlače brojne posjetitelje, ali iznimno važnu ulogu u uspjehu igraju i naša ulaganja rekao je župan, čestitavši Turističkoj zajednici naše Županije na rezultatima, te podsjetivši da je nedavno potpisan ugovor kojim počinje  revitalizacija Feštetićeva kaštela u Pribislavcu, velikog ulaganja koje će utjecati i na buduće turističke brojke. -Javnosti je poznato da se u Donjoj Dubravi realizira projekt Hiža međimurske popevke, a Županija nastavlja dalje s obogaćivanjem mreže interpretacijskih centara, te ćemo urediti centar sv. Jeronima u Štrigovi, koji će, poput vidikovca na Mađerkinom bregu, biti stjecište turista. S našim Centrom dr. Rudolfa Steinera  ove godine obilježavamo godišnjicu rođenja tog velikog znanstvenika, nastavljamo s uređenjem okoliša kompleksa Staroga grada Zrinskih, prijavit ćemo projekt Zelene oaze Čakovca – reprezentativnog parka na 15 hektara površine, uz brojne druge projekte u ovoj dinamičnoj godini. Vjerujem da ćemo u ovoj godini dosegnuti pa i premašiti naš plan od 250.000 noćenja –  kaže župan Posavec, naglasivši da je ulaganje u našu baštinu i kulturu te rad na prezentaciji put koji ćemo slijediti i u budućnosti kako bi na reprezentativan način predstavili svijetu našu zelenu oazu u srcu Europe. SVAKI MEĐIMUREC IMAO SVOGA GOSTA Unapređenje ponude te podizanje kvalitete turističkih usluga i sadržaja Rudi Grula ističe kao glavne pokretače turističkog zamašnjaka Međimurja. -Tijekom protekle godine imali smo 101.441 turista, što bi – prema broju stanovnika u našoj županiji značilo – da je svaki Međimurec imao svoga gosta. Strukturom gostiju smo također zadovoljni jer je uglavnom riječ o domaćim gostima te gostima iz regije, čiji dolazak ne znači ostavljanje velikog ugljičnog otiska. Polovica je hotelskih gostiju, što je također važno jer oni ostvaruju znatno veću potrošnju i dulje ostaju na destinaciji  rekao je direktor Grula, te dodao da je očekivano najveći broj noćenja ostvaren na području Turističke zajednice Sveti Martin na Muri te iznosi 65 posto noćenja. -Čak 99 posto gostiju Međimurja u naš kraj je stiglo u individualnim aranžmanima, a ta kategorija gostiju je najzahtjevnija jer od svih domaćina traži da u svakom trenutku budu visokoorganizirani. Zato dodatno raduje što su nas od 29 elemenata naši gosti u čak 14 ocijenili najvišom ocjenom –  rekao je Grula te dodao da Međimurska županija ulazi u ciklus recertifikacije oznake Green Destination, te je u procesu certificirana Međimurja kao bioregije, što će sigurno pridonijeti i osnaživanju naših OPG-ove, enogastronomskom konceptu i u konačnici – još boljim turističkim rezultatima. vzaktualno.hr
Župan Kolar o holokaustu: Moramo čuvati sjećanje na ove strašne događaje i upozoravati na opasnost mržnje i isključivosti
Generalna skupština UN-a je 2005. godine usvojila rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta.  Za datum obilježavanja, odnosno sjećanje na milijune žrtava stradalih u holokaustu tijekom Drugog svjetskog rata, izabran je 27. siječnja, dan kada su trupe Sovjetske armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracijski logor – Auschwitz. Tom prilikom oslobođeno je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti. Međunarodni dan sjećanja na holokaust se posebno obilježava u europskim zemljama u kojim je tijekom Drugog svjetskog rata život izgubilo 53 milijuna ljudi, među kojima gotovo 31 milijun civila. Ukupan broj Židova, žrtava nacističkog progona, kreće se od najmanje 4.194.000 do 5.820.960 žrtava. – Na današnji dan, kada se prisjećamo oslobođenja preživjelih zatočenika Auschwitza, odajemo počast svima koji su pretrpjeli strahote i nehumanost tijekom Drugog svjetskog rata, posebice Židovima i drugim etničkim manjinama. Ove tragedije nas obvezuju da stalno upozoravamo na neprihvatljivost ekstremizma i isključivosti te da odgajamo nove generacije u duhu mira i tolerancije. Moramo ih učiti važnosti poštovanja moralnih vrijednosti, vladavine prava i zaštite slabijih, jer su to temelji opstanka i napretka demokratskog društva. Holokaust je ostavio jedne od najmračnijih i najsramotnijih tragova u ljudskoj povijesti, a na svima nama je odgovornost čuvati sjećanje na ove strašne događaje i upozoravati na opasnost mržnje i isključivosti, kako bismo spriječili ponavljanje sličnih zala – poručio je župan Kolar. Osvrnuo se i na Zagorce koji su dali svoj obol. – Kao što su naši branitelji u Domovinskom ratu hrabro stali u obranu domovine, tako su i Zagorci tijekom Drugog svjetskog rata masovno pristupili antifašističkom pokretu, boreći se za slobodu i jednakost. Osim onih koji su uzeli oružje, bilo je i mnogih koji su u tom teškom vremenu riskirali vlastite živote kako bi pomogli onima kojima je smrt prijetila samo zato što se nisu uklapali u izmišljene okvire – naglasio je župan Kolar. vzaktualno.hr/kzz.hr
Predstavljene aktivnosti Doma za žrtve nasilja KZŽ: Korisnici su sedam žena i 13 djece
U Poslovno tehnološkom inkubatoru KZŽ u Krapini predstavljene su aktivnosti i projekti  Doma za žrtve nasilja “Novi početak u 2024. godini, te planovi za 2025. godinu. Korisnici sigurne kuće su sedam žena i 13 djece s područja Krapinsko-zagorske i drugih županija, a od početka rada Doma, smještaj je osiguran za ukupno 77 osoba (30 žena i 47 djece). Zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja u obitelji “Novi početak“ Aneta Škreblin spomenula je brojne aktivnosti, od okruglih stolova, predavanja i akcija na temu nasilja te Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja, koje nudi povjerljivost, informacije i podršku ženama, žrtvama nasilja te se osvrnula na financiranje rada Doma. – U 2024. godini od strane KZŽ dobili smo iznos od 70 tisuća eura, od 28 jedinica lokalne samouprave 62 tisuće eura, te od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike 52.500 eura. Realizirane su ukupno 172 tisuće eura. U 2025. godini od strane Krapinsko-zagorske županije planirano je 70 tisuća eura, od jedinica lokalne samouprave 71 tisuću eura i od Ministarstva rada 50.800 tisuća eura. To je ukupno 223 tisuće eura – istaknula je Škreblin. Planirane aktivnosti u ovoj godini su usluge smještaja i stručna podrška žrtvama obiteljskog nasilja, usluge savjetovanja, podrška stanovanju nakon izlaska iz skloništa te preventivne aktivnosti, edukacija i prevencija. Zamjenica župana Jasna Petek rekla je kako je nasilje nad ženama u porastu.Prema zadnjim podacima MUP-a za 2024. učinjeno je 18 femicida, uglavnom bliskih partnera ili članova obitelji. Ono što zabrinjava je podatak da su neke žene stradale od svojih sinova i prema podacima u porastu su kaznena djela na štetu obitelji, u odnosu na prekršaje. Ta kaznena djela na štetu obitelji, u smislu nasilja izvršilo je 13 posto žena i 87 posto muškaraca. To pokazuje koliko je problem ozbiljan i koliko je važno educirati i senzibilizirati javnost i koliko je važno procesuirati takva djela – kazala je Petek. Dodala je kako u Krapinsko-zagorskoj županiji imamo dugu tradiciju rodne ravnopravnosti, jer zapravo u osnovi svakog obiteljskog nasilja upravo je i rodna neravnopravnost. – Zbog toga smo mi 2015. godine osvojili Europsku povelju o ravnopravnosti spolova koja nas čini odgovornima za niz aktivnosti koje od tada provodimo. Krapinsko-zagorska županija od 2012. ima SOS telefon za žene žrtve obiteljskog nasilja, od 2017. ima i Savjetovalište, a ono što je cjeloviti sustav podrške je naš Dom za žrtve obiteljskog nasilja “Novi početak“ koji djeluje već četiri godine. Provodili smo različite akcije koje se prvenstveno odnose na informiranje, educiranje i senzibiliziranje javnosti i zajednice o nasilju kao neprihvatljivoj kategoriji. Tako smo imali jednu sjajnu akciju koja je nedavno završila, akciju „I tebe se tiče” gdje smo u 32 lokalne jedinice došli s tablama koje smo istaknuli na vrlo frekventnim mjestima u svakoj općini i gradu. Imamo poruke žrtava nasilja, obiteljskog nasilja ili nekoga tko se našao u sličnoj situaciji, članicama i članovima njihovih obitelji ili stručnim ljudima, uglavnom – javnosti – naglasila je Petek. Dodala je da je riječ o porukama koje na vrlo snažan način govore o tome što proživljavaju žrtve obiteljskog nasilja te da je nasilje kategorija koja se tiče apsolutno svakoga od nas. Zamjenica župana spomenula je i aktivnosti vezane uz dokidanje stereotipa o predrasuda – akciju „Progledaj i djeluj”. – Ono na što smo posebno ponosni u Krapinsko zagorskoj županiji je što smo uspjeli našu županiju proglasiti sigurnim mjestom za žene, ne samo u županiji, nego u dvadesetak općina i gradova. To nas obvezuje na zajedničko djelovanje, prije svega kroz niz preventivnih akcija kojima poručujemo da je u Krapinsko-zagorskoj županiji stopa tolerancije na nasilje bilo koje vrste nula – napomenula je Petek. Puno je aktivnosti vezano uz preventivne akcije, savjetovanja, a ono što posebno ističe je da kada god radimo neki projekt, pa tako i Dom “Novi početak“, nastoje unijeti neku novinu, nešto što još ne postoji u našoj zemlji. – Tako smo i u ovom projektu predvidjeli daljnje pružanje podrške žrtvama obiteljskom nasilja nakon izlaska iz Doma, da im po određenim kriterijima omogućimo još nekoliko mjeseci stanovanja dok se žene koje su bile u Domu ne snađu. To je primjer dobre prakse koje su preuzele i neke druge županije – zaključila je Petek. Župan Željko Kolar istaknuo je kako bez medija akcija „ I tebe se tiče“ ne bi došla do tako velikog broja ljudi i ne bi utjecala na razmišljanja tako velikog borja ljudi, a to je bio i osnovni cilj, da skrenemo pozornost na ono što se nažalost svakodnevno događa u našem gradu, općini, naselju ili ulici. – Ovdje se ne radi o ovih 30 žena i 47-ero djece koje su bile u Domu “Novi početak“ jer su morale napustiti svoj dom jer više nisu mogle trpjeti nasilje. Postavlja se cijelo vrijeme pitanje koliko žena nije prijavilo nasilje, a sigurni smo da je ovo manjina. Razgovarajući sa ženama koje su žrtve nasilja uvijek je ista priča, najmanje me boljelo to što me je tukao, a najviše me boljelo, što su to gledala moja djeca i što me je ponizio kao čovjeka. To su najveće traume i strahote svake pojedinačno zlostavljane žene. Ono što mi možemo kao zajednica, kao društvo, kao pojedinac, napraviti je da se zgražamo nad ovim, da nam je gnjusno razmišljati da postoje ljudi koji se na takav način ponašaju i da ih moramo razotkriti i izolirati. Ne želimo takve blizu sebe jer su zlostavljači, ne želimo takve u svojoj sredini, naša tolerancija je nulta na svaku vrstu nasilja – prokomentirao je Kolar. Nadalje, župan je rekao kako je jedino što je dobro u toj priči, to što imamo novi, izgrađeni dom i ljude koji rade sa ženama koje se odluče na to, da znaju kamo otići i da će imati smještaj za svoju djecu i da će im osigurati vrtić i školu za djecu i da će im osigurati svu stručnu pomoć i pomoć oko posla i omogućiti stanovanje dok se ne snađu, nakon što izađu iz doma. – Ključno je da žene znaju da ne trebaju trpjeti nasilje iz ovih razloga koji su uvijek u mislima majke, da mora zaštiti djecu. Ako se djeca direktno ne zlostavljaju, zlostavljaju se gledajući nasilje i pitanje je kakve će traume imati i kako će to na njih utjecati kada će biti odrasli ljudi. Stoga, nismo bez razloga među prvima potpisali sve ove deklaracije, ne radimo bez razloga sve ove akcije, nismo ni savjetovalište uredili bez razloga na takav način niti smo bez razloga pozvali jedinice lokalne samouprave da sudjeluju u zajedničkom sufinanciranju Doma – kazao je župan. Istaknuo je da taj iznos Županija može pokriti bez problema, sama, ali su željeli poslati poruku da su svi u tome te da je bez obzira iz koje općine, grada ili naselja dolazi zlostavljana žena, ona je problem bilo koje JLS i svih stanovnika Krapinsko-zagorske županije. Župan je zahvalio načelnicama i načelnicima te gradonačelnicama i gradonačelnicima iz 28 općina i gradova koji su sudjelovali u toj zajedničkoj priči, odnosno akciji, a ostalih četvero je pozvao da to naprave ove godine. – Ne zbog nas, nego zbog njih, da to naprave sami zbog sebe jer je nama iz financijskog smisla to beznačajno, no poruka koju šaljemo je izuzetno bitna, stoga neću ni govoriti o tome koje su to jedinice lokalne samouprave jer bi to bila kriva poruka ženama s njihovog područja, ako su na vagi prijaviti nasilje ili ne – završio je Kolar. ibelošević/vzkatualno.hr
U petak novi bojkot trgovina – i to u većim razmjerima
Zbog visokih cijena namirnica, proteklog su petka građani diljem Hrvatske bojkotirali trgovine. Bojkot je najavljen i ovog petka, 31. siječnja i to još većih razmjera, prenosi jutarnji.hr. Savjetnik potrošačke platforme “Halo inspektore“ na press konferenciji je poručio građanima da taj dan bojkotiraju sve oblike kupovine te ih pozvao da u sljedeća tri tjedna bojkotiraju tri trgovačka lanca – Lidl, DM i Eurospin. Pozvao je i na bojkot tri proizvoda na tjedan dana. – Prvi je Coca-Cola. Digli su cijene više od 20 posto bez objašnjenja. Bojkotirajte i vodu i deterdžente. Najprije je došlo do smanjenje količine i obujma. Cijena je otišla gore i do 100 posto. Imamo manji proizvod i manju količinu, o kvaliteti nećemo – pojasnio je Kelemen. Dodao je kako moramo poslati poruku i onima koji su uzrok ovom divljaštvu cijena. – Želimo poslati poruke i bankama. Nemojte ići u banke, ne plaćajte račune, izbjegavajte telekomunikacijske usluge. Izbjegavajte dostavljače. I oni su dio cjenovnog porasta – istaknuo je Kelemen i pozvao građane da ne idu u kafiće i restorane. FOTO: Ilustracija
Djelatnicima u varaždinskom kazalištu i muzeju povećani koeficijenti, u rujnu novo povećanje!
U varaždinskoj Gradskoj vijećnici u ponedjeljak je potpisan Dodatak Kolektivnom ugovoru za djelatnike zaposlene u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu i Gradskom muzeju Varaždin. Gradonačelnik Neven Bosilj potpisao je dodatak kolektivnog ugovora s Domagojem Rebićem, glavnim tajnikom Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi, a dodatak su potpisali također intendantica HNK u Varaždinu Senka Bulić i ravnatelj GMV-a Miran Bojanić Morandini. Kolektivni ugovor za djelatnike u ovim varaždinskim ustanovama kulture potpisan je 2022. godine. Novim dodatkom mijenja se osnovica za obračun plaće od 1. veljače 2024. te iznosi 975,60 eura, umjesto dosadašnjih 947,18 eura. Također, Dodatkom ugovora su usklađeni i povećani koeficijenti sukladno složenosti poslova i stručnoj spremi u prosjeku za 12,5 posto. Gradonačelnik Bosilj je izrazio zadovoljstvo što je nakon višemjesečnih pregovora koje je vodio zamjenik gradonačelnika, potpisan dodatak ugovoru koji osigurava bolje uvjete za zaposlenike u ustanovama kulture, a najavio je da će od 1. rujna osnovica rasti za još 3 posto. Da su potpisanim dodatkom zadovoljni i sindikat i djelatnici potvrdio je i glavni tajnik sindikata Domagoj Rebić koji je u gradonačelniku uručio i zahvalnicu sindikata. Potpisivanju ovog važnog dokumenta koji jamči prava u dvije najveće kulturne ustanove u kulturi nazočili su zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković, zastupnik u Hrvatskom saboru Danijela Vusić, pročelnica UO za društvene djelatnosti i Lucija Dugandžić, voditeljica Odsjeka za kulturu. Djelatnike u kulturi predstavljali su predsjednici sindikalnih podružnica Karlo Mrkša i Elizabeta Igrec. vzaktualni.hr
I Međimurje se s pijetetom prisjeća ljudi koji su nestali u fašističkom progonu u II. svjetskom ratu
Danas, 27. siječnja, obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta te se i Međimurje s pijetetom prisjeća ljudi koji su nestali u fašističkom progonu u II. svjetskom ratu. Židovi iz međimurskoga kraja, odvedeni su 1944. godine u nacističke koncentracijske logore, gdje ih je većina ubijena, a rijetki preživjeli desetljećima su svjedočili su i prenosili svakom novom naraštaju poruku koliko zla može stvoriti netolerancija i mržnja. Te 1944. uništena je židovska zajednica Međimurja, zajednica koja je tom kraju dala mnoge predvodnike u gospodarstvu, kulturi i sportu. Danas su bijele ruže na mjestu gdje je nekad stajala čakovečka sinagoga, u spomen na nevine žrtve holokausta položili predstavnici Židovske općine Čakovec, na čelu s predsjednikom Andrejem Palom, župan Međimurske županije Matija Posavec sa suradnicima te zamjenik župana Josip Grivec i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini. – Sve žrtve holokausta, kao i stradale članove židovske zajednice u Međimurju, poštujemo svaki dan, stvaranjem humanog društva. Međimurska županija poznata je kao tolerantna i solidarna sredina. Ovdje žive ljudi koji ponosno, vlastitim radom, stvaraju vrijednosti i grade dom budućim naraštajima, te širom otvaraju vrata svakome tko cijeni takav način života. Na taj način poruku o suživotu vrijednih i povezanih ljudi u naprednoj zajednici prenosimo u budućnost – istaknuo je župan Posavec. IZLOŽBA U RIZNICI Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i 80. godišnjice oslobođenja najstrašnijeg nacističkog logora Auschwitz-Birkeau u Poljskoj, u kojem su nacisti ubili više od 1.100.000 ljudi, u dvorani Riznice Međimurja večeras, u 18 sati otvara se izložba nazvana Priča o dvama transportima, autora Borisa Hajdinjaka. Riječ je o dokumentarnom postavu pripremljenom u sklopu međunarodnog projekta Never Forget. Izložba govori o dugoj povijesti Židova na području Međimurja i Prekmurja, usponu i prosperitetu židovskih zajednica na ovim prostorima, njihovom doprinosu razvoju gradova i mjesta te o sudbini koja ih je zadesila tijekom holokausta u obje regije. Postav je dosad obišao slovenske i hrvatske gradove te bio predstavljen u Mariboru i Lendavi, Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Vojnom muzeju Slovenske vojske Kadetnica Maribor, te Parku vojne povijesti Pivka. vzaktualno.hr/medjimurska-zupanija.hr