Ksenija Perhaj, koordinatorica Erasmus+ projekta SIPS mobility 2 u Strojarskoj i prometnoj školi, sudjelovala je na TCA seminaru Inclusion and Employability: How internationalization can be a pathway for inclusion koji se održavao u Madridu od 18. do 20. veljače 2019., a organizator je bila španjolska nacionalna agencija SEPIE. Ksenija je tamo sudjelovala zahvaljujući Agenciji za mobilnost i programe EU, a cilj seminara bio je pronaći načine pomoću kojih bi se u Erasmus+ projekte uključilo što više učenika, ali i polaznika cjeloživotnog obrazovanja koji su zbog različitih životnih okolnosti u nepovoljnijem položaju u odnosu na vršnjake.
Tako su se u Madridu razmatrale mogućnosti i inkluzivne metode kojima bi se učenici, ali i polaznici cjeloživotnog obrazovanja, koji zbog edukativnih, socijalnih, ekonomskih, mentalnih, fizičkih, kulturalnih ili zemljopisnih razloga ne mogu ostvariti sve svoje potencijale, uključili u Erasmus + projekte i na taj način uključili u društveni sustav.
To se odnosi na osobe koje se suočavaju s diskriminacijom zbog svojeg spola, etničke pripadnosti, vjeroispovijesti, seksualne orijentacije, invaliditeta, osobe s ograničenim društvenim vještinama ili antisocijalnim ili riskantnim ponašanjem, osobe iz rastavljenih obitelji, osobe s niskim životnim standardom, osobe s mentalnim, tjelesnim, čulnim i drugim invaliditetom, osobe koje imaju problema s učenjem; sa zdravstvenim problemima, kao i osobe koje žive na malim otocima ili u perifernim regijama.
Takvih učenika ima u školama naše županije, pa i u Strojarskoj i prometnoj školi iz koje su nam potvrdili kako su i do sada uključivali takve učenike u Erasmus+ projekte mobilnosti, a od sada će ih uključivati u većem broju. Tako će imati priliku obavljati praktičnu nastavu u inozemstvu i steći međunarodno radno iskustvo, a time će se doprinijeti i njihovoj zapošljivosti.
Oni su zbog svih spomenutih prepreka u nepovoljnijem položaju u odnosu na svoje vršnjake i zato se inzistira na njihovoj inkluziji, odnosno omogućavanju socijalne uključivosti i zapošljivosti putem društveno-obrazovnog rada i to, u ovome slučaju, putem internacionalizacije.
Seminaru je prisustvovalo pedesetak sudionika iz različitih zemalja EU, a osim predstavnika srednjih strukovnih škola i ustanova za obrazovanje odraslih, prisustvovali su i predstavnici organizacija različitih profila - od organizacija specijaliziranih za obrazovanje i usmjeravanje mladih s Downovim sindromom do organizacija koje se bave radom s mladima kojima prijeti društveno isključivanje.
M.Horvat/www.vzaktualno.hr