Nakon što povećanu potrošnju tijekom Svjetskog nogometnog prvenstva nije popratio adekvatni skok broja fiskaliziranih računa u srpnju, u kolovozu se trend ipak preokrenuo.
Vrhunac još jedne po redu, dobre turističke sezone, kao i terenske kontrole poreznih i carinskih inspektora diljem obale, čini se, donijeli su konkretne rezultate, piše Poslovni.hr. Naime, u prvoj polovici kolovoza, u Hrvatskoj je izdano 123,8 milijuna računa, što je 1,68 milijuna računa više nego u srpnju, pokazuju podaci Porezne uprave iz sustava fiskalizacije. Iznos računa za prvu polovicu kolovoza iznosio je 10,48 milijardi kuna, odnosno gotovo 845 milijuna kuna više nego u istom lanjskom razdoblju.
Upozorenja o namjeri provođenja nadzora i mogućem ispisivanju kazni i do 500.000 kuna za fiskalne prekršaje gotovo preko noći su donijele nagli porast broja fiskaliziranih računa u kolovozu. Ugostitelji i Porezna uprava gledaju se "preko nišana" još od dizanja PDV-a na ugostiteljske usluge s 13 na 25 posto koji je u primjeni od početka 2017. godine. Taj je potez bio ključan stup u tadašnjem valu porezne reforme za spuštanje poreza na rad, ali i efikasno prelijevanje dijela poreznog tereta na nerezidente tijekom turističke sezone.
Neki su pronašli i rupe u propisima
Dio kreativnih nezadovoljnika pronašao je rupu u propisima za izbjegavanje PDV-a. Dosezanjem praga od 300.000 kuna godišnjeg prometa umjesto ulaska u sustav PDV-a od naredne godine, tvrtke bi se gasile, a na njihovom mjestu nicale nove s istim radnicima i opremom, jasno opet izvan sustava PDV-a, piše Poslovni. Zato je u novim poreznim izmjenama, koje na snagu stupaju s početkom 2019. godine, predviđeno da oni porezni obveznici koji premaše sadašnji prag od 300.000 kuna ulaze u sustav PDV-a odmah, a ne kao dosad s početkom iduće kalendarske godine. Inače, u ovogodišnjem planu proračuna država računa prikupiti 49,6 milijardi kuna od poreza na dodanu vrijednost, ključnog prihoda državnih financija.
vzaktualno.hr/poslovnidnevnik