Gospodarskim forumom pod nazivom “Uprava i poduzetništvo kao zajednički pokretač razvoja lokalne zajednice”, jučer je započeo bogat program ovogodišnjeg 26. Ludbreškog sejma. Uz brojne gospodarstvenike, forumu se odazvao i Lovro Kuščević, ministar uprave, saborski zastupnici, gradonačelnik Dubravko Bilić, zamjenica gradonačelnika Renata Potočnik, predsjednik Gradskog vijeća Antun Šimić i Natalija Martinčević, posebna savjetnica varaždinskog župana.
– Općine, gradovi i županije jesu te koje dobro razumiju poduzetnike i koje pružaju ruku pomoći za razvoj svih njihovih projekata. Javna uprava je ta koja bi morala bolje raditi. Javna uprava je ta koja mora shvatiti da nas plaćaju porezni obveznici i da moramo biti na usluzi 24 sata dnevno. Međutim, stanje se popravlja, imali smo priliku vidjeti ocjenjivanje zadovoljstva državnim službenicima koje je za nekoliko desetaka puta bolje nego što je bilo prije godinu dana – rekao je ministar Kuščević.
Gradonačelnik Dubravko Bilić istaknuo je kako je Ludbreg od ranije prepoznat kao poduzetničko mjesto.
– Ovo je prijateljsko mjesto za razvoj poduzetništva i doista možemo reći da smo mi kao grad učinili sve da kroz raličite projekte pripremimo i naše sugrađane i cijeli grad na suživot s gospodarstvenicima, a s druge strane gospodarstvenici su odgovorili na pravi način investiranjem 400, 500 milijuna kuna u zadnjih pet godina u razvoj gospodarskih djelatnosti. Ono što je bio naš cilj i ovim projektom DESCO u kojem su nam partneri Mađari i Grad Prelog jest da pokrenemo razgovore s gospodarstvenicima na koji način oni mogu pomoći nama da naši gradovi budu još bolji, još ugodniji za život naših sugrađana, da zajedno s gospodarstvenicima uredimo onaj drugi dio, kad ljudi odu s posla da se ugodno osjećaju u svom gradu, da su zadovoljni uslugama koje im grad pruža, da budu sretni. Tu im trebamo pomoći, imamo već dobru suradnju s našim gospodarstvenicima u nekim projektima, ali željeli bismo da i gospodarstvenici kroz veće plaće i veće prihode proračunu pomažu nama da stvaramo ugodan grad za život. Često volim reći da smo mi najbolji mali grad, ali ja doista mislim da je tako i mislim da ćemo u budućnosti naš Ludbreg učiniti još boljim, još ljepšim, ne za nas koji radimo, već za sve nas koji želimo živjeti u Ludbregu – rekao je gradonačelnik Bilić.
Da je Ludbreg odlična lokacija za održavanje gospodarskog foruma naglasila je Natalija Martinčević, posebna savjetnica varaždinskog župana.
– Ludbreg je po mnogočemu, a prije svega po investicijama u poduzetništvu i gospodarstvu, ali i po realizaciji projekata u europskim fondovima što je iznimno važno zaista perjanica ove županije. Mi kao jedinica lokalne samouprave, općine i gradovi isto tako imamo jako malo mogućnosti realno utjecati na gospodarstvo. U visoko centraliziranoj državi izgleda da su nam ruke svezane, međutim s ulaskom u EU ta perspektiva se za nas uvelike promijenila, otvorili su se europski fondovi i mogućnosti da kao Županija sami djelujemo i ne ovisimo u stopostotnom udjelu o državi što je za županije koje znaju to iskoristiti, a to u ovom trenutku Varaždinska županija uistinu jest. U ovih nešto malo više od godinu mandata uspjeli smo osigurati preko 700 milijuna kuna projekata iz europskih fondova – rekla je Natalija Martinčević, posebna savjetnica varaždinskog župana.
Građani će od projekta imati znatnu korist
Gospodarski forum održan je u sklopu otvorenja Ludbreškog sejma i dio je projekta DESCO „Development of strategic cross-border cooperation between Letenye, Ludbreg and Prelog i ukupne je vrijednosti 263.657,80 eura. Projekt je prijavljen na Program suradnje INTERREG V-A Mađarska – Hrvatska 2014-2020 i odabran je za sufinanciranje u kategoriji u koju su se prijavila 204 projekta.
Projekt DESCO temelji se na potrebi jačanja suradnje između malenih gradova i različitih dionika te okuplja tri partnera iz dvije zemlje, Grad Ludbreg, Grad Prelog i Općinu Letenye, s ciljem unapređenja suradnje između partnera, institucija i građana na prekograničnom području. Glavni cilj projekta je razvijanje zajedničke platforme za stratešku suradnju između različitih dionika u cijelom prekograničnom području. Ovakva metoda omogućuje povezivanje velikog broja različitih organizacija, razradu i rješavanje razvojnih pitanja na obje strane granice te izradu strateške podloge za rješavanje zajedničkih problema. Specifični ciljevi projekta odnose se na povećanje razmjene iskustava i znanja između sudionika s hrvatske i mađarske strane, jačanje partnerstva između lokalnih vlasti, civilnog društva, malih i srednjih poduzeća i građana te na promicanje lokalnog strateškog razvoja. Građani će od projekta imati znatnu korist jer će se kroz implementaciju uspostaviti više alata za potrebe šire javnosti, multidiversificirana web stranica na tri jezika, baza podataka svih relevantnih dionika iz prekograničnog područja (nevladinih organizacija, gradova, obrtnika, poduzetnika, institucija) i zajednička metodologija za rješavanje problema i izazova na prekograničnom području.
Sadržaj ovog članka je isključiva odgovornost Grada Ludbrega i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.
vzaktualno.hr