Gotovo svi smo se bar jedanpu javili na telefonski poziv, a s druge strane "žice" bio je blagoglagoljici teleprodavač koji nam pokušava prodati nešto, od knjiga, lijekova, ortopedskih pomagala, posuđa i razno raznih usluga i stvari.
No, u posljednje vrijeme Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) dobiva sve više prijava zbog robotskih glasova. Kako je za N1 ispričao jedan Zagrepčanin, jedan dan nazvao ga je jedan ženski glas koji ga je pozvao na prezentaciju nekog ortopdeskog pomagala, a obzirom da ima problema sa kralježnicom, ušao je u razgovor s njom.
- Ubrzo sam posumnjao da bi to mogla biti prijevara. Kazao sam da me ponuda ne zanima, ali ženski glas je nastavio verglati svoje kao da me nije čuo. Rekao sam tada da sam na poslu i da moram prekinuti razgovor, ali glas je i to ignorirao i nastavio. Shvatio sam da razgovaram sa snimljenim glasom, govornim automatom, robotom, čime već - ispričao je Zagrepčanin.
I on nije jedini. Sve više ljudi ima slična iskustva, poput Dražena iz Zagreba koji je za N1 ispričao kako ga je nazvao ženski glas, a s obzirom da je Dražen nekada radio u pozivnom centru, ubrzo je shvatio da se radi o snimljenom glasu, a ne živoj osobi.
Radi se tkz. robotskim poziva, a kako poručuju iz HAKOM-a, oni su prema Zakonu o elektroničkim komunikacijama definirani kao automatizirani pozivi.
- Inspektori elektroničkih komunikacija proveli su nadzore, što je rezultiralo blokiranjem numeracija koje su korištene za takve neželjene pozive - istaknuli su iz HAKOM-a.
Stručnjaci za kibernetičku sigurnost zbog takvih su poziva poslali i upozorenje da treba izbjegavati davanje potvrdnih odgovora jer se ti pozivi snimaju, a snimka nečijeg glasa koji izgovara "da" ili "jesam" može se zloupotrijebiti.
vzaktualno.hr/N1