Stoljetna lipa iz Tužnog novo je Stablo godine Varaždinske županije
Stoljetna lipa (Tilia sp.) u Ivanečkoj ulici u Tužnom ovogodišnje je Stablo godine 2026. Varaždinske županije. U online glasanju osvojila je 278 glasova, odnosno 15,2 posto svih glasova pristiglih u kategoriji Varaždinska županija. Ovogodišnji županijski izbor bio je iznimno neizvjestan. Pobjedničku lipu od drugoplasiranog kandidata dijelila su svega tri glasa, budući da je drugo mjesto osvojila „Sova mudrosti“ iz školskog okoliša OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice s 275 glasova, odnosno 15,1 posto, dok je treće mjesto pripalo klenu (Acer campestre) uz Osnovnu školu Antuna i Ivana Kukuljevića u Varaždinskim Toplicama, koji je osvojio 209 glasova, odnosno 11,4 posto. Proglašenje pobjednika održano je u Tužnom, uz pobjedničku lipu kod crkve sv. Antuna Padovanskog. Događaju su prisustvovali direktorica Parkova Jelena Sekelj, ravnatelj Javne ustanove Priroda Varaždinske županije Kristijan Bizek, ravnateljica Dječjeg vrtića Škrinjica Vida Risek, mališani iz skupine Krijesnica s odgojiteljicama, načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić, predsjednica Općinskog vijeća Općine Vidovec Ljubica Hosni, te predsjednik Županijske skupštine Krunoslav Lukačić. Projekt Stablo godine Parkovi provode treću godinu zaredom, a ovogodišnje izdanje donijelo je rekordan odaziv s ukupno 23 nominirana stabla – devet u kategoriji Grada Varaždina i četrnaest u kategoriji Varaždinske županije. Za usporedbu, prošle godine u obje kategorije sudjelovalo je ukupno 18 stabala, što potvrđuje da projekt iz godine u godinu okuplja sve veći broj građana, ustanova i lokalnih zajednica. Velik interes potvrđen je i tijekom glasovanja. U kategoriji Varaždinska županija kandidatima je ukupno dodijeljeno 1.826 glasova, a tijesna pobjeda stoljetne lipe iz Tužnog pokazala je koliko su se građani aktivno uključili u podršku svojim favoritima. Pobjednička lipa raste uz crkvu sv. Antuna Padovanskog i već je generacijama dio svakodnevice mještana Tužnog. Kao stablo koje se nalazi u samom središtu mjesta, uz važan sakralni i društveni prostor, ona nije samo prirodni ukras, nego i prepoznatljiv simbol zajednice, okupljanja i lokalnog identiteta. Posebnu toplinu današnjem proglašenju dali su mališani iz Dječjeg vrtića Škrinjica, koji su upravo ovu lipu nominirali za izbor Stabla godine. Ravnateljica vrtića Vida Risek ovom prilikom je istaknula kako se izbor Stabla godine, odnosno pobjeda ove lipe, jako dobro nastavio na njihov projekt „Vidovec očima djeteta“, u sklopu kojeg su mališani izradili makete znamenitih građevina i prepoznatljivih prostora svojega mjesta. Među njima se našla i pobjednička stoljetna lipa, što je još jednom pokazalo koliko se ljubav prema zavičaju i prirodi može razvijati od najranije dobi. Prošle godine titulu Stabla godine Varaždinske županije osvojila je crvenolisna bukva iz Novog Marofa, a ovogodišnja pobjeda stoljetne lipe iz Tužnog nastavlja priču o stablima koja su duboko povezana s identitetom mjesta u kojem rastu. Izborom pobjednika u kategoriji Varaždinska županija završeno je ovogodišnje izdanje projekta Stablo godine 2026. U kategoriji Grada Varaždina titulu je prethodno osvojila javorolisna platana (Platanus x hispanica) s križanja Zavojne i Trenkove ulice. Parkovi zahvaljuju svim predlagateljima, građanima, ustanovama i partnerima koji su sudjelovali u ovogodišnjem izboru te još jednom pokazali da stabla nisu samo dio prostora u kojem živimo, nego i važan dio naših priča, uspomena i zajedništva. vzaktualno.hr
Održana Izborna skupština Zajednice branitelja HDZ-a „Gojko Šušak” Varaždinske županije
U Varaždinu je u srijedu održana Izborna skupština Zajednice branitelja HDZ-a „Gojko Šušak” Varaždinske županije, na kojoj su se okupili hrvatski branitelji, članovi Zajednice te brojni uzvanici iz političkog i društvenog života. Skupština je započela izvođenjem hrvatske himne i minutom šutnje za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje, prvog hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana te ratnog ministra obrane Gojka Šuška. Okupljenima su se tom prilikom obratili predsjednik Zajednice branitelja HDZ-a „Gojko Šušak”, general-bojnik Miljenko Filipović, te predsjednik Županijske organizacije HDZ-a Varaždinske županije i župan Anđelko Stričak. Predsjednik Zajednice, general-bojnik Miljenko Filipović, istaknuo je kako hrvatski branitelji predstavljaju trajnu vrijednost hrvatskoga društva te da njihova uloga ne pripada samo prošlosti, već i sadašnjosti i budućnosti Republike Hrvatske. Naglasio je kako su hrvatski branitelji čuvari vrijednosti Domovinskoga rata, nacionalnog identiteta i slobode. Osvrnuo se i na izazove s kojima se Hrvatska suočavala proteklih godina, istaknuvši kako je država u kriznim situacijama pokazala otpornost, stabilnost i sposobnost odgovora na brojne izazove. Posebno je naglasio važnost uključivanja hrvatskih branitelja u društveni i politički život, istaknuvši pritom Vladu RH na čelu s Andrejem Plenkovićem koja pruža potporu braniteljima te čuva njihovo dostojanstvo i ugled. – Hrvatski branitelji nikada nisu tražili povlastice, već poštovanje, istinu i priznanje za doprinos koji su dali stvaranju slobodne i neovisne Hrvatske. Zato je važno nastaviti graditi društvo koje će čuvati uspomenu na njihovu žrtvu i promicati vrijednosti na kojima je stvorena moderna hrvatska država – poručio je Filipović. Župan Stričak u svom je obraćanju istaknuo važnost prisjećanja na put koji je Hrvatska prošla od prvih demokratskih izbora do ostvarivanja svojih najvažnijih nacionalnih ciljeva. – Na prvim višestranačkim izborima hrvatski su građani dali povjerenje HDZ-u s dva jasna cilja: stvaranje samostalne, suverene i neovisne Republike Hrvatske te ulazak u euroatlantske asocijacije. Te smo ciljeve ostvarili, no prije svega bilo je potrebno obraniti i osloboditi domovinu od velikosrpske agresije – poručio je Stričak. Naglasio je kako današnja Hrvatska, zahvaljujući hrvatskim braniteljima, utemeljiteljima HDZ-a i svim građanima koji su dali svoj doprinos stvaranju države, ostvaruje značajan razvoj i napredak. – Danas na području Varaždinske županije svjedočimo najvećem investicijskom ciklusu dosad. Projekti o kojima se govorilo desetljećima konačno se realiziraju, a njihov je cilj podizanje kvalitete života naših građana – rekao je i pritom posebno istaknuo važnost uloge hrvatskih branitelja. – Važno je da naši branitelji budu aktivni u javnom i političkom životu te da prenose svoja iskustva i vrijednosti na mlade. S pijetetom se prisjećamo svih žrtava koje su ugrađene u temelje hrvatske države, a zahvaljujući njima danas živimo u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj – zaključio je Stričak.

O radu Zajednice

Na skupštini je predstavljeno i izvješće o radu županijske organizacije za proteklo četverogodišnje razdoblje, tijekom kojeg je Zajednica branitelja aktivno djelovala na očuvanju vrijednosti Domovinskog rata i promicanju istine o stvaranju moderne hrvatske države. Istaknuto je kako su članovi Zajednice redovito sudjelovali u obilježavanju važnih obljetnica, državnim i lokalnim komemoracijama te odavali počast poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima. Posebno je naglašena uloga Zajednice u povezivanju braniteljske populacije s institucijama i lokalnom zajednicom, kao i njezin doprinos društvenom i političkom životu Varaždinske županije. U proteklom mandatu članovi Zajednice aktivno su sudjelovali u svim važnijim izbornim ciklusima te u radu Zajednice branitelja na nacionalnoj razini, dajući doprinos njezinu organizacijskom jačanju i zajedništvu hrvatskih branitelja. U izvješću su istaknute i uspješna suradnja s braniteljskim udrugama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave te brojne aktivnosti usmjerene na očuvanje digniteta Domovinskog rata i prenošenje njegovih vrijednosti mlađim generacijama. Prisjetili su se i članova Županijskog odbora koji su preminuli tijekom proteklog mandata – brigadnog generala Željka Dvekara, generala Gorana Mihalića, pukovnika Ivana Rukljića i Tomislava Kranjčeca – koji su svojim radom i predanošću ostavili trajan trag u djelovanju Zajednice. Istaknuto je i kako je u znak zahvalnosti i trajnog sjećanja u Varaždinskim Toplicama otvorena Šetnica brigadnog generala Željka Dvekara.

Izabrano novo vodstvo

Na skupštini su provedeni izbori za predsjednika i članove Županijskog odbora Zajednice branitelja HDZ-a „Gojko Šušak” Varaždinske županije. Zajednicu će u naredne četiri godine voditi Dražen Filipović, hrvatski branitelj, ratni vojni invalid i bivši pripadnik 7. gardijske brigade Puma. Novoizabrani predsjednik zahvalio je na ukazanom povjerenju te istaknuo kako će mu prioritet biti jačanje zajedništva među braniteljima, pomoć članovima koji se suočavaju sa socijalnim i zdravstvenim poteškoćama te aktivnije djelovanje Zajednice u lokalnoj zajednici. – Žrtva naših poginulih kolega obvezuje nas da čuvamo vrijednosti Domovinskog rata i promičemo istinu o stvaranju hrvatske države. Vjerujem da snaga naše Zajednice nije u pojedincu, nego u zajedništvu, međusobnom poštovanju i spremnosti da radimo za opće dobro – poručio je Filipović. Naglasio je kako će poseban naglasak biti stavljen na suradnju s institucijama i udrugama, obilježavanje važnih obljetnica iz Domovinskog rata te uključivanje mladih kroz edukativne programe kako bi se očuvalo sjećanje na vrijednosti za koje su se hrvatski branitelji borili. – Ne obećavam ono što ne mogu ostvariti. Obećavam pošten rad, otvorenost prema svakom članu i odgovorno vođenje Zajednice, s ciljem da bude još snažnija, aktivnija i prepoznatljivija u društvu – zaključio je Filipović. Za potpredsjednike Županijskog odbora izabrani su Ivo Loborec i Robert Puja, tajnik je Tihomir Hozmec, a rizničar Nenad Šantek. Uz vodstvo, izabrani članovi su Željko Sakač, Stjepan Toma, Branko Crljenica, Ljudvek Cikač, Mirko Druško, Dražen Zebec, Mladen Šantavec, Ivan Medved, Danijel Paska, Ivan Krajcer, Damir Makovec, Dražen Ernoić, Rajko Horvat, Ivica Modrić, Damir Mlinarić i Božidar Babok. vzaktualno.hr
VIDEO Ako ste se ikada pitali kako izgleda intervencija s opasnim tvarima – varaždinski vatrogasci upravo su pokazali
Javna vatrogasna postrojba Grada Varaždina objavila je dojmljivu video snimku jedne od zahtjevnijih intervencija posljednjih dana – prevrtanja cisterne s opasnom tvari na autocesti A4 između Varaždina i Varaždinskih Toplica. Na snimci se može vidjeti tijek akcije iz perspektive vatrogasca, ali i kadrovi snimljeni dronom koji iz zraka prikazuju razmjere nesreće i složenost intervencije. Posebno se ističu termovizijske snimke koje su vatrogascima omogućile dodatni nadzor nad situacijom na terenu. Podsjetimo, Vatrogasni operativni centar JVP-a Varaždin dojavu o nesreći zaprimio je 8. lipnja, nakon što se cisterna probila kroz zaštitnu ogradu između dva kolnička traka i prevrnula na bok, blokirajući promet u oba smjera autoceste. Na mjestu događaja već su djelovali pripadnici Vatrogasne postrojbe Hrvatske autoceste – ispostava Varaždin, kojima su se pridružili vatrogasci JVP-a Varaždin i DVD-a Varaždinske Toplice. Zajedničkim snagama pristupili su obaranju oblaka dima argona koji je izlazio iz cisterne te osiguranju mjesta nesreće, a nakon dolaska automobilske kran-dizalice i specijaliziranog vozila za vuču teretnjaka započelo je premještanje cisterne i pretakanje dizelskog goriva iz spremnika oštećenog vozila. Iz JVP-a Varaždin ističu kako je na ovoj intervenciji po prvi put korišten dron s termovizijskom kamerom za izvid, praćenje razvoja situacije i povećanje sigurnosti vatrogasaca tijekom rada. Takva tehnologija, poručuju, omogućuje kvalitetniju koordinaciju svih službi na terenu te predstavlja dodatni iskorak u modernizaciji vatrogasnih intervencija. foto i video – JVP Grada Varaždina vzaktualno.hr
Bumbari osvojili treći uzastopni Županijski kup, u finalu “pala” Podravina
I treću sezonu zaredom Varteks je osvajač Županijskog kupa. Golom Matije Kanceljaka iz rane faze utakmice svladali su odličnu Podravinu pred više od tisuću gledatelja u Nedeljancu. Varteks je u finale ušao kao „papirnati“ favorit, što je i logično jer je rang više u odnosu na Podravinu, koja je član 3. NL Sjever. Po prvi put nakon 2022. godine finale se ponovno igralo, kako je i uobičajeno, na jednu utakmicu. Uoči finala Varteks je svladao Bednju te se nadao trećoj „kanti“ zaredom, no i Podravina je gajila svoje ambicije, osvojiti kup nakon 12 godina. I to pod vodstvom novog trenera Jurice Vručine, nekadašnjeg igrača Podravine, a danas već iskusnog i uspješnog trenera. Posljednji put kada se finale igralo na jednu utakmicu, Varteks je osvojio svoj prvi kup kao organizator u Jalžabetu. Ove godine Županijski nogometni savez partnere je pronašao u NK Nedeljancu, koji su se potrudili da utakmica ima i svoj nezaobilazni „šušur“. Okupilo se više od tisuću gledatelja, a bučnu podršku Varteksu davali su varaždinski White Stonesi. I upravo su se oni prvi radovali kada je Matija Kanceljak odlično završio jednu lijepu akciju Varteksa. Varteks je imao nešto veći posjed, ali generalno je to bila utakmica bez mnogo prilika, iako u dobrom ritmu. Varteks je uglavnom kontrolirao igru, dok je Podravina imala dvije poluprilike, no Doroshenko je bio siguran na golu. Do poluvremena „Bumbari“ nisu uspjeli povećati prednost. Na kraju prvog dijela veliki udarac za „plave“, kada je kapetan Sačer pred kraj poluvremena morao izaći iz igre zbog ozljede zadnje lože. U nastavku Podravina i dalje solidno parira, iako je Varteks imao nekoliko dobrih akcija u kojima je mogao „prelomiti“ susret. Ipak, nedostajalo je koncentracije i preciznosti u završnici. Kako je utakmica odmicala, Podravina se sve više otvarala i postajala opasnija. U napad je prekomandiran i Draguljić, no jedan od najboljih pojedinaca susreta, Vladyslav Doroshenko, nije se dao iznenaditi. Možda su najbliže pogotku bili u nadoknadi, kada je Huzjak pokušao izvana, a mladi Ukrajinac obranio udarac ispod grede. – Čestitam Varteksu na pobjedi i osvajanju kupa. Nismo imali sreće, a bilo je i nekih drugih faktora koji su igrali ulogu – kazao je Mario Sačer, kapetan Podravine. Na kraju je presudio pogodak Matije Kanceljaka. – Treću godinu zaredom osvajamo kup, što nije mala stvar. Došli smo do finala, a nitko ne želi izgubiti finale – ona su uvijek napeta i uzbudljiva. Potvrdili smo da smo bolji i zasluženo pobijedili. Imali smo šanse koje nismo ranije iskoristili, ali nas to na kraju nije koštalo – rekao je strijelac odlučujućeg gola, Matija Kanceljak. Ludbrežani su na kraju primili srebrne medalje, a svakako ih može zadovoljiti činjenica da će nakon dosta godina ponovno igrati i u nacionalnom kupu. – Mislim da smo dobro igrali i dobro stajali na terenu. Poremetila nas je ozljeda Sačera, ali bili smo opasni, prijetili iz prekida i imali nekoliko dobrih situacija. Danas nam se nije vratilo, nedostajalo je i malo sreće. Ipak, možemo biti zadovoljni jer smo osigurali nastup u nacionalnom kupu nakon dugo vremena. Ako se i tamo dobro pokažemo, možemo napraviti nešto više – istaknuo je trener Podravine, Jurica Vručina. Zlatne medalje, treću godinu zaredom, primili su igrači Varteksa, osvojivši četvrti kup u posljednjih pet sezona. – Puno je truda uloženo, ne samo u ovoj utakmici nego i kroz cijelu sezonu. Znali smo da igranje finala kupa ne znači ništa ako ga ne osvojiš. Imali smo žilavog protivnika, ali mislim da smo zasluženo pobijedili. Protivnik je pokazao veliku volju i trud te nam se dobro suprotstavio – bila je to prava kup-utakmica, neizvjesna do kraja. Nismo im dopustili pogodak. Čestitam dečkima na trudu i obrani trofeja, to nije mala stvar, i nadam se da iduće godine možemo napraviti i korak više u nacionalnom kupu – rekao je Dražen Besek. Nakon utakmice uslijedilo je slavlje s vjernim navijačima, White Stonesima, a potom i nastavak proslave u večernjim satima. Sezona za Varteks sada je završena. Slijedi pet tjedana odmora, a potom i početak priprema za novu sezonu, po prvi put i na novom stadionu na Hrašćici. Podravina – Varteks 0:1 (0:1) Nedeljanec, igralište NK Nedeljanca. Gledatelja: 1.000. Glavni sudac: Jasmin Horvat (Varaždin), pomoćni suci: Miro Hantak (Varaždin), Jurica Šprem (Petrijanec) Strijelac: 0:1 Kanceljak (13) Podravina – Kovačić, Ciglar (86. Sedlar), Draguljić, Silva Raul, Vučemilović – Vranjić, Šmrček, Huzjak, Banec, Tihelka (68. Tkalec), Sačer (45. Vidović) Trener: Jurica Vručina Varteks – Doroshenko, Korpar Japek, Matova, Blažević, Lukman, Kukec, Kovačec, Škrlec (83. Fotak), Pavlak (64. Rodek), Kanceljak (83. Kos), Glavica (64. Jakupak) Trener: Dražen Besek vzaktualno.hr/nk-varteks.com  
Lepoglavski mladi umjetnici pripremili još jedan završni koncert u gradskom parku
Učenici Glazbene škole Varaždin – Područnog odjela Lepoglava i ove će godine održati završni koncert u gradskom parku u Lepoglavi. Tom će prigodom publici predstaviti dio znanja i vještina koje su stekli tijekom školske godine. Bit će to lijepa prilika da šira javnost čuje kako muziciraju mali i mladi glazbenici te uživa u njihovim nastupima na različitim instrumentima. Na koncertu će se predstaviti učenici svih uzrasta, izvodeći raznolik glazbeni program koji će pokazati njihov trud, napredak i ljubav prema glazbi. Koncert će se održati večeras, u gradskom parku u Lepoglavi s početkom u 18:30 sati. foto: ilustracija – arhiva vzaktualno.hr/lepoglava.hr
Tuča poharala Mađerkin breg, ostale samo šibe: “Srce nam je ostalo u vinogradu”
Snažno grmljavinsko nevrijeme praćeno jakim vjetrom, obilnom kišom i tučom, koje je u srijedu navečer zahvatilo sjever Hrvatske, ostavilo je velike posljedice na vinorodnom području Gornjeg Međimurja. Najteže su stradala mjesta poput Železne Gore, Svetog Urbana, Robadja te Svetog Martina na Muri i okolice, gdje je led u svega nekoliko minuta uništio velik dio ovogodišnjeg uroda. Među onima koji su pretrpjeli veliku štetu je i Vinarija Štampar na Mađerkinom bregu. Dan nakon nevremena na društvenim su mrežama podijelili emotivnu objavu u kojoj su opisali koliko je teško gledati uništene vinograde.Noćas nam je srce ostalo u vinogradu. Probudili smo se uz prizore koje nijedan vinogradar ne želi vidjeti. Tuča je u samo nekoliko minuta uništila velik dio onoga što smo mjesecima stvarali – poručili su. Ističu kako vinograd za njih nije samo posao, već način života i dugogodišnji trud koji podrazumijeva rana jutra, duge dane i neprestanu brigu oko svakog trsa. Upravo zato, kažu, ne boli samo materijalna šteta, već i spoznaja da su trud, nada i očekivanja nestali u jednoj olujnoj noći. – Znamo da je poljoprivreda takva i da priroda uvijek ima posljednju riječ, ali postoje trenuci kada je to zaista teško prihvatiti – navode iz vinarije. foto i izvor – FB Vinarija Štampar vzaktualno.hr
Više od 11.600 doza krvi u godini dana: “Netko je svojom krvlju spasio moju majku”
Povodom obilježavanja Svjetskog dana dobrovoljnih darivatelja krvi, Društvo Crvenog križa Varaždinske županije i Varaždinska županija organizirali su tradicionalni prijem za dobrovoljne darivatelje krvi kojim je tom prilikom odana zahvalnost za njihov nesebičan doprinos spašavanju ljudskih života. Uime župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka na svemu im je zahvalila pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društva i hrvatske branitelje Ljubica Božić. – Dobrovoljni darivatelji krvi su među najvrjednijim članovima naše zajednice. Oni svojom nesebičnošću, plemenitošću daruju krv, često ne znajući da će ta vrijedna tekućina kasnije pomoći. Zahvaljujemo svakom darivatelju krvi na njegovoj plemenitosti i što se odlučuju upravo na taj korak, dajući dio sebe. Varaždinska županija napreduje i ponosna je na rezultate koje ostvarujemo – poručila je Božić. Da je humanost stanovnika Varaždinske županije i dalje na visokoj razini, potvrđuju i brojke. Tijekom 2025. godine na području županije prikupljeno je 11.619 doza krvi, čime je plan od 11.000 doza premašen za pet posto. U akcijama darivanja sudjelovalo je 8.899 muškaraca i 2.720 žena, a posebno veseli podatak da je krv prvi put darovalo čak 1.140 novih darivatelja. Ravnateljica Društva Crvenog križa Varaždinske županije Sandra Vidaček ističe kako Varaždinska županija ima veliki odaziv dobrovoljnih darivatelja. – Plan nam je bio zadani u 2025. godini 11 tisuća doza, mi smo premašili plan. Samo darivanje krvi je čin, jedan od najplemenitijih humanih djelovanja gdje dobrovoljni, neplaćeni darivatelji pokazuju koliko imaju brigu prema nepoznatim ljudima, ljudima kojima je ta pomoć prijeko potrebna. Pokazuju time solidarnost, humanost i spremnost i brigu o ljudima – ističe Vidaček te dodaje kako gradska društva na području županije redovno provode akcije darivanja krvi. – Želimo potaknuti ovom prilikom mlade da se više odazovu, da ne prevlada taj strah, nego taj osjećaj da su nekome pomogli spasiti život – poručila je Vidaček. V. d. voditeljice Odjela za transfuzijsku medicinu Opće bolnice Varaždin Anka Dorić istaknula je kako je krv neprocjenjiv lijek jer je njezin jedini izvor živ i zdrav čovjek, odnosno dobrovoljni davatelj krvi. Podsjetila je i da se Svjetski dan darivatelja krvi obilježava na datum rođenja Karla Landsteinera, oca suvremene transfuziologije i znanstvenika koji je početkom 20. stoljeća otkrio osnovne krvne grupe. . Ovaj dan koji slavimo ne obilježavamo samo zbog davalaštva, već i u znak suosjećanja i solidarnosti. Naši dobrovoljni davatelji nisu samo kap u oceanu, svatko od nas ima čitav ocean u sebi – poručila je Dorić. Dodala je kako je Varaždinska županija već godinama među vodećima u Hrvatskoj po broju dobrovoljnih darivatelja krvi, no naglasila je da treba razmišljati o budućnosti i poticati mlade generacije na uključivanje u ovu plemenitu aktivnost. – Oduvijek smo imali izvrstan odaziv naših dobrovoljnih davatelja, ali moramo misliti na mlade generacije i osvještavati ih o važnosti dobrovoljnog darivanja krvi već od najranije dobi – istaknula je Dorić. Mirjana Gložinić iz Slokovca kod Ludbrega krv je do sada darivala 112 puta, a kaže kako ju je na taj humani čin potaknulo osobno iskustvo iz mladosti. Naime, dok je završavala srednju školu, njezina je majka bila u bolnici i trebala velike količine krvi, zbog čega je i sama odlučila postati dobrovoljna darivateljica, iako se u početku bojala igle. – Prvo je bio strah, ali kad je to prošlo, više nisam razmišljala. Nakon toga sam davala krv svaki put kada sam mogla. Uvijek me vodila misao da je netko svojom krvlju spasio život mojoj majci i zato mi nikada nije bilo teško doći na akciju darivanja – rekla je Gložinić. Dodala je kako je 24 godine radila u Crvenom križu, gdje je, osim što je i sama redovito darivala krv, nastojala potaknuti i druge da učine isto, posebice mlade. Želja joj je dostići 115 darivanja, iako priznaje da joj to zbog godina više nije tako lako. Branko Jagodić iz Čukovca, član Gradskog društva Crvenog križa Ludbreg, krv daruje već 52 godine. Zanimljivo, na svoje prvo darivanje otišao je još kao srednjoškolac i to, kako kaže, više iz šale nego iz uvjerenja. – Rekli su nam da onaj tko će dati krv neće morati doći na nastavu i tako je počelo. Kasnije to uđe u vas, u vašu krv i narav – ispričao je Jagović. Do danas je krv darivao čak 142 puta, a zbog životne dobi moći će to učiniti još samo jednom. Mlađim generacijama poručuje da se ne boje i da se odazovu akcijama darivanja. – To nije ništa strašno, ali će možda krv koju će darivati spasiti nečiji život i to je normalno, humano i ljudski – poručio je Jagodić. n.p.bajz/vzaktualno.hr
„Slučaj Šimunić” dobio novi nastavak, jasna reakcija javnosti, neočekivan potez policije
Portal Index objavio je novi razvoj događaja u slučaju Viktora Šimunića, gradonačelnika Oroslavja kojem je jučer USKOK pretražio dom i ured, nakon što je posljednjih mjeseci javno upozoravao na moguće koruptivne obrasce u sportskim savezima. Jutros su roditeljima Viktora Šimunića vraćeni mobiteli koji su jučer bili privremeno oduzeti tijekom policijskog postupanja u obiteljskoj kući. Uz uređaje su vraćene i dvije koverte te zapisnici o vraćanju privremeno oduzetih predmeta. Informaciju o vraćanju mobitela potvrdio je sam Šimunić koji je novinarima rekao da su mu se iz policije ispričali. Slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti jer je Šimunić posljednjih mjeseci javno upozoravao na moguće nepravilnosti i korupciju u sportskim savezima, nakon čega je USKOK pokrenuo izvide i pretrage u tim sustavima. Istovremeno, sada se i sam našao pod povećalom istražitelja. Nakon jučerašnjih pretraga, oroslavski je gradonačelnik poručio da nema što skrivati te da je istražiteljima u potpunosti na raspolaganju. Iz USKOK-a odbacuju tvrdnje da su aktualne pretrage povezane s njegovim javnim istupima o sportskim savezima. Navode kako se izvidi odnose na sumnje u nepravilnosti povezane s organizacijom Adventa u Oroslavju. U međuvremenu, anketa Indexa među čitateljima pokazuje vrlo jasnu percepciju javnosti – na pitanje vjeruju li više Viktoru Šimuniću ili DORH-u, do objave ovog teksta odgovorilo je više od 55 tisuća ljudi, a rezultat je izrazito uvjerljiv: 92 posto čitatelja na Šimunićevoj je strani. foto: arhiva vzaktualno.hr/index.hr
Tri dana pjesme, plesa i tradicije u Ludbregu: KUD Anka Ošpuh organizira Dane tradicije
KUD Anka Ošpuh i ove godine organizira Dane tradicije, manifestaciju koja će tijekom tri dana publici ponuditi raznovrstan program – od plesne produkcije najmlađih članova, preko večeri pjesme i tambura, do folklornog koncerta uz goste iz Hrvatske i Slovenije. O programu ovogodišnje manifestacije govorio je predsjednik KUD-a Anka Ošpuh Aleksandar Horvat, kazavši kako je riječ o završnici bogate sezone prije ljetne stanke. – Slijedi nam mali raspust preko ljeta pa moramo završiti ono što smo naumili. Ove godine pripremili smo tri događanja, od četvrtka do subote, a svaki od njih donosi nešto drugačije – rekao je Horvat. Program započinje u četvrtak, 11. lipnja, u 19 sati u dvorani Centra za kulturu, kada će najmlađi članovi KUD-a izvesti plesno-scensku priču „Frozen“. Riječ je o polugodišnjoj produkciji plesnih skupina koja je inspirirana popularnim animiranim filmom. – Djeca od početka godine pripremaju koreografije i uvježbavaju nastup. Osim plesnih točaka, publiku očekuje i posebna scenska priča koju svi dobro poznaju – pojasnio je predsjednik KUD-a. Horvat je pritom naglasio važnost uključivanja djece u rad udruga i kulturno-umjetničkih društava. – Bez podmlatka nema ni budućnosti društva. Kroz rad u grupama djeca razvijaju svoje sposobnosti, uče timskom radu, stječu nova prijateljstva i iskustva nastupa pred publikom. U našim plesnim skupinama danas imamo između 140 i 150 djece, što nas posebno veseli – rekao je. Već dan kasnije, u petak, 12. lipnja, u sklopu programa Ludbreg petkom, u perivoju dvorca Batthyany s početkom u 19.30 sati održat će se „Večer uz pjesmu i tambure“. Publika će ovoga puta imati priliku čuti folkloraše i tamburaše u nešto drugačijem izdanju. – Folklor nije samo ples. Sastoji se i od pjesme i sviranja. Zato smo odlučili pripremiti večer tijekom koje ćemo se predstaviti kroz napjeve i poznate pjesme koje publika dobro poznaje. Vjerujem da će to biti zanimljiv i drugačiji program – istaknuo je Horvat. U slučaju lošeg vremena program će biti održan u kino dvorani Centra za kulturu. Dani tradicije završavaju u subotu, 13. lipnja, kada će u kino dvorani s početkom u 19 sati biti održana „Večer folklora u centru svijeta“. Uz domaćine iz KUD-a Anka Ošpuh nastupit će i gosti – KUD Marko iz Beltinaca u Sloveniji te KUD Sloga iz Velikog Trgovišća. – To je klasičan folklorni koncert, ali uz goste koji će publici predstaviti drugačije plesove, pjesme i tradicijske običaje. Vjerujem da će upravo ta raznolikost dodatno obogatiti program – rekao je Horvat. Ovogodišnji Dani tradicije dio su obilježavanja 50 godina djelovanja KUD-a Anka Ošpuh, koji tijekom cijele godine nizom događanja slavi veliki jubilej. Ulaz na sva događanja je slobodan. vzaktualno.hr
Policija zaustavila vozača teretnjaka – broj nedostataka na vozilu je gotovo nevjerojatan!
U srijedu, 10. lipnja, oko 12.40 sati, u Međimurskoj ulici u Varaždinu, policijski službenici zaustavili su teretno vozilo kojim je upravljao 49-godišnjak. Kako se tijekom kontrole posumnjalo u tehničku neispravnost vozila, teretnjak je prepraćeno na izvanredni tehnički pregled. Pregledom su utvrđena čak 32 veća nedostatka, zbog čega je vozilo isključeno iz prometa. Protiv 49-godišnjaka slijedi podnošenje prekršajne prijave zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama. foto: arhiva vzaktualno.hr