Koliko novaca godišnje potrošite na omekšivače za rublje? Koliko ste vrsta raznih mirisa omekšivača isprobali u posljednje vrijeme i je li to zaista proizvod bez kojeg se ne može? Ukoliko ste samo malo ekološki osviješteni i brinete o zdravlju svoje obitelji prestat ćete nasjedati svakodnevnim reklamama i shvatiti da i rublje i vi možete bez kemikalija u mirisnim pakovanjima....
Naime, štetne tvari iz omekšivača putem otpadnih voda dolaze do rijeka koje koriste ljudi i životinje. Osim toga, mirisi i konzervansi koji se koriste u proizvodnji štetni su za kožu, posebice nježnu dječju, tako da ih je iz tog razloga najbolje izbjegavati.
Rublje vam neće smrdjeti ukoliko prestanete koristiti omekšivač, a ukoliko vam nedostaje "intenzivniji" miris i bolja mekoća rublja napravite to sredstvo u kućnoj radionici.
1) U pretinac za omekšivač ulijte čašu vodu u koju se stavili 3-5 kapi eteričnog ulja metvice. Vaše rublje mirisat će po svježini...
2) U pretinac za omekšivač ulijte malo alkoholnog ili jabučnog octa. Iako vam se čini da je ovo grozna kombinacija, nema straha da ćete na rublju osjetiti miris octa.
3) Malo soda bikarbone umjesto omekšivača bit će pravi lijek za vaše rublje.
4) Ukoliko ste ljubitelj raznih vrsta eteričnih ulja i njihova privlačnog mirisa, sigurno ćete uskoro zaboraviti na kupovne omekšivače. Pomiješajte u šalici malo sodabikarbone, bijelog octa i vode te dodajte nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja. Koristite kao svaki drugi omekšivač.
www.vzaktualno.hr