Još jedan veliki dan za Međimursku županiju – Frkanovcu je danas otvoren Edukacijsko-istraživački centar „Matulov grunt“, čime je obilježen završetak projekta Med dvemi vodami.
Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode projekt „Med dvemi vodami“ osmislila je i prijavila na natječaj „Promicanje održivog razvoja prirodne baštine“ u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“ Projektni je prijedlog pripreman u suradnji s Međimurskom županijom, Javnom ustanovom za razvoj Međimurske županije REDEA, Turističkom zajednicom Međimurske županije i Općinom Sveti Martin na Muri.
Ukupni vrijednost projekta je 12.108.422,84 kuna, a iznos bespovratnih sredstava je 85 posto ili 10.282.159,39 kuna. Projekt je počeo 16. srpnja 2018. godine. Spomeino i da su glavne projektne aktivnosti tri investicije – Centar za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu, Edukacijsko-istraživački centar Matulov grunt u Frkanovcu te Eko-turistička poučna pješačka i biciklistička staza Svetomartinska Mura na području Općine Sveti Martin na Muri. Sve su to lokacije koje su također povezane s turističkom ponudom Međimurja, mjesta na kojima je prirodna baština u sklopu turističke ponude.
Matulov grunt sadrži prostor za boravak i stvaralački rad, stalni likovni postav o livadama i leptirima gornjeg Međimurja, kao i prostor za predavanja i radionice. Stara „hiža‟ u Frkanovcu je mjesto rezidencije za prirodoslovce, istraživače, ali i umjetnike.
Međimurski župan Matija Posavec istaknuo je da je ovaj projekt zapravo dokaz poštovanja prirode i želje Međimuraca da što više prirode ostave u nasljeđe budućim generacijama.
-Meni je izuzetno drago da će ovaj prostor koristiti i Društvo hrvatskih književnika koje broji 515 članova i postoji dugi niz godina i sasvim sigurno ima brojne uglednike i utjecajne ljude. među njima i naše Međimurce – i Lidiju Bajuk i gospodina Radeka i mnoge druge koji su dio te priče i koji će u svojim djelima pronositi i ovo područje, i ove vrijednosti i cijeli ovaj kraj – kazao je župan.
Okupljenima je ispričao priču koja je obavezni dio lektire, priču iz knjige koja se zove „Početak plovidbe” , a koju je napisao Zlatko Krilić kojem je to jedno od najpoznatijih i nagrađenih djela:
-Bio je jedan dječak koji je živio u gradu i taj dječak je s roditeljima otišao na more. Na tom moru se susreo s jednim ribarom starim koji je živio potpuno drugačije nego se živjelo u gradu. Živio je skromno, u skladu s prirodom, živio je na moru. Dječak je doživio sve ono što nije mogao doživjeti u gradu, ali je naučio da koliko god čovjek jest skorman ili nema puno toga, zapravo ima onu pravu vrijednost, a to je vrijednost koju daje priroda. To je izraženo u slikovitoj rečenici koju je stari ribar rekao dječaku: „Ako želiš uhvatiti ribu moraš raditi jer riba u moru je sreća u životu.”
I književnik Zlatko Krilić, predsjednik Društva hrvatskih književnika, danas je bio na otvorenju Matulovog grunta i upravo je on objasnio otkud ovom objektu takvo ime.
-Bolji poznavatelji ovdašnjeg govora rekli su mi da matul znači leptir, zato Matulov grunt, ali su me isti ti upozorili da je Matul ime od milja za Matiju. To je ime koje prevedeno s hebrejskoga znači „dar od Boga”, dakle ovaj Matulov grunt je dar od Boga za nas. Jedan takav prostor na kojem će pisci raditi na svojim djelima, ali isto tako i surađivati sa svojim prevoditeljima je dobar za to jer tu je i prekrasna nadahnjujuća priroda oko nas – rekao je Krilić.
Otvorenje „Matulovog grunta” bio je povodo za još jedan dolazak državne tajnice u Ministarstvu turizma i sporta Sandra Herman, u svoje rodno Međimurje.
-Prva i početna ideja bila je da ovo bude namijenjeno književnicima pa smo proširili tu našu ideju na ovu našu prirodnu baštinu i na našeg leptira. Mi smo išli smo pogledati zajedno sa ravnateljom i predsjednicom upravnog vijeća 'Hižu za pisce' u Sloveniju pa zajedno s pročelnicom Tošić 'Kuću za pjesnike' u Pazinu, ali ja ću vam reći da je ova u međimurska najbolja i najljepša – istaknula je Herman.
Čestitavši svima uključenima u projekt, Herman je kazala:
-Ovo je samo jedan od odličnih primjer kako i na koji način se privlače sredstva iz europskih fondova, kako i na koji način se verificiraju sredstva koja su predviđena u županijskom, ali i u proračunima jedinica lokalne samouprave, kako bi se stvorili novi proizvodi, u ovom smislu turistički. Moram tu pohvaliti Međimursku županiju i sve njezine institucije, kao i jedince lokalne samouprave, ali isto tako i privatni sektor, da se jednom zajedničkom sinergijom, jednom zajedničkom suradnju stvarno u proteklih 10-ak godina stvaraju dodatni sadržaj, stvaraju novi turistički proizvodi i Međimurje se stavlja na svjetsku kartu turističke prepoznatljivosti. Ovo je izuzetno važno, osobito za naredno razdoblje i Ministarstvo turizma i ostala ministarstva su usmjereni ponajviše na kreiranje programa za nacionalni plan oporavka i otpornosti, kao i za višegodišnje financijsko razdoblje Europske unije od 20212027. Upravo su ovakvi kvalitetni projekti, projekti koji su vrlo dobro primljeni projekti iza kojih stoje i jedinice regionalne i jedinice lokalne samouprave vrlo važni.
Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove Međimurska priroda istaknuo je da su kontinuitet i potpora bili neupitni otkad je Ustanova počela s radom.
-To je ono što izdvaja ne samo Međimurje od ostatka Hrvatske, nego i brojne druge ustanove s kojima se imam priliku družiti, a to je to da se nisu dogodili mnogi tektonski lomovi unutar tih 20 godina u smislu da sljedeći župan veli da je ideja da ovo bude centar istraživanja međimurske prirode i centar umjetnosti, odnosno rezidencija za umjetnike, da veli „ma, to ti nije baš neka ideja, ajmo mi u drugom smjeru”. To je ono što je na neki način moja najvažnija izjava s današnje presice. Tako je zaživio i Centar Med dvemi vodami u Križevcu, isto tako i Svetomartinska Mura, gdje novi načelnik nije rekao da ono što je prethodni radio ne valja, nego su samo dovršili te dobre ideje – zaključio je Golub.
ak/vzaktualno.hr