Na aktualnom satu sjednice Gradskog vijeća Varaždina pitano je o korištenju EU fondova, POS-u, divljim deponijima i kućnim ljubimcima.
Davor Patafta s liste Vlade Sevšeka zatražio je popis europskih projekata koje gradska vlast namjerava prijaviti i realizirati.
Gradonačelnik Ivan Čehok je odgovorio da se ne vidi iskoristivost EU fondova jer se statistički gledaju samo oni u kojima je Grad prijavitelj, a ne i institucije s područja Grada.
– To je malo neobična recimo da Ludbreg ima dobru iskoristivost, ali ako biste uzeli ukupno onda je Varaždin jedan od rekordera. Kad bismo pripisali Varkomovu Aglomeraciju bilo bi to daleko veći iznos. Ili recimo Studentski dom, prijavitelj je Ministarstvo, ali sudjelovala je naša Razvojna agencija Sjever DAN koju smo mi osnovali. To je EU projekt od 150 milijuna kuna na području grada. Treba vidjeti ukupnu masu iz EU fondova, što ne znači da treba povećati i gdje je Grad Varaždin prijavitelj. Recimo, upravo smo dobili 2,5 milijuna za zapošljavanje žena, mi i Crveni križ. Nadam se da će proći i informatički kampus i bit ćemo u hrvatskom vrhu po iskorištavanju fondova – rekao je Čehok.
Na Pataftino drugo pitanje o praznim gradilištima POS-a u Ulici Vilka Novaka i dugu Grada prema JU Gradski stanovi od 21 milijuna kuna, gradonačelnik je odgovorio da mu nije jasno zašto je projekt POS-a, dobar za sve uključene strane, zaustavljen 2013., te da se ne radi o dugu već o načinu knjiženja.
Reformist Darko Detelj pitao je što se čini na sprječavanju odlaganja otpada uz dravski kanal, bivša vojnu ekonomiju, uz Bombellesovu cestu.
– Nekoliko narudžbenica za čišćenje divljih deponija je otišlo. To je nemoguće spriječiti. Još jednom apel građanima, Švicarcu ili Skandinavcu je pitanje časti prijaviti susjeda koji ispušta ulje ili ide ostaviti šutu nakon građevinskih radova. Komunalni redari ne mogu istodobno biti u svim dijelovima grada. Šalio sam se s nazivom tužibaba, ali nisam s pozivom da prijave, to nam je dužnost. Broj novog dežurnog telefona je 099 4200200. Kad sam bio gradonačelnik dobili smo deset nagrada za najuređeniji grad i to je dokaz da Varaždinci njeguju kulturu življenja, ali uvijek će biti onih koji zagađuju prostor u kojem žive. Varaždin je u usporedbi s drugim gradovima čist i komunalno uređen. 2009. studija Siemensa je pokazala da smo daleko ispred drugih po komunalnoj opremljenosti, Zagreb u nekim dijelovima grada ima pumpe po dvorištima, nema plinofikacije, škole su im u tri smjene. Stanje u Varaždinu je iznad hrvatskog standarda, što ne znači da ne želimo bolje.
Željko Bunić s Čehokove liste pitao je hoće li grad, kao što su učinili Samobor i Zagreb, urediti groblje za ljubimce, s obzirom da se sada zakonski onim nakon uginuća mogu jedino predati veterinaru.
– Nisam znao za taj zakon. Ako je potrebno napraviti groblje, učinit ćemo to. Nažalost, sve više obveza ide na jedinice lokalne samouprave i sve se više kažnjava gradonačelnik. Ako pesi ne budu čipirani ja plaćam kaznu. Nemrem ja bežati za njima i loviti ih. Ako Varaždinu treba groblje za kućne ljubimce, napravit ćemo ga – rekao je Čehok.
n.k. / www.vzaktualno.hr