Otvoren 8. Bijenale kazališnog plakata
U Izložbenom salonu palače Sermage Gradskom muzeja Varaždin te u Galeriji „Zlatni ajngel“ u subotu, 24. siječnja 2025. otvoren je 8. Bijenale kazališnog plakata pod pokroviteljstvom Grada Varaždina. Izložbu kazališnih plakata, koji je svojevrsni omage velikom, prerano preminulom varaždinskom dizajneru i umjetniku, stvaraocu brojnih kazališnih plakata Goranu Merkašu, otvorila je u ime gradonačelnika Nevena Bosilja, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić.
O važnosti i značaju kazališnog plakata govorila je intendantica HNK u Varaždinu Senka Bulić, dok je organizatorica bijenala Vesna Kosec Torjanec svoj govor većinom posvetila Goranu Merkašu, čiji su umjetnički rad i ostavština bili poticaj Marijanu Varjačiću da 2009. godine Bijenale. Ove godine za Bijenale je bio izuzetno velik interes pa je na natječaj pristiglo 192 plakata iz šest zemalja. U palači Sermage i u Galeriji Zlatni Ajngelk izloženo je 50 najkvalitetnijih radova. Tročlani žiri u sastavu Ivan Duić, Klara Macolić Kuparić i Elizabeta Igrec dodijelio je tri nagrade, koje su zahvaljujući Gradu Varaždinu i novčane. Prvu nagradu koja nosi ime „Goran Merkaš“ osvojio je Slavimir Stojanović Futuro, druga nagrada pripala je Jovanu Tarbuku, a treća Antoniju Dolić. Izložba kazališnih plakata u palači Sermage i u Galeriji Zlatni ajngel može se razgledati do 16. veljače 2025. vzaktualno.hr  
Otjerajmo zimu uz “Kurentski skok”: Petrijanec otvara vrata fašničkoj zabavi!
U nedjelju, 2. veljače 2025. godine, ispred Društvenog doma u Petrijancu održat će se spektakularna manifestacija “Kurentski skok” s početkom u 19:00 sati.  Ovaj događaj za fašničke dane organizira Udruga maškara Petrijanski Kurent, koja će svojim plesom i zvonjavom otjerati zle duhove i zimu, a mještanima donijeti radost i pozitivnu energiju. Nakon toga, zabava se nastavlja uz topli grah i kuhano vino. Fašnička zabava se nastavlja 22. veljače 2025. godine, kada će Petrijanec ponovno oživjeti uz tradicionalnu manifestaciju “Fašnik u Petrijancu”. Očekuju nas kreativni kostimi, fašničke ludorije i veselo druženje koje će oduševiti sve generacije. Pripremite maske, te dobre volje dođite i uživajte u fašničkom veselju koje obećava smijeh, druženje i nezaboravne trenutke. vzaktualno.hr
DAN MIMOZA: Prevencija, pregledi i briga za zdravlja najveći su saveznik u borbi protiv raka maternice
Rak vrata maternice jedna je od rijetkih malignih bolesti koja se, ako se otkriju u ranoj fazi i uz adekvatne preventivne mjere, može uspješno liječiti. Stoga je važno podizati svijest žena o važnosti ginekoloških pregleda, PAPA testa, edukaciji i cijepljenju protiv HPV-a, koji je jedan od vodećih uzročnika raka vrata maternice – poruke su koje su i ove godine poslane javnosti u sklopu obilježavanja Dana mimoza – Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice. Akciju je ove godine organizirao Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije.  Statistike ukazuju na ozbiljnost problema – upozorila je predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije Spomenka Kiđemet-Piskač. Godišnje u Hrvatskoj u posljednjih 10-ak godina bilježimo prosječno oko 300 oboljenja i oko 120 smrti od raka vrata maternice. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema podacima Registra za rak, u 2021. godini trećina novooboljelih žena bila je mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2023. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj umrla je 121 žena, od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina – upozorila je Kiđemet-Piskač najavivši kako će Savjet za zdravlje Varaždinske županije 7. veljače ove godine zajednički obilježiti i Dan crvenih haljina i Dan mimoza kako bi se upozorilo na specifičnosti moždanog udara kod žena, ali isto tako još jednom naglasila važnost prevencije i edukacije kada je u pitanju rak vrata maternice. Voditeljica Djelatnosti za promicanje zdravlja i javnozdravstvenu medicinu ZZJZ Varaždinske županije, ujedno i koordinatorica za NPP ranog otkrivanja raka dojke i NPP ranog otkrivanja raka vrata maternice Irena Stipešević Rakamarić naglasila je kako od ovog karcinoma od kojeg zapravo ne bi trebala oboljeti nijedna žena, u Varaždinskoj županiji prosječno godišnje oboli između 10 i 12 žena, a umre njih 4-5. Poražavajući je podatak da je u 2023. godini osam žena u našoj županiji umrlo od raka vrata maternice, dok 2022. godine nije umrla ni jedna žena – naglasila je Stipešević Rakamarić te pozvala žene da se redovito kontroliraju. Prema podacima za 2023. godinu, 36% svih osiguranica u Varaždinskoj županiji koristilo je primarnu ginekološku zdravstvenu zaštitu, a prema preporuci ginekologa i napravilo PAPA test. Konkretno 12.679 PAPA testova je učinjeno u 2023. godini od čega 11.237 u dobi od 19-64 godine, 173 ranije od toga i 1.269 u dobi iznad 65 godina. Zabrinjavajuće je da još ima mnogo žena koje nemaju svog primarnog ginekologa i njih posebno pozivamo da ne propuste obaviti preventivni ginekološki pregled, barem jednom u tri godine. Posebno je naglašena važnost cijepljenja protiv HPV-a. Varaždinska županija jedna je od vodećih u Hrvatskoj po procijepljenosti – u školskoj godini 2023./2024. 70% djevojčica i 65% dječaka, učenika viših razreda osnovnih škola primilo je cjepivo. Cijepljenje ne štiti samo od raka vrata maternice, već i od drugih vrsta raka povezanih s HPV-om, poput raka stidnice, rodnice, penisa i usne šupljine. Cilj nam je postići globalnu procijepljenost od 90%, što bi omogućilo iskorjenjivanje ovog virusa – dodala je Martina Samac dr. med. spec. pedijatar iz Djelatnosti za preventivnu školsku medicinu ZZJZ Varaždinske žuDan mimoza podržali su i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, kao i gradonačelnik Grada Varaždina  Neven Bosilj, zajedno s predsjednikom Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovrom Lukavečkim. Rak vrata maternice bolest je koja se u potpunosti može spriječiti preventivnim pregledima. Naša je obaveza kao zajednice osigurati dostupne informacije, podršku i resurse kako bismo potaknuli sve preventivne mjere. S obzirom na to da se u usporedbi sa zemljama članicama EU, Hrvatska nalazi na 11. mjestu po incidenciji te 12. mjestu po smrtnosti od raka vrata maternice, moramo uložiti još veće napore da osvijestimo žene o ovoj bolesti. Apeliram na naše sugrađanke da se educiraju o ovoj temi, a posebno pozivam roditelje da razgovaraju sa svojim kćerkama o važnosti cijepljenja protiv HPV-a. Time možemo spasiti živote. Grad Varaždin pruža podršku ovakvim inicijativama jer je briga o zdravlju naših sugrađana jedan od naših prioriteta – rekao je gradonačelnik Bosilj zahvalivši se svima koji sudjeluju u podizanju svijesti o ovoj važnoj temi, a posebno zdravstvenim djelatnicima i volonterima. vžaktualno.hr
Vozače u Hrvatskoj očekaju nove cijene: Evo koliko ćete gorivo platiti u utorak
U utorak, 27. siječnja 2025. godine, vozače u Hrvatskoj očekuje rast cijena goriva. Prema neslužbenim informacijama Dnevnika Nove TV, cijene će biti više za nekoliko centi po litri. Cijena benzina porast će za 3 centa, te će iznositi 1,53 eura po litri. Za eurodizel, vozači će morati izdvojiti 1,47 eura po litri, što je povećanje od 5 centi u odnosu na prethodni period. Osim toga, plavi eurodizel bit će skuplji za 4 centa, a njegova cijena bit će 0,86 eura po litri, prenosi index.hr. Iako je ovo samo neslužbena informacija, vozači bi trebali biti spremni na promjene koje dolaze u utorak. vzaktualno.hr/index.hr
Ekološka bomba u Zagorju! Mještani Poznanovca organizirali već treći prosvjed
Udruga žena Jana, zajedno s brojnim mještanima Poznanovca, organizirala je u subotu još jedan prosvjed zbog dugotrajnih problema s neadekvatnim odlaganjem otpada u središtu mjesta. Otpad se, kako navode, odlaže u prostorima tvrtke Inkop, što izaziva nezadovoljstvo i zabrinutost među mještanima. Ovo je već treći prosvjed koji su organizirali, dok su prva dva održana prošle godine, no unatoč pritiscima, problem do sada nije riješen. Predstavnici Udruge žena Jana poručuju da su spremni nastaviti s prosvjedima svake druge subote sve dok se otpad konačno ne ukloni. Mještani ističu kako ovakvo odlaganje otpada negativno utječe na kvalitetu života u Poznanovcu, a zahtijevaju od odgovornih institucija hitno rješenje problema kako bi se zaštitilo zdravlje stanovništva i očuvao okoliš. Mještanima i Udruzi žena Jana pridružio se i načelnik Općine Bedekovčina, Darko Ban. Načelnik je istaknuo da u potpunosti podržava prosvjed te izrazio frustraciju zbog izostanka reakcije nadležnih institucija, unatoč brojnim upozorenjima i postupcima koji su poduzeti kako bi se problem riješio. Ban je podsjetio da su se prošle godine održala dva prosvjeda, nakon kojih nije bilo nikakvih konkretnih pomaka. –Inspektorat je potvrdio da smo bili u pravu i poništili smo sve dozvole za gospodarenje otpadom na ovom prostoru, no unatoč tome, ništa se nije riješilo. Od 16. srpnja prošle godine do danas nismo dobili nikakvu povratnu informaciju – izjavio je Ban. Također je istaknuo kako je tvrtka Plastoprodukt, koja je bila uključena u odlaganje otpada, otišla u stečaj, ostavljajući iza sebe ekološku bombu koja ugrožava živote i zdravlje mještana. Jedna od najvećih zabrinutosti je mogućnost samozapaljenja otpada, što bi, prema riječima načelnika, moglo izazvati požar koji bi tinjao danima. Poseban problem predstavlja činjenica da prostor nema hidrantnu mrežu, što bi dodatno otežalo gašenje požara i ugrozilo okolna naselja. Nadležnost i odgovornost institucija Ban je naglasio da je za situaciju odgovoran isključivo Glavni državni inspektorat te da Općina Bedekovčina već pet godina upozorava na nepravilnosti i poduzima korake kako bi zaustavila odlaganje otpada. –Općina i Županija nisu krive za ovu situaciju, mi smo osporili sve dozvole, ali nitko ništa nije poduzeo. Državne institucije su ponovno zakazale – poručio je. Prema njegovim riječima, odobreno je odlaganje maksimalno 1,5 tone otpada, dok je procjena policije da se na mjestu nalazi više od 10 tona. -Vlada se uključila u zbrinjavanje varaždinskog smeća, pa očekujemo da isto naprave i za nas – dodao je Ban, pozivajući Ministarstvo, Fond za zaštitu okoliša i Inspektorat da hitno reagiraju i uklone otpad. Načelnik je najavio i pokretanje pravnih postupaka protiv vlasnika firme koja je dala prostor u podzakup za odlaganje otpada te ponovio da će Općina i dalje inzistirati na rješavanju problema. –Ovo je ozbiljan ekološki problem koji zahtijeva hitnu intervenciju državnih tijela – zaključio je Ban. Izneseni problemi u Poznanovcu oko neadekvatnog odlaganja otpada naglašavaju brojne propuste na različitim razinama vlasti i u postupanju odgovornih institucija, a predsjednica Udruge žena Jana Jasna Ocvirek kazala je kako bi se ova situacija trebala što prije riješiti, a pozvala Krapinsko-zagorsku županiju, koja je dala dozvolu da odlaganje otpada da provjeri da li postoji deponirani novac koji je trgovačko društvo trebalo osigurati za sanaciju otpada u slučaju prestanka rada. Ta sredstva bi se trebala iskoristiti za uklanjanje otpada s lokacije. -Županija bi trebala osigurati da inspektorat provodi svoje odluke, uključujući izrečene kazne i naloge za sanaciju. Ako postoje sumnje da otpad nije samo na površini nego i zakopan, potrebno je inicirati dodatna istraživanja terena. Uključiti Ministarstva zaštite okoliša i Fonda za zaštitu okoliša kako bi se osigurala sredstva i stručna podrška za sanaciju mjesta. Državni inspektorat je već izrekao novčane kazne trgovačkim društvima, uključujući iznos od 39.816 eura, ali očito te kazne nisu bile dovoljan poticaj za odgovorno ponašanje. Kazne su često premale u usporedbi s veličinom problema. Postoji opravdana sumnja da je dio otpada zakopan, što dodatno pogoršava situaciju jer kontaminacija tla može uzrokovati dugotrajne ekološke i zdravstvene probleme. Potrebno je zahtijevati otkopavanje sumnjivih područja i analizu potencijalne kontaminacije. Ono što izaziva zabrinutost je što inspektorica iz Zaboka odbija odobriti dodatne provjere zatpranog otpada – nabrojala je predsjednica Ocvirek. Mještani Poznanovca, kroz svoje prosvjede i ustrajnost, šalju jasnu poruku da više nema prostora za ignoriranje ovog problema. Nadležne institucije moraju preuzeti odgovornost i hitno djelovati kako bi zaštitile zdravlje i okoliš. msopek/vzaktualno.hr
Pad prometa u trgovinama: Hrvatska potrošnja pala za 53% zbog potrošačkog bojkota
Prema najnovijim podacima Porezne uprave, jučer je u Hrvatskoj zabilježen drastičan pad prometa u trgovinama. U odnosu na prošli petak, kada je zabilježen iznos potrošnje od više od 60 milijuna eura, jučerašnja potrošnja pala je na svega 28,6 milijuna eura, što predstavlja pad od 53%. Kako prenosi jutarnji.hr, podaci o fiskalizaciji otkrivaju kako je fiskalizirano 44% računa, a ukupan broj računa također je značajno pao. Dok je prošlog petka izdano 3,7 milijuna računa, jučer je taj broj bio 2,08 milijuna. Pad prometa bio je najizraženiji prema večeri, a ukupno smanjenje prometa u svim djelatnostima iznosilo je 36%, dok je broj računa smanjen za 29%. Ovaj pad prometa u trgovinama uslijedio je nakon prvog velikog potrošačkog bojkota trgovina, koji je imao značajan utjecaj na dnevne kupovine. Porezna uprava je istaknula da je bojkotsko ponašanje imalo snažan utjecaj na fiskalizaciju i ukupne rezultate prodaje. FOTO: ilustracija vzaktualno.hr/jutarnji.hr
Situacija u čakovečkoj bolnici došla do usijanja!!! Posavec rekao Hrenu – vrati kirurge na posao , ispričaj se i daj ostavku!!!
Nakon posljednjih događanja u ŽB Čakovec gdje je u petak deset kirurga dalo otkaze izvanrednu konferenciju za novinare sazvao je župan Matija Posavec koji je od Uprave bolnice i resorne ministrice zatražio hitnu reakciju do ponedjeljka i rješavanje situacije. Također, od aktualnog ravnatelja bolnice, Nikole Hrena, zatražio je da ne prihvati ostavke kirurga, da im se ispriča na svim neugodnostima koje su oni ovih dana doživjeli, i da nakon toga sam podnese ostavku. Za svaku normalnog čovjeka ovaj događaj je kriza ogromnih razmjera, kriza zdravstvenog sustava, kriza u kojoj Međimursko zdravsko nikada nije bilo u svojoj povijesti. Tijekom stoljeća postojanja naše bolnice nikada nikome nije palo na pamet igrati se s ljudskiim životima. Jučer, zbog nepompetenstnosti i nesposobnosti i loših odluka Uprave bolnice dogodilo se upravo to. Kada kažem i Međimurja, kada pacijenti nemaju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, kada se odgađaju operacije, kad onkološki bolesnici dobivaju promjenu termina onda je to igranje ljudskim životima i na to sam dužan reagirati. Črvsto, jasno i argumentirano. Do sada sam reagiralo samo jednom, odmah po istupu kirurga, te nekoliko puta pokušao Ministarstvu zdravstva kao jedinoj instituciji koja u ovom trenutku može donositi odluke o upravljanju bolnicom, uvjeriti da preuzme kontrolu nad cijelom situacijom te uime novog osnivača bolnice inicira razgovor i potakne pronalaženje kompromisnog rješenja – rekao je na press Posavec dodajući kako se na sve argumente, i na sve apele, ministarstvo oglušilo slijepo držeći stranu novopostavljenoj bolničkoj Upravi. -I ne samo to, svjedoci ste da se već danima cjelokupnu javnost uvjerava kako je sve u redu, kako nema problema, kako se ne događaju odgode opracija. Jučer ste imali jedno priopćenje službeno ŽB-a kako je ovo rat župana Posavca, kako je deset kirurga specijalista i subspecijalista tek 1 posto zaposlenika bolnice i sve to po jednom dobrom uhodanom HDZ-ovom modelu propagande na koje bi vjerovatno i Gebals? bio ljubomoran, a to je manipuliraj, slaži, formiraj 100 lažnih profila na društvenim mrežama i napadaj. E, ovoga puta to neće proći. Ovo je strašno, ovoj je sramotno i ovo je nevjerojatno. U bolnici dade 10 kirurga i oni sinoć šalju službeno priopćenje u kojem se obračunavaju sa mnom kao županom. Pitam ravnatelja jel ga malo sram? – oštar je bio međimurski župan.  Posavec je zapitao i je li doista vrijedno ostati bez tih liječnika i jesu li se oni za to školovali, usavršavali, educirali, stjecali i stekli iskustvo? -Upravo bolnice, kako imate pravo i obraz  te ljude nazivati nazivati brojem i statistikom? Po kojoj to matematici, pravniče Hren, deset kirurga specijalista i subspecijalista mogu biti jedan posto ukupnog broja zaposlenika bolnice u koji su uračunati svi: i tehničko osoblje, administracija, i praonica i kuhinja? Pa po toj matematici je i srce jedan posto ljudskog tijela, pa možete li bez srca živjeti? – ponovo je zapitao župan kao i kakav je njegov rat sa bolnicom, što je Uprava bolnice navela u svom priopćenju od petka. -Ljudi, deset kirurga vam je dalo otkaze. Pa tko normalan može misliti da je to normalno stanje? Tko može vjerovati da u takvoj atmosferi nema odgoda operacija, da su zbrinuti svi pacijenti, da sve funkcionira normalno?  Zar doista mislite da ne postoje tablice i rasporedi operacija, broj ljudi?  Pa, kako vas nije sram toliko manipulirati podacima. I treće, zar doista Uprava bolnice može ići toliko nisko da u priopćenju navodi da netko manipulira tim kirurzima? Mislite li doista da netko može manipulirati, natjerati na otkaz specijalista ili subspecijalista abdominalne kirurgije koji ima 65 godina života i 30 godina staža u toj bolnici? Misli li Uprava bolnice da su doktori lutke na koncu i marionete podložne političkim manipulacijama? Nesposobna politička i bolnička uprava za samo nekoliko tjedana kako su zasjeli u svoje fotelje, uspjela je pokušati uništiti najvitalniji dio sustava zdravstvene zaštite Međimurja – izjava je Posavca koju je dovršio uz poruku da narod Međimurja to neće dozvoliti.  – Bolnica nije i neće biti vlasništvo jedne političke stranke, bolnica nije i neće biti poligon za vježbanje ega nesposobnih rukovoditelja, već bolnica treba biti i hoće biti sigurnost i uporište svim našim građanima. Obraćam se na kraju ministrici zdravstva koja nažalost nije dobivala točne i provjerene informacije i pozivam je da svojim autoritetom i odlukama, jer jedino ona to može napraviti, do ponedjeljka riješi ovu situaciju. Pozivam ravnatelja Županijske bolnice Čakovec, Nikolu Hrena da sačuva još ono malo obraza kojeg mu je ostalo, da odmah pozove sve kirurge koji su predali otkaze, da im se osobno ispriča na svim neugodnostima koje su doživjeli, da odbije otkaze da ih vrati na posao, a potom da i sam odstupi sa svoje pozicije jednako kao i članovi Upravnog vijeća – završio je župan Posavec. Na pitanje je li razgovarao sa kirurzima koji su dali otkaze Posavec je odgovorio da nije i da je jedine službene informacije dobivao preko članice Upravnog vijeća Sonje Tošić Grlač. Na doatno pitanje što će biti ako se situacija ne promijeni do ponedjeljka, župan je odgovorio da je ova situacija neodrživa i kako vjeruje da će prevladati zdrav razum i kako će se situacija riješiti.  Najavio je da će kontaktirati i premijera za kojeg vjeruje da ima sve informacije. Sama članice Upravnog vijeća, Sonja Tošić Grlač, kazala je kako su do ove krize doveli sami postupci Uprave bolnice. Reagirala je i na izjavu da je otkaz dalo tek 1 posto zaposlenih osoba ističući kao tih deset liječnika predstavlja samo srce kirurškog odjela. Pozvala je da se pokaže odgovornost od strane Uprave , ne samo prema tim kirurzima,  već i prema pacijentima ali i svim žiteljima Međimurja. Dodajmo da su na press konferenciji bili i saborska zastupnica Boška Ban Vlahek te njen kolega Ivica Baksa. s.kalajdžija/vžaktualno.hr
Međimurci daju podršku svojim kirurzima, okupili se na prosvjedu ispred čakovečke bolnice
Zbog posljednjih događanja u Županijskoj bolnici Čakovec koja su kulminirala u petak otkazom desetero liječnika Službe za kirurške djelatnosti, više desetaka građana okupilo se u subotu ispred bolnice u znak prosvjeda. Podsjetimo, kirurzi su otvoreno iskazivali svoje nezadovoljstvo kadrovskim promjenama u toj bolnici, posebice nakon što je Robert Grudić imenovan pročelnikom Službe kirurških djelatnosti u bolnici, odnosno šefom kirurgije. Nezadovoljni kirurzi organizirali su konferenciju za novinare, koji dan nakon toga njih 12 je otišlo na bolovanje, a jučer je desetero liječnika dalo otkaze. Kako doznajemo, nakon što je objavljena informacija o otkazima kirurga, građani su počeli komunicirati preko društvenih mreža, a rezultat je njihovo okupljanje na prosvjedu. vzaktualno.hr
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježen u Varaždinu
Ove subote je u Varaždinu na Židovskom groblju obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta gdje su polaganjem vijenaca i odavanju počasti preminulim članovima Židovske zajednice prisustvovali su učenici iz Centra izvrsnosti za nacionalnu povijest, članovi Udruge antifašista Varaždin kao i predstavnici Garda Varaždina i Varaždinske županije. Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se svake godine 27. siječnja, a datum je odabran u znak sjećanja na oslobođenje najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz 1945. godine. Židovska zajednica u Varaždinu ima dugu i bogatu povijest, a prvi Židovi u grad su došli 1771. godine. Iako su im u početku dopuštena samo povremena dolaska za vrijeme sajmova, ubrzo su postali značajan dio gradskog društvenog života, sudjelujući u muzičkim društvima i doprinosili gospodarskom razvoju grada. Iz Varaždina je 189 Židova odvedeno u ove logore, gdje su mnogi od njih, uključujući žene i djecu, pogubljeni. Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, istaknuo je važnost prisjećanja na strašne posljedice Drugog svjetskog rata i koncentracijskih logora. – Rat je nešto najgore što se ljudskom rodu može dogoditi, a najzloćudnije u drugom svjetskom ratu su bili koncentracijski logori. 27. siječnja 1945. godine je upravo Crvena armija oslobodila jedan takav zloćudni, strašni logor Auschwitz. Upravo na žrtve svih tih nacističkih logora, koncentracijskih logora danas smo odali počast tim žrtvama, ali isto tako poslali jednu poruku – ne ponovilo se – izjavio je župan Stričak. Gradonačelnik Varaždina, Neven Bosilj naglasio je važnost poučavanja budućih generacija o stravičnim događanjima iz prošlosti. – Većinom se praznici, spomendani obilježavaju nešto lijepo, ali i u ljudskoj povijesti su se događale stvari koje nisu bile lijepe i nove generacije, buduće generacije moraju znati za to da se ne bi ponovilo – rekao je gradonačelnik Bosilj, naglašavajući stravične brojke ubijenih Židova tijekom Drugog svjetskog rata. Vlatko Marić, jedini deklarirani Židov u Varaždinu također je podijelio svoja osjećanja u vezi s obilježavanjem dana sjećanja. – Za mene to znači jako puno. Nažalost, ja sam jedini živi deklarirani Židov u Varaždinu. Ima ih još, poznajem ih, ali se ne žele deklarirati. Znam imena, imam i određene spiskove, ali to je tako, bilo je to od nekada, od onda kada su 1911. godine moji roditelji morali s prezimena Moses prijeći na prezime Marić – istaknuo je Marić Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u Varaždinu završeno je polaganjem vijenaca na Židovskom groblju što je simbol sjećanja na žrtve holokausta i svih stradalih u nacističkim logorima te podsjetnik na to da se takva zla nikada više ne smiju ponoviti.   vzaktualno.hr
Uz obitelj i prijatelje baka Marija proslavila 100. rođendan

Okružena članovima obitelji, prijateljima i susjedima baka Marija Šestak iz Novog Marofa proslavila je svoj 100. rođendan.

Baka Marija rođena je 1925. godine u Ključu kraj Novog Marofa, među desetero braće i sestara. Život je nije mazio, vladalo je siromaštvo, ali unatoč svemu baka Marija je završila tri razreda škole i dan danas rado čita svoje „svete knjige“ kako ih od milja zove. Svjedočila je mnogim povijesnim promjena, preživjela ratove, a s pokojnim suprugom Nikolom u Remetincu pokraj Novog Marofa odgojila je troje djece – kćerke Branku, Anđelu i Đurđicu. Pomogla je podizati i šestero unučadi, a ima čak i pet praunuka. Danas baka živi kod najmlađe kćeri Đurđice, umirovljene medicinske sestre i kako sama u smijehu ističe „najboljeg zeta na svijetu“. Unatoč izazovima koje je život stavio pred nju, baka Marija je poznata po svom vedrom duhu i optimizmu.

– Nije bilo lako, ali uvijek sam gledala naprijed i vjerovala u bolje sutra – rekla je slavljenica naglasivši kako je najvažnije biti okružen ljudima koji te vole i pomagati drugima kad god čovjek može. Iako je navršila cijelo stoljeće, baka Marija i dalje je puna života, a u šali zna svoje praunuke “Vitija i Rineka” učiti kako treba „malo jesti, malo piti i svima dobar biti“.

Baka Marija naučila nas je pravim vrijednostima – ljubavi i zajedništvu, a ovo danas nije samo proslava njenog rođendana, već prilika da slavimo život koji je ostavio neizbrisiv trag u svima nama – istaknule su njene unuke Žaneta i Andrina, koje su posebno vezane za svoju baku „Micu“ kako ju od milja zovu.

Brojnim čestitarima pridružili su se i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak te gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač.

– Rijetko kad imam priliku čestitati tako lijepu obljetnicu. Kroz cijeli svoj životni vijek svjedočili ste mnogim promjenama, brojni izazovi bili su stavljeni pred vas, ali ovaj vedar duh kojim i danas zračite sigurno vas je držao na vašem životnom putu. Važnost međusobnog poštivanja i uvažavanja, čuvanja pravih vrijednosti – trebale bi svima nama poslužiti kao inspiracija – rekao je župan Stričak.

Gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač zaželio je slavljenici obilje zdravlja, sreće i ljubavi u godinama koje su pred njom.

– Neka vas i dalje drži vaša neizmjerna snaga duha, ljubav prema obitelji i vjera – napomenuo je Jenkač.

Proslava rođendan bila je i prigoda da njen nećak, umirovljeni župnik vlč. Ivan Šestak, zajedno s okupljenima izmoli molitvu u njenu čast.

– Puno patnje, muke, ali i velikih i radosnih trenutaka, sve ste to draga strina doživjela i preživjela, a Vaše pouzdanje temeljilo se na ljubavi prema Bogu, domovini, obitelji, suprugu, djeci, unucima, praunucima i to potvrđuje ovo današnje slavlje kao i ljudi koji Vas okružuju – riječi su koje je slavljenici uputio vlč. Ivan Šestak.

Uz pjesmu i u krugu dragih ljudi, baka Marija svoj poseban dan zaokružila je skromnim riječima: „Hvala svima na ljubavi!

vzaktualno.hr