Kako stiže ljeto, vrući dani i sve manje odjeće, većina ljudi počinje shvaćati da je došlo vrijeme da izgube koji kilogram. Ljeto je ono godišnje doba koje odiše otvorenošću, entuzijazmom i vrućinom. I većina već planira skori odlazak na godišnji odmor, i to u svom najboljem izdanju. A da bi bili u svom najboljem izdanju, neki smatraju da moraju izgubiti kilograme. U tom slučaju radi se o uklanjanju posljedica, bez osvrtanja na pravi uzrok a to je pitanje zašto se debljamo i odakle dolaze one kile viška?
Težina i tjelesna masa pojedinca ovisi o nekoliko razloga. Nagli porast težine može biti posljedica neke bolesti, poput hipotireoze (bolesti štitnjače koja usporava metabolizam i time potiče debljanje), zatim sindroma policističnih jajnika ili Cushingova sindroma (endokrini poremećaj koji je posljedica povišene razine kortizola u krvi, poznat još pod nazivom hiperadrenokortizolizam ili hiperkortizolizam).
Debljanje potiču i neki lijekovi, poput kortikosteroida ili lijekovi za liječenje psihičkih bolesti. I naravno, genetika također ima utjecaja na težinu. Debljanje može biti simptom nekih bolesti i ako ti se dogodi da se kilogrami naglo nakupljaju, posjeti liječnika.
Ali bolest i zdrav organizam nisu iste stvari i kod zdrave osobe postoji samo jedan razlog debljanja, a to je veći unos energije nego što je organizmu potrebno.
Način prehrane se znatno promijenio i to u svim modernim državama. Razlog tome je promjena stava industrije hrane, jer ona sadrži daleko veće razine šećera, soli i masti nego prije 20 godina. A povećanjem tih sastojaka povećan je i unos kalorija u organizam, što rezultira debljanjem.
Moderno 21. stoljeće ima svoje prednosti i nedostatke, tehnološka čuda i informatizacijski napredak koji mijenjaju način života čovjeka. On umjesto uspravnog bića postaje ono sjedilačko, manje se kreće i može se slobodno reći da se fizička aktivnost smanjila na minimum. Još k tome pridodaj gotovu, brzu hranu, malene obroke bogate mastima i šećerom i eto ti jednadžbe za debljinu.
Naime, dokle god unosimo onoliko kalorija, koliko nam tijelo može potrošiti za normalno odvijanje fizioloških funkcija, ne debljamo se. Ali kad unosimo više, onda se energija iz ugljikohidrata i masti pretvara u pohranjenu energiju, odnosno masno tkivo, kojeg svi pokušavaju izbjeći. Njega je veoma lako nakupiti, jer organizam na taj način samo čuva energiju, ali ga je veoma teško " otopiti".
Jedna rigorozna metoda kojoj pribjegavaju mlade djevojke je nažalost gladovanje i izgladnjivanje, ali postoje i drugi načini da se tijelo vrati u formu. Onaj koji najbolje funkcionira je fizička aktivnost, kretanje i vježbanje.
Važno je napomenuti da debljina nije estetski problem, već zdravstveni, jer je debljina, pretilost ili gojaznost ozbiljan faktor u nastajanju mnogih bolesti, koje mogu završiti s kobnim rezultatom. Ali, opet, i ne moraju, jer je odluka, dragi moji, kao i svaki put do sada, na vama.
www.timeout.hr/PM