Dolaze praznici, dolazi Prvi svibanj, bliže se dani roštiljanja. Evo par savjeta kako napraviti savršen roštilj, te obradovati i zadiviti svoje prijatelje i obitelj.
Da bi roštilj bio dobar bitno je da meso stavite u marinadu dan ranije, tako treba da odstajati barem 8 sati, a najbolje je preko noći. Š to duže stoji u marinadi, meso će bolje upiti začine.
Možete koristiti gotove mješavine začina za roštilj, uz dodatak nekog posebnog i dobiti ćete sasvim novi, neočekivani, okus. Osmislite različite kombinacije začina - nema greške. Evo nekoliko primjera.
Piletina i puretina
Pureće ili pileće grudi su same po sebi posne i spremljene na roštilju mogu ispasti suhe. Ali ako ih marinirate biti će izuzetno sočne. Pureće šnicle malo istanjite čekićem za meso, dobro ih posolite, dodajte malo mljevene paprike da bi imale lijepu boju, može i curry poslužiti, na kraju ih polijte jogurtom, a može se dodati i sok od limuna. Ovo je jedna od varijacija Tandori marinade iz Indije - suština je u jogurtu i mnogo začina.
Još jedan od načina je da bijelo meso posolite, dodate ulje (maslinovo ili obično) i dosta soja umaka.
ivoryhut.com
Dobra je i varijanta da se meso uvalja u kečap i začine po izboru.
Podijelite meso koje imate na više dijelova i svaki marinirajte na različite načine. Izuzetno je bitno da meso koje se marinira stavite u dobro zatvorenu vrećicu za zamrzivač (sa istisnutim zrakom) jer će tako marinada bolje natopiti sve komade.
Pureće meso možete baciti na roštilj u komadu, a mogu se i isjeći na trake, pa nanizati na štapiće za ražnjiće. Ako imate drvene štapiće, obavezno ih prethodno potopite u vodu i pustite da odstoje bar pola sata, da se drvce ne bi zapalilo na roštilju.
Pileća krilca je dovoljno samo dobro posoliti (ili uvaljati u začin od sušenog povrća) i imati strpljenja da se ispeku na srednjem žaru.
Svinjetina ili janjetina
Svinjski vrat je prošaran masnoćom i na roštilju je "za prste polizati". Njemu ne treba ništa posebno od začina, dovoljno je da se utrlja začin od sušenog povrća, a može se dodati papar i senf. Slično vrijedi i za krmenadle.
Rebarca možete začiniti ružmarinom, majčinom dušicom i naravno, posoliti.
Ako volite isprobavati nove stvari, napravite ražnjiće od janjećih krmenadlica. Dobro ih posolite (može i malo gotove mješavine začina za roštilj), dodajte ružmarin, vrlo malo cimeta. Kada se lijepo ispeku, tope se u ustima...
photobucket.com
Mljeveno meso
Čevape i pljeskavice je lakše kupiti gotove, u mesnici. Mada, ako ih volite sami raditi, bitno je odabrati malo masnije svinjsko meso (na primjer od vrata) i pomiješati s junetinom ili janjetinom. Dalje je potrebno odabrano meso isjeći na kocke, dobro usoliti i ostaviti da odstoji preko noći.
Sutradan meso treba samljeti, posoliti po ukusu (ne pretjerivati), dodati svinjsku mast (8-10% od ukupne mase mesa). Pripremljeno meso treba dugo, mijesiti rukama, da masa postane kompaktna - provjerit tako što napravite glistu debljine ćevapa i dužine oko 15cm (ako se ne kida kada ga podignete za jedan kraj, znači da je gotovo). Masu ostaviti da odstoji oko 24h u frižideru, pa nakon toga formirati ćevape i pljeskavice.
Postoje razne diskusije na temu koji je pravi odnos svinjskog mesa i onog drugog. Svinjskog mesa treba biti bar pola od ukupne količine, a može i više. U masu za ćevape ne treba dodavati nikakvu vodu, sodu bikarbonu i slično - time samo možete ubrzati kvarenje mesa.
Najvažnije je da ako dodajete začine (papar, češnjak, luk, crvenu papriku u prahu i slično), dodajte ih neposredno pred formiranje ćevapa ili pljeskavice - onoliko koliko propisuje vaš "tajni recept".
Sušeno meso
Kobasice - nabavite one tanke i malo duže, sirove, pa ih urolajte u puža, probodite čačkalicom i pecite.
lavenderandlovage.com
Riba
Ovo je posebna priča. Riječna ili morska, naročito ona manja koju u komadu možete bacite na usijanu rešetku (pastrva, smuđ, škarpina, brancin, zubatac i slično).
Naravno, prvo je treba očistiti i dobro osušiti ubrusom. Za razliku od drugog mesa, ribu ne treba prethodno dugo marinirati jer će se raspasti na roštilju. Samo je dobro izvana usolite i malo nauljite maslinovim uljem neposredno pred pečenje.
Ribu na roštilju nikako ne treba stalno okretati, nego je ostavite da se dobro ispeče sa jedne strane, pa se potrudite da je samo jednom prebacite na drugu stranu. Pazite da žar ne bude jak. Tijekom pečenja ribu treba često, grančicom ružmarina, premazivati ​​marinadom (sol, maslinovo ulje, češnjak ili samo maslinovo ulje).
Marinadu za prelivanje ribe možete napraviti i od nekog crnog vina, ulja i malo meda. Uz pečenu ribu, naravno, treba napraviti blitvu sa krumpirom i preljev (limunov sok, maslinovo ulje, sjeckani peršun, sjeckani beli luk, sol).
Naravno, nemojte zaboraviti da svako meso zalijete pivom tijekom pečenja.
Uživajte u prvosvibanjskom roštilju, dobar tek!
www.timeout.hr