vzaktualno.hr
vzaktualno.hr
Voditeljica Djelatnosti za promicanje zdravlja i javnozdravstvenu medicinu ZZJZ Varaždinske županije, ujedno i koordinatorica za NPP ranog otkrivanja raka dojke i NPP ranog otkrivanja raka vrata maternice Irena Stipešević Rakamarić naglasila je kako od ovog karcinoma od kojeg zapravo ne bi trebala oboljeti nijedna žena, u Varaždinskoj županiji prosječno godišnje oboli između 10 i 12 žena, a umre njih 4-5. Poražavajući je podatak da je u 2023. godini osam žena u našoj županiji umrlo od raka vrata maternice, dok 2022. godine nije umrla ni jedna žena – naglasila je Stipešević Rakamarić te pozvala žene da se redovito kontroliraju.
Prema podacima za 2023. godinu, 36% svih osiguranica u Varaždinskoj županiji koristilo je primarnu ginekološku zdravstvenu zaštitu, a prema preporuci ginekologa i napravilo PAPA test. Konkretno 12.679 PAPA testova je učinjeno u 2023. godini od čega 11.237 u dobi od 19-64 godine, 173 ranije od toga i 1.269 u dobi iznad 65 godina. Zabrinjavajuće je da još ima mnogo žena koje nemaju svog primarnog ginekologa i njih posebno pozivamo da ne propuste obaviti preventivni ginekološki pregled, barem jednom u tri godine.
Posebno je naglašena važnost cijepljenja protiv HPV-a.
Varaždinska županija jedna je od vodećih u Hrvatskoj po procijepljenosti – u školskoj godini 2023./2024. 70% djevojčica i 65% dječaka, učenika viših razreda osnovnih škola primilo je cjepivo. Cijepljenje ne štiti samo od raka vrata maternice, već i od drugih vrsta raka povezanih s HPV-om, poput raka stidnice, rodnice, penisa i usne šupljine. Cilj nam je postići globalnu procijepljenost od 90%, što bi omogućilo iskorjenjivanje ovog virusa – dodala je Martina Samac dr. med. spec. pedijatar iz Djelatnosti za preventivnu školsku medicinu ZZJZ Varaždinske žuDan mimoza podržali su i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, kao i gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj, zajedno s predsjednikom Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovrom Lukavečkim.
Rak vrata maternice bolest je koja se u potpunosti može spriječiti preventivnim pregledima. Naša je obaveza kao zajednice osigurati dostupne informacije, podršku i resurse kako bismo potaknuli sve preventivne mjere. S obzirom na to da se u usporedbi sa zemljama članicama EU, Hrvatska nalazi na 11. mjestu po incidenciji te 12. mjestu po smrtnosti od raka vrata maternice, moramo uložiti još veće napore da osvijestimo žene o ovoj bolesti. Apeliram na naše sugrađanke da se educiraju o ovoj temi, a posebno pozivam roditelje da razgovaraju sa svojim kćerkama o važnosti cijepljenja protiv HPV-a. Time možemo spasiti živote. Grad Varaždin pruža podršku ovakvim inicijativama jer je briga o zdravlju naših sugrađana jedan od naših prioriteta – rekao je gradonačelnik Bosilj zahvalivši se svima koji sudjeluju u podizanju svijesti o ovoj važnoj temi, a posebno zdravstvenim djelatnicima i volonterima.
vžaktualno.hr
Nadležnost i odgovornost institucija
Ban je naglasio da je za situaciju odgovoran isključivo Glavni državni inspektorat te da Općina Bedekovčina već pet godina upozorava na nepravilnosti i poduzima korake kako bi zaustavila odlaganje otpada.
–Općina i Županija nisu krive za ovu situaciju, mi smo osporili sve dozvole, ali nitko ništa nije poduzeo. Državne institucije su ponovno zakazale – poručio je.
Prema njegovim riječima, odobreno je odlaganje maksimalno 1,5 tone otpada, dok je procjena policije da se na mjestu nalazi više od 10 tona.
-Vlada se uključila u zbrinjavanje varaždinskog smeća, pa očekujemo da isto naprave i za nas – dodao je Ban, pozivajući Ministarstvo, Fond za zaštitu okoliša i Inspektorat da hitno reagiraju i uklone otpad.
Načelnik je najavio i pokretanje pravnih postupaka protiv vlasnika firme koja je dala prostor u podzakup za odlaganje otpada te ponovio da će Općina i dalje inzistirati na rješavanju problema.
–Ovo je ozbiljan ekološki problem koji zahtijeva hitnu intervenciju državnih tijela – zaključio je Ban.
Izneseni problemi u Poznanovcu oko neadekvatnog odlaganja otpada naglašavaju brojne propuste na različitim razinama vlasti i u postupanju odgovornih institucija, a predsjednica Udruge žena Jana Jasna Ocvirek kazala je kako bi se ova situacija trebala što prije riješiti, a pozvala Krapinsko-zagorsku županiju, koja je dala dozvolu da odlaganje otpada da provjeri da li postoji deponirani novac koji je trgovačko društvo trebalo osigurati za sanaciju otpada u slučaju prestanka rada. Ta sredstva bi se trebala iskoristiti za uklanjanje otpada s lokacije.
-Županija bi trebala osigurati da inspektorat provodi svoje odluke, uključujući izrečene kazne i naloge za sanaciju. Ako postoje sumnje da otpad nije samo na površini nego i zakopan, potrebno je inicirati dodatna istraživanja terena. Uključiti Ministarstva zaštite okoliša i Fonda za zaštitu okoliša kako bi se osigurala sredstva i stručna podrška za sanaciju mjesta. Državni inspektorat je već izrekao novčane kazne trgovačkim društvima, uključujući iznos od 39.816 eura, ali očito te kazne nisu bile dovoljan poticaj za odgovorno ponašanje. Kazne su često premale u usporedbi s veličinom problema. Postoji opravdana sumnja da je dio otpada zakopan, što dodatno pogoršava situaciju jer kontaminacija tla može uzrokovati dugotrajne ekološke i zdravstvene probleme. Potrebno je zahtijevati otkopavanje sumnjivih područja i analizu potencijalne kontaminacije. Ono što izaziva zabrinutost je što inspektorica iz Zaboka odbija odobriti dodatne provjere zatpranog otpada – nabrojala je predsjednica Ocvirek.
Mještani Poznanovca, kroz svoje prosvjede i ustrajnost, šalju jasnu poruku da više nema prostora za ignoriranje ovog problema. Nadležne institucije moraju preuzeti odgovornost i hitno djelovati kako bi zaštitile zdravlje i okoliš.
msopek/vzaktualno.hr
-I ne samo to, svjedoci ste da se već danima cjelokupnu javnost uvjerava kako je sve u redu, kako nema problema, kako se ne događaju odgode opracija. Jučer ste imali jedno priopćenje službeno ŽB-a kako je ovo rat župana Posavca, kako je deset kirurga specijalista i subspecijalista tek 1 posto zaposlenika bolnice i sve to po jednom dobrom uhodanom HDZ-ovom modelu propagande na koje bi vjerovatno i Gebals? bio ljubomoran, a to je manipuliraj, slaži, formiraj 100 lažnih profila na društvenim mrežama i napadaj. E, ovoga puta to neće proći. Ovo je strašno, ovoj je sramotno i ovo je nevjerojatno. U bolnici dade 10 kirurga i oni sinoć šalju službeno priopćenje u kojem se obračunavaju sa mnom kao županom. Pitam ravnatelja jel ga malo sram? – oštar je bio međimurski župan.
Posavec je zapitao i je li doista vrijedno ostati bez tih liječnika i jesu li se oni za to školovali, usavršavali, educirali, stjecali i stekli iskustvo?
-Upravo bolnice, kako imate pravo i obraz te ljude nazivati nazivati brojem i statistikom? Po kojoj to matematici, pravniče Hren, deset kirurga specijalista i subspecijalista mogu biti jedan posto ukupnog broja zaposlenika bolnice u koji su uračunati svi: i tehničko osoblje, administracija, i praonica i kuhinja? Pa po toj matematici je i srce jedan posto ljudskog tijela, pa možete li bez srca živjeti? – ponovo je zapitao župan kao i kakav je njegov rat sa bolnicom, što je Uprava bolnice navela u svom priopćenju od petka.
-Ljudi, deset kirurga vam je dalo otkaze. Pa tko normalan može misliti da je to normalno stanje? Tko može vjerovati da u takvoj atmosferi nema odgoda operacija, da su zbrinuti svi pacijenti, da sve funkcionira normalno? Zar doista mislite da ne postoje tablice i rasporedi operacija, broj ljudi? Pa, kako vas nije sram toliko manipulirati podacima. I treće, zar doista Uprava bolnice može ići toliko nisko da u priopćenju navodi da netko manipulira tim kirurzima? Mislite li doista da netko može manipulirati, natjerati na otkaz specijalista ili subspecijalista abdominalne kirurgije koji ima 65 godina života i 30 godina staža u toj bolnici? Misli li Uprava bolnice da su doktori lutke na koncu i marionete podložne političkim manipulacijama? Nesposobna politička i bolnička uprava za samo nekoliko tjedana kako su zasjeli u svoje fotelje, uspjela je pokušati uništiti najvitalniji dio sustava zdravstvene zaštite Međimurja – izjava je Posavca koju je dovršio uz poruku da narod Međimurja to neće dozvoliti.
– Bolnica nije i neće biti vlasništvo jedne političke stranke, bolnica nije i neće biti poligon za vježbanje ega nesposobnih rukovoditelja, već bolnica treba biti i hoće biti sigurnost i uporište svim našim građanima. Obraćam se na kraju ministrici zdravstva koja nažalost nije dobivala točne i provjerene informacije i pozivam je da svojim autoritetom i odlukama, jer jedino ona to može napraviti, do ponedjeljka riješi ovu situaciju. Pozivam ravnatelja Županijske bolnice Čakovec, Nikolu Hrena da sačuva još ono malo obraza kojeg mu je ostalo, da odmah pozove sve kirurge koji su predali otkaze, da im se osobno ispriča na svim neugodnostima koje su doživjeli, da odbije otkaze da ih vrati na posao, a potom da i sam odstupi sa svoje pozicije jednako kao i članovi Upravnog vijeća – završio je župan Posavec.
Na pitanje je li razgovarao sa kirurzima koji su dali otkaze Posavec je odgovorio da nije i da je jedine službene informacije dobivao preko članice Upravnog vijeća Sonje Tošić Grlač. Na doatno pitanje što će biti ako se situacija ne promijeni do ponedjeljka, župan je odgovorio da je ova situacija neodrživa i kako vjeruje da će prevladati zdrav razum i kako će se situacija riješiti. Najavio je da će kontaktirati i premijera za kojeg vjeruje da ima sve informacije.
Sama članice Upravnog vijeća, Sonja Tošić Grlač, kazala je kako su do ove krize doveli sami postupci Uprave bolnice. Reagirala je i na izjavu da je otkaz dalo tek 1 posto zaposlenih osoba ističući kao tih deset liječnika predstavlja samo srce kirurškog odjela. Pozvala je da se pokaže odgovornost od strane Uprave , ne samo prema tim kirurzima, već i prema pacijentima ali i svim žiteljima Međimurja.
Dodajmo da su na press konferenciji bili i saborska zastupnica Boška Ban Vlahek te njen kolega Ivica Baksa.
s.kalajdžija/vžaktualno.hr
vzaktualno.hr
Gradonačelnik Varaždina, Neven Bosilj naglasio je važnost poučavanja budućih generacija o stravičnim događanjima iz prošlosti.
– Većinom se praznici, spomendani obilježavaju nešto lijepo, ali i u ljudskoj povijesti su se događale stvari koje nisu bile lijepe i nove generacije, buduće generacije moraju znati za to da se ne bi ponovilo – rekao je gradonačelnik Bosilj, naglašavajući stravične brojke ubijenih Židova tijekom Drugog svjetskog rata.
Vlatko Marić, jedini deklarirani Židov u Varaždinu također je podijelio svoja osjećanja u vezi s obilježavanjem dana sjećanja.
– Za mene to znači jako puno. Nažalost, ja sam jedini živi deklarirani Židov u Varaždinu. Ima ih još, poznajem ih, ali se ne žele deklarirati. Znam imena, imam i određene spiskove, ali to je tako, bilo je to od nekada, od onda kada su 1911. godine moji roditelji morali s prezimena Moses prijeći na prezime Marić – istaknuo je Marić
Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u Varaždinu završeno je polaganjem vijenaca na Židovskom groblju što je simbol sjećanja na žrtve holokausta i svih stradalih u nacističkim logorima te podsjetnik na to da se takva zla nikada više ne smiju ponoviti.
vzaktualno.hr
Okružena članovima obitelji, prijateljima i susjedima baka Marija Šestak iz Novog Marofa proslavila je svoj 100. rođendan.
Baka Marija rođena je 1925. godine u Ključu kraj Novog Marofa, među desetero braće i sestara. Život je nije mazio, vladalo je siromaštvo, ali unatoč svemu baka Marija je završila tri razreda škole i dan danas rado čita svoje „svete knjige“ kako ih od milja zove. Svjedočila je mnogim povijesnim promjena, preživjela ratove, a s pokojnim suprugom Nikolom u Remetincu pokraj Novog Marofa odgojila je troje djece – kćerke Branku, Anđelu i Đurđicu. Pomogla je podizati i šestero unučadi, a ima čak i pet praunuka. Danas baka živi kod najmlađe kćeri Đurđice, umirovljene medicinske sestre i kako sama u smijehu ističe „najboljeg zeta na svijetu“. Unatoč izazovima koje je život stavio pred nju, baka Marija je poznata po svom vedrom duhu i optimizmu.
– Nije bilo lako, ali uvijek sam gledala naprijed i vjerovala u bolje sutra – rekla je slavljenica naglasivši kako je najvažnije biti okružen ljudima koji te vole i pomagati drugima kad god čovjek može. Iako je navršila cijelo stoljeće, baka Marija i dalje je puna života, a u šali zna svoje praunuke “Vitija i Rineka” učiti kako treba „malo jesti, malo piti i svima dobar biti“.
– Baka Marija naučila nas je pravim vrijednostima – ljubavi i zajedništvu, a ovo danas nije samo proslava njenog rođendana, već prilika da slavimo život koji je ostavio neizbrisiv trag u svima nama – istaknule su njene unuke Žaneta i Andrina, koje su posebno vezane za svoju baku „Micu“ kako ju od milja zovu.
Brojnim čestitarima pridružili su se i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak te gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač.
– Rijetko kad imam priliku čestitati tako lijepu obljetnicu. Kroz cijeli svoj životni vijek svjedočili ste mnogim promjenama, brojni izazovi bili su stavljeni pred vas, ali ovaj vedar duh kojim i danas zračite sigurno vas je držao na vašem životnom putu. Važnost međusobnog poštivanja i uvažavanja, čuvanja pravih vrijednosti – trebale bi svima nama poslužiti kao inspiracija – rekao je župan Stričak.
Gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač zaželio je slavljenici obilje zdravlja, sreće i ljubavi u godinama koje su pred njom.
– Neka vas i dalje drži vaša neizmjerna snaga duha, ljubav prema obitelji i vjera – napomenuo je Jenkač.
Proslava rođendan bila je i prigoda da njen nećak, umirovljeni župnik vlč. Ivan Šestak, zajedno s okupljenima izmoli molitvu u njenu čast.
– Puno patnje, muke, ali i velikih i radosnih trenutaka, sve ste to draga strina doživjela i preživjela, a Vaše pouzdanje temeljilo se na ljubavi prema Bogu, domovini, obitelji, suprugu, djeci, unucima, praunucima i to potvrđuje ovo današnje slavlje kao i ljudi koji Vas okružuju – riječi su koje je slavljenici uputio vlč. Ivan Šestak.
Uz pjesmu i u krugu dragih ljudi, baka Marija svoj poseban dan zaokružila je skromnim riječima: „Hvala svima na ljubavi!“


vzaktualno.hr