Varteks lovi četvrti naslov i trajni pehar Županijskog kupa
Varteks čeka svoje treće uzastopno finale Županijskog kupa. Nakon dva finala s Bednjom, u finalu ih čeka Podravina, po rangu natjecanja uz Varteks najsnažnija momčad u ovom natjecanju. Finale se od ove godine ponovno igra na jednu utakmicu, a za organizaciju se prijavio Nedeljanec, tako da će nedeljanečka ‘ljepotica’ ugostiti ovaj županijski spektakl, piše klubski portal. Utakmicu Varteks igra čak 10 dana nakon posljednje utakmice, ali trener Besek dobro je iskoristio vrijeme kako bi momčad ostala u tonusu te kako bi se oporavili neki ozlijeđeni igrači. U kadru za veliko finale bit će tako svi iz redova Bumbara – Varteks na Podravinu ide s najjačim snagama. Tradicija je posljednjih godina na strani Varteksa. U posljednjih osam utakmica Varteks ima više pobjeda, a u to su uračunata i dva prolaska u Županijskom kupu. Što se tiče Kupova, osim ta dva prolaza u prošloj i pretprošloj sezoni, sastali su se Varteks i Podravina još u sezoni 2020./21., a tada je u polufinalu Podravina bila uspješnija s dvije pobjede. Ipak, tradicija u ovoj utakmici praktički ne znači ništa – igra se samo jedan susret, na nedeljanečkoj ljepotici. – Da, dobivali smo ih uglavnom zadnjih godina, ali to ništa ne znači. Ne trebamo bježati od uloge favorita, na papiru to jesmo, ali moramo to igrački potvrditi. Jedna je utakmica, neutralni teren, sve je moguće, ali mi moramo biti pravi – ističe kapetan Varteksa, Fran Kukec. To što se igra jedna utakmica možda daje prednost ekipi koja nije favorit, ali za kapetana to ne igra ulogu – Mislim da je to odličan potez, u svakom slučaju bolje je da je jedna utakmica. Daje to veću napetost i neizvjesnost, veću draž. Jedino, mislim da bi takva jedna utakmica mogla i morala biti na stadionu, pa da dođe i veći broj ljudi – smatra Fran. Varteks u utakmicu ulazi s razmakom od čak 10 dana od posljednje utakmice, ali ne smatraju da je to hendikep. – Nakon Segeste smo dobili par dana slobodno da se malo odmorimo, ali dobro treniramo, oporavljeni smo i fokusirani smo na to finale – kaže Varteks u finalu čeka Podravina, koja je sezonu u Trećoj NL Sjever završila na 11. mjestu. U polufinalu Kupa su se u lokalnom derbiju obračunali s Razvitkom, a prije nekoliko tjedana momčad je na trenerskoj poziciji preuzeo Jurica Vručina. – Dobro se poznajemo, kostur njihove ekipe ostao je sličan, a i mi smo i dalje tu u sličnom sastavu. Neće biti puno tajni, dobro se poznajemo, što je odlično za jednu pravu utakmicu – ističe kapetan Varteksa. Utakmica se igra u 18 sati. Treće finale zaredom, a osvajanje bi donijelo i trajni trofej u klupske prostorije na Hrašćici. Ukupno bi to bio i četvrti trofej, jer su u lipnju 2022. osvojili prvi, u jednoj utakmici finala u Jalžabetu, uz sjajnu atmosferu. – Sigurno da bi puno značilo, ipak je to Kup, igra se za trofej. Finale je, cilj je osvojiti i pobjedom zaključiti sezonu. A znate kako je netko rekao: finala se ne igraju, finala se osvajaju – zaključuje Fran Kukec. vzaktualno.hr/Varteks
Jedna štikla, živa riba i perilica: Uberov popis izgubljenih stvari je hit
Mobiteli, ključevi i novčanici očekivano su među najčešće zaboravljenim stvarima u vozilima za prijevoz, no neki predmeti koje putnici ostavljaju iza sebe teško je objasniti. Uber je objavio svoj godišnji indeks izgubljenih i pronađenih stvari za 2026. godinu, a popis uključuje i doista bizarne slučajeve. Prije izlaska iz kuće mnogi provjeravaju imaju li sve sa sobom, no u žurbi se lako dogodi da nešto ostane iza nas. Nije rijetkost ni da nakon izlaska iz taksija uslijedi panično provjeravanje džepova i torbi, pokušaj prisjećanja gdje su ostali ključevi ili mobitel, piše Folder. Srećom, većina platformi za prijevoz omogućuje kontakt s vozačem pa izgubljeni predmeti često pronađu put do vlasnika. Uber pritom već godinama vodi evidenciju zaboravljenih stvari te objavljuje godišnji pregled najčešće izgubljenih, ali i najneobičnijih predmeta pronađenih u vozilima. Dok telefoni, ključevi, novčanici i slušalice redovito dominiraju popisom, puno više pažnje privlači kategorija najbizarnijih predmeta. Na ovogodišnjem popisu tako su se našli proteza sa samo dva zuba, bočica majčinog mlijeka, ljudska kosa (bez pojašnjenja radi li se o pramenu ili ekstenzijama) te grupna fotografija Donnyja Osmonda. Među neobičnijim nalazima završio je i monitor za gležanj. No tu priča ne staje. Jedna osoba zaboravila je plašt s motivom Kipa slobode, dok je druga iz automobila izašla s tek jednom Louboutin štiklom, piše Folder. Posebnu pozornost privlače predmeti poput žive ribe, pećnice s dvostrukim vratima i perilice posuđa, zbog kojih se mnogi pitaju isto – kako je uopće moguće zaboraviti takve stvari u automobilu? Cijeli popis bizarnih predmeta pogledajte u nastavku: Proteza s 2 zuba Majčino mlijeko Ljudska kosa Grupna fotografija Donnyja Osmonda Monitor za gležanj 420 krafni Otpusni papiri iz bolnice na ime George Washington Vreća pikula Boca kisika Zlatne navlake za zube Potpuno novi mini hladnjak 1 Louboutin cipela s crvenom petom Električni kabelski svežanj Živa riba Lutka iz trgovine Dva stabla Plašt s Kipom slobode Temu predmeti u vrijednosti od 200 dolara Trava Teksturirana fotografija s ukrašenom slikom Isusa Akvarij od 75 galona Štap za biljar u kutiji Riblji file za restoran 2 kromirana nastavka ispuha Prijenosni termalni pisač Lažna kapa za ćelavu glavu Perilica posuđa Respirator i zaštitna kaciga za posao Čarobnjački štapić Maska za zavarivanje Šipka za tuš Par djelomičnih zuba u maramici Sanjke Policijski radio Stolić za kavu fot: arhiva vzaktualno.hr/folder.dnevnik.hr
VIII. Hodočašće osoba s invaliditetom Majci Božjoj Gorskoj u Loboru
U drevnom marijanskom svetištu Majke Božje Gorske u Loboru u nedjelju je održano VIII. Hodočašće osoba s invaliditetom, koje je i ove godine okupilo sudionike iz brojnih krajeva Hrvatske, od Istre i Rijeke do Zagreba, Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije. Program je započeo križnim putem Loborskom kalvarijom koji je predvodio župnik Tomica Božićek, a nastavljen je misnim slavljem koje je predvodio prečasni Josip Ban, svećenik u miru. Sudionicima je tijekom hodočašća bila omogućena i sveta ispovijed. Hodočašće je još jednom potvrdilo svoju važnost kao mjesto susreta, podrške i uključivanja osoba s invaliditetom, njihovih obitelji, djelatnika ustanova i brojnih vjernika. Posebno je snažno odjeknula poruka da svaka osoba, bez obzira na svoje teškoće i ograničenja, ima neizmjerno dostojanstvo i važno mjesto u Crkvi i društvu. Okupljanje je proteklo u ozračju međusobnog poštovanja, razumijevanja i zajedničkog promišljanja o važnosti stvaranja društva u kojem svi imaju jednake mogućnosti za sudjelovanje u životu zajednice.   Hodočašće osoba s invaliditetom u Svetištu Majke Božje Gorske tijekom godina postalo je prepoznatljiv događaj koji okuplja sudionike iz cijele Hrvatske. Pokrenuto je 2019. godine na inicijativu Doma za odrasle osobe Lobor-grad, uz podršku Župe svete Ane Lobor, Udruge sveta Ana i Općine Lobor. Događanju su prisustvovale saborska zastupnica i načelnica Općine Lobor Ljubica Jembrih te predsjednica Udruženja obrtnika Zlatar Višnja Loparić, dugogodišnja partnerica Doma za odrasle osobe Lobor-grad u aktivnostima usmjerenima na uključivanje osoba s invaliditetom u život lokalne zajednice. – Ovo hodočašće ima posebnu vrijednost jer okuplja ljude iz različitih krajeva Hrvatske te promiče uključivost, međusobno poštovanje i solidarnost. Drago mi je što je Lobor ponovno domaćin ovakvog događaja koji iz godine u godinu potvrđuje koliko su važni razumijevanje, podrška i ravnopravno sudjelovanje svih članova zajednice – istaknula je načelnica Jembrih. Ravnateljica Doma za odrasle osobe Lobor-grad, Darinka Sviben istaknula je kako su zajedništvo, međusobno poštovanje i kršćanska ljubav temelj izgradnje uključivog društva u kojem je svaki čovjek prihvaćen i cijenjen. Nakon misnog slavlja uslijedilo je zajedničko druženje sudionika, prilika za razmjenu iskustava, susrete i jačanje međusobnih veza koje se kroz ovo hodočašće njeguju već osmu godinu zaredom. vzakutalno.hr
Potvrđen novi slučaj afričke svinjske kuge u Hrvatskoj
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva zaprimilo je 9. lipnja 2026. pozitivno laboratorijsko izvješće Hrvatskog veterinarskog instituta kojim je utvrđen virus afričke svinjske kuge. Virus je utvrđen na manjem objektu s držanim svinjama u naselju Ivanovo na području općine Viljevo u Osječko-baranjskoj županiji. Odmah nakon potvrde bolesti nadležne veterinarske službe započele su provedbu svih propisanih mjera suzbijanja i kontrole bolesti sukladno zakonodavstvu, a iste uključuju obvezno usmrćivanje svih prijemljivih životinja na objektu, njih 62 te njihovo neškodljivo uklanjanje. U tijeku je provedba epidemiološkog istraživanja koje provodi veterinarska inspekcija Državnog inspektorata Republike Hrvatske radi utvrđivanja izvora zaraze i mogućih epidemioloških kontakata. Objekt na kojem je potvrđena afrička svinjska kuga već se nalazi u zoni ograničenja III koja je prethodno određena zbog izbijanja afričke svinjske kuge. Ministarstvo će dodatno Rješenjem odrediti zonu zaštite i zonu nadziranja unutar zone III u kojima će se provoditi dodatne mjere kontrole i sprječavanja daljnjeg širenja bolesti u skladu sa zakonodavstvom. U petak 12. lipnja 2026. će se u Osijeku održati radni sastanak nadležnih službi na kojem će se, temeljem prikupljenih informacija s terena, utvrditi daljnje mjere odgovora na pojavu bolesti. Ministarstvo, Državni inspektorat, Hrvatski veterinarski institut i ovlaštene veterinarske organizacije kontinuirano provode mjere sprječavanja, ranog otkrivanja i suzbijanja afričke svinjske kuge. Sustav je na visokoj razini spremnosti, a sve nadležne službe postupaju prema unaprijed utvrđenim protokolima. Ministarstvo poziva sve uzgajivače svinja na dosljedno poštivanje biosigurnosnih mjera, suradnju s nadležnim službama i žurno prijavljivanje svake sumnje na bolest ovlaštenom veterinaru u skladu s Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj (“Narodne novine“, broj 154/2025). Ministarstvo će o svim novim informacijama pravodobno izvještavati javnost. foto: arhiva vzaktualno.hr    
Velika neizvjesnost oko prve zvijezde Hajduka dobila rasplet: Marko Livaja prelomio!
Budućnost Marka Livaje (32) posljednjih je mjeseci jedna od glavnih tema na Poljudu. Otkako je postalo jasno da će naslov prvaka Hrvatske završiti na Maksimiru, intenzivirala su se nagađanja o statusu prve zvijezde Hajduka. Kako prenosi Jutarnji.hr,, odluka o eventualnom novom ugovoru još nije donesena, no jedna stvar sada je jasna – Livaja će i sljedeće sezone nositi dres Hajduka. Prema istom izvoru, na Livajinu adresu stiglo je nekoliko upita iz inozemstva, no kapetan Bijelih odlučio je ostati na Poljudu i nastaviti priču u Splitu. Time je Hajduk riješio jedno od ključnih pitanja uoči nove sezone, u kojoj Uprava želi zadržati okosnicu momčadi i graditi na pozitivnim segmentima prošle sezone. Iako je prvenstvo završeno s velikim zaostatkom za Dinamom, na Poljudu vjeruju da postoje temelji za ozbiljniji iskorak. No, otvorenih pitanja i dalje ne nedostaje – od mogućeg ulaska novih investitora do statusa Ante Rebića i trenera Gonzala Garcije. Rješavanje situacije s Livajom svakako predstavlja važan signal stabilnosti, no ostaje otvoreno pitanje što nakon iduće sezone. Hoće li Hajduk svom kapetanu ponuditi novi ugovor i dugoročnije vezati svoju najveću zvijezdu uz Poljud? Odgovor će, čini se, još pričekati. foto: arhiva vzaktualno.hr/jutarnji.hr
Potpisan ugovor: Počinje sanacija klizišta uz nerazvrstanu cestu u Vinogradima Ludbreškim
Početkom lipnja započinju radovi na sanaciji klizišta uz nerazvrstanu cestu NC 3-022 na području rudine Starjak u Vinogradima Ludbreškim. Riječ je o dijelu prometnice na kojem je zbog nestabilnosti padine došlo do deformacije i odrona, čime je povećan rizik od daljnjih oštećenja ceste. Cilj zahvata je osigurati stabilnost terena i povećati sigurnost svih koji svakodnevno koriste ovu prometnicu. Nakon provedenog postupka javne nabave, za izvođača radova odabrana je tvrtka ENIGMA d.o.o. iz Lepoglave, čija je ponuda ocijenjena ekonomski najpovoljnijom. Vrijednost ugovorenih radova iznosi 106.770,50 eura bez PDV-a. Stručni nadzor nad izvođenjem radova provodit će tvrtka Bomra d.o.o. – Ovo je važan projekt jer rješava opasno mjesto na prometnici kojom se koriste naši sugrađani. Nakon zahvata ta će prometnica postati sigurnija, a upravo nam je to prioritet, osigurati što bolje uvjete za promet. Dobra je vijest da smo za ovaj projekt osigurali i sufinanciranje kroz Program građenja sustavnih građevina za sanaciju klizišta Hrvatskih voda, na čemu zahvaljujemo Hrvatskim vodama – rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić. Projekt se sufinancira s 50 posto sredstava u okviru Plana upravljanja vodama za 2026. godinu. Kraj radova očekuje se krajem srpnja. vzaktualno.hr  
Varaždin nagradio više od 250 učenika za uspjehe na natjecanjima
U Velikoj koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu, gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj u utorak je, uz prigodnu svečanost, čestitao i uručio nagrade najuspješnijim učenicima varaždinskih osnovnih škola za postignute rezultate u školskoj godini 2025./2026. Grad Varaždin ove je godine nagradio ukupno 256 učenika koji su ostvarili iznimne rezultate na županijskim i državnim natjecanjima. Među nagrađenima je pet učenika koji su postigli vrhunske uspjehe u pojedinačnim natjecanjima iz robotike, tehničke kulture i njemačkog jezika, dok je većina učenika svoje uspjehe ostvarila kroz ekipna natjecanja, ponajviše u području sporta. Uz učenike, priznanje za njihov uspjeh dobilo je i 35 mentora iz varaždinskih osnovnih škola, čiji su stručnost, predanost i podrška značajno pridonijeli ostvarenim rezultatima. Nagrađeni su učenici koji su na županijskim natjecanjima osvojili prvo mjesto te učenici koji su na državnim natjecanjima ostvarili prvo, drugo ili treće mjesto. Gradonačelnik Neven Bosilj svim nagrađenim učenicima i mentorima uručio je prigodne ruksake koji sadrže CARNET ulaznice za Gradske bazene Varaždin, ručnik i društvenu igru. Čestitajući učenicima i mentorima na postignutim rezultatima, gradonačelnik je istaknuo kako su njihovi uspjesi razlog ponosa za njihove škole, obitelji i cijeli Grad Varaždin te poželio učenicima mnogo uspjeha u budućem školovanju i radu. – Oni su budućnost našeg grada. S nama su danas učenici koji su osvojili nagrade kao najbolji na državnim ili županijskim natjecanjima iz znanja ili u sportu. Vesele me sportski uspjesi jer mladi koji se bave sportom nemaju vremena za stalno gledanje u ekrane, a isto tako me vesele njihovi uspjesi u znanju jer oni zaista ulažu u sebe i to je fantastično. Uvijek napominjem kako nam sve što u životu steknemo materijalno, u trenutku može nestati, ali naše znanje nam nitko ne može oduzeti. Grad Varaždin izuzetno puno ulaže u našu djecu, od samog rođenja, donacijama za novorođenčad, zatim ulaganjima u infrastrukturu vrtića i škola, da imaju najbolje uvjete, zdravu dječju prehranu koju smo uveli u vrtiće i škole, besplatnih sportskih aktivnosti koje im osiguramo kroz praznike, najvećih stipendija kroz njihovo školovanje, uistinu se trudimo našu djecu pratiti od rođenja do zasnivanja vlastitih obitelji. Svim našim najuspješnijim učenicima iskreno čestitam na ostvarenim uspjesima i želim im da i dalje nastave ovim putem – rekao je gradonačelnik. vzaktualno.hr
Od „slay” do „rizza”: učenici izradili vodič za zbunjene roditelje u sklopu građanskog odgoja
Kad vam djeca i mladi kažu da ste „slay”, napravili ste nešto savršeno, a ako vam kažu „sigma”, onda misle da ste samouvjereni i uspješni. Ovo su samo neki od izraza koje su učenici OŠ Vidovec preveli i izdali koristan rječnik za roditelje „Generacija Z bez tajni” u sklopu svojeg projekta građanskog odgoja „Profesionalna vršnjačka služba”. To je jedan od ukupno 48 projekata koji su se ove školske godine uz financijsku podršku Varaždinske županije provodili u svim županijskim osnovnim i srednjim školama. Riječju i slikom objedinjeni su u brošuri „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi koristeći UPSHIFT metodologiju” za školsku godinu 2025./2026., koja je predstavljena danas u zgradi 2 OŠ Vladimir Nazor Sveti Ilija. Otvoren je prvi Sajam dobrih ideja na kojem su učenici 11 škola pokazali i objasnili što su radili u sklopu svojih projekata, a vrhunac je bilo proglašenje pet najuspješnijih projekata po odluci četveročlanog Stručnog povjerenstva u sastavu: Rosana Štrocinger, Hrvoje Kovač, Leonarda Kušić i Romana Kranjčić. Među osnovnim školama najuspješnijima su proglašeni: „Živa prošlost” Osnovne škole Petrijanec, „UI, tko si ti?” Osnovne škole Podrute i „Profesionalna vršnjačka služba” Osnovne škole Vidovec. Među srednjim školama najuspješniji su: „Ispod istog neba” Prve privatne gimnazije s pravom javnosti Varaždin te „Strukom u bolji život” Srednje strukovne škole Varaždin. Novčane nagrade je ravnateljima škola uručio župan Anđelko Stričak. Nosimo titulu Županija – prijatelj djece i zato moramo uložiti još više truda da taj status opravdamo i zadržimo, napomenuo je župan. – Pet godina na jedinstven način provodimo program građanskog odgoja, pri čemu je posebno važno da ga od prošle godine podupire i UNICEF. Učenici su i ove školske godine promišljali što poduzeti da njihov boravak u školi i mjestima u kojima žive bude još bolji, iskazali su brigu i empatiju za potrebite, osobe starije životne dobi, ranjive skupine… Izradili su priručnike, brošure, promovirali povijest i kulturnu baštinu svojih mjesta, a izdali su i rječnik Z generacije da ih roditelji bolje razumiju. Mi svima njima možemo danas poručiti da imaju „rizz”, što znači da doista imaju sposobnost nekoga impresionirati. Od 48 sjajnih ideja koje su pretvorili u projekte, teško je reći koji je bolji. Učenicima i njihovim mentorima čestitam na inovativnosti i hrabrosti, a posebno na tome što su provedeni konkretni projekti na korist njihovih vršnjaka, roditelja, baka, djedova i cijele naše županije – istaknuo je Stričak. Kako je u sklopu projekta „Profesionalna vršnjačka služba” nastao rječnik generacije Z, otkrila je Iva Zagorec, učenica 8. razreda OŠ Vidovec. – Prvi problem koji smo prepoznali bio je nedostatak komunikacije između roditelja i djece te manjak zajednički provedenog vremena. Zato smo organizirali različite aktivnosti kako bismo potaknuli kvalitetnije druženje, poput sportskog turnira generacija i likovnih radionica, a organizirali smo i edukacije međusobnoj komunikaciji. Jedan od najvećih uspjeha našeg projekta je rječnik za roditelje, čime smo htjeli pomoći da se bolje razumijemo i izbjegnemo nesporazume. Primjerice, izraz „ate” koristimo kada je netko nešto jako dobro napravio, a izraz „mid” koristimo za nešto što nam nije posebno dobro, zanimljivo ili kvalitetno. Jedan od vama odraslima poznatijih izraza je „6-7″, a on zapravo nema posebno značenje, nego se radi o trendu koji se proširio putem društvenih mreža, posebno TikToka. Mi pripadamo generaciji Z, a u našoj školi već imamo i pripadnike generacije alfa. Primjećujemo da oni koriste nove izraze, pa vjerujemo da će rječnik zahvaljujući mlađim generacijama i dalje rasti te biti „apgrejdan” – ispričala je Iva Zagorec.   Projektom „Ispod istog neba” učenici Prve gimnazije s pravom javnosti Varaždin željeli su podići svijest i educirati građane o prevenciji beskućništva. – Beskućništvo je, nažalost, još uvijek tabu tema o kojoj se ne govori dovoljno iako bi javnost trebala biti mnogo bolje informirana o uzrocima i posljedicama tog problema. Naš projekt je bio usmjeren i na pružanje pomoći osobama koje su se već našle u situaciji beskućništva, a zbog nedostatka resursa i podrške, teško pronalaze izlaz iz takvih okolnosti. Održavali smo edukacije, izradili promotivne letke i edukativni video kojim smo željeli građanima približiti složenost problema beskućništva i pokazati da se ne radi samo o površinskom problemu. Jednu udrugu smo povezali s našim volonterskim klubom te smo organizirali uključivanje većeg broja volontera u njezin rad. Projekt smo predstavili i u dva Rotary kluba u Varaždinu, u kojima smo dobili i financijsku podršku zahvaljujući čemu smo udruzi omogućili nabavu nadstrešnice koja im je bila prijeko potrebna za svakodnevni rad i aktivnosti – rekla je Nika Vukalović, učenica Prve gimnazije s pravom javnosti Varaždin. Članovi Stručnog povjerenstva nisu krili zadovoljstvo ovogodišnjim projektima građanskog odgoja. – Projekti osnovnih škola još su jednom pokazali kako građanski odgoj i obrazovanje mogu biti živi, konkretni i iznimno važni kada učenici imaju priliku prepoznati problem u svojoj školi ili lokalnoj zajednici, osmisliti rješenje te ga provesti uz podršku svojih mentora. Povjerenstvo je imalo vrlo zahtjevan zadatak. Brojni projekti pokazali su veliku predanost, kreativnost, suradnju i odgovornost, a u njima smo prepoznali teme koje su učenicima doista važne. Među njima su mentalno zdravlje, vršnjačka podrška, očuvanje kulturne baštine, digitalna pismenost, sigurnost, volontiranje, zaštita okoliša te kvaliteta života u lokalnoj zajednici – istaknula je članica Povjerenstva Rosana Štrocinger – I kod projekata srednjih škola se iz godine u godinu vidi napredak, posebno u kontekstu da „klinci” nisu više samo konzumenti aktivnosti, nego postaju glavni kreatori i oslikavaju sve one izazove s kojima su suočeni i koje pokušavaju riješiti na svoj način. Posebno je važno da kroz metodologiju UPSHIFT-a oni sami predlažu, sami dolaze do rješenja i pokazuju da su upravo oni taj element u društvu kojeg trebamo češće slušati – poručio je član Povjerenstva Hrvoje Kovač. Program građanskog odgoja i obrazovanja u Varaždinskoj županiji je drugu školsku godinu zaredom bio obogaćen suradnjom s UNICEF-om Hrvatska i primjenom UPSHIFT metodologije koja učenike potiče na timski rad, razvoj inovativnih ideja i pronalaženje konkretnih rješenja za izazove u njihovoj okolini. vzakutalno.hr
Otvorene su prijave za potpore za izlagače na Špancirfestu 2026.
Grad Varaždin i ove će godine osigurati potpore za izlagače s područja grada Varaždina koji će svoje proizvode i usluge predstavljati na Špancirfestu 2026., a pojedini prijavitelji moći će ostvariti potporu do 1.300 eura. S ciljem poticanja poduzetništva, obrtništva i gospodarskih aktivnosti na području grada, Grad Varaždin osigurat će financijske potpore za izlagače s područja Varaždina koji će se pojedinačno predstavljati na festivalu „Špancirfest 2026.“. Potpore su namijenjene zakupcima izlagačkih prostora koji će tijekom festivala izlagati i prodavati proizvode tradicijskih obrta, rukotvorine, umjetnička djela, nakit, igračke, slastice, hranu pripremljenu prema tradicionalnim receptima, suvenire i slične proizvode te pružati ugostiteljske usluge. Na Javni poziv mogu se prijaviti subjekti malog gospodarstva sa sjedištem u Gradu Varaždinu, obrtnici sa sjedištem i prebivalištem na području grada te obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja imaju sjedište i obrađuju poljoprivredno zemljište na području Varaždina. Grad Varaždin sufinancirat će troškove zakupa izlagačkog prostora u iznosu od 25 posto troškova zakupa bez PDV-a za ugostitelje, odnosno 50 posto za ostale djelatnosti, pri čemu maksimalan iznos potpore iznosi 1.300 eura po prijavitelju. Obrasci za prijavu na Javni poziv dostupni su na službenim mrežnim stranicama Grada Varaždina (www.varazdin.hr), a krajnji rok za dostavu prijava u pisarnicu Grada Varaždina je 4. rujna 2026. godine do 12 sati, bez obzira na način dostave. vzaktualno.hr
Gradski muzej Varaždin nastavlja nagrađivati najaktivnije učenike
Gradski muzej Varaždin u okviru edukacijskog programa MIŠ – Muzej i škola nastavio je tradiciju nagrađivanja razrednog odjeljenja iz varaždinske osnovne škole s najviše organiziranih dolazaka na muzejske sadržaje jednodnevnim izletom na kraju školske godine. U školskoj godini 2025./2026. to su učenici 6. c iz Četvrte osnovne škole Varaždin, koji su sa svojim razrednikom Nenadom Škerbićem bili na 12 različitih sadržaja u GMV-u. Izlet je realiziran u ponedjeljak u Park prirode Medvednica, gdje su učenici uz interpretativnu šetnju kroz šumu posjetili i Rudnik Zrinski. Učenike su na izletu, uz njihovog razrednika, pratili i ravnateljica IV. OŠ Varaždin Marjana Boršćak-Sudec i tajnik škole Luka Brezovec te iz GMV-a viša kustosica pedagoginja Jelena Petković i kustosica Ivana Skuzin. Edukacijski program MIŠ – Muzej i škola u GMV-u se provodi niz godina, a obuhvaća sadržaje kao što su individualni i organizirani razgled stalnih i povremenih izložbenih postava, predavanja, sudjelovanje u likovno-tematskim radionicama i igraonicama. U ovoj školskoj godini u program je bilo uključeno više od 7600 učenika iz 18 osnovnih i pet srednjih škola s područja grada Varaždina i Varaždinske županije. Za sve varaždinske osnovnoškolce kupnju iskaznice MIŠ uz koju se ostvaruje sudjelovanje u programu financirao je, kao i proteklih godina, Grad Varaždin. Iz Varaždinske županije za učenike iz sedam osnovnih škola kupnju iskaznica financirale su njihove općine te za pet srednjih i dvije osnovne škole roditelji učenika. U MIŠ-u je bilo i oko 270 učenika iz još dviju varaždinskih srednjih škola, koje su u programu sudjelovale djelomično. Program MIŠ – Muzej i škola redovito se potvrđuje kao koristan oblik izvanučioničke nastave, osmišljen kao dopuna školskom kurikulu, pa će se stoga provoditi i u idućoj školskoj godini. Kao i dosad, Muzej će nastojati u financiranje kupnje iskaznica MIŠ uključiti što više lokalnih samouprava u Varaždinskoj županiji kako bi što više učenika, uz rasterećenje kućnih izdataka u njihovim obiteljima, imalo prilike češće i povoljnije koristiti muzejske sadržaje. Za škole u kojima su u programu svi učenici Muzej redovito omogućava kupnju godišnje iskaznice po cijeni s velikim popustom, u pravilu nižoj od cijene jednokratne ulaznice za razgled jednog izložbenog postava GMV-a. vzakutalno.hr